نهال گردو مناسب مناطق گرمسیر

نهال گردو مقاوم به گرما جزء ارقامی از نهال گردو محسوب می شود که در مقابل گرمای بالای پنجاه درجه سانتیگراد پایدار بوده و صدمه نمی بیند. مقاومت این نهال ها در مقابل گرما تا حدی است که در مناطق بسیار گرم ایران همچون: آبادان، اهواز، بندر عباس و… قابل کشت و پرورش هستند. پکان نام یکی از بهترین ارقام نهال گردو مقاوم به گرما می باشد. نهال گردو گرمسیری نه تنها در مقابل گرما پایدار است، بلکه بادهای گرم و سوزان این مناطق نیز به آن آسیب نمی رساند.

 

خصوصیات نهال گردو مقاوم به گرما

نحوه ی کاشت و داشت گردو در میزان باردهی نهال گردو، به ویژه ارقام نهال گردو مقاوم به گرما، تاثیر مستقیم دارد. در صورتی که این نهال ها در شرایط آب و هوایی مناسب خود کاشته شوند و درست مورد مراقبت قرار گیرند، عملکرد افزایش یافته و هر سال بازدهی فراوانی خواهد داشت. یکی از مهمترین خصوصیات درخت گردو در این ارقام که حتما باید مورد توجه قرار بگیرد، میزان باردهی درخت گردو است؛ این موضوع به گونه ای است که این نهال در طی یک سال بیش از حد ثمر می دهد؛ همین امر باعث می شود تا شاخه و برگ های درخت تحمل وزن سنگین گردوها را نداشته باشد و دچار آسیب شوند.

در نتیجه سال بعد میزان باردهی نهال گردو کاهش می یابد و یا حتی به صفر می رسد. در این شرایط صاحبان اراضی برای کنترل میزان محصول اقدام به تنک کردن میوه های درخت و یا نهال می کنند تا هم کیفیت محصول افزایش یابد و هم از کاهش عملکرد درخت گردو در سال بعد جلوگیری کنند. “تنک کردن چیست؟” شاید سوالی است که برایتان به وجود آمده است؛ تنک کردن یعنی حذف گل ها و میوه های اضافی از درخت.

مشخصات گردو به عمل آمده از ارقام نهال گردو مقاوم به گرما موجب شده است که خرید نهال گردوی گرمسیری نیز افزایش پیدا کند و این نهال همیشه متقاضیان زیادی داشته باشد؛ چرا که این گردوها ارزش غذایی بالایی دارند و سرشار از پروتئین، فسفر، چربی طبیعی و… هستند.

مشخصات نهال گردو گرمسیری

یکی از مهمترین مشخصات نهال گردو گرمسیری پوست خشن آن است که موجب شده تحمل نهال در مقابل گرما و بادهای سوزان بالا برود. عملکرد گردو این ارقام به خاطر روغن فراوانی که دارد، در درمان بیماری ها بسیار مفید است. از جمله مشخصات درخت گردو مقاوم به گرما، قد بلند و برگ های سبز روشن ده تا بیست سانتیمتری آن می باشد. بدون شک این عوامل در خرید نهال گردو گرمسیری، تاثیر گذارند.

خصوصیات نهال گردو گرمسیری

از خصوصیات این نهال های گردو این است که این نهال به طور کاملا مستقیم نور خورشید را دریافت می کند و قادر است در دمای 24 تا 30 درجه و رطوبت بالا به خوبی رشد کند. از دیگر خصوصیات نهال های گردو گرمسیری باید به این موضوع اشاره کنیم که این نهال گردو، مقاوم به گرما است و برای افزایش محصولش نیاز به گرمای زیاد فصل تابستان دارد (برخلاف دیگر درختان گردو که در گرمای زیاد برگ هایشان می سوزد)

این نوع از نهال گردو نیاز دارد تا در فصل بهار کود شیمیایی و در فصل پاییز کود دامی پوسیده دریافت کند، یکی دیگر از مشخصات نهال های گردو گرمسیری این است که محصول این درخت سرشار از اسید اولئیک است. قطعا مزیت های این نهال بر سایر نهال های گردو سبب شده تا میزان فروش نهال گردو گرمسیری بالا برود.

همچنین درخت گردو گرمسیری دارای ریشه های عمیق است و بخاطر این موضوع، خاکی که در آن کاشته می شود باید خاک لومی باشد که دارای رطوبت است.

فاصله کاشت

فاصله پیشنهاد شده برای کاشت نهال های گردو گرمسیری در زمین شیب دار 8 در 8 و در زمین مسطح 7 در 7 است، رعایت این نکته به افزایش باردهی و کیفیت محصول می انجامد.

خواستگاه نهال گردو گرمسیری

نهال گردو مقاوم به گرما از نهال های گردوی جنوب شرقی آمریکا و مکزیک است، جالب است بدانید که کشور آمریکا، بزرگترین قطب تولیدکننده گردو گرمسیری است.

علاوه بر آمریکا، این نوع نهال گردو در مناطق دیگر جهان نیز کشت می شود، برای نمونه در مناطق گرمسیری کشور ایران نیز به بار می نشیند و از جمله این مناطق میتوان به خرمشهر، اهواز، دزفول، کیش، قشم، بندعباس و آبادان اشاره کرد و بطور کلی نهال گردو گرمسیری مخصوص مناطق گرمسیری ایران است.

