عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

نشانه های پر شدن چاه فاضلاب

Preventing the early filling of the sewage well

پر شدن چاه فاضلاب علائم و نشانه های مختلفی دارد. اما باید بدانید که این نشانه ها دلیل قطعی و حتمی پر بودن آن نیستند. گاهی اوقات یک یا چند مورد از این علل وجود دارند اما باز هم چاه میتواند پر نشده باشد و دلیل دیگری سبب پدیدار شدن این نشانه ها باشد. مهمترین نشانه ها عبارتند از:

 1. انتشار گازهای سپتیک، بوی بد فاضلاب

چاه فاضلاب چون منبع تجمع ضایعات انسانی، پسماند مواد غذایی، پسماند میوه جات و غیره است، دارای گازهای سپتیک می باشد. این گازها معمولا از لوله ونت خارج می شوند. زمانی که چاه خالی است گاز حجم بسیار کمی دارد. اما وقتی چاه پر می شود، گازهای سپتیک متراکم شده و بوی بد فاضلاب را ایجاد می کنند. البته ایجاد این بوی زننده تنها یکی از موارد انتشار گاز سپتیک است.

 1. نم و رطوبت زمین و دیوار اطراف چاه فاضلاب

چاه هایی که پر می شوند چون حجم فاضلابشان زیاد است به همان اندازه هم رطوبتشان زیاد است. تمام حجم رطوبت موجود چون نمیتواند جذب خاک شود، مقداری از آن به موزاییک، دیوار یا اطراف نفوذ میکند. این نشانه را میتوان یکی از دلایل مهم پر بودن چاه جذبی دانست. اگر رطوبت کم باشد، میتوانید با دست کشیدن بر روی موزاییک و دیوارها شک خود را به یقین تبدیل کنید.

 1. شنیدن صدای آب

شاید شنیده باشید که وقتی آبی داخل سطل پر از آب ریخته می شود چه صدای خاصی دارد. یا اینکه وقتی شی ای را داخل ظرف پر از آب پرت میکنید، صدای خاصی از خود تولید می کند. ساختار چاه فاضلاب هم به همین شکل است. یعنی وقتی چاه خالی باشد، آب و فاضلابی که داخل آن ریخته می شود، صدای کمی دارد و به گوش نمیرسد. اما وقتی حجم آن پر شده باشد و آب زیادی داخل چاه باشد، صدای ریختن آب و فاضلاب به داخل آن به راحتی شنیده می شود.

 1. بالا زدن فاضلاب از لوله ها

یکی از راه های چگونگی تشخیص پر شدن چاه فاضلاب از لوله های کفشوی، توالت، لوله پارکینگ، حیاط و … می باشد. البته این نشانه میتواند گول زننده هم باشد. به این معنی که شاید بالا زدن آب از لوله به علت گرفتگی باشد. اما بهترین راه شناسایی این مورد، این است که ابتدا فنر زده شود اگر لوله باز نشد میتوان به طور حتم پی برد که علت پر بودن چاه فاضلاب، گرفتگی نیست و چاه حتما باید تخلیه شود. پیشنهاد ما این است که اگر میخواهید به طور دقیق پر شدن چاه فاضلاب را تشخیص دهید، حتما از یک متخصص استفاده کنید. برای اینکار میتوانید با کارشناسان شرکت لوله بازکنی شمال تهران تماس بگیرید تا سریعا مشکلتان را رفع کنند.

دلایل پر شدن چاه فاضلاب چیست؟

یکی از مشکلاتی که امکان دارد همین حالا با آن رو به رو باشید، پر شدن حجم چاه می باشد. این مشکل دلایلی دارد که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

 1. ورود هر گونه ضایعات به داخل چاه

چاه فاضلاب برای ورود ضایعات به داخل چاه می باشد. اما این ضایعات میتواند موادی باشد که باعث پر شدن و به مشکل خوردن آن شود. به عنوان مثال اگر ساکنین یک ساختمان درون لوله های فاضلاب، موادی همچون تفاله، پسماند مواد غذایی و میوه جات، اشیا و … بریزند، مسلما سبب پر شدن چاه فاضلاب خواهند شد. همین مواد به دیواره چاه جذبی که از جنس خاک است چسبیده و به مرور زمان رسوب زیادی را ایجاد میکنند. این رسوب لایه ای مستحکم میسازد و مانع از جذب آب به خاک می شود. در این زمان قطعا چاه پر خواهد شد و شما نیاز به خدمات تخلیه چاه با تانکر و همچنین لایروبی خواهید داشت.

