دانش و فناوری

تراشه های دایمنسیتی 9300 و 8300 برای هوش مصنوعی Gemini بهینه سازی شده اند

شرکت مدیاتک رسما اعلام کرد که تراشه های دایمنسیتی 9300 و 8300 برای هوش مصنوعی Gemini Nano LLM گوگل بهینه سازی شده اند.

این کار را می توان یک پیشرفت بزرگ در دسترسی راحت تر مردم به هوش مصنوعی دانست.  در حال حاضر، دستگاه های پرچم داری همچون گوگل پیکسل 8 پرو و سری گلکسی S24 سامسونگ از جمنای نانو بهره می برند و قرار است تمامی دستگاه هایی که به تراشه های دایمنسیتی 9300 و 8300 مجهز هستند نیز به این جمع اضافه شوند.

ادامه مطلب در ادامه
بیشتر بخوانید:

  ARM و سامسونگ برای تولید تراشه 2 نانومتری GAA با هم همکاری می کنند
  مایکروسافت ابزار Generative Erase را به ویندوز 10 و 11 اضافه کرد
  هواوی برای اولین بار توسط انویدیا به عنوان رقیب برتر در هوش مصنوعی معرفی شد
  هوش مصنوعی تصویرساز Gemini به دنبال واکنش های منفی متوقف شد

تراشه های دایمنسیتی 9300 و 8300 برای هوش مصنوعی Gemini بهینه سازی شده اند
با بهینه سازی تراشه های دایمنسیتی 9300 و 8300 برای هوش مصنوعی گوگل، دستگاه های مجهز به این تراشه به ویژگی هایی همچون تولید جواب های هوشمندانه و یا خلاصه سازی در برنامه ریکورد مجهز می شوند. با این همکاری، تعداد بیشتری از توسعه دهندگان و تولیدکنندگان دسترسی خواهند داشت تا ویژگی های هوش مصنوعی تولیدی را به کاربران ارائه دهند.
در حال حاضر مدیاتک و گوگل با یکدیگر همکاری می کنند تا هوش مصنوعی Gemini Nano را در برنامه هایشان ادغام کنند.

اولین تراشه های مدیاتک که در این همکاری برای جمنای نانو بهینه سازی می شوند، تراشه های Dimensity 9300 و 8300 خواهند بود و به زودی یک فایل اپلیکیشن برای آنها منتشر می شود.
بهینه سازی شدن تراشه ها به هوش مصنوعی بدین معناست که می توان به راحتی و مستقیما ویژگی های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی را روی گوشی اجرا کرد و دیگر نیازی نیست فرایندهای هوش مصنوعی در فضای ابری انجام شوند. در نتیجه، عملکرد هوش مصنوعی بهتر می شود، حریم خصوصی بیش از قبل حفظ می شود و می توان هنگام آفلاین بودن هم از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده کرد. در واقع، هرچه کمتر به خدمات ابری وابسته باشیم، برای همه بهتر خواهد بود.
تراشه Dimensity 9300 را می توان برگ آس مدیاتک دانست که قرار است امسال سهم بازار این شرکت را به 35 درصد برساند. این تراشه در دستگاه هایی همچون سری ویوو X100 و اوپو فایندX7 به کار رفته و برخی تحلیلگران معتقدند در حال حاضر دایمنسیتی 9300 قدرتمندترین SoC گوشی هوشمند است. به همین خاطر هم این تراشه به عنوان یکی از نمایندگان مدیاتک برای این به روزرسانی انتخاب شده است.
تراشه دیگر، یعنی Dimensity 8300 نیز کارآمد است و قابلیت های هوش مصنوعی تولیدی را برای گوشی های هوشمند 5G میان رده ارائه می دهد.
هر دو این تراشه ها با تعهد به ارائه مستقیم هوش مصنوعی پیشرفته به کاربران معرفی شدند. حال با وجود این همکاری با گوگل، به نظر می رسد مدیاتک به خوبی بر سر قول خود مانده است.
بیشتر بخوانید:

  مایکروسافت و اینتل قرارداد همکاری جدیدی برای تولید تراشه اختصاصی امضا کردند
  همکاری شیائومی با ARM ؛ تراشه های اختصاصی شیائومی در راه هستند
  تراشه های 2 نانومتری سامسونگ در دست ساخت هستند؛ اولین سفارشات به سامسونگ سپرده شده نه TSMC!
  حذف 34 هزار شغل بدست هوش مصنوعی ؛ بازار کار در تسخیر AI
  به زودی هوش مصنوعی به مرورگر موزیلا اضافه خواهد شد

.
منبع: phonearena
 

دکمه بازگشت به بالا