درصد چربی

یکی از مشخصات درخت گردو گرمسیری این است که میوه نهال گردو مقاوم به گرما، درصد چربی بالایی دارد و این میزان در حدود 70 درصد تخمین زده شده است، میوه این نهال به علت درصد چربی بالا در تهیه کیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل گردو

میوه درخت گردو گرمسیری، تقریبا مانند میوه نهال گردو خوشه ای فرانسه است، ظاهر این گردو به شکل بیضی کشیده است.

ضخامت پوست چوبی

ضخامت پوست چوبی میوه این نهال بسیار کم  و همچنین نسبتا صاف است به طوری که میزان چسبندگی بین دو نیمه آن نیز ضعیف بوده و درصد بالایی از این گردو را مغز تشکیل داده است.

حداکثر ارتفاع نهال گردو گرمسیری

یکی از مشخصات درخت گردو گرمسیری ارتفاع بلند این درخت است؛ جالب است بدانید که ارتفاع این درخت بین 6 تا 8 متر تخمین زده شده است؛ این یعنی به ارتفاع یک ساختمان چند طبقه!

تحمل خشکی

این گردو برای کشت در مناطق گرمسیری مناسب است و نیاز به گرمای زیادی دارد؛ پس نتیجه می گیریم که در مقابل خشکی هم تحمل نسبتا بالایی داشته باشد.

نیاز سرمایی

نهال گردو گرمسیری از معدود نهال های گردویی است که که نیاز سرمایی پایینی دارد و فقط در مناطق گرمسیری رشد میکند.

عمر اقتصادی

در خصوص عمر اقتصادی نهال گردو گرمسیری باید بگوییم که کارشناسان عمر اقتصادی این نهال را بیش از 100 سال تخمین زده اند.

رنگ مغز گردو

رنگ مغز میوه درخت گردو گرمسیری، کهربایی روشن است که توسط یک پوست چوبی بسیار نازک احاطه شده است و رنگ خود آن پوست چوبی، قهوه ای است.

وزن گردو

وزن میوه ی درخت گردو گرمسیری حدود 16 گرم است و وزن مغز آن را در حدود 7.1 گرم تخمین زده اند؛ همچنین جالب است بدانید که در میان مغز میوه، جداره ای که دو نیم کره ی مغز را هم جدا کند نیز وجود ندارد.

ارتفاع از سطح دریا

در بحث ارتفاع مطلوب کاشت نهال گردو گرمسیری باید مطرح کنیم که کارشناسان ارتفاع 0 تا 2500 متر از سطح دریا را برای آن مناسب دانسته اند.

مقاومت در برابر آفت

بطور کلی برای این نوع از نهال های گردو مقاومت بالایی دربرابر آفت گفته شده که این موضوع نیز بر محبوبیت این نهال می افزاید.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

در هر هکتار از زمینی که نهال های گردو گرمسیری در آن کشت می شود، به طور متوسط هر ساله حدود 5 تن محصول برداشت می شود.

شروع به محصول دهی

نهال گردو گرمسیری همانند نهال گردو پکان آمریکایی از سن 5 سالگی شروع به تولید محصول می کند، خوب است بدانید که محصول درخت گردو گرمسیری در اواخر مرداد ماه و اوایل شهریور ماه برداشت می شود.

قدرت رشد درخت گردو گرمسیری

نهال های گردو گرمسیری در چند سال اول کاشته شدن رشد کمی دارد؛ اما پس از مدتی سرعت رشد آن افزایش یافته و به خوبی رشد می کند. البته این موضوع به مراقبت های باغدار هم بستگی دارد؛ با خرید نهال گردو مقاوم به گرما از نهالستان برتر گردو، بصورت رایگان از آموزش های نگهداری این نوع نهال گرمسیری استفاده کنید.

رقم گرده افشان

خوب است بدانید که برای رقم گرده افشان نهال و درخت گردو گرمسیری، رقم فرانکت فرانسوی را ذکر کرده اند.

میزان آبیاری

نهال گردو  مقاوم به گرما نیاز دارد که در فصل بهار هر 10 الی 15 روز یکبار آبیاری شود، و همچنین در فصل تابستان برای اینکه به بار بنشیند، هر هفته یک مرتبه نیاز به آبیاری دارد، در فصول سرد سال نیز، ماهی یکبار آبیاری درختان گردو گرمسیری کفایت می کند.

قیمت نهال گردو گرمسیری

برای خرید انواع نهال های گردو با کیفیت بالا و قیمت مناسب پیشنهاد میکنیم که نهالستان معتبری را انتخاب کنید؛ چراکه مرغوبیت نهال در بازدهی آن تاثیر دارد و با خرید نهال گردو گرمسیری با قیمت مناسب میتوانید بک سرمایه گذاری مقرون به صرفه را آغاز کنید، نهالستان برتر گردو با مدیریت مهندسان کشاورزی ، آماده گرمسیری با قیمت مناسب و کیفیت بالا است و ضمن فروش محصولاتی چون؛ نهال گردو پا کوتاه، نهال گردو خوشه ای ایرانی، نهال گردو فرنور و… آموزش نگهداری و مراقبت از آن ها را هم به شما ارائه می کند. قبل از خرید اینترنتی نهال گردو بهتر است بدانید از لحاظ جثه، تقریبا کوتاه قامت می باشد که به یک نهال پایه کوتاه هم کمی شهرت یافته است.

دکمه بازگشت به بالا