 1. کم بودن ارتفاع و حجم چاه

گاهی اوقات ظرفیت و حجم چاه جوابگوی میزان فاضلاب تولید شده توسط تعداد ساکنین یک ساختمان نیست. به بیان ساده تر، هنگام حفر یک چاه فاضلاب به تناسب ظرفیت آن و تعداد ساکنین ساختمان دقتی نمی شود. همین مسئله به ظاهر کوچک که نیاز به محاسبات و مهندسی دارد سبب می شود که چاه زودتر از زمان موعود پر شود.

 1. کوچک بودن انباره چاه

همانند مورد دوم اگر انباره چاه نیز کوچک باشد و تناسب خوبی با تعداد ساکنین و حجم فاضلاب تولید شده توسط آنها نداشته باشد، میتواند یکی از دلایل زود پر شدن چاه فاضلاب باشد.

 1. متصل بودن ناودان یا راه آب باران به چاه فاضلاب

در خیلی از ساختمان ها، مسیر راه آب باران جدا از سایر لوله هایی که منتهی به چاه می شوند نیست. همین مسئله یکی از دلایل زود پر شدن چاه فاضلاب می باشد. چون زمانی که آب با حجم کم داخل چاه ریخته می شود، سریعا جذب خاک می شود. اما وقتی آب باران با شدت و حجم زیاد وارد چاه شود، زمان زیادی لازم است تا جذب خاک گردد. به همین دلیل امکان دارد چاه به سرعت بالا بزند و نیاز به خدمات تخلیه چاه داشته باشید.

علت پر شدن زود به زود چاه فاضلاب

همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم، مقدار زمانی که لازم است تا چاه پر شود دقیقا مشخص نیست. اما این زمان برحسب تجربه برخی از مقنی ها و همچنین سرویسکاران حدودا 10 سال می باشد. البته همانطور که میدانید ارتفاع، حجم چاه و همچنین انباره آن مهمترین عامل در کوتاه شدن و یا طولانی شدن این عدد دخیل است.

 • علت زود پر شدن چاه فاضلاب
 • جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب
 • علت پر شدن زود به زود چاه فاضلاب

چرا چاه فاضلاب زود پر میشود؟

یکی از اصلی ترین علت پر شدن چاه فاضلاب کوچک بودن لوله است. اما دلایل دیگری باعث علت زود پر شدن چاه فاضلاب می شود که موارد زیر است:

 • استفاده نادرست از چاه
 • ریختن آشغال در لوله
 • جنس خاک و حجم انباره
 • فرسوده شدن لوله

با راه اندازی سیستم فاضلاب شهری که دیگر نیازی به استفاده از ماشین های تخلیه چاه نمی باشد از بهترین راه حل پر شدن چاه فاضلاب است. اما این سیستم در همه جا اجرا نشده و هنوز مردم به دنبال راه حلی برای چکار کنیم چاه فاضلاب دیر پر شود، هستند. پس بهتر است را بدانیم و عوامل موثر بر زود پر شدن آن را بشناسیم. با توجه به این نکات قبل از ساخت منزل و حفر چاه فاضلاب یا تعمیرات آن پس از ساخته شدن، با رعایت برخی مسائل می توانیم از هزینه های جانبی تخلیه چاه فاضلاب پیشگیری کنیم. شما می توانید با کلیک روی لینک با این عوامل بیشتر آشنا شوید سپس در ادامه این متن نیز روش های جلوگیری از پر شدن چاه فاضلاب را یاد بگیرید.

1- به اندازه انباره چاه فاضلاب توجه کنید

اولین مسئله در جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب توجه به این نکته است که چاه را باید متناسب با تعداد افرادی که در این محل قصد زندگی دارند و تعداد واحدهای مسکونی موجود در بنا بسازیم. فضای کوچک داخل چاه شما را هر چند وقت یکبار وادار به تخلیه چاه می کند. پس انباره چاه نباید از حد مناسب، کوچکتر باشد.

