سلامتی و پزشکی

معرفی کامل رشته پزشکی + بازار کار و درآمد در ایران

معرفی کامل رشته پزشکی + بازار کار و درآمد در ایران

کسب رتبه قبولی در یکی از دانشگاه های برتر در رشته پزشکی، همواره یکی از آرزوهای تحصیلی بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل بوده است. صرف نظر از علاقه برخی از افراد به مباحث تئوری و عملی در حوزه پزشکی، بازار کار و درآمد یک پزشک در ایران برای بسیاری از افراد دارای جذابیت فراوانی است. به همین دلیل آگهی های استخدام پزشک را می توان جزء محبو ب ترین آگهی های شغلی در بازار کار دانست.

از طرف دیگر کار در رشته پزشکی، دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است. تنها با در نظرگیری این مزایا و معایب است که می توانید از مناسب بودن رشته پزشکی، به عنوان گزینه ای برای ادامه تحصیل یا انتخاب شغل آینده خود مطمئن شوید. در این مقاله قصد داریم به معرفی رشته پزشکی و بررسی بازار کار و درآمد یک پزشک در ایران بپردازیم.

معرفی رشته پزشکی

رشته پزشکی یکی از رشته های تحصیلی دانشگاهی با حداقل طول دوره تحصیلی 7 سال است. داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی می توانند در صورت کسب رتبه قبولی این رشته در کنکور سراسری، در یکی از دانشگاه های برتر به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند.

بعد از پایان مدت زمان تحصیل، فارغ التحصیلان رشته پزشکی در ایران باید مدت زمان 2 سال را در طرح اجباری شرکت کنند. تنها با گذراندن این دوره، فارغ التحصیلان رشته پزشکی در ایران مجاز به تأسیس کردن مطب پزشکی خواهند بود.

این در حالی است که دانشجویان رشته پزشکی در ایران باید در مرحله پایانی دکترای عمومی پزشکی، دوره ای با عنوان کارورزی بالینی یا کارورزی پزشکی را به اتمام برسانند. در این صورت دانشجویان ضمن استفاده از آموخته های خود، می توانند مهارت های حرفه ای خود را افزایش داده و مدرک دکترای خود را دریافت نمایند.

بعد از اخذ مدرک دکتری، فارغ التحصیلان می توانند به عنوان یک پزشک عمومی وارد بازار کار این حرفه در ایران شوند. از دیگر رشته های حوزه پزشکی در مقطع دکتری عمومی می توان به رشته های داروسازی، دندانپزشکی و دامپزشکی اشاره کرد. درنتیجه چنانچه تمایل دارید در فرصت های شغلی داروساز یا دندانپزشک مشغول به کار شوید، باید مسیر تحصیلی جداگانه ای را نسبت به یک پزشک عمومی طی نمایید.

در صورت اخذ مدرک تحصیلی دکتری عمومی یا دکتری پیوسته، فارغ التحصیلان رشته پزشکی می توانند رزومه خود را برای آگهی های استخدام پزشک ارسال کرده و  هم زمان به ادامه تحصیل در رشته های تخصصی حوزه پزشکی بپردازند. جهت مشاهده فرصت های استخدام پزشک متخصص و بررسی شرایط استخدامی رشته های پزشکی، می توانید به لینک مورداشاره مراجعه کنید.

مزایا و معایب رشته پزشکی

از مزایای کار در رشته پزشکی می توان به کسب درآمد بالا، جایگاه اجتماعی مناسب و تضمین آینده شغلی اشاره کرد. این در حالی است که کار در رشته پزشکی، دارای چالش های مخصوص به خود است. کار کردن در معرض بیماری های عفونی و داشتن شرایط کاری پراسترس، برخی از معایب کسب درآمد از طریق رشته های پزشکی است.

از طرف دیگر نجات جان بیماران از گروه های سنی مختلف شامل نوزادان و کودکان، می تواند کار بسیار دشواری باشد. همچنین یک پزشک باید در ساعات مختلفی از شبانه روز، در دسترس بیماران خود قرار گیرد. با این حال کمک به بیماران و نجات جان انسان ها، می تواند حس خوشایندی را برای یک پزشک به همراه داشته باشد.

لیست رشته های پزشکی

از مهم ترین موضوعات درسی در رشته پزشکی ، می توان به دروس علوم پایه مانند شیمی و زیست شناسی اشاره کرد. در تمام رشته های پزشکی، می توانید سرفصلی از این دروس را به عنوان بخش مهمی از موضوعات درسی در رشته پزشکی پیدا کنید.

بعد از اخذ مدرک تحصیلی دکترای عمومی، امکان ادامه تحصیل در یکی از حوزه های تخصصی رشته پزشکی وجود خواهد داشت. در ادامه، لیست رشته های پزشکی در دوره تخصصی آورده شده است:

 • پوست
 • رادیولوژی
 • بیهوشی
 • بیماری های داخلی
 • جراحی عمومی
 • بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)
 • جراحی مغز و اعصاب
 • زنان و زایمان

برخی از علاقه مندان به ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، تحصیل در خارج از کشور را به عنوان یکی از اولویت های تحصیلی خود اعلام می کنند. این در حالی است که کشور ایران، دارای دانشگاه های تراز اول زیادی در حوزه علوم پزشکی است. در بخش بعدی، فهرستی از دانشگاه های برتر ایران در این حوزه آورده شده است.

لیست دانشگاه های برتر رشته پزشکی

کسب رتبه قبولی در یکی از دانشگاه های برتر دولتی، می تواند برای بسیاری از افراد رضایت بخش باشد. این در حالی است که ادامه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های مختلف، کار چندان ساده ای نخواهد بود. از طرف دیگر تحصیل در دانشگاه های برتر، می تواند فرآیند کاریابی و استخدام پزشک را سرعت بخشد. به همین دلیل در ادامه، فهرستی از دانشگاه های برتر حوزه علوم پزشکی در ایران آورده شده است:

 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 • تربیت مدرس
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • علوم پزشکی مشهد
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی ایران

ذکر این نکته ضروری است که ترتیب قرارگیری اسامی دانشگاه ها در فهرست بالا، به ترتیب رتبه و جایگاه در یک نظام  ارزش گذاری خاص نیست.

بازار کار و درآمد رشته پزشکی

اگرچه آمار دقیقی از متوسط درآمد یک پزشک در ایران در دسترس نیست، اما مشاهده نتایج برخی از نظرسنجی ها خالی از لطف نخواهد بود. ذکر این نکته ضروری است که هر پزشک با توجه به مواردی مانند تخصص، سابقه کاری، محل فعالیت، سطح دانش و مهارت در حوزه پزشکی، می تواند دستمزد متفاوتی با سایر پزشکان داشته باشد.

به عنوان مثال درآمد پزشکی که در مطب شخصی خود فعالیت دارد، با حقوق مورداشاره در آگهی های استخدام پزشک سازمانی متفاوت خواهد بود. همچنین درآمد یک پزشک در بیمارستان های دولتی با درآمد یک پزشک در کلینیک های خصوصی، می تواند مبلغی متفاوت باشد.

بر اساس یک نظرسنجی که از بین 622 نفر از فعالان حوزه پزشکی انجام شده است، متوسط درآمد یک پزشک در سال 1401 مشخص گردید. در این نظرسنجی متوسط درآمد یک پزشک در شهر تهران، مبلغی معادل با 7.4 میلیون تومان در ماه اعلام شده است. بااین حال آمارهای غیررسمی از درآمد برخی از پزشکان متخصص، نشان دهنده سطح بالای درآمدی در این گروه شغلی است.

مهارت های نرم برای استخدام پزشک

اگرچه تحصیل در رشته پزشکی می تواند با درآمد بسیار خوبی همراه باشد، اما حقیقت این است که تمام افراد نمی توانند در این رشته به موفقیت شغلی دست پیدا کنند. برخی از افراد علا رغم کسب رتبه قبولی در رشته پزشکی، این رشته را رها کرده یا نمی توانند به عنوان یک پزشک سرشناس کسب درآمد کنند.

دلیل این موضوع این است که برای تحصیل در رشته پزشکی، باید دارای ویژگی های یک پزشک خوب باشید. افراد مناسب برای تحصیل در رشته پزشکی، دارای روابط عمومی بسیار خوبی هستند. این افراد می توانند با حس همدلی خود، نوعی آرامش خاطر را در بیماران ایجاد نمایند.

پزشکان خوب همواره جویای حال بیماران خود بوده و برای دریافت شرح حال بیمار، صبر و حوصله کافی دارند. فراموش نکنید که یک پزشک خوب، دارای حس کنجکاوی زیادی است و مرتبا در حال به روزرسانی دانش و مهارت های خود است.

چنین پزشکی، معمولا دارای روحیه کار تیمی است. چنانچه احساس می کنید مهارت های نرم شما به اندازه دانش و تخصص شما قوی است، احتمالا آینده شغلی رشته پزشکی از آن شما خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی رشته پزشکی، به عنوان یکی از مشاغل پردرآمد در ایران پرداختیم. همچنین با بررسی مزایا و معایب رشته پزشکی، به مهارت های نرم موردتوجه در آگهی های استخدام پزشک اشاره کردیم. درنهایت ضمن بررسی بازار کار و درآمد یک پزشک، فهرستی از دانشگاه های برتر ایران در حوزه علوم پزشکی را ارائه نمودیم.

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا