سلامتی و پزشکیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

آیا کاشت مو نیاز به ترمیم دارد یا دائمی است ؟

 آیا کاشت مو دائمی است؟

به نقل از بهترین دکتر کاشت مو در تهران کاشت مو معمولا دائمی مدت تلقی می شود، اما این اقدام زمان بر است. دائمی بودن آن بعد از گذشتن دوره نقاهت مشخص خواهد شد. در واقع اگر کمی اطلاعات در مورد کاشت مو داشته باشید، می دانید که بعد از یه پروسه زمانی موهای کاشته شده می ریزند و این مساله کاملا طبیعی است، زیرا بعد از پیوند فولیکول های مو به نواحی کم پشت شده مو مدت زمانی طول می کشد تا پوست بهبود پیدا کند.

به نقل از سایت دکتر گویا بهتر است که اجازه دهید دوره نقاهت بگذرد و سپس منتظر رشد مجدد موهای کاشته شده باشید. در ادامه به بررسی علت ریزش مو بعد کاشت خواهیم پرداخت.

 عوامل موثر در موفقیت کاشت مو

موارد زیر به عنوان مهمترین عوامل موثر در موفقیت و عدم موفقیت کاشت مو شناخته شده اند.

 ریزش مو در مردان و زنان متفاوت است. هر دو در سن خاصی می توانند کاشت انجام دهند و به نتیجه مطلوب خود برسند. در زنان به دلیل محدود نبودن سن کاشت مو در هر سنی امکان کاشت مو وجود دارد. ولی آقایان به دلیل مشکل وراثتی بودن ریزش مو بهتر است کاشت مو را در سن بالای 27 سال انجام دهند، اما چرا :

 • در سنین پایین تر نمی توان وضعیت بانک مو در آینده را مشخص کرد و ممکن است تثبیت روند ریزش مو صورت نگرفته باشد و بعد کاشت، موها دارای مقاومت کمی باشند و بریزند. سر دچار طاسی شدید می شود و بانک مو را نیز از بین می برد.
 • هرچه ریزش مو در سنین پایین تری شروع شده باشد احتمال اینکه فرد دچار طاسی شدید شود بیشتر است و میزان تراکم برای بدست آوردن نتیجه مطلوب از کاشت کمتر خواهد بود.

هورمون های زنانه و مردانه

در زنان با افزایش و یا کاهش هورمون های تستوسترون، استروژن و پروژسترون که از هورمون های تاثیر گذار بر مو هستند، ریش مو ممکن است رخ دهد. اگر این هورمون ها افزایش یابند، باعث رشد موهای زائد در بدن و ریزش مو در سر می شوند. اگر هم این هورمون ها کاهش یابند باعث کاهش چربی و خشک شدن پوست سر می شوند که از علایم ریزش مو است.

در آقایانی که به دلیل تزریق هورمون تستوسترون در ورزش های بدنسازی و برخی از ورزش های سنگین و حرفه ای وضعیت تعادل هورمون آن ها بهم میریزد، نتیجه ای جز ریزش موی سر و پر موئی در نواحی دیگر بدن نشان نمی دهد.

ریزش مو ارثی معمولا در اکثر خانواده ها وجود دارد که به نام علمی آلوپسی آندروژیک شناخته می شود. اگر اقوامی دارید که ریزش مو دارند، احتمال ریزش مو نیز افزایش می یابد. ژن ها در موارد دیگر مانند سن شروع ریزش مو، سرعت ریزش مو، الگو و میزان ریزش مو یا طاسی نیز تاثیر می گذارند. همچنین موجب تغییر چرخه مو در افرادی که ریزش موی ارثی دارند می شود مثل:

 • کوچک تر شدن فولیکول های مو،
 • کوتاه تر شدن مرحله رشد موها،
 • ریزش سریع موها.

در نتیجه موها کوتاه، نازک و حتی بی رنگ یا سفید می شوند.

عوامل موثر در ماندگاری کاشت مو دائمی چیست؟

در کاشت موی طبیعی بیشتر افراد بعد از 6 تا 9 ماه 60 درصد از رشد موهای خود را مشاهده می کنند. تجویز برخی از داروها برای تقویت موها بعد از کاشت و رشد بهتر آن ها تاثیر گذار خواهد بود. برای رسیدن به نتیجه مطلوب عواملی که در طول عمر کاشت مو تاثیر دارند را بررسی می کنیم.

در وهله اول باید علت ریزش مو را بررسی کنید و ریزش را درمان کنید. اگر ریزش مو درمان نشود نمی توان گفت کاشت مو راهکاری ماندگار است. بنابراین ممکن است علاوه بر اینکه به نتیجه مطلوب نرسید در مدت کوتاهی موهای کاشته شده را نیز از دست بدهید. علت ریزش مو یک علت خاص نیست. برخی عوامل در کنار هم دلیل ریزش مو می شوند. مانند:

 • مصرف بیش حد ویتامین A : مصرف بیش از حد مکمل یا مواد غذایی که حاوی زیادی از ویتامین A هستند می تواند یکی از دلایل ریزش مو باشند. البته به این نکته توجه کنید که قطع یکباره مصرف یا کم کردن بیش حد مصرف این ویتامین برای بدن آسیب جدی به همراه خواهد داشت.
 • کمبود پروتئین در رژیم غذایی : روزانه با مصرف گوشت، مرغ و تخم مرغ میزانی پروتئین دریافت می کنید. البته پروتئین به جز گوشت و مرغ در برخی حبوبات نیز وجود دارد. اگر مقدار کافی پروتئین از رژیم غذایی خود دریافت نکنید، این رژیم غلط در چرخه رشد طبیعی مو اثر گذار خواهد بود.
 • تغییرات هورمونی : نبود تعادل در سطح هورمون ها هم می تواند از دلایل ریزش مو باشد. سطح هورمون ها در خانم ها به دلایل مختلفی مثل بارداری، مصرف قرص های ضد بارداری و یائسگی تغییر می کنند. این تغییرات هورمونی می تواند علت ریزش مو در خانم ها باشد. البته تغییرات هورمونی در آقایون نیز وجود دارد و گیرنده های آندروژن در پوست سر مردان فعال می شود که باعث کوچک شدن فولیکول های مو خواهند شد. در نتیجه پوست سر شروع به از دست دادن موها می کند.
 • کم خونی ناشی از فقر آهن : کم خونی در اکثر افراد مخصوصا خانوم ها شایع است. هنگامی که بدن آهن کافی دریافت نکند قادر به ساختن هموگلوبین نخواهد بود. هموگلوبین هم که نقش خون رسانی به پوست سر را دارد اگر دچار اختلال شود، شاهد ریزش مو خواهید بود.
 • کم کاری تیروئید : همانطور که می دانید تروئید نقش اساسی در بدن انسان دارد. این غده هورمون TH که وظیفه سوخت و ساز بدن را دارد ترشح می کند. اگر این هورمون به وسیله تیروئید به میزان کافی ترشح نشود، مشکلاتی را برای بدن ایجاد خواهد کرد که اصلی ترین مشکل کم کاری تیروئید، ریزش مو است.
 • کمبود ویتامین B : ویتامین B در انواع غذاهای پروتئینی و سبزیجاتی که فرد روزانه مصرف می کند مثل هویج، تخم مرغ، گوشت قرمز و سویا یافت می شود. ویتامین B با مصرف روزانه این مواد به بدن می رسد اگر در رژیم غدایی خود مصرف این مواد را به حداقل برسانید دچار کمبود ویتامین B و ریزش مو خواهید شد.
 • بیماری لوپوس : بیماری های مختلفی باعث ریزش مو هستند، اما یکی از معروف ترین این بیماری ها بیماری لوپوس یا همون اختلال در سیستم دفاعی بدن است. این بیماری که خود ایمنی مزمن بدن نیز نام دارد به حمله انتحاری تشبیه شده است. یکی از مقصد هایی که این حمله ها رخ می دهد در سلول های پوستی و فولیکول های سالم مو است. در نتیجه باعث ریزش مو می شود.
 • تاثیرات مستقیم شیمی درمانی : شیمی درمانی که برای درمان سرطان استفاده می شود می تواند علت ریزش مو باشد، زیرا شیمی درمانی همانند بمب هسته ای است. داروهای شیمی درمانی تقسیم سلولی را برای مدتی محدود یا متوقف می کند. در نتیجه به جز توقف رشد سلول های سرطانی سلول های موی سر را نیز از بین می برند.
 • آلوپسی آره آتا : آلوپسی آره آتا به معنای از دست دادن منطقه ای موی سر است. در این بیماری فرد به اشکال مختلفی موی سر خود را از دست می دهد. این طاسی منطقه ای معمولا به شکل دایره ای یا سکه ای هستند که علاوه بر سر ممکن است در کل بدن نیز اتفاق بیفتد.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک : زنانی که دارای تخمدان های کیست ساز هستند، دچار یک اختلال در هورمون های جنسی خود خواهند شد. این اختلال از بالا رفتن سطح آندروژن در تخمدان منجر به کیست تخمدان در نتیحه احتمال کم تراکم شدن موها بیشتر می شود. این اختلال در بدن زنان باعث رشد موهای زائد نیز می شود.
 • مصرف برخی داروها : گاهی مصرف برخی داروها باعث ریزش مو نیز می شود. داروهای فشار خون یا رقیق کننده خون و حتی داروهای دیگری مثل ضد افسردگی و ضد التهابی از این دسته از داروها هستند.
 • کم شدن آب در بدن : آب یکی از ارکان های اصلی و حیاتی بدن است. کمبود آب در بدن خون رسانی و سلامت پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. آب در هیدراته کردن پوست به ویژه پوست سر نقش مهمی را به عهده دارد. مویی که از آب کافی برخوردار نباشد، رشد نمی کند. شکننده و ضعیف شدن موها و ریزش آن ها تحت کمبود آب در بدن است. به جز آب، در طول روز استفاده از سبزیجاتی که از آب فراوانی برخوردارند نیز مفید می باشد.
 • استرس : برخی افراد در محیط کاری و زندگی استرس را تجربه می کنند که علاوه بر عوارضی که برای بدن دارد، علت ریزش مو نیز محسوب می شود. همچنین در شرایط استرس زا اغلب رفتاری عصبی از خود نشان می دهند یا دچار شوک خواهند شد. شوک می تواند در عملکرد صحیح ارگان های بدن اختلال به وجود آورده و از دست دادن مو نیز یکی از این عوارض خواهد بود.
 • مصرف دخانیات : همانطور که می دانید قبل از عمل کاشت و مدتی بعد از عمل کاشت مصرف دخانیات ممنوع است؛ زیرا مصرف دخانیات علاوه بر از بین بردن بافت ریه، مشکلات خونی و احتمال ابتلا به سرطان یکی از چندین علت ریزش مو نیز است. سیگار عملکرد DNA و فولیکول های مو را مختل می کند و علاوه بر آن مشکلاتی در راه خون رسانی به آن ها نیز به وجود می آورد. بنابراین طبیعی است فردی که سیگار مصرف می کند شاهد ریزش مو باشد.

آیا ریزش مو بعد کاشت مو طبیعی است ؟

همان طور که اشاره کردیم بعد از کاشت مو شما شاهد ریزش موهای کاشته شده خواهید بود. در واقع باید بدانید که موهای کاشته شده حدود 6 هفته پس از جراحی شروع به ریزش می کنند. با این حال، این یک مرحله موقتی است و پنج تا شش هفته بعد موهای جدید پیوند شده شروع به رشد می کنند. به طور طبیعی سه ماه اول ریزش مو را تجربه خواهید کرد. برای بهبودی کامل نیازمند یک پروسه زمانی 6 تا 12 ماه هستید که فولیکول های کاشته شده شروع به رشد مو کرده و نواحی که دچاره طاسی شده اند را بپوشانند.

آیا بعد از کاشت به ترمیم مجدد نیاز است ؟

ترمیم مجدد بعد از کاشت مو کاملا بستگی به فرد متقاضی دارد. به همین خاطر شما حتما باید با پزشک خود قبل از کاشت مشورت کنید. پزشک به شما خواهد گفت که چند جلسه کاشت نیاز دارد. گاهی اوقات جراحی در یک جلسه انجام می شود، ولی ممکن است نیازمند ترمیم باشد.

آیا بالا رفتن سن تاثیری بر عمر موهای کاشته شده دارد ؟

یکی از نگرانی هایی که افراد برای کاشت مو دارند این است که اگر سن آنها زیاد شود دوباره ریزش را تجربه می کنند یا خیر؟ معمولا این اتفاق رخ نمی دهد، اما ممکن است در نتیجه بالا رفتن سن فرد، فولیکول های پیوندی نتوانند همانند قبل تار مو تولید کنند ولی به این معنی هم نیست که موها به حالت قبلی خود یعنی قبل از کاشت بر می گردد. بلکه فقط موها کمی نازک تر و کم پشت می شوند ولی به اون میزان از طاسی و ریزش لکه ای قبل بر نمی گردند.

آیا انتخاب روش مناسب در دائمی بودم موها بعد از کاشت موثر است ؟

روش های مختلفی برای کاشت مو دائمی وجود دارد که هرکدام مزیت و معایب خود را دارند. همه روش ها برای افراد نتیجه یکسانی ندارند. به همین خاطر با مشورت کردن با پزشک خود، بهترین روش کاشت مو انتخاب کنید. باید بدانید هر کدام از روش های کاشت مو مراقبت های مخصوص خود را دارند.

منبع : فاین فیس

دکمه بازگشت به بالا