2- جلوگیری از زود پر شدن چاه با نریختن خاک و آشغال

اگر می خواهید بپرسید چکار کنیم چاه فاضلاب دیر پر شود اول می گوییم، باید مراقب باشید که آشغال و خاک وارد چاه نشود. این مواد از آنجا که جامدند جذب زمین نمی شوند و به مرور باعث پر شدن چاه فاضلاب می شوند. ضمن اینکه ممکن است گرفتگی نیز برای چاه ایجاد کنند.  از راه حل پر شدن چاه فاضلاب در زمان بنایی و انجام کارهای مربوط به ساختمان استفاده از چاه بست است تا مانع ریخته شدن خاک و آشغال به درون آن شوید و باعث علت زود پر شدن چاه فاضلاب نشود.

در صورت گرفتگی لوله یا چاه فاضلاب به جای مراجعه به تخلیه چاه باید به باز کردن لوله سینک ظرفشویی و چک کردن سایر اتصالات نیز توجه کنید. در برچسب می توانید نزدیکترین لوله بازکن تهران به خود را فوری پیدا و با آن تماس بگیرید. اگر در چیتگر تهران ساکن هستید برای تماس فوری با لوله بازکن چیتگر کافیه که روی لینک کلیک کنید.

دسترسی به نزدیک ترین لوله بازکنی درچیتگر تنها با کلیک روی دکمه زیر:

متخصصین لوله بازکنی چیتگر در برچسب پس از تماس شما فوری در محل حاضر می شوند و بعد از بررسی های لازم با مناسب ترین قیمت گرفتگی ایجاد شده را رفع می کنند. توجه داشته باشید که لوله بازکن چیتگر به صورت 24 ساعته خدمات ارائه می دهد. بنابراین شما می توانید در هر ساعت از شبانه روزی با آنها تماس بگیرید.

3- رعایت حد مصرف آب ورودی به چاه فاضلاب

استفاده بیش از حد و افراطی از آب برای پاکی بیشتر یا شستن های بیش از حد خیلی زود شما را به پر شدن چاه فاضلاب گرفتار می کند. در نظر داشته باشید شستشوی به اندازه در حد مورد قبول اصول بهداشتی و شرعی کافی است و نیازی به مصرف بیش از حد آب نیست.

4- تخلیه به موقع جهت جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

برای جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب و سرریز کردن آن نباید آن را تا زمان سرریز شدن رها کرد. سرریز شدن چاه باعث خرابی آن و ورود خسارات احتمالی یا حتی ریزش می شود. پس سعی کنید تا چاه فاضلاب منزل یا ساختمان خود را پیش از موعد تخلیه کنید.

5- بررسی اوضاع چاه فاضلاب برای پیشگیری از زود پر شدن آن

هر از چندگاهی میبایست وضعیت و شرایط چاه را بررسی کنید و در صورتیکه احساس کردید اوضاع چاه مانند دیوارهای آن سست و نامطمئن هستند زودتر به تعمیر آن اقدام نمایید. این مورد بسیار الزامی است چرا که می تواند از ریزش های احتمالی چاه و خطرات جانی آن جلوگیری کند.

اقدام به رفع گرفتگی چاه فاضلاب یکی دیگه از اقداماتی است که در حین بررسی چاه باید به آن توجه داشته باشید؛ زیرا حتی عوامل گرفتگی باعث علت پر شدن چاه فاضلاب می شود. برای حل این مشکل و رفع گرفتگی چاه فاضلاب می توانید در سایت برچسب با نزدیکترین لوله بازکن تهران به منطقه خود در تماس باشید. مثلا اگر در محدوده غرب تهران تهران هستید برای دسترسی به شماره تلفن نزدیکترین لوله بازکن غرب تهران می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید اما برای دسترسی به مناطق دیگه می بایست نام منطقه خود را در کادر ابتدای صفحه بنویسید.

