تراشه های کوانتومی قدرتمند IBM معرفی شدند

بالاخره شرکت IBM از تراشه  های کوانتومی خود به ظرفیت 1000+ کیوبیت در کنار یک پردازنده کوانتومی دیگر رونمایی کرد. این پردازنده ها امکان تصحیح خطا را بهبود بخشیده  و راه را برای استفاده از آن ها در زندگی واقعی ساده تر کرده اند.
آی ای ام (IBM) گزارش کرد که آنها تراشه های کوانتومی 1000+ کیوبیتی خود را به نام “کوندور” (Condor) به همراه پردازنده کوانتومی کاربردی با نام IBM Quantum Heron در نشست Quantum Summit نیویورک معرفی کرده اند. در یک بیانیه مطبوعاتی، اعلام شد که پردازنده Heron اولین مجموعه از نوع تراشه های کوانتومی در مقیاس کاربردی بوده که توسط IBM طی چهار سال ساخته شده است.

ادامه مطلب در ادامه 
بیشتر بخوانید:

  ردمی K70E با تراشه دایمنسیتی 8300 اولترا رسما رونمایی شد 
  هواوی در تلاش است تا یک شبکه تراشه اختصاصی برای خود راه اندازی کند
  افشای قرارداد 51 میلیون دلاری OpenAI ؛ خرید تراشه از شرکت تحت حمایت آلتمن

معرفی تراشه های کوانتومی قدرتمند IBM با ظرفیت ظرفیت 1000+ کیوبیت
رایانه های کوانتومی که در واقع می توان از آن به عنوان انقلابی در حوزه محاسبات یاد کرد، برای حل مسائل پیچیده در زمینه هایی مانند پزشکی، فیزیک، ریاضیات و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. حتی قدرتمند ترین رایانه های امروزی هم نمی توانند با پتانسیل رایانه های کوانتومی رقابت کنند. با اضافه کردن بیت های کوانتومی یا کیوبیت ها به تراشه های کوانتومی ، قابلیت های آنها بهبود می یابد. بنابراین ، یک پردازنده با بیش از 1000 کیوبیت ، یک اتفاق بزرگ و منحصر به فرد است.
به گفته ی شرکت IBM یک رایانه کوانتومی ماژولار با نام Quantum System Two راه اندازی شده که در نیویورک قرار دارد و قبلاً کار خود را آغاز کرده است. Quantum System Two از سه پردازنده Heron برای شروع عملیات استفاده می کند. پردازنده Heron، با ظرفیت 133 کیوبیت، نسبت به پردازنده کوانتومی 127 کیوبیتی Eagle عملکرد بهتری نشان داده که IBM در ابتدای امسال معرفی کرده است. علاوه بر این، IBM اعلام کرده که پردازنده های Heron را به صورت فوری از طریق فضای ابری در دسترس کاربران قرار خواهد داد.
تراشه های کوانتومی قدرتمند IBM
IBM با بهبود ده برابری نرخ خطا در پردازنده Heron نسبت به Eagle، آن را برای برنامه های کاربردی ، موثر و مناسب تر می کند. این اقدام نیز با دستاورد های IBM برای داشتن کیوبیت های تصحیح خطا تا پایان دهه فعلی همخوانی دارد. به گفته IBM، ما در حال حاضر در دوره دوم محاسبات کوانتومی قرار داریم. این دوره به تلاش برای کاهش خطاها و توسعه برنامه های کاربردی اختصاص داشته و ضرورت اثبات مفهوم را دارد. طبق اعلام این شرکت، قصد ایجاد هشت مرکز محاسباتی کوانتومی را دارند تا پژوهشگران امکان دسترسی به Quantum System Two را داشته باشند.
IBM می گوید، در دوره سوم رایانش کوانتومی، رایانه های کوانتومی تصحیح خطا را ارائه می دهند و قادر به افزایش مقیاس هستند. این شرکت همچنین نقشه راه خود را با اشتراک نام ها و ویژگی های پردازنده های متوالی منتشر کرده که ما را به سوی این واقعیت کوانتومی هدایت می کند.
شرکت IBM نقشی موثر در توسعه محاسبات کوانتومی برای جامعه دارد و قصد دارند این تکنولوژی را در دسترس عموم قرار دهند. آنها در حال حاضر در حال توسعه Qiskit هستند، که یک پایشدنی نرم افزاری است که به توسعه دهندگان اجازه ی ایجاد کد برای برنامه های مختلف را می دهد. در اظهارات اخیر، آنها اعلام کرده اند که این الگوها به کاربران اجازه می دهند تا گردش های کاری خود را در محیط های محاسباتی کلاسیک و کوانتومی توسعه داده و اجرا کنند.
جی گامبتا، یک دانشمند ارشد در تیم رایانه های کوانتومی IBM، تایید کرده است که پیشرفت های بزرگ در این زمینه منجر به سناریویی خواهد شد که در آن ما قادر خواهیم بود الگوریتم های ساده تری را روی سیستم های کوانتومی اجرا کنیم.
در حال حاضر، رمزگذاری های مورد استفاده امروزی، با وجود پیچیدگی مشکلاتی که آنها قادر به حل آنها هستند، دور از دسترس هستند، حتی اگر پیچیدگی مشکلات آنها بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که رایانه های امروزی قادر به حل آنها هستند.
در نقشه راه IBM، تعدادی پردازنده با نام های فلامینگو (Flamingo)، کراسبیل (Crossbill) و کوکابورا (Kookaburra) وجود دارند. با انجام بهبودهای لازم، این پردازنده ها قادر خواهند بود که برای ساخت پردازنده Condor با ظرفیت 1000+ کیوبیتی با هم ترکیب شوند.
این اقدام، به IBM امکان می دهد که به زودی تاچ ستون های اساسی را برای توسعه سیستم های محاسباتی کوانتومی خود کسب کند. با توجه به تاریخچه ی این شرکت، به نظر می رسد IBM قصد دارد در دهه آینده رایانش کوانتومی اش را توسعه دهد.
بیشتر بخوانید: 

  نحوه رفع خطای Err_Cache_Miss
  نحوه رفع خطای ERR_Empty_Response کروم
  نحوه رفع خطای ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR کروم
  نحوه رفع خطای ERR_PROXY_CONNECTION_FAILED
  نحوه رفع خطای dns_probe_finished_nxdomain کروم

نظر شما درباره ی تراشه های کوانتومی قدرتمند IBM چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
 

دکمه بازگشت به بالا