سلامتی و پزشکیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

عمل بینی چیست؟ + جدید ترین روش های جراحی بینی

جدیدترین روش جراحی بینی چگونه انجام می شود؟

عمل بینی از جمله مهم ترین جراحی های زیبایی است که این روزها شاهد افزایش تقاضا برای انجام این جراحی زیبایی از سوی آمار قابل توجهی از افراد هستیم. بسیاری از افراد پیش از آنکه برای این جراحی اقدام کنند دائما از پزشکان مختلف و یا کسانی که تحت این جراحی قرار گرفتند پرسش هایی را مطرح می کنند. در ادامه می خواهیم که عمده مباحثی که در زمینه جدیدترین روش جراحی بینی مطرح می شود را عنوان کنیم و به طور مبسوط به آن ها بپردازیم.

در ابتدا شما باید تحت بیهوشی قرار گیرید تا روند جراحی در آرامش شما انجام شود و دردی را متوجه نشوید.

در مرحله بعدی مهم ترین اقداماتی که با هدف ایجاد تغییرات باید انجام شود ایجاد برش ها در بخش های مختلفی از بینی است. این برش ها بر اساس تکنیک های مختلفی است که بنابر تشخیص پزشک و نیز شرایط کلی بینی افراد انتخاب می شود. ( در ادامه به طور مجزا به انواع تکنیک های بعد از جراحی بینی خواهیم پرداخت.)

در نهایت بعد از این که پوست بینی از استخوان و غضروف های زیرین بینی جدا شد برش هایی در ناحیه استخوانی های اضافی بینی ایجاد می شود تا بخش های اضافی آن از بدنه اصلی جدا گردد.

پوست اضافی، غضروف اضافی و نیز چربی های اضافی در طول روند جراحی برداشت می شود تا سایز و فرم کلی بینی بهبود پیدا کند.

در نهایت با انجام بخیه در بخش های داخلی و بیرونی می توان محل برش ها را بست و روند جراحی بینی با بخیه زدن و پانسمان به اتمام می رسد.

جراحی بینی چیست؟

جراحی بینی  می تواند جراحی زیبایی یا صرفا جراحی درمانی برای رفع برخی ار اختلالات باشد.

انواع جراحی بینی عبارتند از:

 • جراحی بینی رینوپلاستی(جراحی زیبایی)
 • جراحی بینی سپتوپلاستی(جراحی درمانی)

رینوپلاستی

عمل جراحی رینو پلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی یکی محبوب ترین عمل های جراحی در دنیا به خصوص در ایران است. و هر روزه افراد بسیاری این عمل جراحی زیبایی را انجام می دهند. در واقع در این جراحی بسته به نوع بینی فرد و تشخیص جراح پلاستیک به روش های مختلفی انجام می شود. در این عمل با ایجاد برش هایی در بینی، جراح پلاستیک در استخوان ها و غضروف های بینی تغییر ایجاد می کند و فرم بینی  را تغییر می دهد.

جراحی رینوپلاستی  شامل جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه نیز هست که در این جراحی جراح پلاستیک به ترمیم بینی وبازسازی فرم بینی که قبلا جراحی  شده می پردازد. عمل جراحی بینی ترمیمی ممکن است یک عمل طولانی باشد و ممکن است طی این جراحی فرد به پیوند غضروفی نیاز داشته باشد که برای اینکار از غضروف های گوش گرفته می شود وبه بینی پیوند زده  میشود.

سپتوپلاستی

ممکن است جراحی زیبایی بینی صرفا برای زیبایی نباشد و جنبه درمانی نیز داشته باشد. جراحی سپتو پلاستی نیز یکی از جراحی های درمانی است. در این جراحی  به اصلاح مشکلات بینی  ورفع آنها میپردازند. در واقع اغب برای انحراف تیغه میانی بینی یا سپتوم بینی این جراحی انجام می شود. اغلب افرادی که دچار انحراف بینی، پولیپ بینی و بینی کج هستند و دچار اختلال تنفسی هستند برای رفع مشکلاتشان این جراحی سپتوپلاستی  انجام می دهند.

جراحی انحراف بینی

این روزها از جمله جراحی هایی که از سوی بهترین جراحان بینی انجام می شود جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی است.

انحراف بینی به انحراف و کجی تیغه میانی بینی یعنی سپتو اشاره دارد. از پیامد های منفی ناشی از کج بودن یا انحراف تیغه بینی می توان به افزایش میزان آبریزش بینی، خونریزی، درد و نیز اختلال در روند تنفس اشاره کرد. به همین دلیل این دسته از افراد برای بهبود عملکرد بینی بالاجبار باید تحت عمل جراحی قرار گیرند. با ما همراه باشید تا شما را در جریان جزئیاتی دقیق در این زمینه قرار دهیم.

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی از جمله جراحی هایی است که در زمره جراحی های زیبایی قرار نمی گیرد بلکه نوعی جراحی درمانی محسوب می شود. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که جراحی انحراف بینی با سایر جراحی ها دارد این است که شرکت های بیمه ای هزینه این عمل را برعهده می گیرند. زیرا همانظور که گفته شد جنبه زیبایی در این نوع جراحی بسیار کم است و بیشتر با اهداف درمانی انجام می شود.

زمانی که صحبت از درمان به میان می آید منظور این است که انحراف بینی یا انحراف سپتو با مشکلات و عارضه هایی همراه است که باید روند درمان انحراف بینی انجام شود ( با راهکار جراحی ). در نتیجه عارضه های ناشی از این مورد بهبود پیدا می کنند.

جراحی انحراف بینی چه مزایایی دارد؟

 • بهبود روند عملکرد طبیعی بینی و بهبود وضعیت تنفسی
 • از بین رفتن عارضه خونریزی
 • از بین رفتن درد های ناشی از انحراف سپتو
 • بهبود وضعیت آبریزش بینی

جراحی انحراف بینی چقدر طول می کشد؟

زمان تقریبی برای انجام جراحی انحراف بینی حداقل 30 دقیقه و حداکثر 90 دقیقه طول می کشد. زیرا که افراد میزان مشکلاتی که تجربه می کنند با هم متفاوت است و مدت زمان اقداماتی که باید برای بهبود وضعیت بینی انجام شود برای افراد مختلف متغیر می باشد.

عوارض جراحی انحراف بینی

عارضه های جراحی انحراف بینی:

 • خونریزی
 • کبودی
 • تورم التهاب
 • درد مختصر

می توانید با استفاده از کمپرس سرد و گرم روند بهبودی کبودی و تورم را سرعت بخشید. و درد های مختصری که در روز های اولیه بعد از جراحی تجربه می کنید با استفاده از انواع قرص ها مسکن قابل کنترل هستند.  بنابراین مشاهده می کنید که تمامی عارضه های ناشی از جراحی انحراف بینی قابل کنترل هستند و شرایط حادی برای افراد ایجاد نمی کنند.

مزایای جراحی بینی

مهم ترین مزایایی که می توان برای انواع جراحی بینی برشمرد موارد زیر هستند:

 • کاهش سایز کلی بینی
 • کاهش پهنای کلی بینی در ناحیه پل بینی و نوک بینی
 • رفع عدم قرینگی در ناحیه لوله های بینی
 • بهبود وضعیت افتادگی بینی و فرم دهی به نوک آن
 • برداشتن قوز روی بینی در بینی هایی که استخوانی هستند و به اصطلاح کمانی یا عقابی نامیده می شوند
 • افزایش اعتماد به نفس افراد
 • افزایش تناسب فرم کلی بینی با سایر اجزای بینی
 • این جراحی با بالاترین موفقیت و رضایت افراد همراه است
 • هزینه هایی که برای این جراحی دریافت می شود نسبت به نتیجه ای که حاصل می شود کاملاً معقول است
 • دوره نقاهت کوتاه است و می توانید در کوتاه ترین زمان به روند عادی زندگی باز گردید.

انواع جراحی های بینی

جراحی بینی دارای انواعی است که مهم ترین آن ها:

·         جراحی بینی طبیعی

در این نوع از جراحی همانطور که از نامش برمی آید بعد از جراحی فرم بینی کاملاً طبیعی است و هیچ نمای غیرطبیعی در ظاهر بینی مشاهده نخواهید کرد. به طور کلی زاویه نوک بینی با لب های بالایی نود درجه است و چندان به سمت بالا فرم دهی نشده است. از سوی دیگر پل بینی چندان قوس داده نمی شود و تا حدودی صاف است.

·         جراحی بینی فانتزی یا عروسکی

در روند جراحی بینی فانتزی تغییرات عمده ای در ظاهر و فرم کلی بینی ایجاد می شود. به طور کلی نوک بینی بیش از نود درجه به سمت بالا کشیده می شود و به اصطلاح بینی سربالا می شود. از سوی دیگر بینی های فانتزی بسیار کوچک تر از بینی های دیگر می شوند. به همین دلیل گفته می شود که این نوع جراحی بینی مناسب کسانی است که صورت های کوچکی دارند و استخوان صورت شان ظرافت دارد.

·         جراحی بینی نیمه فانتزی

ویژگی کلی بینی های نیمه فانتزی مابین ویژگی های بینی های طبیعی و فانتزی قرار می گیرد. به طوری که پل بینی صاف است اما نه به اندازه بینی های طبیعی و از سوی دیگر به اندازه بینی های فانتزی سایز آن کوچک نیست و نوک آن به سمت بالا کشیده نشده است.

دکمه بازگشت به بالا