دانش و فناوری

عدم دسترسی به یک لیتوگرافی پیشرفته، هواوی را از مجهز کردن آخرین سری پرچمدار خود به یک پردازنده 5 نانومتری باز داشت


تراشه kirin 9010 قلب تپنده مورد استفاده هواوی در سری گوشی های پرچمدار Pura 70 می باشد. این پردازنده 12 هسته ای پیشرفت خوبی در مقایسه با نسل قبل خود «Kirin 9000S» دارد. اما از نظر لیتوگرافی، این دو پردازنده تا حد زیادی یکسان می باشند. این مسئله طی کالبد شکافی هواوی Pura 70 اولترا روشن شد.

عدم دسترسی به یک لیتوگرافی پیشرفته، هواوی را از مجهز کردن آخرین سری پرچمدار خود به یک پردازنده 5 نانومتری باز داشت

به گزارش wccftech، با وجود اینکه کایرین 9010 به عنوان جانشین مستقیم کایرین 9000s شناخته می شود، TechInsights طی کالبد شکافی Pura 70 Ultra متوجه شد که این پردازنده همچنان از معماری ساخت 7 نانومتری SMIC بهره می برد. پیش از این ما مطمئن بودیم که هواوی چاره ای جز استفاده مجدد از معماری 7nm برای پردازنده جدیدش ندارد. اما طی گزارش های متعدد عنوان شده که SMIC در حال آماده سازی خود برای تولید ویفیر های 5nm در ادامه سال جاری می باشد.

kirin 9010

تراشه kirin 9010 می توانست 5nm باشد!

این به این معنی بود که هواوی برای استفاده از معماری ساخت جدید، باید تولید کایرین 9010 را به تعویق می انداخت. اما چینی ها تصمیم گرفتند پردازنده خود را با لیتوگرافی قدیمی تر 7nm روانه بازار کنند. با این وجود هواوی موفق شد پردازنه جدید خود را نسبت به نسل قبلش بهبود قابل توجهی بدهد. اما در مقایسه با سایر برند ها اوضاع اصلا جالب نیست. کایرین 9010 در مقایسه با اسنپدراگون 8 نسل 1 که دو سال پیش معرفی شده، عملکرد ضعیف تری دارد در حالی که 30 درصد انرژی بیشتری مصرف می کند.

به دلیل تحریم های آمریکا، هواوی از دسترسی به نود های ساخت شرکت TSMC محروم است و در حال حاضر فقط به SMIC دسترسی دارد. اما این تمام ماجرا نیست، شرکت هلندی ASML نیز که با فروش دستگاه های فوق پیشرفته EUV به شرکت هایی مانند TSMC به این برند ها امکان توسعه لیتوگرافی خود را می دهد، از فروش محصولات خود به چینی ها محروم شده است. این به معنی می باشد که SMIC برای ادامه حیات، مجبور به استفاده مجدد از دستگاه های قدیمی تر DUV شده است.

با وجود اینکه ساخت یک پردازنده کایرین 5nm غیر ممکن نیست، اما گزارش شده است که با شرایط فعلی تولید چنین پردازنده ای می تواند تا 50 درصد گران تر باشد. اما در هر صورت، صرف اینکه هواوی توانسته  است با وجود تحریم از سوی آمریکا، کسب و کار تراشه سازی اش را سر پا نگه دارد خود یک معجزه است. اگر چینی ها بتوانند به معجزه کردن ادامه دهند، شاید عرضه سری گوشی های Mate 70 با پردازنده های 5nm خیلی هم دور از انتظار نباشد.

به نظر شما با وجود تحریم  های آمریکا، هواوی تا کی می تواند به پیشرفت ادامه دهد؟

بفرست برای دوستات

دکمه بازگشت به بالا