عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

نحوه تمیز کردن ظرفشویی

ماشین ظرفشویی وسیله ای است که برای تمیز کردن و شستن ظروف مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه ماشین ظرفشویی عملکرد درستی داشته باشد باید تمیز باشد. به مرور زمان ذرات ریز مانند بقایای مواد غذایی، کف صابون و چربی ها می توانند به هم متصل شده و باعث ایجاد رسوب در ماشین ظرفشویی شوند و در نهایت ماشین ظرفشویی نتواند ظرف ها را تمیز بشوید و بوی نامطبوعی ایجاد کند. در اینجا 3 مرحله ی ساده به همراه یک مرحله ی اختیاری و یکسری نکات و ترفندهای کلی برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی ارائه داده ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

1- لوله ی تخلیه را بررسی کنید

قفسه زیرین ماشین ظرفشویی را بیرون بیاورید و محل تخلیه را از نزدیک مشاهده کنید. در محل تخلیه نباید تکه های سختی از بقایای مواد غذایی وجود داشته باشد، چراکه ممکن است به پمپ آسیب برساند یا باعث خراشیده شدن ظروف شود. بهتر است در هنگام تمیز کردن لوله ی تخلیه از دستکش پلاستیکی استفاده کنید و مراقب باشید دستتان توسط اجسامی مانند شیشه های شکسته، استخوان و سنگ های تیز آسیب نبیند. در صورت نیاز به نمایندگی تعمیرات بوش در تهران تماس بگیرید.

2- با سرکه چرخه شستشو را انجام دهید

برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی یک فنجان مناسب را با سرکه سفید معمولی پر کنید و آن را در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید. به غیر از فنجان سرکه وسیله ی دیگری داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید و ماشین هیچ زباله ای نداشته باشد. یک چرخه ی شستشوی طولانی را روی گرمترین دمای آب انجام دهید تا قسمت داخلی دستگاه تمیز شود. سرکه سفید رسوبات مواد روغنی و محل تمیز کردن ظروف را تمیز می کند و بوهای نامطبوع را از بین می برد.

How to clean the dishwasher

3- با جوش شیرین چرخه شستشو را انجام دهید

بعد از پایان چرخه شستشو با سرکه، یک مشت جوش شیرین را برداشته و آن را به کف ماشین ظرفشویی بپاشید، سپس ماشین ظرفشویی را در بالاترین درجه آب تنظیم کنید اما اینبار برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی به یک چرخه کوتاه شستشو نیاز خواهید داشت. جوش شیرین لکه های باقی مانده در دستگاه را از بین می برد و به عنوان خوشبوکننده عمل می کند.

4- با سفید کننده چرخه شستشو را انجام دهید (اختیاری)

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که با جرم ماشین ظرفشویی مشکل دارید، می توانید یک فنجان سفیدکننده را در کف ماشین ظرفشویی ریخته و سپس با استفاده از گرم ترین دمای آب یک چرخه شستشوی کوتاه را اجرا کنید. دقت کنید که اگر فضای داخلی ماشین ظرفشویی شما از جنس استنلس استیل باشد، این کار را انجام ندهید، چراکه سفید کننده می تواند به دستگاه شما آسیب برساند.

نکات کلی برای نگهداری از ماشین ظرفشویی

در حال حاضر وجود ماشین ظرفشویی در هر خانه ای به یک ضرورت تبدیل شده است. مانند هر وسیله ی دیگر برای نگهداری از ماشین ظرفشویی بایستی یکسری نکات را رعایت کرد، تا نیاز به تعمیر به حداقل برسد. مهم ترین نکاتی که برای نگهداری از ماشین ظرفشویی می توان انجام داد به شرح زیر می باشد:

  • همیشه قبل از اینکه ماشین ظرفشویی را روشن کنید، آن را تمیز کنید تا هیچ زباله ای نداشته باشد. برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی می توانید لوله ی تخلیه را باز کرده و زباله ها را بردارید.
  • ماشین ظرفشویی را روی آب داغ تنظیم کنید، سپس دستگاه را روشن کنید تا ظرف هایتان تمیزتر شسته شوند.
  • با استفاده از ماشین ظرفشویی می توانید در مصرف آب و انرژی صرفه جویی کنید اما این بدین معنی نیست که دستگاه را پر از ظرف کنید چراکه در چنین شرایطی دستگاه کارایی کمتری خواهد داشت و ممکن است ظرف ها را تمیز نشوید؛ از این رو بهتر است ظروف را با فاصله در کنار یکدیگر بچینید.
  • مواد شوینده ماشین ظرفشویی برای کار کردن نیاز به روغن دارند، از این رو قبل از قراردادن ظروف داخل ظرفشویی ظرف ها را زیاد آبکشی نکنید.
  • به غیر از تمیز کردن ماشین ظرفشویی نکته ی مهم دیگر آن است که دمای آب را گرم کنید. دمای آب باید آنقدر گرم باشد که بتواند ظرف ها را تمیز کند، بنابراین دمای آب ماشین ظرفشویی را روی 48 درجه تنظیم کنید. اگر آب خیلی خنک باشد ظرف ها تمیز نمی شوند اما مراقب باشید که آب بیش از اندازه داغ نباشد.

خدمات قابل اعتماد برای تعمیر ماشین ظرفشویی

در حال حاضر ماشین ظرفشویی جزو لوازم ضروری آشپزخانه مدرن می باشد. ممکن است دستگاه شما با حداکثر کارایی کار نکند و یا عملکرد خوبی نداشته باشد. در چنین شرایطی شما به یک تعمیرکار حرفه ای لوازم خانگی نیاز خواهید داشت. برای مشاوره و دریافت خدمات می توانید از داره چاره کمک بگیرید.

چرا تمیز کردن ماشین ظرفشویی مهم است؟

اگرچه کار ماشین ظرفشویی تمیز کردن است اما مطمئناً خودش هم هر چند وقت یک بار نیاز به شستشو و تمیزکاری دارد. چون به مرور ممکن است در قسمت های داخلی دستگاه باکتری و قارچ رشد کند. همچنین بعد از مدتی لوله خروجی جرم می گیرد. از طرف دیگر آلودگی های مختلف مثل چربی و زائدات مواد غذایی ممکن است باعث مسدود شدن مسیرهای جریان آب شود و به تدریج از کارایی دستگاه کم کند. این می شود که بعد از مدتی بوی نامطبوعی از ماشین ظرفشویی  به مشامتان می رسد یا می بینید ظرف هایتان خیلی تمیز شسته نمی شوند. و این یعنی زنگ خطر به صدا درآمده و وقت تمیز کردن ماشین ظرفشویی تان رسیده است!

سخن پایانی

در این مقاله یکسری راهکارها و ترفندهای ساده برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی ارائه دادیم ، بدون شک ماشین ظرفشویی یکی از مهم ترین وسایل آشپزخانه است که با شستن هر روزه ی ظرف ها، بار سنگینی را از دوش خانم های خانه دار برداشته است. تمیز کردن ماشین ظرفشویی و رسیدگی به آن یکی از آن کارهایی است که باعث طولانی تر شدن عمر مفید این دستگاه می شود.

اگر شما هم ماشین ظرفشویی تان را دوست دارید و دلتان می خواهد تا مدت ها برایتان کار کند پس بهتر است هرچه زودتر نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی را یاد بگیرید. البته لازم نیست نگران باشید، جرم گیری ماشین ظرفشویی کار چندان پیچیده ای نیست.و در حالت کلی بهتر است ک از لوازم برقی خود به خوبی مراقبت کنید. و در صورت خرابی هر کدام از آنا مانند جارو برقی به نمایندگی جاروبرقی بوش مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا