عمومی

کتاب “Bitbehbit: تحقیقات اجتماعی در عصر دیجیتال”.


اگر بدنبال منابع دانشگاهی در زمینه علوم اجتماعی محاسباتی هستید و آنها را مطالعه می کنید ، باید بدانید که تقریباً هیچ کتاب یا مقاله ای نداریم که بتواند در این زمینه به زبان فارسی استفاده شود. برای نوشتن این آثار باید به منابع خارجی مراجعه کنیم. با این وجود ، با توجه به کودکی این دانش (و روش) در مقایسه با خواهر و برادر آن در علوم اجتماعی (مانند جامعه شناسی ، اقتصاد ، علوم سیاسی و غیره) ، منابع خارجی زیادی برای آن وجود ندارد.

کتاب “خانه بهبیت: تحقیقات اجتماعی در عصر دیجیتالنوشته شده توسط دکتر متیو سالگنیک (= Salgenik / Salgenik) ، استاد دانشگاه پرینستون ، معتبرترین منبع برای علوم اجتماعی محاسباتی این روزها است. متأسفانه هنوز هیچ ترجمه ای از این کتاب به فارسی منتشر نشده است و اگرچه من شنیده ام که یک مرکز دولتی این کتاب را ترجمه کرده است ، اما هنوز مشخص نیست که چه زمانی “با طبیعت تزئین می شود”

طرح جلد کتاب
طرح جلد کتاب “ذره ذره: تحقیقات اجتماعی در عصر دیجیتال”

شناسه کتاب
سالگانیچ ، متیو ج. (2017) بیت بهبهیت: تحقیقات اجتماعی در عصر دیجیتال ، انتشارات دانشگاه پرینستون
سالگانیچ ، متیو ج. (2017) کم کم: تحقیقات اجتماعی در عصر دیجیتالانتشارات دانشگاه پرینستون

به همین دلیل و برای کمک به جمع آوری دانش در این زمینه به زبان فارسی ، بتدریج یادداشتهای خود و همینطور یادداشتهای دوره کورسرا را می نویسم.

متیو سالجانیچ یکی از شخصیت های تأثیرگذار در علوم اجتماعی محاسبات و نویسنده کتاب است
متیو سالجانیک یکی از شخصیت های تأثیرگذار در علوم اجتماعی محاسباتی و نویسنده کتاب Bit by Bit: Social Research in the Age Age است.

اگر وقت ، حوصله و توانایی خواندن متن اصلی کتاب را دارید ، مطالعه آن را به شما توصیه می کنم. اما اگر یکی از این سه مورد را ندارید (یا یکی از آنها را ندارید …) ، می توانید به یادداشت های من به عنوان خلاصه ای کامل از این کتاب مراجعه کنید. خوشبختانه دکتر سالگانیک متن کامل کتاب را منتشر کرده است:

https://www.bitbybitbook.com/

از اینجا ، همه چیز پیچیده تر می شود ، و در اینجا داستان واقعی کتاب می آید! اگر حاشیه یا امتیاز داشتم ، قطعاً آن را تعیین می کردم. کم کم بقیه را در خود کتاب می نویسم.

نوشتن این کتاب را از سال 2005 شروع کردم. من در آن زمان دانشجو بودم و روی یکی از پروژه های تحقیقاتی خود کار می کردم. من این پروژه را در فصل چهار توضیح خواهم داد. اما نکته مهمی که توجه من را جلب کرد این بود که یک شبه حدود صد برزیلی در پروژه من شرکت کردند و آنها پاسخ دادند. در حالی که ، دوستان من خوشحال خواهند شد اگر فقط بتوانند روزانه ده نفر را برای شرکت در پروژه خود جذب کنند. این باعث شد که من توانایی جدیدی را درک کنم.

تغییر در فناوری ، به ویژه از دوران آنالوگ به عصر دیجیتال ، به ما امکان داده است که داده های اجتماعی را به روش های جدید جمع آوری و تحلیل کنیم. این کتاب درباره این روش های جدید است.

این کتاب برای جامعه شناسانی که می خواهند کارهای بیشتری در زمینه علوم داده انجام دهند ، برای دانشمندان داده که می خواهند کارهای بیشتری در زمینه علوم اجتماعی انجام دهند و برای کسانی که می خواهند این رشته را ترکیب کنند مفید است. اگر شما هم تحقیق اجتماعی می کنید ، فارغ از روشی که در حال حاضر استفاده می کنید ، به درد شما می خورد.

سبک این کتاب با بسیاری از کتاب های دانشگاهی متفاوت است. من سعی کردم این کتاب را بسازم «مفید ، مفید ، مفید ، نیکوکار»،«آینده من“و”خوش بین“بودن.

ما هنوز در ابتدای مسیر تحقیقات اجتماعی در عصر دیجیتال هستیم و فکر می کنم سوerstand تفاهم هایی وجود دارد که باید در ابتدا به آنها بپردازم.

دانشمندان داده دو فرض نادرست دارند. یکی این است داده های بیشتر به معنای آسان تر حل مسئله است. دیگر این که جامعه شناسان چیز زیادی نمی گویند همان برداشت های روزمره در قالب شعارهای علمی آنها بسته شده اند. هر دو این فرض ها اشتباه است. اولین مورد این است که ما در تحقیقات اجتماعی به دنبال داده های زیادی نیستیم. ما به دنبال داده های مناسب هستیم. دوم ، تعداد زیادی از افراد باهوش وقت زیادی را برای درک و حل مشکلات اجتماعی می گذرانند و ما نمی توانیم تلاش و خرد آنها را کنار بگذاریم.

جامعه شناسان نیز دو فرض نادرست دارند. یکی این که بعضی از آنها سررسید است برخی از تحقیقات با کیفیت پایین آنها دیده اند که نسبت به استفاده از ابزارهای دیجیتال برای تحقیقات اجتماعی بدبین هستند. در حالی که ترک کل رشته فقط به دلیل وجود برخی کارهای بی کیفیت امکان پذیر نیست. دو تا تفاوت بین “اکنون” و “آینده” نمیبینم. ما معمولاً “چگونه می توانیم اکنون تحقیق کنیم” را یاد می گیریم. اما در زمینه تحقیقات اجتماعی دیجیتال ، باید یاد بگیریم “تحقیقات آینده چگونه خواهد بود”. اگرچه هیچ ادبیات علمی غنی در مورد تحقیقات اجتماعی دیجیتال تولید نشده است ، این رشته به سرعت در حال توسعه است.

من نمی خواستم نوع خاصی از جستجوی دیجیتال را به شما توصیه کنم. من فقط به عنوان راوی سعی کرده ام تمام زوایای شگفت انگیز این قلمرو جدید را به شما نشان دهم و از گرفتاری هایی که در خودم افتادم جلوگیری کنم.

این کتاب قرار نیست یک متن فنی باشد. به همین دلیل است که شما هیچ فرمول یا فرمولی را در متن اصلی آن نمی بینید. درعوض ، می خواهم مروری بر تحقیقات اجتماعی در عصر دیجیتال داشته باشم. بنابراین ، با استفاده از این کتاب شما نمی توانید یاد بگیرید که چگونه تحقیقات اجتماعی دیجیتال انجام دهید. در عوض ، نگرش شما نسبت به تحقیقات اجتماعی در شرف تغییر است.

من خودم سالهاست که در کلاسهایم از هیچ کتابی استفاده نمی کنم و در نتیجه ، زمان زیادی را صرف ارائه یک مرور کلی کردم. اگر می خواهید از این کتاب برای تدریس در طول ترم استفاده کنید ، پیشنهاد می کنم متن اصلی را با دسته دیگری از متن ها برای مطالعه بیشتر ترکیب کنید.

تدریس در طول ترم می تواند با تکالیف هفتگی برای حل مسئله ترکیب شود. تعدادی از این فعالیت ها در هر فصل از کتاب در چهار سطح ارائه شده است آسان، میانگین، دشوار و خیلی سخت تقسیم شده. برخی از مسائل نیز باید بدانید ریاضیات، برنامه نویسی یا تحلیل داده ها آن ها نیاز دارند. برخی از مسائل نیز گنجانده شده است علایق شخصی من بوده است.

مطالب مختلف آموزشی از جمله برنامه های درسی ، اسلایدها و … نیز در وب سایت کتاب ارائه شده است که می توانید استفاده کنید.

http://www.bitbybitbook.com

اینها یادداشتهای من از کتاب زیبای دکتر متیو سالجانیک است: بتهوون: تحقیقات اجتماعی در عصر دیجیتال.

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه مطالب عمومی کلیک کنید 


منبع خبر: کتاب “Bitbehbit: تحقیقات اجتماعی در عصر دیجیتال”.

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا