جایگزینی هوش مصنوعی با انسان

سم آلتمن بنیان گذار شرکت OpenAI دیدگاه نگران کننده ای با مردم به اشتراک گذاشت و بیان داشت که به دنبال جایگزینی هوش مصنوعی با انسان است.
الیزابت ویل نویسنده ی مجله ی نیویورک است و با اشاره به پروفایل جدید سم آلتمن نشان می دهد که مدیرعامل OpenAI تمایل عجیبی به استفاده از اصطلاح «انسان متوسط» دارد.
آلتمن به این امید است که هوش مصنوعی عمومی (AGI) را به سطح هوش انسان متوسط برساند تا بتوان آن را به عنوان همکار بجای انسان استخدام کرد. به نظر می رسد آلتمن واقعاً به دنبال جایگزینی نیروی کار عادی با هوش مصنوعی عمومی (AGI) است و اگرچه این ایده هنوز تحقق نیافته است، اما مسئله ای کاملاً نگران کننده برای کارکنان شرکت ها به نظر می رسد.
بیشتر بخوانید: همکاری هیجان انگیز جانی آیو و سم آلتمن؛ بهترین گوشی هوش مصنوعی در راه است!
جایگزینی هوش مصنوعی با انسان
براساس اعلام اینسایدر، این اولین بار نیست که آلتمن به جایگزینی هوش مصنوعی با انسان تمایل نشان می دهد. سال 2022، او در مصاحبه ای با پادکست لکس فریدمن توضیح داد که هوش مصنوعی نظری می تواند هرکاری که همکاران او از راه دور با کامپیوتر انجام می دهند، به  خوبی و به همان شکل انجام دهد.
آلتمن در آن زمان گفت که عملکردهای هوش مصنوعی قابلیت یادگیری را دارد که این موضوع آن را قادر به مواردی مثل تبدیل  شدن به کدنویس حرفه ای می کند. به بیان بهتر، اگر زندگی متوسطی داشته باشید، شاید به زودی بیکار شوید و حداقل این نظری است که آلتمن ارائه داده است.

آلتمن، تنها فرد سرشناس در حوزه ی هوش مصنوعی نیست که با اصطلاح ها و ایده های عجیب همه را نگران کرده است. عبارت «انسان متوسط» که به افرادی مانند کارمندان اشاره دارد، در وبلاگ های مرتبط با هوش مصنوعی متعدداٌ به کار رفته است و حتی CNBC مقاله ای با عنوان «چگونه درباره ی هوش مصنوعی مثل انسان های خودی صحبت کنیم؟» منتشر کرده است.
در وبلاگ استارتاپ هوش مصنوعی Snippet نیز دیدگاهی شبیه دیدگاه های آلتمن را در پستی مطرح کرده است. در بخشی از این پست اینگونه بیان می کند:
درنهایت، زمانی که AGI را به طور جدی توسعه دهیم، توانایی هایی درحد انسان متوسط ارائه خواهد داد و قابلیت تبدیل شدن به متخصص حوزه های علمی مختلف را خواهد داشت.
برنت میتلشتات، مدیر تحقیقات مؤسسه اینترنت آکسفورد، به اینسایدر اینطور گفت که:
مقایسه ی هوش مصنوعی حتی با ایده ی انسان های متوسط کمی توهین آمیز است. این مقایسه و اصطلاح «انسان متوسط» بسیار نگران کننده است.
میتلشتات افزود هنوز مقایسه ی دقیق و قابل اندازه گیری برای هوش مصنوعی با این فناوری وجود ندارد و مفهوم فرد متوسط به طور عمد در مقایسه  توسط آلتمن استفاده شده است پس تا ما معنی پایه ای بسیار خاص آن را در نظر بگیریم.

مفهوم عملکرد هوش مصنوعی با  انسان دو چیز بسیار متفاوت هستند و معادل سازی آن ها نادرست و تقریبا غیرممکن است. محقق آکسفورد در بخش دیگری از توضیحاتش گفت:
مقایسه ی هوش مصنوعی با انسان  متوسط تا توهین آمیز محسوب می شود.
افراد ایده های بسیار متفاوتی درباره ی نجات جهان یا استفاد ه ی یکسان همه ی مردم از هوش مصنوعی دارند که دو جبهه متفاوت هستند. این واقعیت را کسی بیان کرده است که بشر را با آمار و ارقام و اصطلاح «متوسط»، اندازه گیری شدنی در می بیند و از دیدگاه او، هوش مصنوعی آماده ی جایگزین شدن با بشر است.
بیشتر بخوانید:

    خالق ChatGPT می گوید هوش مصنوعی مشاغل بهتر و جدیدی خلق می کند
    پشتیبانی از هوش مصنوعی DALL-E 3 به بینگ چت افزوده شد
    مدل هوش Llama 2 Long متا معرفی شد؛ بهترین عملکرد در پاسخ های به سوالات طولانی

 
دیدگاه شما در مورد جایگزینی هوش مصنوعی با انسان چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید.
 

دکمه بازگشت به بالا