فیلم و هنر

تدارک فتحعلی بیگی برای اجرای یک تئاتر و نگارش کتابی با هم فکری علی نصیریان

تدارک فتحعلی بیگی برای اجرای یک تئاتر و نگارش کتابی با هم فکری علی نصیریان

این هنرمند تئاتر از تازه ترین فعالیت هایش در این زمینه خبر داد و افزود: بر اساس توافق هایی که انجام داده ایم، قرار است این نمایش را پاییز امسال، بعد از ماه محرم و صفر در تماشاخانه سنگلج روی صحنه ببریم.

نمایش «شب نشینی با مولیر» که تلفیقی از کمدیا دلارته و سیاه بازی است، درباره ماجراهای زندگی مولیر، نمایشنامه نویس شهیر فرانسوی است که  دو نمایشنامه «خسیس» و «تارتوف» او برای اهالی تئاتر شناخته شده است.

فتحعل بیگی که خود نگارش این نمایشنامه را هم بر عهده داشت، درباره حال و هوای آن توضیح داد: درباره ماجراهای نمایش ما در قبرستان رخ می دهد. در دوره مولیر، عوام فریبان و ریاکاران جامعه وقت فرانسه آنچنان از او کینه به دل داشتند، که بعد از درگذشت زودهنگام او، اجازه دفن پیکرش را در کلیسای سن ژوزف که به اصطلاح خودمان کلیسای مومنین فرانسه بوده، ندادند. این افراد عموما به کلیسا هم وصل بودند و این چنین بود که پیکر مولیر به دلیل آزاداندیشی و تقابل این نویسنده با ریاکاری و عوام فریبی، حتی اجازه دفن شدن در قبرستان را پیدا نکرد.   

او توضیح داد که این نمایش ارجاعاتی به زنده یاد سعدی افشار، هنرمند باسابقه سیاه بازی هم دارد و داود داداشی، نقش سعدی افشار را بازی می کند.

فتحعلی بیگی که در زمینه بازیگری نیز فعال است، همچنین خبر داد که به تازگی در مجموعه «تنها گریه کن» به کارگردانی علی درخشنده به ایفای نقش پرداخته که قرار است از شبکه نمایش خانگی منتشر شود.

او که در کنار فعالیت های اجرایی، به نگارش کتاب های تئوری در زمینه نمایش های ایرانی هم می پردازد، درباره فعالیت های خود در زمینه نگارش کتاب نیز گفت: این روزها مشغول تدوین کتاب «اصول و مبانی نمایش روحوضی» هستم. پیش از این بخشی از این مطالب را به صورت مقاله عنوان کرده ام. در گذشته دیگران هم درباره نمایش روحوضی و اصول آن مطالبی را عنوان کرده اند اما اینها به صورت پراکنده بوده و لازم بود که تئوریزه شود.

فتحعلی بیگی ادامه داد: برخی از مطالب کتاب را با آقای علی نصیریان هم مطرح کردم و ایشان نیز دیدگاه های خود را عنوان کردند. این کتاب فعلا در مرحله تایپ است و چیدمان مطالب بر اساس تعریفی است که از نمایش روحوضی ارایه کرده ام.

او درباره ناشر احتمالی این کتاب گفت: فعلا منتظرم تا کتاب به طور کامل آماده شود تا بعدا درباره ناشر آن تصمیم بگیرم.

این هنرمند پیشکسوت نمایش های ایرانی با ابراز تاسف از کمبود منابع علمی در این زمینه خبر داد که کتاب «اصول و مبانی نمایش روحوضی» کاملا جنبه آموزشی دارد و مناسب تدریس در دانشکده های هنری است.

دکمه بازگشت به بالا