عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی نیروی انتظامی

سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی (همراه پاسخ و نکات ضروری)

اینکه بدانید باید انتظار چه نوع سؤالات روان شناختی را در مصاحبه ی شغلی خود داشته باشید، می تواند به شما کمک کند به بهترین نحو پاسخ دهید. در این مطلب انواع سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی و سوالات مصاحبه نیروی انتظامی pdf رایگان را به همراه نمونه  پاسخ و لیستی از نکات پاسخ گویی به این سؤالات آورده ایم تا به شما کمک کند برای مصاحبه شغلی تان آماده شوید.

سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی با نمونه پاسخ

در سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی معمولاً از شما می خواهند توضیح دهید که چگونه قبلا به یک موقعیت خاص واکنش نشان داده اید یا چگونه ممکن است به موقعیت فرضی مطرح شده توسط مصاحبه کننده پاسخ دهید. سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی برای نشان دادن ویژگی های شخصیتی و مهارت های نرم شما به کارشناس استخدام است تا بفهمد در کارتان چطور عمل می کنید.

از آنجاکه اکثر سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی موقعیتی هستند، معمولاً استفاده از تکنیک مصاحبه STAR در صورت امکان، مفید به نظر می رسد. با به کارگیری این روش، موارد زیر را در پاسخ خود مشخص می کنید:

 • موقعیت (Situation): موقعیت موردنظر را توصیف کنید؛
 • وظیفه (Task): وظیفه ای که باید انجام می دادید یا مشکلی را که باید بر آن غلبه می کردید، توضیح دهید؛
 • اقدام (Action): عملی را که برای انجام وظیفه یا غلبه بر مشکل انجام دادید، شرح دهید؛
 • نتیجه (Result): نتیجه ی اقدامات خود را توضیح دهید.

با روش STAR مطمئن می شوید که جزئیات لازم را پیرامون موقعیت، اعم از واقعی یا فرضی، بیان می کنید تا به کارشناس استخدام کمک کنید داستان را تجسم کند و در عین حال اقداماتی را که برای دستیابی به نتیجه ی مطلوب انجام داده اید یا انجام خواهید داد نشان دهید.

چند نمونه از سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی را با نمونه پاسخ بررسی کنید تا به شما کمک کند برای مصاحبه ی شغلی بعدی خود آماده شوید:

1. آیا می توانید موقعیتی را شرح دهید که در آن برای حل یک مشکل باید خلاقانه فکر می کردید؟

سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی – آیا می توانید موقعیتی را شرح دهید که در آن برای حل یک مشکل باید خلاقانه فکر می کردید؟

مسؤلان استخدام این گونه سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی را می پرسند تا بفهمند رویکردتان به حل مسئله و تفکر خلاق چیست. هر دوی این مهارت ها برای اکثر مشاغل و حوزه های کاری بسیار پرطرفدار و مورد توجه هستند. بنابراین می توانید انتظار سؤالی مانند این را در طول مصاحبه شغلی خود داشته باشید. می توانید روش STAR را برای این نمونه از سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی به کار ببرید تا پاسخ کاملی ارائه دهید. حتی اگر برای رفع مشکلی با یک تیم کار کرده باشید، مطمئن شوید نحوه ی استفاده از خلاقیت و مهارت حل مسئله را از جانب خود مشخص می کنید. از این مثال برای کمک به آماده سازی پاسخ خود استفاده کنید:

مثال: «در جایگاه قبلی خود به عنوان پرستار کودک، بچه ی 2 ساله ای داشتم که حتی در هوای سرد از پوشیدن ژاکت خود در بیرون امتناع می کرد. او استفاده از زیپ را بسیار خوب بلد بود و به محض اینکه ژاکت را تنش می کردم، به راحتی زیپش را باز می کرد و آن را در می آورد.

بعد از چند روز که مدام ژاکت او را دوباره تنش می کردم، به این فکر افتادم که آن را روبه عقب به او بپوشانم. بنابراین زیپ به جای اینکه جلوی او باشد، در پشت او بود. این روش خیلی خوب جواب داد. او خیلی خوشش آمده بود که می تواند خودش دستانش را داخل ژاکت ببرد و به من اجازه می داد زیپ او را از پشت ببندم تا بتواند زودتر برود بازی کند.»

2. اگر یکی از همکاران در حین انجام وظیفه برای شما وقفه ای ایجاد کند، چطور واکنش نشان می دهید؟

کارشناسان استخدام این سوالات روانشناسی را در مصاحبه استخدامی می پرسند تا نه تنها نحوه ی واکنش شما به چندوظیفگی (چند کار را باهم انجام دادن) یا ایجاد وقفه در کارها را بدانند، بلکه نحوه ی مدیریت روابط شما را با همکاران تان نیز بسنجند. این یک سؤال فرضی است، اما شما همچنان می توانید از روش پاسخ گویی STAR برای ارائه ی مثالی جامع به کارشناس استخدام استفاده کنید. در پاسخی که به این مدل از سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی می دهید، مطمئن شوید که هم نحوه ی انجام وظیفه و هم نحوه ی برخورد با همکارتان را مشخص می کنید. از این مثال برای کمک به ارائه ی پاسخ خود استفاده کنید:

مثال: «اگر در حال انجام تکلیفی باشم و یکی از همکاران تمرکز من را به هم بزند، واکنش من، به نیاز همکار و فوریت تکلیفم بستگی دارد. در هر حال، من با همکارم با همدلی صحبت می کنم و تمام توجهم را به او می دهم. اگر او نیاز فوری به کمک داشته باشد و من وقت کمک کردن را داشته باشم، تکلیفم را کنار می گذارم و به او کمک می کنم. اگر یک درخواست کلی داشته باشد یا صرفا بخواهد احوالپرسی کند، با مهربانی به او می گویم اگر ممکن است وقتی کارم را تمام کردم بعدا دوباره همدیگر را ببینیم.»

3. یکی از سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی: که اگر با تصمیمی که مافوق تان گرفته است مخالف باشید، چه می کنید؟

یکی از سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی: که اگر با تصمیمی که مافوق تان گرفته است مخالف باشید، چه می کنید؟

با وجود دیدگاه های متفاوت و روش های کاری متفاوت، برخی تعارضات بین فردی در محل کار طبیعی و مورد انتظار است. کارشناسان استخدام دوست دارند این گونه سوالات روانشناسی را در مصاحبه استخدامی بپرسند تا ببینند آیا توان حل تعارض و مهارت های بین فردی مناسب برای مدیریت چالش های معمولی محل کار را دارید یا خیر. در پاسخ خود، حتماً اقداماتی را که برای حل تعارض انجام می دهید بیان کنید تا نشان دهید این مهارت ها را دارید. از این نمونه جواب به عنوان راهنما برای پاسخ به سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی استفاده کنید:

مثال: «اگر با اقدامات مافوقم مخالف باشم، فکر می کنم واکنشم به موقعیت بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر مافوق من تصمیمی بگیرد که به طور مستقیم بر کار من تأثیر بگذارد و به نظر من غیرمنطقی باشد، احتمالاً برای دریافت اطلاعات بیشتر و به اشتراک گذاشتن نگرانی هایم به او مراجعه می کنم. اگر اقدامات آن ها به طور مستقیم با کار من مرتبط نباشد، تلاشم را می کنم به تصمیم آن ها احترام بگذارم و روی وظایفم و کارهایی که بر آن ها کنترل دارم، تمرکز کنم.»

4. فرض کنید از شما خواسته می شود به عنوان نماینده شرکت در رویدادی حاضر شوید که در آن هیچ کس را نمی شناسید. چه احساسی خواهید داشت؟

برخی از نقش ها به شخصیتی برونگرا نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به درون گرایی متکی هستند. اگر برای جایگاهی مصاحبه می کنید که در آن باید با افراد جدید ملاقات کنید و اغلب به عنوان نماینده شرکت خدمت  کنید، کارشناس استخدام این گونه سوالات روانشناسی را در مصاحبه استخدامی می پرسد تا با خصوصیات برون گرایی یا درون گرایی در شما آشنا شود. هنگام پاسخ دهی، نه تنها احساس خود را درمورد چشم انتظاری برای این رویداد توضیح دهید، بلکه همچنین نحوه ی برخورد خود در آن کارگاه را شرح دهید. این نمونه پاسخ را در نظر بگیرید:

مثال: «من از موقعیت های جدیدی که بتوانم با افراد جدید ارتباط برقرار کنم، لذت می برم. من در فروش سابقه دارم، بنابراین خیلی راحت به غریبه ها نزدیک می شوم و می دانم چگونه به سرعت با همکاران تجاری ارتباط برقرار کنم. اگر این فرصت به من داده شود که در یک رویداد حرفه ای نماینده ی شرکت باشم، از قبل درباره گروه ها، شرکت ها یا افراد شرکت کننده در رویداد تحقیق می کنم، تا بتوانم موضوعات خوبی برای شروع مکالمه  با آن ها داشته باشم و ارتباطات خوبی برای سازمان ایجاد کنم.»

5. از دیگر نمونه سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی: آیا رفتارهای خاصی هست که باعث عصبانیت شما شود؟

هر کسی سلایق و ترجیحات شخصی خود را دارد. کارشناسان استخدام می خواهند اطمینان حاصل کنند شما نه تنها مهارت های حرفه ای، تخصص و تجربه ی مناسب را برای انجام وظایف مرتبط با شغل درخواستی دارید، بلکه برای فرهنگ سازمانی نیز مناسب هستید. وقتی به این سؤال پاسخ می دهید صادق باشید. در عین حال سبک های مقابله ای خود برای مدیریت عصبانیت را نیز بیان کنید.

کارشناسان استخدام می دانند شما با هر کاری که افراد مختلف در هر زمانی انجام  دهند، موافق نخواهید بود یا ممکن است آن را دوست نداشته باشید. اما می خواهند مطمئن شوند که می توانید عصبانیت تان را به شیوه ای سالم و سازنده مدیریت کنید. این نمونه پاسخ را در نظر بگیرید تا به شما کمک کند پاسخ خود را آماده کنید:

مثال: «قبلا در دفتری کار می کردم که یکی از همکارانم با فاصله ی کمی از من، ناخن هایش را سر میزش کوتاه می کرد. از صدای ناخن گیر متنفر بودم، بنابراین وقتی آن را می شنیدم، فقط هدفونم را می گذاشتم و در حین کار به چیزی که می خواستم گوش می دادم. فکر می کنم همه ی آدم ها هر از گاهی از رفتارهای دیگران ناراحت می شوند، اما همه چیز به نحوه ی واکنش شما به این ناراحتی مربوط می شود. هر زمان بتوانم، فقط خودم را از آن موقعیت ها دور می کنم یا در صورت لزوم، سعی می کنم مکالمه ی مؤ دبانه ای با آن شخص داشته باشم تا به راه حلی که مناسب هر دوی ما باشد، برسیم.»

مصاحبه استخدامی نیروی انتظامی و سوالات روانشناسی

در مصاحبه استخدامی نیروی انتظامی، ممکن است سوالات روانشناسی نیز شامل شوند. این سوالات هدف دارند تا روانشناسان به شناخت بهتر شما و مهارت ها، استعدادها، و توانایی های روانی و روانشناختی شما بپردازند. در زیر، چند مثال از سوالات روانشناسی ممکن در مصاحبه استخدامی نیروی انتظامی آمده است:

    سوالات مربوط به هماهنگی و همکاری:

 • به عنوان یک عضو گروه، بهترین روش ها برای همکاری با دیگران را توصیف کنید.
 • در یک موقعیت فشار زیاد، چگونه با همکارانتان همکاری می کنید؟

    سوالات مربوط به تحمل فشار و استرس:

 • در شرایط استرس زا، چگونه خود را کنترل می کنید؟
 • تجربه ای از یک موقعیت استرس زا را توصیف کنید و چگونه با آن برخورد کردید.

    سوالات مربوط به حل مسئله و تصمیم گیری:

 • روش هایی که برای حل مسئله استفاده می کنید را توضیح دهید.
 • موقعیتی را توصیف کنید که نیاز به تصمیم سریع داشتید. چگونه به این موقعیت پاسخ دادید؟

    سوالات مربوط به مهارت های اجتماعی و ارتباطی:

 • چگونه با افرادی که نظرات متفاوتی دارند، ارتباط برقرار می کنید؟
 • تجربه ای را توصیف کنید که باید با یک فرد بسیار دشوار کار کنید و چگونه با او برخورد کردید.

    سوالات مربوط به استقامت و پایداری:

 • چگونه با روزهای سخت و خسته کننده مقابله می کنید؟
 • یک هدف بلندمدت را که به آن متعهد هستید، توصیف کنید و چگونه برای رسیدن به آن تلاش می کنید.

مهم است که در پاسخ به این سوالات، صادقانه و مبتنی بر تجربه های واقعی خود عمل کنید. هدف از این سوالات ارزیابی صفات شخصیتی و روانشناختی شما است، بنابراین تلاش کنید تا نشان دهید که چگونه با موقعیت های مختلف روبرو شده و عمل می کنید.

دکمه بازگشت به بالا