دانش و فناوری

چانگان از تولید خودروی برقی با قابلیت تعویض باتری خبر داد

یک همکاری گسترده توسط دو شرکت منجر به تولید خودروی برقی با قابلیت تعویض باتری خواهد شد. تسلط بر بازار چین به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای جهان هدف این خودروسازان است.
شرکت خودروسازی چانگان قصد دارد با همکاری نیو به عنوان دیگر خودروساز چینی با هدف تسلط بیشتر بر بازار خودرو چین، تولید خودروی برقی با قابلیت تعویض باتری را استارت زدند. شاید کمتر کسی باشد که نام شرکت نیو (Nio) را شنیده باشد. این شرکت که این روزها بر لبه پرتگاه قرار دارد و درگیر مشکلات مالی شده، امیدوار است بتواند با توسعه این فناوری و با کمک چانگان دوباره استوار شود و در بازار خودرو یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان سر علم کند.
بیشتر بخوانید: خودرو برقی شیائومی Modena با قابلیت های پیشرفته به زودی کار خود را آغاز می کند
تولید خودروی برقی با قابلیت تعویض باتری توسط چانگان
شرکت خودروسازی دولتی چانگان با آغاز همکاری با خودروسازی نیو سعی بر تولید خودروهای برقی با باتری تعویض شونده دارد تا بتواند در بازار چین حکمرانی کند. چانگان که نامی شناخته شده در خودروسازی چین است و از لحاظ درآمدی در بازار خودرو این کشور وضعیت بسیار خوبی دارد؛ اما نیو در حال حاضر با مشکلات مالی فراوانی دست و پنجه نرم می کند و نتیجه گرفتن این همکاری می تواند این خودروسار را از وضعیت موجود نجات دهد.
با آغاز این همکاری، هردو شرکت در ساخت و اشتراک گذاری ایستگاه های تعویض باتری خودرو و استانداردهای باتری برنامه خود را پیش می برند.
اما یکی از مزیت های تعویض باتری این است که راننده دیگر نیازی به شارژ باتری خودرو خود ندارد و می تواند با مراجعه به ایستگاه های تعویض باتری، بسته باتری خالی خود را تحویل داده و از مرکز یک باتری کاملاً شارژ دریافت کنند. این مهم جایی نمود پیدا می کند که در زمان های اوج مصرف فشار بار الکتریکی بسیار کاهش می یابد و انتظار برای شارژ باتری از بین می رود.
نمای داخلی کابین نیو ET7
احداث ایستگاه های تعویض باتری از لحاظ اکثر خودروسازان پرهزینه است و اغلب ترجیح می دهند که با ساخت خودروهای هیبریدی از احساس نیاز به این ایستگاه ها درامان بمانند. برخی دیگر از خودروسازان نیز معتقداند که این امر هنوز استانداردسازی نشده و کار درستی نیست.
با این همکاری، شرکت Nio در رده تعداد محدود خودروسازانی قرار می گیرد که دارای ایستگاه های تعویض باتری است و از این رو تا آخر آبان تعداد 2100 ایستگاه تعویض باتری توسط این شرکت در سراسر چین راه اندازی شده است و قصد دارد تا پایان سال این تعداد را به دو برابر برساند. گفتنی ست که نیو هم اکنون بیش از 1 میلیون ایستگاه شارژ معمولی دارد.
اوایل امسال شرکت خودروسازی تسلا جنگ قیمتی را در بازار خودروهای برقی به راه انداخت. همین موضوع باعث شد تا عطش رقایت بین خودروسازان تولیدکننده خودروهای برقی افزایش یابد و همین مورد منجربه تعدیل نیرو و به تعویق انداختن سرمایه گذاری های بلندمدت Nio با هدف کاهش هزینه ها شد.
نیور در 9 ماه اول سال 2023 تعداد 110 هزار خودرو برقی در کشور چین به فروش رسانده و در رده هشتم از لحاظ میزان فروش قرار دارد. در جایگاه هفتم نیز چانگان با فروش 123 هزار دستگاه قرار دارد. این میزان فروش نشان می دهد که اوضاع هردو خودروساز چنگی به دل نمی زند و با همکاری جدید خود سعی دارند بازار خودروهای برقی چین را به سمت خود سوق دهند.
تولید خودروی برقی با قابلیت تعویض باتری
درباره شرکت خودروسازی نیو (Nio)
شرکت نیو یکی از شرکت های فعال خودروسازی در کشور چین است که دفتر مرکزی آن در شانگهای قرار دارد و تخصصش تولید خودروهای الکتریکی خودران است. این خودروساز همچنین در مسابقات خودروهای تماماً برقی خودروان تک سرنشین موسوم به (فرمولا ئی) حضوری فعال دارد.
ویلیام لی بنیان گذار شرکت نیو بود که این شرکت را در سال 2014 پای ریزی کرد و سپس شرکت های تنسنت، تماسک، بایدو، لنوو و تی پی جی کپیتال با سرمایه گذاری در آن سهمی عمده در شناخته شدن این برند خودروسازی داشتند.
این شرکت بلافاصله در همان روز اول تأسیس، شروع به ساخت خودرو مسابقه ای نیو ای پی9 کرد که یک دستاورد جالب به نظر می رسید.
سوپراسپرت NIO EP9
این شرکت هم اکنون به نامی شناخته شده در چین تبدیل شده و در زمره رقابت خودروهای برقی خودران سعی دارد به رقابت با شرکت آمریکایی تسلا به عنوان غول خودروسازان برقی جهان به رقابت بپردازد.
بیشتر بخوانید:

    واردات خودرو برقی JMC قطعی شد [+مشخصات فنی و امکانات رفاهی]
    خودرو برقی جدید BMW با پریز برق خانه شما شارژ می شود!
    نخستین خودرو برقی ساخت ایران تا 1404 معرفی می شود!

نظر شما در خصوص همکاری چانگان و نیو برای تولید خودرو برقی با باتری قابل تعویض چیست؟ آیا این تکنولوژی می تواند در سراسر جهان گسترش یابد؟ لطفاً نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما در میان گذاشته اخبار تکنولوژی را با ای جی مارکت دنبال کنید.
 

دکمه بازگشت به بالا