مشاهده جزئیات تماس با لوله بازکنی در غرب تهران تنها با کلیک روی دکمه زیر:

6- توجه به جنس خاک هنگام حفر چاه

زمانی که می خواهید چاه را حفر کنید بهتر است برای جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب این را در نظر بگیرید که جنس خاک در جذب آب فاضلاب به زمین و دیرتر پر شدن آن بسیار موثر است. اگر این مورد پیش از ساخت خانه دقت شود پس از ساخته شدن و ساکن شدن اعضای آن زندگی را راحت تر و نیاز همیشگی را به تخلیه چاه را کمتر می کند.

7- وصل نبودن لوله ناودان آب باران به چاه فاضلاب از عوامل جلوگیری از پر شدن چاه

نگذارید که آب باران بیهوده وارد چاه فاضلاب شود. آب باران پاک و تمیز است و دلیلی وجود ندارد که آن را به داخل فاضلاب خانه هدایت کنیم که محل نگهداری آب های گندیده، عفونی، نجس و کثیف است. می توانید آب باران را به بیرون خانه هدایت کرده تا از پر شدن بیهوده چاه منازل جلوگیری کنید. سرریز شدن آب باران به چاه باعث زود پر شدن چاه فاضلاب می شود. اگر در تهران زندگی می کنید می توانید به سایت لوله بازکنی برچسب مراجعه کرده و از خدمات در برچسب با قیمت ارزان و بدون کثیفی استفاده نمایید. تمام لوله بازکن ها در برچسب از مهارت کافی برخودار هستند و با بروز ترین وسایل کار می کنند.

نکته! اگر منزلی که شما در آن ساکن هستید تازه خریداری شده و دارای چاهی قدیمی است بهتر است که حتما از چاه فاضلاب آن دیدن نمایید؛ چرا که ممکن است دچار ریزش شود و خطرات بیشتری را به بار آورد.

8- توجه به ارتفاع و حجم چاه برای جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

یکی از دلایلی که چاه فاضلاب زود پر می شود می تواند کم بودن ارتفاع چاه باشد. گاهی اوقات ظرفیت چاه فاضلاب برای یک ساختمان مسکونی جوابگو نیست و این امر باعث می شود تا چاه فاضلاب زود به زود پر شود. هنگام حفر چاه توجه به این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

3 نکته مهم هنگام پر شدن چاه فاضلاب

معمولا افراد برای پیدا کردن جواب این سوال “چکار کنیم چاه فاضلاب زود پر نشود؟” قبل از صحبت با متخصص در اینترنت جستجو می کنند. یا زمانی که چاه پر می شود برای اینکه هزینه زیادی نکنند تنها به روش هایی که در فضای مجازی گفته شده است بسنده می کنند. این روش هایی که در ادامه معرفی کردیم می تواند بسیار مخرب و خطرناک باشد:

 • استفاده از مواد شیمیایی مانند محلول برای جلوگیری از پر شدن چاه
 • ریختن آهک در چاه
 • ریختن کود شیمیایی در چاه فاضلاب

هیچ یک از این روش ها راهکارهای موثر برای جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب نیست. چه بسا که می تواند اوضاع را خرابتر کرده و باعث شود برای رفع آن هزینه بیشتری را خرج کنید.

خطرات پر شدن چاه فاضلاب

در صورت بی توجهی به پر شدن چاه فاضلاب منازل مسکونی علاوه بر نشانه های رایجی که بر جا می گذارد، مانند: بالا آمدن فاضلاب و بوی بد فاضلاب خطراتی در پی دارد که ممکن است حتی غیر قابل جبران باشد. لیست زیر خطراتی است که در صورت بی توجهی به پر شدن چاه توالت و فاضلاب دامن گیر شما می شود:

 • ریزش چاه و زمین اطراف فاضلاب
 • ایجاد نم و رطوبت
 • عدم امکان لایروبی
 • خطر گاز گرفتگی یا انفجار

بنابراین همیشه به پر شدن چاه فاضلاب توجه کنید و در صورتی که نشانه های آن را مشاهده کردید فوری با تخلیه چاه و یا متخصصین لازم تماس بگیرید حتی اگر هزینه زیادی را در برگیرد.

دکمه بازگشت به بالا