عمومی

شرایط اخذ بیمه بیکاری چیست؟


بیمه بیکاری تامین اجتماعی یکی از مزایای بیمه اجباری یک سازمان تأمین اجتماعی است که در شرایط خاص به بیمه شده اعطا می شود. در واقع ، در بیمه تأمین اجتماعی اجباری ، بخشی از حق بیمه پرداخت شده به سازمان با بیمه بیکاری مرتبط است. با توجه به اینکه وضعیت مشاغل موجود در جامعه متعادل و ایمن نیست ، همیشه این احتمال وجود دارد که نیروی کار به هر دلیلی اصلاح شود و بیکار بماند و بیمه بیکاری می تواند روزهای بیکاری و انتظار برای یافتن شغل جدید باشد. بسیار مفید و مفید باشید. اما ، دریافت بیمه بیکاری برای تأمین اجتماعی شرایط خاص خود را دارد.

شایان ذکر است که طبق قانون سازمان تأمین اجتماعی و قانون بیکاری ، فرد بیکار کسی است که بدون اراده خود بیکار شده است. در حالی که قادر به کار و آماده کار است. طبق قانون بیمه بیکاری ، اگر شخصی به طور موقت بیکار اعلام شود یا به دلیل حوادثی مانند سیل ، زلزله ، جنگ و آتش سوزی بیکار شود ، می تواند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کند. بیکاری تحت پوشش بیمه بیکاری تأمین اجتماعی از طریق استعفا یا استعفا قرار نمی گیرد.

جدایی عمدی یا غیر ارادی یک فرد توسط جمعی از نمایندگان وزارت کار و رفاه اجتماعی ، همکاری و اداره تأمین اجتماعی تعیین می شود.

چه کسی می تواند از بیمه بیکاری برای تامین اجتماعی استفاده کند؟

افرادی که حداقل 6 ماه از تاریخ بیمه تأمین اجتماعی داشته باشند.

افراد بیکار

شخصی که به دلیل حوادثی مانند آتش سوزی ، سیل یا زلزله بیکار شده است ، نیازی به داشتن سوابق بیمه ندارد و حق بیمه بیکاری را دارد.

افرادی که خود اشتغالی یا خود اشتغالی ندارند.

شهروندان کشورهای دیگر نباشند.

بازنشستگان به هیچ وجه بازنشسته یا معلول نیستند.

افرادی که یک قرارداد کار یک ساله با حق بیمه دارند.

افرادی که از حضور در کلاسهای آموزشی و آموزشی که توسط اداره تأمین اجتماعی برای این کار ارائه شده امتناع ورزند.

کارگران فصلی در صورتی که فقط در طول فصل کار از کار برکنار شوند حق دریافت مزایای بیمه بیکاری دارند و بیکاری آنها اجباری نیست.

افرادی که در مشاغل با ماهیت دائمی مشغول به کار هستند و مدت معینی را تحت یک قرارداد کاری کار کرده اند. با به رسمیت شناختن واحدهای تعاونی ، کار و رفاه اجتماعی ، اگر در پایان قرارداد بیکار شوند و حداقل در یک کارگاه حداقل یک سال حق بیمه داشته باشند ، از بیمه بیکاری برای تأمین اجتماعی حمایت و واجد شرایط می شوند.

اگر بیمه شده حداکثر دو ماه پس از خدمت سربازی به کار خود برگردد اما کارفرما از استخدام مجدد وی امتناع ورزد ، می تواند با تحقق سایر شرایط از مزایای بیمه بیکاری استفاده کند.

بیمه بیکاری تامین اجتماعی برای بیکاران از شیوع کورونا

این روزها روزهای دشواری است و تمام دنیا از ویروس کرونا رنج می برند وضعیت اقتصادی کشورها و مردمان به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است .رونیا بسیاری از افراد را بیکار و بدون منبع درآمد ساخته است. بنابراین ، مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون اعلام کرد: اشخاص مشمول قانون کار که 3 درصد حق بیمه بیکاری خود را پرداخت کرده اند ، حق بیمه در برابر بیکاری اجتماعی را دارند.

این مقام مسئول گفت: این سیستم به گونه ای طراحی شده است که افراد تحت پوشش بیمه بیکاری بتوانند برای سیستم بیمه بیکاری بصورت حضوری ثبت نام و ثبت کنند و نه به صورت حضوری. این آژانس لیست کامل افراد واجد شرایط را به اداره تأمین اجتماعی ارائه می دهد و وزارت تأمین اجتماعی طبق مقررات قانون ، پرداخت های خود را به حساب آنها واریز می کند.

لازم به ذکر است فقط کسانی که مشمول قوانین کارفرمایان هستند مشمول بیمه بیکاری می شوند و مشاغلی مانند کارگران ساختمانی ، بافندگان فرش و رانندگانی که قوانین بیمه آنها مشمول قوانین ویژه است نمی توانند بیمه ای در برابر بیکاری اجتماعی بدست آورند.

نحوه پرداخت تأمین اجتماعی بیمه بیکاری بر اساس تاریخ

کمک هزینه روزانه برای بیکاران 55٪ از متوسط ​​حقوق یا دستمزد بیمه شده سه ماه قبل از بیکاری است. به 4 نفر به حقوق متاهلان یا افراد وابسته تا 10٪ حداقل دستمزد هر یک از آنها اضافه می شود. با این حال ، کل دستمزدی که او کسب می کند نباید از حداقل دستمزد و بیش از 80٪ از میانگین دستمزد یا حقوق او باشد. همچنین لازم به ذکر است که محدودیتی برای تعداد دفعات استفاده از حق بیمه وجود ندارد. به طور کلی ، حداکثر مدت زمان استفاده از مزایای بیمه بیکاری از جمله دوره های قبل ، برای افراد مجرد 36 ماه و برای افراد متاهل یا وابسته 50 ماه است.

سلف آن سابقه پرداخت حق بیمه از 6 ماه تا دو سال دارد: 6 ماه برای مجردها و 12 ماه برای زوجین متاهل از بیمه بیکاری.

با تاریخ پرداخت اقساط 10 ساله: 12 ماه برای مجردها و 18 ماه برای بیمه بیکاری اجتماعی متاهل.

¾ با تاریخ اقساط 10 تا 15 سال: 18 ماه برای مجردها و 26 ماه برای بیمه بیکاری اجتماعی متاهل.

¾ با اقساط 15 تا 20 سال: 26 ماه برای مجردها و 36 ماه برای بیمه بیکاری اجتماعی متاهل.

¾ با تاریخ پرداخت حق بیمه بیش از 20 سال: 36 ماه برای مجردها و 50 ماه بیمه بیکاری.

نتیجه گیری

با این وجود استفاده از بیمه بیکاری برای تأمین اجتماعی ، برای روزهای بیکاری که هر کسی می تواند در آن زندگی کند ، مفید است. این واقعیت که فقط افرادی که دارای بیمه نامه های اجباری برای سازمان تأمین اجتماعی هستند ، حق بیمه بیکاری را دارند که این قانون مقرر شده است و در حال حاضر قابل تغییر نیست.

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه مطالب عمومی کلیک کنید 


منبع خبر: شرایط اخذ بیمه بیکاری چیست؟

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا