اخبار بازارکسب و کار های برتر ایجی مارکت

میلگرد چیست؟ | معرفی انواع میلگرد

انواع میلگرد ، میلگرد چیست؟

به نقل از سایت آسرون؛ انواع میلگرد ها براساس فاکتورهایی نظیر جنس، روش تولید، سایز، کارخانه تولیدکننده، مقاومت و استاندارد، طبقه بندی می شوند. با توجه به این که میلگرد یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است، برای استفاده از آن باید آگاهی کاملی از اطلاعات آن وجود داشته باشیم. در غیر این صورت، احتمال ساخت و ساز غیراصولی ساختمان ها و در نتیجه کاهش ایمنی وجود خواهد داشت. همچنین، قیمت میلگرد  نیز به عنوان مهم ترین عامل در خرید و فروش و کاربرد آن نقش دارد. به دلیل اهمیت این موضوع، در این جا به طور کامل به میلگرد، انواع آن و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

میلگرد چیست ؟

قبل از این که به کاربرد انواع میلگرد در ساختمان و ویژگی های آن ها و قیمت میلگرد شاهین بناب بپردازیم، ابتدا باید توضیحاتی در مورد این مقاطع پرکاربرد ارائه دهیم. تقریبا همه ما با میلگرد آشنا هستیم و احتمالا نمونه هایی از آن را در حین ساختمان سازی مشاهده کرده ایم. میلگرد ها میله هایی بلند هستند که از جنس فولاد ساخته شده و سایزهای گوناگونی دارند.

تولید میلگرد هم به صورت ساده و هم به صورت آجدار انجام می شود. میلگردهای ساختمانی عموما از نوع آج دار هستند. دلیل آن هم جلوگیری از حرکت میلگرد در بتن بر اثر ایجاد فشارهای ناگهانی در هنگام وقوع سیل، زلزله یا موارد این چنینی دیگر است. میلگردها در سایزهای گوناگونی و توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند. هر کدام از این شرکت های سازنده هم ممکن است استانداردهای خاصی را در تولید محصولات خود رعایت کنند. همین موضوع باعث تفاوت در کیفیت میلگردهای تولید برندهای مختلف می شود که باید به آن دقت نمود.

مشخصات فنی میلگردها

میلگردها با استفاه از فرآیند نورد گرم تولید می شوند. اما در این فرآیند گاهی اوقات از شمش های فولادی به عنوان مواد اولیه استفاده شده و گاه آهن آلات ضایعاتی مورد استفاده قرار می گیرند. مشخصات فنی میلگرد ها که به طور معمول در کارخانه سازنده بر روی آن ها حک می شود، این ویژگی و بسیاری از ویژگی های دیگر میلگرد را برای ما مشخص می کند. معمولا بیش تر کارخانه های تولید کننده این مقاطع فولادی با علامت اختصاری میلگرد مشخصات فنی آنها را مشخص می کنند. به طور معمول، حرف اول کارخانه سازنده یا نماد ان بر روی میلگرد ها قرار می گیرد. استحام تسلیم میلگرد، درجه استحکام و اندازه میلگرد موارد دیگری هستند که می توان آن ها را از مشخصات فنی میلگرد دریافت کرد.

انواع میلگرد

تا این جا به بیان توضیحاتی درباره میلگرد و کاربردهای گوناگون آن در ساختمان پرداختیم. اکنون می خواهیم انواع گوناگون میلگرد را بیان کنیم. میلگردها از جنبه های متفاوت از جمله شکل و ظاهر، استحکام، روش تولید، استانداردهای ساخت، جنس، نوع و سایز دارای انواع مختلفی هستند. هر کدام از این انواع میلگرد با توجه ویژگی هایشان کاربردهای گوناگونی هم دارند. در ادامه هر یک از این جنبه های تفاوت را به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

انواع میلگرد از نظر استاندارد

هر کشور دارای استاندارادهایی در تولید میلگرد خود می باشد که گاهی اوقات این استانداردها در سطح بین المللی رعایت شده و برخی مواقع هم در سطح ملی هستند. این استانداردها عموما بر اساس محیط و شرایط هر کشور ایجاد شده و مورد استفاده قرار می گیرند. در کشور ما بیش تر کارخانه های تولید میلگرد از جمله کارخانه ذوب آهن اصفهان که شرکت شاخص در این زمینه است، از استانداردهای روسی در ساخت میلگرد پیروی می کنند. برای اطلاع از قیمت میلگرد اصفهان به این صفحه مراجعه نمایید.

