عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

چگونه چربی قهوه ای بسازیم

آیا می دانید چربی قهوه ای چیست و چگونه به کمک می کند؟ چربی قهوه  ای یا نام دیگر آن، بافت چربی قهوه  ای، به حفظ دمای بدن در زمانی کمک می کند که بیش از اندازه سردتان می شود. این همان چربی است که خرس ها هنگام خواب زمستانی، برای گرم ماندن، از آن استفاده می کنند. نوزادان با چربی قهوه  ای بدن زیادی، درست پشت تیغه شانه خود، به دنیا می آیند. به همین دلیل است که نوزادان از سرما نمی لرزند. چربی قهوه ای به عنوان یک بخاری داخلی عمل می کند. متاسفانه با افزایش سن، بیشتر این نوع چربی را از دست می دهید و در نتیجه زمانی که سردتان شود، می لرزید.

هدف چربی سفید و چربی قهوه ای چیست؟

هر نوع چربی هدف متفاوتی دارد. در ادامه هدف دو نوع چربی بدن، یعنی چربی قهوه ای و سفید را بررسی خواهیم کرد.

1- چربی سفید

2- چربی قهوه ای

دانشمندان قبلاً معتقد بودند که فقط نوزادان چربی قهوه ای دارند و حدود 5 درصد از کل توده بدن آن ها را تشکیل می دهد. آن ها همچنین فکر می کردند که این چربی زمانی از بین می رود که بیشتر افراد به بزرگسالی می رسند. آنچه اکنون محققان می دانند این است که حتی بزرگسالان نیز، ذخایر کمی از چربی قهوه ای دارند. این نوع چربی معمولاً در رسوب های کوچک در اطراف شانه ها و گردن ذخیره می شود.

بخوانید : قهوه فوری سوپریم همراه با پودر قارچ گانودرما و جینسینگ

چربی قهوه ای در مقابل چربی سفید

شما دو نوع چربی اصلی دارید. هنگامی که کالری اضافی دریافت می کنید، چربی سفید ایجاد می شود. چربی سفید این کالری اضافی را ذخیره می کند تا در مواقعی استفاده کنید که انرژی کافی از غذا دریافت نمی کنید. بیشتر چربی بدن شما چربی سفید است. معمولا آن را در ران ها، باسن و شکم خود ذخیره می کنید. چربی سفید بیش از حد در شکم می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع 2 را افزایش دهد.

چربی قهوه ای و چربی سفید از چیزهای مختلفی ساخته شده اند. چربی سفید از قطرهای بزرگ لیپیدها یا اسیدهای چرب ساخته شده است. سلول های چربی قهوه ای مملو از میتوکندری اند. میتوکندری سرشار از آهن است که به چربی قهوه ای رنگ می دهد. آن ها قلب سلول های تان اند. این نوع چربی مواد مغذی مانند قند و چربی سفید را دریافت کرده و آن ها را برای تولید انرژی تجزیه می کنند. چربی قهوه ای، نسبت به چربی سفید، انرژی بیشتری را در فضای کوچکتر ذخیره می کند.

چربی قهوه ای بدن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

دانشمندان در حال بررسی نقش های دیگری اند که چربی قهوه ای ممکن است در بدن شما ایفا کند. به طور خاص، آن ها می خواهند درباره نحوه استفاده از چربی سفید، به عنوان سوخت، بیشتر بدانند. برخی از مطالعه ها همچنین به بررسی این موضوع می پردازند که چگونه ورزش ممکن است به هورمون هایی علامت دهد که چربی قهوه ای را فعال می کنند. پزشکان در تلاشند تا دریابند که آیا می توانند از قدرت چربی قهوه ای برای درمان چاقی استفاده کنند یا خیر.

آیا چربی قهوه ای بدن می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

به تازگی محققان علاقه زیادی به چربی قهوه ای پیدا کرده اند؛ زیرا این نوع چربی، از چربی معمولی بدن، به عنوان سوخت استفاده می کند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که فردی در حال انجام فعالیت بدنی باشد، زیرا مطالعات نشان می دهد که ورزش هورمون هایی را تحریک می کند که چربی قهوه ای را فعال می کنند تا به جادوی خود عمل کنند.

تحقیق ها در حال انجام است و ما هنوز به درک بیشتری از چگونگی فعال شدن چربی قهوه ای برای سوزاندن کالری نیاز داریم. با این حال دانشمندان امیدوار ند در آینده استفاده از قدرت کالری سوزی چربی قهوه ای و همچنین توسعه داروهایی که باعث ایجاد چربی قهوه ای بیشتر در بدن می شود، گزینه های امیدوارکننده ای برای درمان های جدید و ابتکاری کاهش وزن باشد.

چربی قهوه ای چگونه به لاغری و کاهش وزن کمک می کند؟

محققان همچنین منبع معتبری را کشف کرده اند که پروتئین خاصی به نام فاکتور 2 سلول B اولیه (Ebf2) ممکن است نقش کلیدی در ساخت چربی قهوه ای داشته باشد. هنگامی که موش های مهندسی شده در معرض سطوح بالای Ebf2 قرار گرفتند، چربی سفید را به چربی قهوه ای تبدیل کرد. این سلول ها اکسیژن بیشتری مصرف می کردند، که نشانه این است که چربی قهوه ای واقعاً گرما تولید می کرد و کالری می سوزاند.

چگونه چربی قهوه ای متابولیسم را بهبود می بخشد؟

یک واکنش  شیمیایی است که غذایی خورده شده را به قند، چربی و اسیدهای آمینه تجزیه می کند. ما از این ترکیب ها، برای تامین انرژی بدن خود استفاده می کنیم. آن ها همچنین ممکن است برای ساخت ساختارها و ادوات سلولی جدید استفاده شوند. متابولیسم می تواند تحت تأثیر عوامل زیادی مانند ، ژن ها، محیط و فعالیت روزانه باشد.

چربی قهوه ای قند خون (گلوکز) و مولکول های چربی را برای ایجاد گرما و کمک به حفظ دمای بدن تجزیه می کند. دمای سرد، چربی قهوه ای را فعال می کند که منجر به تغییر های متابولیک مختلف در بدن می شود. با این حال، بیشتر چربی بدن ما، چربی سفید است که انرژی اضافی را ذخیره می کند. چربی سفید بیش از حد باعث چاقی می شود. محققان در تلاش اند تا از فعالیت چربی قهوه ای برای درمان چاقی، دیابت و سایر اختلال های متابولیک استفاده کنند.

جهت خرید قهوه گانودرما اصل با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای به دست آوردن درک عمیق تر از چگونگی تأثیر چربی قهوه ای بر متابولیسم، تیمی در دانشگاه کالیفرنیا، سطح گلوکز، چربی ها و اسیدهای آمینه خون را قبل و بعد از فعال شدن چربی قهوه ای در 33 مرد جوان سالم (میانگین سنی حدود 23 سال) به دقت تجزیه و تحلیل کردند.

بر اساس اندازه گیری های انجام شده در دمای معمولی اتاق، تیم 17 نفر از مردان را دارای فعالیت چربی قهوه ای بالا و 16 نفر را به عنوان دارای چربی قهوه ای کم طبقه بندی کرد. سپس مردان را به مدت دو ساعت، در معرض دمایی سرد قرار دادند تا چربی قهوه ای آن ها فعال شود؛ اما نه به اندازه ای پایین که باعث ایجاد لرز در آن ها شود.

آیا چربی قهوه ای بدن می تواند به درمان یا پیشگیری از بیماری هایی مانند دیابت کمک کند؟

بررسی مطالعع های مختلف نشان داده است که چربی قهوه ای کالری می سوزاند و ممکن است به کنترل قند خون و بهبود سطح انسولین کمک کند. خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را نیز کاهش دهد. همچنین ممکن است به حذف چربی ها از خون کمک کند و خطر ابتلا به چربی خون را کاهش دهد. سایر مطالعه های معتبر نیز نشان دادند نقش چربی قهوه ای در درمان چاقی است. البته برای تایید نهایی به آزمایش های بیشتری روی انسان ها نیاز است.

چگونه چربی قهوه ای بسازیم؟

به نوعی، چربی قهوه ای چربی «خوب» است. به عنوان مثال، انسان هایی با سطوح بالاتری از چربی قهوه ای، شاید وزن کمتری داشته باشند. همه افراد دارای مقداری از این چربی «ساختاری» اند. چربی ساختاری نوعی چربی قهوه ای است که شما با آن متولد شده اید. شکل دیگری نیز وجود دارد که به دست آوردنی است. یعنی، بدن در شرایط مناسب، می تواند چربی قهوه ای تولید کند. این نوع به دست آوردنی، در ماهیچه ها یافت می شود.

چربی قهوه ای: افزایش این چربی و مبارزه با چاقی با غذاهای متداول!!! - دکتر داروساز

داروهای خاصی وجود دارند که می توانند باعث قهوه ای شدن چربی سفید شوند. تیازولیدین دیون ها (TZDs)، دارویی که برای کمک به مدیریت مقاومت به انسولین استفاده می شود، می تواند به تجمع چربی قهوه ای کمک کند. با این حال، این دارو با افزایش وزن، احتباس مایعات و سایر عوارض جانبی نیز همراه اند. بنابراین، نمی تواند به عنوان یک راه حل سریع برای افرادی که به دنبال افزایش چربی قهوه ای هستند استفاده شود. برای به دست آوردن چربی قهوه ای راه حل های زیر را امتحان کنید:

1- دما را پایین بیاورید

قرار دادن بدن در معرض دمای سرد ، شاید به جذب سلول های چربی قهوه ای بیشتر کمک کند. برخی تحقیق ها نشان داده اند که تنها دو ساعت قرار گرفتن در معرض دمایی در حدود 66 درجه فارنهایت (19 درجه سانتیگراد) در هر روز، برای تبدیل چربی جذب شدنی به قهوه ای، کافی باشد. دوش آب سرد یا حمام یخ بگیرید. پایین آوردن چند درجه ترموستات در خانه یا بیرون رفتن در هوای سرد راه های دیگری برای خنک کردن بدن و احتمالا ایجاد چربی قهوه ای بیشتر است.

2- بیشتر بخورید

در یک مطالعه منبع معتبر، محققان به موش ها بیش از حد غذا دادند. محققان متوجه شده اند آن هایی کالری بیشتری می سوزانند که چربی قهوه ای بیشتری دارند. به این ترتیب لاغرتر و سالم تر ماندند. آن ها همچنین از چاقی و سایر بیماری های متابولیک محافظت می شدند.

این بدان معنا نیست که برای فعال کردن سلول های چربی قهوه ای، باید بیشتر غذا بخورید. پرخوری هنوز یکی از دلایل اصلی چاقی در نظر گرفته می شود. برای اثبات این راه حل به تحقیق بیشتری نیاز است. در حال حاضر بهتر است به دنبال یک رژیم غذایی متعادل متشکل از غذاهای کامل باشید.

3- ورزش کنید

تحقیق ها دیگر روی موش ها نشان می دهد که پروتئینی به نام آیریزین ممکن است به تبدیل چربی سفید به قهوه ای کمک کند. انسان نیز این پروتئین را تولید می کند. محققان کشف کردند که افرادی که کم تحرک اند در مقایسه با افرادی که اغلب ورزش می کنند، مقدار کمتری آیریزین تولید می کنند. به طور خاص، زمانی سطوح چربی قهوه ای افزایش می یابد که افراد تمرین های تناوبی هوازی شدیدتری انجام می دهند.

ورزش برای مبارزه با چاقی و قوی نگه داشتن سیستم قلبی عروقی توسط پزشکان به شدت توصیه می شود. دستورالعمل های فعلی فعالیت بدنی منبع معتمد برای بزرگسالان شامل انجام هر هفته یکی از موارد زیر است:

  • 150 دقیقه فعالیت متوسط، مانند پیاده روی یا بازی تنیس؛
  • 75 دقیقه فعالیت شدید، مانند دویدن یا شنا کردن؛

تحقیق های کافی برای اطمینان از اینکه آیا ورزش باعث ایجاد چربی قهوه ای بیشتری می شود، وجود ندارد. اما ورزش فواید زیادی برای سلامتی دارد که بهتر است آن را انجام دهید.

حالا می دانید نقش چربی قهوه ای چیست! همانطور که گفتیم این ااگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید وزنتان را کاهش دهید، احتمالاً بارها به این موضوع فکر کرده اید که چربی های بدن، مضر بوده و سبب افزایش وزن شما شده اند. این چربی هایی که ذهن شما را در کاهش وزن درگیر می کنند، چربی های سفید هستند و با چربی قهوه ای تفاوت دارند. چربی های قهوه ای، سبب سوزاندن کالری به میزان قابل توجه و سوختن ذخایر چربی سفید در بدن می شوند. به همین دلیل، افزایش چربی های قهوه ای بدن روشی برای کاهش وزن است. اگر دوست دارید درباره روش های افزایش چربی قهوه ای بدن که در نهایت به کاهش وزن منجر می شود، بدانید، با همراه باشید.

قهوه موکا گانودرما بیز ترکیبی کم نظیر از قهوه اسپرسو، پودر شکلات و عصاره قارچ گانودما است.

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا