فیلم و هنر

هفته شلوغ «تجسمی»/ از مائده حسن روح الامین تا شأن گمشده در ونیز

هفته شلوغ «تجسمی»/ از مائده حسن روح الامین تا شأن گمشده در ونیز

خبرگزاری -گروه هنر-آزاده فضلی؛ هنرهای تجسمی یکی از عرصه های هنری در کشورمان است که نسبت به دیگر هنرها امکان بروز و واکنش سریع به اتفاق ها را دارد اما عموماً نسبت به دیگر هنرها همچون سینما و موسیقی، مهجور واقع می شود. در گزارش پیش رو درصدد هستیم تا گوشه ای از این مهجور بودن را جبران کنیم. هرچند جمعه ها روز تعطیل محسوب می شود اما در این روز، نمایشگاه های هنرهای تجسمی آغاز به کار می کنند و هنرمندان تجسمی اعم از نقاشان، مجسمه ‎سازان، عکاسان، تصویرسازان، گرافیست ها، خوشنویسان و … تلاش ها و فعالیت های اخیر خود را در قالب یک نمایشگاه هنری به منصه ظهور می گذارند.

«آدینه» روز نانوشته آغازین بر نمایشگاه های هنری است و البته که به دلیل تعطیل بودن اکثر مشاغل، فرصتی مغتنم برای تماشای این آثار هنری توسط اقشار مختلف مردم را فراهم می کند. بر این اساس، در سلسله گزارش های «هنرهای تجسمی در هفته ای که گذشت» نگاهی به اتفاقات هنرهای تجسمی هفته و همچنین برخی نمایشگاه ها و رویدادهای هفته خواهیم داشت.

هفته شلوغ «تجسمی»/ از مائده حسن روح الامین تا شأن گمشده در ونیز

آغاز 2 نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی در موزه هنرهای معاصر تهران

در هفته ای که گذشت نمایشگاه آثار برگزیده رضا مافی، با حضور استادان خوشنویسی و مدیرکل اداره هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح شد.

در این نمایشگاه، 104 اثر از رضا مافی به همراه لوازم شخصی اش، از جمله آخرین قلمی که مورداستفاده او بوده، آخرین مرکب خشک شده، آخرین برگه هایی که نیمه کاره مانده و فرصت امضاکردن آنها را پیدا نکرده است، عکس ها و مستندات مربوط به این هنرمند در معرض بازدید قرار گرفته است.

از اولین بزرگداشت رضا مافی که در سال 1362 در موزه هنرهای معاصر برگزار شد، 41 سال می گذرد و تا به حال هیچ مراسمی برای معرفی و بزرگداشت این هنرمند و معرفی دیدگاه های او برگزار نشده است.

هفته شلوغ «تجسمی»/ از مائده حسن روح الامین تا شأن گمشده در ونیز

در این هفته همچنین، نمایشگاه منتخبی از آثار منظره پردازی ادهم ضرغام با عنوان «خاطرات طبیعت» در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح شد. ادهم ضرغام از آن دست نقاشان است که طبیعت را به اعتبار جهان بیرونی و قرار گرفتن در برابر آن به عنوان دستاویزی برای کشف عالم معنا موضوع کار خویش کرده است. او در این راه، اگرچه همواره با حضور مستقیم در طبیعت برای گفت وگو با آن و نیز هستی و دریافت صفات صوری و معنوی منبعث از این گفتمان و مکاشفه که هدایت گر نقاش و سازنده ساختار اثر هنری هستند، دست به خلاقیت هنری می زند، اما آن چه روشن است آمیختگی خیال و واقعیت در آثار این هنرمند است؛ یعنی حضور مستقیم و بی واسطه در طبیعت، او را محدود و محصور به ظواهر عناصر طبیعت نمی کند.

در نمایشگاه «خاطرات طبیعت» که به صورت همزمان با نمایشگاه آثار رضا مافی افتتاح شد، بیش از 125 اثر از ادهم ضرغام روی دیوار رفته است.

نمایشگاه «خاطرات طبیعت» با ارایه بیش از 125 اثر در 3 نگارخانه موزه هنرهای معاصر تهران و نمایشگاه برگزیده ای از آثار رضا مافی با ارایه بیش از 100 اثر، در 6 نگارخانه موزه هنرهای معاصر تهران، تا 10 تیر همه روزه به جز دوشنبه ها، از ساعت 10 تا 18 پذیرای بازدیدکنندگان است.

هفته شلوغ «تجسمی»/ از مائده حسن روح الامین تا شأن گمشده در ونیز

حال وهوای غزه روی جلد مجلات خارجی رفت

نمایشگاه گروهی عکس گرافیک «تیترها را دوباره بخوان!» 20 اردیبهشت ماه به کیوریتوری زینب زندپور و افسانه قربانی در گالری های بهار و نامی خانه هنرمندان ایران آغاز به کار کرد.

زینب زندپور در گفت وگو با خبرنگار یک خبرگزاری درباره این نمایشگاه توضیح داد: بعد از اتفاقات تلخ هفتم اکتبر و آغاز حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی به غزه، یعنی تقریباً سه هفته بعد از حملات، گروهی را در هیأت هنر تشکیل دادیم و در قالب رویدادی با عنوان «فلسطین و نقش من» از رشته های مختلف هنری دور هم جمع شدیم و ایده اولیه نمایشگاه «تیترها را دوباره بخوان!» نیز همان جا شکل گرفت.

زندپور درباره قابلیت استفاده از عکس در این نمایشگاه بیان کرد: عکس این قابلیت را دارد که مونتاژ شود و به صورت کلاژ در کنار گرافیک دلخواه جای بگیرد. ما تصمیم گرفتیم نعل به نعل با جلد مجلات خارجی جلو برویم تا تأثیرگذاری از لحاظ فرم و محتوا را توأمان داشته باشد.

در گالری بهار خانه هنرمندان ایران، مجلات فتوگرافیکی که بیشترین آنها مجله تایم است، قرار داده شده و به جای تصاویر افراد و سلبریتی های مشهور هالیوودی و جهانی همچون آنجلینا جولی و آرنولد شوارتزنگر، تصاویری از خبرنگاران و رزمندگان غزه ای و شهدای غزه جایگزین شده اند.

در گالری نامی، بخش ادبیات ارایه شده که یک رمان نویس آمریکایی روی جلد قرار دارد که به جای آن از رمان نویس ها و شاعران غزه ای همچون هبه ابو ندا و هبه زقوت استفاده شده است که در جریان این جنگ، به شهادت رسیدند.

هفته شلوغ «تجسمی»/ از مائده حسن روح الامین تا شأن گمشده در ونیز

«مائده» حسن روح الامین تماشایی شد

به مناسبت ولادت حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام، از جدیدترین نقاشی حسن روح الامین هنرمند نقاش با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران هنری رونمایی به عمل آمد. همچنین به فاصله یک روز پس از رونمایی رسمی، این نقاشی روی دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) نقش بست.

حسن روح الامین در مراسم رونمایی از این نقاشی که تصویری از امام رئوف و همسفرگی ایشان با غلامان است، گفت: زمانی که تابلو «مضطر» را کار کردم، احساس کردم مخاطبان خیلی اذیت شدند. احساس می کنم هر جراحتی که از غم سیدالشهدا علیه الاسلام به شیعیان وارد می شود، تنها توسط امام رضا (ع) التیام پیدا می کند پس از خدا خواستم کار جدیدم کاری باشد تا به قلب مجروح شیعیان آرامش دهد از این رو در این کار جدید، فقط جمله «هوالکریم ابن الکریم» در ذهنم بود.

معرفی اعضای جدید شورای سیاست گذاری دوازدهمین دوسالانه ملی سرامیک

نخستین نشست شورای سیاست گذاری دوازدهمین دوسالانه ملی هنر سرامیک ایران با حضور محمد خراسانی زاده، مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس شورای سیاست گذاری دوسالانه دوازدهم، احسان عابدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، جعفر واحدی رییس موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، مجتبی قربانی شاه کوچکی مدیرعامل انجمن هنرمندان سفال گر و اعضای شورای سیاست گذاری این رویداد هنری، در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

در جریان این نشست که با هدف معرفی اعضا، هم اندیشی و تبادل نظر در باب برگزاری شایسته دوازدهمین دوسالانه ملی هنر سرامیک ایران برپا شده بود، محمد خراسانی زاده رییس شورای سیاست گذاری دوسالانه دوازدهم، احکام صادره برای هر یک از اعضای شورای سیاست گذاری این رویداد هنری را به آنها اعطا کرد.

جعفر نجیبی، مهران هوشیار، هیربد همت آزاد، فرزاد فرجی، کورش آریش و احسان عابدی به عنوان اعضای شورای سیاست گذاری دوازدهمین دوسالانه ملی هنر سرامیک ایران معرفی شدند.

دوازدهمین دوسالانه ملی هنر سرامیک ایران به همت اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، انجمن هنرمندان سفال گر و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، پاییز سال جاری در استان یزد برگزار می شود.

هفته شلوغ «تجسمی»/ از مائده حسن روح الامین تا شأن گمشده در ونیز

آیا جایگاه ایران در «بینال هنر ونیز» حفظ شده؟

امیر عبدالحسینی کیوریتور ارشد پاویون ایران در شصتمین بینال هنری ونیز، در این هفته گفت وگویی با خبرنگار یک خبرگزاری داشته است که در آن علاوه بر توصیف حال و هوای این بینال، درباره فضای اختصاص داده شده به غرفه ایران صحبت کرد و معتقد بود فضایی که در اختیار ایران گذاشته شده است در شأن و جایگاه کشور ایران نیست.

وی در این زمینه عنوان کرد: فضای نمایشگاهی که کشورهای دیگر در اختیار دارند سال هاست که در اختیارشان است و در آن مکان ها که در «آرسناله» و «جیاردینی» قرار دارند، تثبیت شده اند. غرفه ایران در شصتمین بینال هنر ونیز در منطقه «سن ساموئل» قرار دارد این در حالی است که در دوره پنجاه و هشتم که ایران حضور داشت، در میدان «سن مارکو» در اصلی ترین بخش شهر قرار داشت.

عبدالحسینی درباره شرایط غرفه ایران گفت: ایران در آن 2 منطقه اصلی، پاویونی نداشته و غرفه فعلی داخل یک ساختمان مسکونی در ایستگاه سن ساموئل قرار دارد. این محل از نظر جغرافیایی منطقه پرترددی است اما به لحاظ امکان نمایشگاهی فضای مناسبی نیست. اینکه غرفه ایران در یک ساختمان مسکونی قدیمی واقع شده، زیبنده نیست. اگرچه این فضا در 2 دوره از بینال به عنوان غرفه رسمی ایران معرفی شده بود اما شاید در آن زمان تصوری وجود داشته که تنها چند اثر روی دیوارها نصب خواهد شد. ولی در رویکردهای نمایشگاهی معاصر، نصب چند اثر روی دیوار، معنای چندانی را متبادر نمی کند و چگونگی ارایه آثار و روایت نمایشگاهی اهمیت مضاعفی دارد. در پاویون کشورهای دیگر هم علاوه بر طرح و ایده و روند آثار، جنبه های روایتی نمایشگاه اهمیت داشت و نصب و ارایه آثار با روایت مفهومی که در اطراف آن ها شکل می گرفت، معنا پیدا می کرد.

وی یادآور شد: از همین منظر به امکانات صوتی، تصویری، نورپردازی و بهره مندی از رسانه های هنری جدید در کنار قابلیت های نمایشگاهی توجه شده بود. اگرچه سناریو و روایت مفهومی ارایه شده در پاویون ایران قابل توجه بود اما فضای محدود و نامناسب غرفه، سبب شد که در اجرای روایت با چالش مواجه شویم. اگر غرفه ایران در ونیز با همین مشخصات، در منطقه خوبی شکل می گرفت و اگر فضای معماری و ساختمان آن به جای یک مکان مسکونی، در یک محل نمایشگاهی بود و این اجازه را می داد که روایت در فضای مناسب تری اجرا شود، حتماً در زمره غرفه های برگزیده شصتمین دوسالانه ونیز قرار می گرفت.

آغاز نمایشگاه های هنری در آدینه

نمایشگاه آثار آلفرد یعقوب زاده با عنوان «منطقه برخورد» در کارخانه آرگو، نمایشگاه آنلاین نقاشی های آرزو صفوی پور در گالری گلستان، نمایشگاه «گیلگمش» در گالری پروژه های آران، نمایشگاه های «تیره روز» و «ناپدری قبلی» در گالری اُ، نمایشگاه «زمین بازی» در گالری شریف، نمایشگاه کلاژهای پارچه ای با عنوان «گشایش» در گالری ویستا و نمایشگاه گروهی «در خط» در گالری آتبین، از جمله نمایشگاه هایی است که عصر روز جمعه 28 اردیبهشت ماه افتتاح می شوند.

دکمه بازگشت به بالا