قدرتمندترین تفنگ الکترومغناطیسی جهان توسط چین معرفی شد

قدرتمندترین تفنگ الکترومغناطیسی جهان توسط نیروی دریایی چین رونمایی شد. پرتابه این سلاح قدرتمند قادر است با سرعت 700 کیلومتر بر ساعت به سمت هدف برود.
نیروی دریایی ارتش چین از قدرتمندترین تفنگ الکترومغناطیسی جهان با پرتابه 124 کیلوگرمی رونمایی کرد. پرتابه این سلاح پیشرفته و پرقدرت قادر است با سرعت 700 کیلومتر بر ساعت به سمت هدف برود. یکی دیگر از قابلیت های ویژه این سلاح پیشرفته، قابلیت پرتاب موشک و استقرار ماهواره است که به نوعی یکی از وجه تمایزهای سلاح های الکترومغناطیسی با سلاح های متکی بر انرژی شیمیایی است.
بیشتر بخوانید: سفارش 30 هزار پهپاد ایرانی توسط چین تایید شد
قدرتمندترین تفنگ الکترومغناطیسی جهان توسط چین معرفی شد
بنا به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، نیروی دریایی چین آزمایش «قوی ترین تفنگ الکترومغناطیسی جهان» را با موفقیت به پایان رسانده است. برخلاف سلاح های گرم متداول که بر انرژی شیمیایی متکی هستند، تفنگ های الکترومغناطیسی (کویل گان) از الکترومغناطیس برای شتاب دادن به پرتابه ها در سرعت های بالا استفاده می کنند.
به گفته این خبرگزاری، تفنگ الکترومغناطیسی چینی ها یک پرتابه 124 کیلوگرمی را ظرف کم تر از 0.05 ثانیه با سرعت قابل توجه 700 کیلومتر بر ساعت به سوی هدف شلیک می کند. در مقام مقایسه، گلوله های توپخانه معمولا با سرعت حدود 1000 متر در ثانیه حرکت می کنند.

با فرض صحت این گزارش، آزمایش مذکور مهم ترین آزمایش تفنگ کویل گان تا به امروز است. در حالی که سایر جزئیات این تست و برد سلاح فعلا از دسترس مخفی مانده است، پرتابه ای با این سرعت می تواند بدون زحمت به اهداف چندین کیلومتری برسد.
وجه تمایز تفنگ های الکترومغناطیسی، موقعیت مرکزی پرتابه در سیم پیچ الکترومغناطیس (EM) هنگام پرتاب است. این طراحی از تماس با دیواره بشکه جلوگیری می کند و اجازه شلیک سریع و مکرر را بدون ایجاد ساییدگی روی قطعات ارائه می دهد. این ویژگی از پتانسیل بالایی برای ایجاد تحول در جنگ مدرن با امکان حملات سریع تر، دقیق تر و ویرانگرتر به اهداف دشمن برخوردار است.
علاوه بر این، تفنگ های الکترومغناطیسی می توانند کاربردهای چندجانبه ای از جمله پرتاب موشک و استقرار ماهواره داشته باشند. البته این فناوری چندان جدید نیست. ایالات متحده پیشتر با آزمایش خمپاره الکترومغناطیسی با کالیبر 120 میلی متر که در آزمایشگاه ملی ساندیا انجام شد، به موفقیت هایی دست یافته بود. این دستگاه می تواند یک پرتابه 18 کیلوگرمی را شلیک کند.
در مقابل، تیم چینی به رهبری پروفسور گوان شیاکون از دانشگاه مهندسی نیروی دریایی این کشور، بر مزایای این تفنگ شامل سرعت پرتاب بالاتر، هزینه ساخت پایین تر و زمان آماده سازی کوتاه تر در مقایسه با سایر سیستم های توپخانه تاکید کرده است.


گوان و همکارانش در مقاله ای که در مجله معتبر “Transactions of China Electrotechnical Society” منتشر شد، نوشتند:
قوی ترین تفنگ الکترومغناطیسی جهان پتانسیل پیشرفت های انقلابی در سرعت، برد، قدرت، دقت، ایمنی، انعطاف پذیری و قابلیت اطمینان پذیری را دارد.
آنها هم چنین کاربرد این سلاح را در زمینه هایی مانند سیستم های تسلیحاتی، ماهواره های نزدیک به زمین و پرتاب موشک های پرسرعت برجسته کردند.
در این راستا، ارتش چین سرمایه گذاری قابل توجهی در توسعه یک تفنگ 30 مرحله ای بزرگ تر کرده که در حال حاضر مراحل آزمایش را طی می کند. ما ویمینگ، دانشمند ارشد برنامه پرتاب الکترومغناطیسی ارتش چین، در این باره توضیح داده که دانشگاه مهندسی نیروی دریایی با موفقیت چندین چالش را در ساخت تفنگ الکترومغناطیسی بزرگ تر حل کرده است.
این چالش ها شامل طراحی و تولید پیچه های کالیبر بزرگ با چگالی مغناطیسی بالا و فناوری توان پالسی فشرده بود. ظاهراً این تفنگ مارپیچ، توانایی شلیک پرتابه را با سرعت 2237 مایل در ساعت (3600 کیلومتر در ساعت) دارد که برد مؤثر آن را به بیش از 62 مایل (100 کیلومتر) افزایش می دهد.
در مورد تفنگ الکترومغناطیسی کوچکتر، دانشمندان چینی یک پرتابه محافظ EM ویژه برای جمع آوری داده های مهم پرتاب ابداع کرد. این آزمایش رفتار غیرمنتظره پرتابه را برخلاف شبیه سازی های کامپیوتری نشان داد. به عنوان مثال، نیروی الکترومغناطیسی قوی تر در دم پرتابه منجر به کج شدن و برخورد با دیواره داخلی سیم پیچ محرک شد. این برخوردها همچنین باعث ایجاد نوساناتی در داده های شتاب این سلاح شد.
در مراحل بعدی، پرتابه آزمایشی به دلیل جریان های پالس، ناپایدار و باعث لرزش شد. این تیم تصریح کرد که این اطلاعات در افزایش عملکرد اسلحه پیچه ای در آینده بسیار مهم خواهد بود. تنظیم زمان ماشه برای جریان های پالس و کاهش لرزش می تواند به بهبود عملکرد تفنگ الکترومغناطیسی کمک کند.
بیشتر بخوانید:

    نقشه برداری از نیمه پنهان ماه ؛ کار بزرگ چینی ها با ماهنورد یوتو 2
    سلاح لیزری جدید چینی ها به طور نامحدود شلیک می کند
    فرمان اجرایی ممنوعیت سرمایه گذاری در فناوری های پیشرفته در چین توسط بایدن امضا شد
    فناوری موشک سوپرسونیک توسط متخصصان نظامی ایرانی در حال توسعه است

دیدگاه شما در خصوص قدرتمندترین تفنگ الکترومغناطیسی جهان چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ای جی مارکت دنبال کنید.
.
منبع: گجت نیوز
 

دکمه بازگشت به بالا