در این استاندارد انواع میلگرد به چند گروه میلگرد A1، میلگرد A2، میلگرد A3 و میلگرد A4 تقسیم می شوند که در ادامه به طور کاملا آن ها را توضیح خواهیم داد. اما اگر بخواهیم به استانداردهای بین المللی تولید میلگرد نگاه کنیم، به چند مورد مهم شامل استاندارد ASTM، JIS، DIN و ISO می رسیم. ASTM یکی از معتبرترین استانداردهای تولید میلگرد دنیا است که از طرف انجمن آزمون و مواد آمریکا ارائه شده است.

JIS استاندارد مربوط به کشور ژاپن می باشد که استاندارد JIS G3112 را برای میلگردهای مصرفی در بتن عنوان کرده است. استاندارد DIN مربوط به کشور آلمان می باشد و DIN 488 را برای میلگردهای مصرفی پیشنها می دهد. در نهایت، ISO که مربوط به سازمان بین المللی استاندارد است، ISO 6935 را برای میلگردها عنوان می کند. این که کدام یک از این استانداردها و یا حتی استانداردهای دیگر در تهیه میلگرد استفاده شود، بستگی به محیط کشور و البته کارخانه تولید کننده دارد.

میلگرد A1

این نوع میلگردها از درصد کمی کربن ساخته شده اند. به همین دلیل، قابلیت انعطاف و شکل پذیری بالایی دارند. در صنعت به این نوع میلگردها، میلگرد نرم هم گفته می شود و به طور معمول هیچ گونه آجی بر روی سطح خود ندارند.

میلگرد A2

این نوع میلگردها دارای سختی بیش تری نسبت به میلگردهای A1 هستند و بر روی سطح بدنه خود اج هایی یکنواخت دارند. در صنعت به این میلگردها نیمه ترد گفته می شود.

میلگرد A3

این میلگردها دارای سختی بالاتری نسبت به دو نمونه قبلی هستند و در نتیجه شکل پذیری کم تری نسبت به آن ها دارند. از طرف دیگر، بر روی سطح ان ها آج هایی به شکل جناق وجود دارد. به همین دلیل، میلگردهای A3 میلگرد جناقی هم نامیده می شوند. به منظور اطلاعات بیشتر در مورد این نوع میلگردها، پیشنهاد می شود که مقاله تفاوت میلگرد A2 و A3 را مطالعه نمایید.

میلگرد A4

میلگرد  A4 سخت ترین نوع میلگرد هستند که بر روی سطح آن ها آج هایی به صورت جناقی قرار گرفته است. منتهی این آج ها از دو طرف برعکس یک دیگر هستند که این مورد باعث افزایش چسپندگی میلگرد به بتن می شود. در واقع می توان گفت با افزایش شماره این میلگردها، درجه سختی شان هم افزایش می یابد.

انواع میلگرد از نظر شکل و ظاهر

جنبه تفاوت دیگر بین انواع میلگردها، شکل ظاهری آن ها می باشد. به طور کلی، بر این اساس می توان میلگردها را به دو دسته ساده و آج دار تقسیم بندی نمود. میلگردهای ساده شکل کاملا صافی دارند و هیچ آج و برآمدگی بر روی سطح آن ها وجود ندارد. این گونه میلگردها قابلیت خم شدگی بسیار بالایی دارند. به همین دلیل، به راحتی مب توان آن ها را خم نموده یا برش داد. با توجه به این ویژگی، بیش تر برای کارهایی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به خم کاری و پیچش دارد. اما این میلگردها برای استفاده در بتن و به خصوص برای پروژه های سنگین اصلا مناسب نیستند.

نوع دیگر میلگرد از نظر شکل ظاهری، میلگردهای آج دار هستند. این میلگردها بر خلاف نوع ساده بر روی سطح خود دارای آج هایی هستند. میلگردهای آج دار خود در چندین نمونه مختلف از نظر استحکام و نوع آج گذاری موجود هستند. از میلگردهای آج دار به طور مخصوص درون بتن استفاده می شود. چرا که این آج ها با بتن درگیر شده و امکان سر خوردن میلگرد درون آن را از بین می برد. میلگردهای اج دار به طور معمول دارای سختی بیش تری هستند و کم تر برای مصارف خم کاری مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع میلگرد از نظر جنس

جنس میلگرد موضوع مهم دیگری است که بر اساس ان میلگردها به چند دسته مختلف تقسیم می شوند. به طور کلی، میلگردها از نظر جنس شامل موارد زیر می شوند:

  • میلگردهای فولاد کربنی
  • میلپرد اپوکسی
  • میلگرد گالوانیزه
  • میلگرد فایبرگلاس
  • میلگرد استیل
  • میلپرد کامپوزیتی

این میلگردهای یاد شده علاوه بر جنس، از نظر وزن نیز با یکدیگر فرق می کنند. چراکه میلگردهای فولاد کربنی، استیل و گالوانیزه نسبت به انواع کامپوزیتی و اپوکسی و فایبرگلاس سنگین تر هستند.

دکمه بازگشت به بالا