دانش و فناوری

ایلان ماسک در حال برنامه ریزی یک ابر رایانه xAI است تا نسخه بهتری از Grok را تامین کند

ایلان ماسک ثروتمند ترین مرد دنیا قصد دارد هوش مصنوعی خود گروک را توسعه دهد اما نه به شکل عادی. گزارش ها حاکی از آن است که ابر رایانه xAI با ساختار پیچیده از راه می رسد.
ماسک ماه گذشته به سرمایه گذاران خود گفته بود که استارتاپ xAI قصد دارد تا پاییز سال آینده ابررانه ای بسازد که به هوش مصنوعی اش گروک کمک کند. ماسک در گزارش ها ابر رایانه xAI را «گیگاکارخانه محاسباتی» عنوان کرد چرا که از قرار معلوم این دستگاه به ده ها هزار پردازنده گرافیکی NVIDIA H100 متکی است. همانطور که انتظار می رفت این کار برای ماسک میلیاردها دلار هزینه برمی دارد.

بیشتر بخوانید:

    بهترین سایت های هوش مصنوعی برای گرافیست ها
    ایلان ماسک تائید کرد رقیب پلتفرم یوتیوب را می سازد

ابر رایانه xAI یک گیگا کارخانه محاسباتی است
ایلان ماسک در گزارش های قبلی خود اعلام کرده بود که نسخه سوم Grok به حداقل 100000 تراشه نیاز خواهد داشت. در این صورت افزایشی 5 برابری نسبت به 20000 GPU که گفته می شود برای آموزش Grok 2.0 استفاده خواهد شد.
بر اساس گزارش The Information، ماسک به سرمایه گذارانش اطلاع داد که خوشه GPU برنامه ریزی شده حداقل چهار برابر اندازه هر چیزی است که امروزه توسط رقبای xAI استفاده می شود. گروک در حال حاضر از نسخه 1.5 که در ماه آوریل منتشر شده، استفاده کرده و قابلیت هایی هم چون پردازش اطلاعات بصری مانند عکس، نمودارها و متن را ارائه می دهد. ایکس پلتفرم ماسک نیز اوایل این ماه شروع به انتشار خلاصه های خبری تولید شده توسط هوش مصنوعی با پشتیبانی از Grok را برای کاربران اختصاصی شروع کرد.
بیشتر بخوانید: 

    بهترین اپلیکیشن های ورزشی
    بهترین اپلیکیشن های سفری اندروید
    بهترین برنامه ضبط مکالمه دو طرفه در اندروید

منبع:engadget
  

دکمه بازگشت به بالا