سلامتی و پزشکی

بعد از واکسن کرونا تست آنتی بادی بدهیم؟

در این مقاله ، ما بررسی می کنیم که آزمایش آنتی بادی کرونا چیست و آیا آزمایش آنتی بادی کرونا پس از واکسیناسیون می تواند نشانه ای از اثربخشی واکسن باشد.

آزمایش سروتیک یا آنتی بادی کرونا ، که یک آزمایش خون کرونا است ، به دنبال آنتی بادی هایی در خون است که با ویروس کووید 19 مبارزه می کند. تفسیر آزمایش آنتی بادی IgG و IgM ضد SARS–_co_2 (ویروس کرونا) در تشخیص کووید 19
استفاده از آزمایش آنتی بادی پس از دریافت واکسن کرونا نیز راهی برای ارزیابی اثربخشی واکسن شده است. در این مقاله ، بر اساس آخرین اطلاعات پزشکی ، بررسی خواهیم کرد که آیا باید بعد از واکسن کرونا آزمایش آنتی بادی انجام دهیم و آیا انجام آزمایش آنتی بادی پس از واکسن کرونا ایده خوبی است. با مجله پزشکی Apple Health همراه باشید.

آنتی بادی چیست؟
آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شوند و به مبارزه با عفونت ها کمک می کنند. آنها بعد از عفونت یا واکسیناسیون در برابر عفونت ساخته می شوند. واکسیناسیون یک روش ایمن و م toثر برای آموزش ساخت آنتی بادی به بدن است. آنتی بادی ها می توانند شما را در برابر عفونت مجدد برای مدتی پس از عفونت محافظت کنند. مدت زمان این ایمنی برای هر بیماری و برای هر فرد متفاوت است.
معمولاً نباید از یک آزمایش آنتی بادی برای تشخیص عفونت ویروسی فعلی ایجاد کننده کووید استفاده کرد. در صورت وجود عفونت مداوم ، این آزمایش ممکن است آنتی بادی نشان ندهد ، زیرا بدن یک تا سه هفته پس از عفونت ، آنتی بادی تولید می کند.
همچنین بخوانید: Delta Crown یا Indian Crown چیست و از آن چه می دانیم؟

نحوه انجام آزمایش آنتی بادی
در حالی که از نتیجه آزمایش مثبت آنتی بادی می توان برای شناسایی افرادی که قبلاً عفونت SARS_co_2 داشته اند استفاده کرد ، تحقیقات بیشتری در مورد افرادی که واکسن کووید 19 را دریافت کرده اند مورد نیاز است. در حال حاضر مشخص نیست که آیا آزمایش آنتی بادی های SARS_co_2 برای تعیین سطح مفید است ایمنی پس از پاسخ ایمنی به واکسن کووید 19.
اگر نتایج آزمایش آنتی بادی اشتباه تفسیر شود ، افراد کمتر احتیاط هایی را در برابر قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا انجام می دهند ، که می تواند خطر ابتلا به ویروس را در آنها افزایش دهد.
تصمیمات آزمایش توسط بخش های بهداشتی ایالتی یا محلی یا متخصصان مراقبت های بهداشتی گرفته می شود.
آزمایش آنتی بادی برای کووید 19 می تواند توسط متخصصان بهداشت و آزمایشگاه ها انجام شود. با پزشک خود در مورد خدمات و نیاز خود به این کار صحبت کنید.
آزمایش آنتی بادی کرونا قبل از دریافت واکسن
توجه داشته باشید که آزمایش مثبت آنتی بادی به این معنا نیست که شما تا حدی از ایمنی در برابر ویروس کرونا برخوردار هستید. اگر به آنتی بادی کووید 19 مثبت هستید ، به این معنی است که ممکن است قبلاً به ویروس آلوده شده باشید. توصیه می شود در مورد اهمیت نتایج آزمایش عروق کرونر با پزشک خود صحبت کنید.
همچنین بخوانید: قبل و بعد از واکسن کرونا چه باید کرد؟

آزمایش آنتی بادی کرونا پس از واکسیناسیون
اگر نتیجه آزمایش برای آنتی بادی کرونا مثبت باشد ، احتمالاً قبلاً به این ویروس آلوده شده اید.واکسن کووید 19 همچنین ممکن است برای برخی از آزمایشات آنتی بادی مثبت ، اما نه برای همه ، نتایج مثبت نشان دهد. شما نباید نتایج آزمایش آنتی بادی کرون را به عنوان نشان دهنده سطح خاصی از ایمنی یا مصونیت در برابر عفونت کرون تفسیر کنید.
به طور کلی ، اکثر افراد پس از واکسیناسیون نیازی به آزمایش آنتی بادی های کرونری ندارند. مانند سرخک یا فلج اطفال ، تعداد زیادی داده از آزمایشات بالینی در حال انجام و برنامه های واکسیناسیون تضمین می کند که واکسن کووید ایمنی ایجاد می کند. فقط افرادی که بیماری زمینه ای دارند یا از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند ، بیشتر احتمال دارد واکنش واکسن نامطلوب را تجربه کنند.
با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده ، حتی زمانی که واکسن کرونا در بدن شما خوب کار کرده است ، ممکن است آزمایش آنتی بادی منفی باشد. این به این دلیل است که روشهای مورد استفاده برای انجام آزمایش آنتی بادی کرونا متفاوت است و به همین دلیل ، آزمایش آنتی بادی کرونا نمی تواند به عنوان معیاری برای اثربخشی واکسن مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین بخوانید: قبل و بعد از واکسن کرونا چه باید کرد؟
سازمان بهداشت جهانی آزمایش آنتی بادی کرونا پس از واکسیناسیون را فقط برای افرادی توصیه می کند که علائم بیماری را دارند یا به عنوان بخشی از یک برنامه آزمایش با آنها تماس گرفته است.
نتایج آزمایش آنتی بادی کرونا را بخوانید
برای اطلاع از میزان آنتی بادی های کرونا ، ابتدا نتایج آزمایش کرونا را بخوانید ، آزمایش آنتی بادی کرونا IgG و IgM را تفسیر کنید و در نهایت با استفاده از اصطلاحاتی که برای تفسیر نتایج قابل استفاده در آزمایشگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد ، وضعیت نهایی خود را بدانید. ، آنها را متفاوت بشناسید:
مثبت: بدن شما آنتی بادی IgG کووید 19 را تولید کرده است و به احتمال زیاد دارای بیماری عروق کرونر قلب قبلی است. برخی از بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر ممکن است در گذشته هیچ علامتی نداشته باشند ، اما بدن آنها آنتی بادی تولید کرده است. در حال حاضر مشخص نیست که آیا IgG مثبت در آینده در برابر عفونت کووید 19 مصون خواهد بود یا خیر. حتماً اقدامات احتیاطی عمومی مانند فاصله گذاری اجتماعی ، شستن دست ها و استفاده از وسایل حفاظتی شخصی مانند ماسک یا دستکش را در نظر بگیرید.
منفی: آزمایش آنتی بادی IgG 19 Qovid منفی است. این بدان معناست که شما به کووید 19 مبتلا نشده اید. لطفاً توجه داشته باشید که تولید سطوح قابل تشخیص IgG پس از عفونت 14 تا 21 روز طول می کشد. اگر در 3 هفته گذشته علائم مشابه کووید 19 داشته اید و آزمایش شما منفی بوده است ، آزمایش مجدد 1 یا 2 هفته بعد ممکن است نتیجه مثبتی را نشان دهد.
سوء تفاهم: نتایج آزمایش را نمی توان مثبت یا منفی تفسیر کرد. شایع ترین علت نتایج مبهم ، پاسخ ایمنی است. اگر یک نتیجه مبهم به دست آید ، آزمایش مجدد می تواند به نتایج قابل اطمینان تری منجر شود.
توجه داشته باشید که برای خواندن نتایج آزمایش آنتی بادی کرونا ، دانستن این روش تعیین آنتی بادی ها که در برخی آزمایشگاه ها استفاده می شود نیز ضروری است:
≥ 1.4: این یک نتیجه مثبت است و شانس داشتن تاج قبلی زیاد است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا