دیسک کمر | آشنایی با این بخش ستون فقرات، بیماری های مرتبط و راهکارهای درمان

دیسک کمر؛ یک بیماری عذاب آور با راهکارهای درمانی مختلف

یکی از وضعیت های پزشکی که ممکن است هر فردی در طول زندگی خود با آن مواجه شود، دیسک کمر است. د یسک کمر  یکی از سخت ترین بیماری های مربوط به ستون فقرات می باشد که درمان آن به دو روش غیر جراحی و جراحی انجام می شود. به طور کلی، می توان گفت که این بیماری علائم مختلفی دارد. از جمله علائم د یسک کمر  می توان به درد شدید مخصوصا در اندام های تحتانی، عوارض عصبی و انواع محدودیت های حرکت اشاره کرد. این بیماری بیشتر در افراد 30 تا 40 سال رخ می دهد.

د یسک کمر  با توجه به شدت های مختلف و نشانه های متفاوتی که دارد، به انواع مختلفی تقسیم می شود و ممکن است نوع آن برای هر فرد متفاوت باشد. به طور کلی، برای درمان این بیماری، ابتدا درمان غیرجراحی و دارویی توصیه می شود. اما در صورتی که شدت این بیماری بیش از حد باشد، باید به سراغ درمان جراحی رفت عوامل مختلفی مانند میزان کشیدگی عضلات، تعداد دیسک های پاره شده و همین طور بخش های دیگر شده می توانند در قطعی بودن درمان این بیماری تاثیرگذار باشند. برای بررسی کامل بیماری دیسک کم و روش های درمان آن، در این مطلب از وب سایت دکتر القاسی با ما همراه باشید.

د یسک کمر  چیست؟

به طور کلی، د یسک کمر  را می توان یک وضعیت پزشکی معرفی کرد که در آن دیسک های موجود در بین استخوان های ستون فقرات آسیب می بینند. در ابتدا، ممکن است شرایط این بیماری به گونه ای باشند که دیسک ها به دیوار ستون فقرات فشار وارد کنند. اما با پیشرفت این بیماری، دیسک های می شکنند و به اصطلاح پاره می شوند. این بیماری ممکن است به دلیل فعالیت های سنگین مانند جابه جایی اجسام بزرگ و سنگین، پیاده روی غیراصولی و … رخ بدهد.

زمانی دیسک کمر آسیب می بینند، ماده داخلی آن از بخش ترک خورده یا شکسته، خارج می شود که به آن تریشه دیسک نیز گفته می شود. در نتیجه، فاصله میان استخوان ها کمتر می شود و به هسته میان استخوان ها، فشار مضاعف وارد خواهد شد.

عملکرد دیسک کمر چگونه است؟

به طور کلی، می توان گفت که دیسک کمر باعث می شود تا ما بتوانیم به جلو و عقب حرکت، خم و راست شویم. به طور کلی، دیسک مانند یک بلبرینگ زنده در بدن ما عمل می کند. دیسک کمر می تواند ضربه وارد شده به ستون فقرات را دفع کند. به همین خاطر، ما می توانید به صورت یکنواخت حرکت کنیم.

از جمله دیگر وظایف د یسک کمر  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • د یسک کمر  می تواند در زمان بلند کردن اجسام سنگین، فشرده شود تا مهره های ستون فقرات نشکنند
  • هر دیسک در ستون فقرات می توانند مانند اهرم های کوچکی حرکت کنند که در کنار هم باعث می شوند تا ما بتوانیم انواع اجسام سنگین را بلند کنیم

بخش های مختلف دیسک کمر

به طور کلی، دیسک کمر از دو بخش تشکیل شده است که اولین حلقه دیسک است که به آن آنولوس فیبروزوس (annulus fibrosus) و دومی، هسته دیسک است که به آن نوکلئوس پولوپوزوس (Nucleus Pulposus) گفته می شود. باید به این نکته اشاره کنیم که حلقه دیسک خود از چند لایه به هم تنیده شده تشکیل شده است که به آن ها کلاژن نیز گفته می شود.

هسته دیسک کمر دارای خاصیت ژلاتینی است. در حالی که حلقه دیسک از 16 لایه کلاژن تشکیل شده است. به طور کلی، در پست دیسک نیز سوراخی بین مهره ها و ریشه های عصبی وجود دارند که ساختار اصلی دیسک را تشکیل داده است.

بازه سنی رایج برای آسیب دیدن دیسک کمر

به طور کلی، می توان گفت که بیماری دیسک کمر در افراد میان سال بیشتر رخ می دهد. معمولا افرادی که در بازه سنی بین 30 تا 40 سال قرار دارند، با این بیماری مواجه می شوند. در صورت درگیر شدن با دیسک کمر، ممکن است برای چند سال بتوانید با کمک دارو و فیزیوتراپی امورات را بگذرانید. اما در برخی مواقع، ممکن است شدت این بیماری به حدی شود که برای درمان کامل آن نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

چگونگی تشخیص بیماری د یسک کمر 

د یسک کمر  در همه افراد وجود دارد، اما زمانی که کسی می گوید دیسک کمر دارد، به این معنی است که به بیماری مربوط به این دیسک مبتلا شده است. در حالت کلی، تشخیص بیماری دیسک کمر را به چند روش می توان انجام داد. اولین روش، شرح حالی است که بیمار توضیح می دهد. بیمارانی که دیسک کمر دارند، معمولا با درد شدید و ناگهانی در کمر یا پشت پای خود مواجه می شوند. این درد ممکن است از نوع یک طرفه و بعضا از نوع دو طرفه باشد. به طور کلی، درد بیماری دیسک کمر معمولا در مسیر عصب سیاتیک فرد رخ می دهد. به این معنی که این درد از کمر شروع می شود و به داخل لگن، پشت ران و حتی پشت ساق پا می رسد.

روش بعدی باری تشخیص بیماری دیسک کمر، انجام معاینه است. در این روش، پزشک باید در زمان معاینه، پای بیمار را بالا بیاورد. اگر او با بیماری دیسک کمر مواجه شده باشد، با انجام این کار، دردی را احساس خواهد کرد یا ممکن است شدت درد او تشدید شود.

در کنار روش های ذکر شده، با کمک MRI نیز می توان بیماری دیسک کمر را درمان کرد. با کمک این دستگاه، به راحتی می توان تشخیص داد که شرایط ستون فقرات و دیسک های بیمار به چه صورت است و حتی می توان میزان پارگی دیسک را نیز بررسی کرد. در کنار MRI، با کمک نوار عصب و عضله نیز می توان از پارگی د یسک کمر  مطمئن شد.

نشانه های دیسک کمر در افراد مختلف چیست؟

افرادی که با بیماری دیسک کمر مواجه می شوند، معمولا علائم مشابهی دارند. برخی از این علائم ممکن است برای بیماران عذاب آور باشد. معمولا در صورتی که این علائم تا حد زیادی تشدید شده باشند، بیمار مجبور به انجام عمل جراحی خواهد شد. شما می توانید برای انجام ویزیت و دریافت خدمات مشاوره در این زمینه، از خدمات دکتر القاسی استفاده کنید.

بی حس شدن پاهای بیمار

شایع ترین علامت برای درگیر شدن با بیماری دیسک کمر، بی حسی پاهای بیمار است. به دلیل فشاری که دیسک پاره شده به کانال نخاعی و اعصاب فرد وارد می کند، پاهای او دائما سر می شوند. در واقع، می توان گفت که دیسک می تواند به دو بخش ریشه عصبی فشار وارد کند. اگر فشار روی قسمت حسی باشد، با بی حسی پا مواجه خواهید شد. در صورتی که فشار به قسمت حرکت عصب وارد شود، ضعف عضلانی خواهید داشت. به طور کلی، بی حس شدن پا رایج ترین نشانه برای ابتلا به دیسک کمر است.

کمر درد

یکی از نشانه های د یسک کمر  در افراد مختلف، کمردرد شدید و معمولا ناگهانی است. این کمردرد می تواند تقریبا در هر ساعتی از شبانه روز برای فرد رخ دهد. در صورتی که شما نیز چنین علائمی دارید، توصیه می کنیم با یک متخصص ستون فقرات مشورت کنید. برای این منظور، دکتر القاسی آماده ارائه خدمات به شما خواهد بود.

درد در اندام ها یا همان درد سیاتیکی

یکی دیگری از نشانه های د یسک کمر  در افراد مختلف، وجود درد در اندام های تحتانی است. به این نوع درد، درد سیاتیکی نیز گفته می شود. شدت این درد ممکن است در مواقعی تا حدی شود که فرد به هیچ عنوان امکان راه رفتن را نداشته باشد و مجبور شود دراز بکشد.

بروز علائم عصبی مانند گزگز، سوزش و خواب رفتن اندام ها

از جمله علائم دیگر بیماری د یسک کمر  می توان به بروز انواع علائم عصبی از جمله گزگز، سوزش و خواب رفتن اندام های تحتانی اشاره کرد. در صورتی که شما نیز با چنین علائمی مواجه می شوید یا بخشی از اندام های تحتانی بدنتان بی حس می شوند، توصیه می کنیم برای بررسی سلامت دیسک، به یک دکتر ستون فقرات مراجعه کنید.

اختلالات حرکتی مانند ضعیف شدن عضله ها

معمولا افرادی که درگیر بیماری دیسک کمر می شوند، مشکلات مختلفی برایشان رخ می دهد که یکی از آن ها، بروز اختلالات حرکتی است. این احتمال وجود دارد که این افراد با مشکلاتی مانند ضعیف شدن عضله های اندام های تحتانی مواجه شوند.

بروز سندروم دم اسب

یکی از سندروم هایی که در مواقع حاد برای افراد مبتلا به دیسک کمر رخ می دهد، سندروم دم اسب است. این سندروم به گونه ای است که تمام اندام های تحتانی فرد از کار می افتد و ممکن است او دچار بی اختیاری یا عدم توانایی حتی در ادرار شود.

چند نوع بیماری دیسک کمر وجود دارند؟

دیسک کمر به دلیل تفاوت شدن و نوع آسیب، طیف وسیعی از دیسک را شامل می شود. اگر برای شما نیز این سوال ایجاد شده است که به چه نوع دیسک کمری مبتلا شده اید و آیا امکان درمان قطعی آن وجود دارد یا خیر، می توانید برای دریافت نوبت ویزیت از دکتر القاسی اقدام کنید.

پارگی د یسک کمر  چیست؟

در ابتدای ابتلا به بیماری د یسک کمر ، ممکن است تنها فشار وارده بر کانال نخاعی و دیوار ستون فقرات را احساس کنید. اما در صورتی که این دیواره بشکند، پارگی دیسک رخ خواهد داد. د یسک کمر  در اثر حرکت های متناوب در بدن و گذر سال ها، تا حد زیادی فرسوده می شود. در نهایت، ترک های ظریفی در داخل ریسک رخ خواهند داد. این ترک ها همیشه در دیواره ایجاد می شوند، اما در گذر زمان، جوش می خورند. اما در صورتی که شدت آن ها بیش از حد باشد یا دلایل دیگری مانند زمینه های ژنتیکی باعث عدم امکان ترمیم شوند، پارگی د یسک کمر  رخ خواهد داد.

روش های درمان دیسک کمر

در حال حاضر روش های مختلف برای درمان دیسک کمر وجود دارد که از جمله آن ها به روش های غیر جراحی و روش های جراحی اشاره کرد. به طور کلی، پزشکان ابتدا روش های غیرجراحی را برای بیمار انتخاب می کنند. در صورتی که شدت بیماری بیشتر شود یا روش های تعیین شده جواب گو نباشند، روش جراحی انتخاب خواهد شد. در ادامه این دو روش را بررسی خواهیم کرد.

درمان دیسک کمر به صورت جراحی چگونه است؟

یکی از روش های درمان دیسک کمر، انجام عمل جراحی است. به طور کلی، می توان گفت که هیچ راه حل قطعی برای درمان دیسک کمر وجود ندارد. اما با کمک عمل جراحی، می توان تا چند سال یا حتی تا پایان عمر، از بابت این بیماری خیال آسوده داشت.

در روش عمل جراحی برای درمان دیسک کمر، معمولا درصد موفقیت بالای 90 درصد وجود دارد. همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از بیمارانی که با این بیماری مواجه هستند، حتی در صورت وجود ترس از انجام عمل جراحی، این روش را برای درمان بیماری خود انتخاب کنند.

درمان های غیر جراحی دیسک کمر

یکی از روش های دیگر برای درمان بیماری دیسک کمر، روش درمان غیر جراحی است. به طور کلی، 80 درصد افرادی که با بیماری دیسک کمر دست و پنجه نرم می کنند، نیاز به انجام عمل جراحی ندارند و با روش های طبی و غیر جراحی می توان بیماری شان را درمان کرد.

در حال حاضر روش های مختلفی برای درمان دیسک کمر به صورت غیر جراحی وجود دارد که یکی از رایج ترین آن ها، انجام فیزیوتراپی است. با کمک فیزیوتراپی می تواند تا حد زیادی، دیسک ها را به حالت عادی برگرداند. همچنین با مصرف داروهای مخصوص با تجویز پزشک، می توان سرعت این کار را بیشتر کرد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان کلینیک دکتر القاسی صحبت و برای دریافت نوبت ویزیت اقدام کنید.

فاکتورهای تعیین کننده در درمان قطعی دیسک کمر

فاکتورهای مختلفی در تعیین میزان موفقیت آمیز بودن درمان بیماری دیسک کمر تاثیرگذار هستند. به همین خاطر، درصد موفقیت درمان این بیماری برای هرکس متفاوت خواهد بود. شما می توانید برای دریافت نوبت ویزیت از دکتر القاسی و دریافت مشاوره جهت روش های درمانی کارآمد دیسک کمر، از منشی های این دکتر نوبت مشاوره دریافت کنید.

از عوامل تاثیرگذار بر میزان موفقیت آمیز بودن درمان بیماری دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میزان کشیدگی علائم دیسک
  • میزان پیشرفته بودن بیماری
  • تعداد دیسک های پاره شده
  • درگیر شدن ستون فقرات یا بروز تنگی کانال نخاعی
  • بیماری های زمینه ای تحریک کننده اعصاب و استخوان ها

طول دوره بیماری

طول دوره ابتلا به بیماری می تواند در موفقیت آمیز بودن درمان آن تاثیرگذار باشد. به این معنی که از زمانی که علائم دیسک کمر را در بدن خود مشاهده می کنید، اگر برای درمان آن اقدام نکنید، تنها یک الی دو ماه زمان نیاز خواهید داشت تا برای درمان این بیماری، روش عمل جراحی را انتخاب کنید. به همین خاطر، توصیه می کنیم اگر با بیماری دیسک کمر مواجه شده اید، سریعا برای درمان آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که هرچقدر دیرتر برای درمان این بیماری اقدام کنید، شانس درمان قطعی و کامل این بیماری برایتان کاهش پیدا خواهد کرد.

میزان پیشرفته بودن بیماری

همان طور که پیش تر به این نکته اشاره کردیم، هرچقدر دیرتر برای درمان بیماری دیسک کمر اقدام کنید، درصد موفقیت درمان قطعی این بیماری برایتان کاهش پیدا خواهد کرد. در واقع، هرچقدر که بیماری شما پیشرفته تر باشد، برای درمان قطعی نیاز به روش های قوی تری خواهید داشت. همچنین ممکن است در شرایط بسیار حاد، درصد موفقیت و درمان کامل برایتان مقدار کمتر شود. شما می توانید برای درمان هرچه سریع تر بیماری دیسک کمر، برای دریافت نوبت ویزیت از دکتر القاسی اقدام کنید.

تعداد دیسک های پاره شده

تعداد دیسک هایی که پاره شده اند، به نوبه خود می توانند در تعیین درصد موفقیت روش های درمان دیسک کمر موثر باشند. به عنوان مثال، درصد موفقیت درمان و مخصوصا درمان طبی برای فردی که تنها یک دیسک آن پاره شده است، قطعا بیشتر از فردی می باشد که چند دیسک پاره شده دارد.

درگیر شدن ستون فقرات یا بروز تنگی کانال نخاعی

در صورتی که ساختمان های دیگر ستون فقرات مانند مفاصل یا حتی کانال نخاعی درگیر دیسک کمر شوند، ممکن است روی میزان موفقیت درمان این بیماری برایتان تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال، می توان گفت که افرادی که با مشکلات گرفتاری فاست ها یا تنگی کانال عصبی مواجه شده اند، ممکن است بعد از انجام عمل جراحی، تا چند ماه هنوز علائم درد را داشته باشند.

بیماری های زمینه ای تحریک کننده اعصاب و استخوان ها

در صورتی که بیماری های زمینه های زمینه ای مانند دیابت، چاقی، روماتیسم یا هر نوع بیماری شبیه به این بیماری ها را داشته باشید، شانستان برای درمان قطعی بیماری دیسک کمر به مراتب کمتر خواهد شد.

ورزش های مناسب برای کاهش درد دیسک کمر

معمولا زمانی که برای درمان د یسک کمر  به پزشک مراجعه می کنید، او به شما ورزش های مخصوصی را توصیه می کند. با انجام این ورزش ها به صورت منظم، می تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی، درد د یسک کمر  را به حداقل برسانید.

از جمله برخی از ورزش های مناسب برای کاهش درد یا حتی درمان دیسک کم می توان به یوگا و حالت های ورزشی زانو به سینه، ژست سگ و پرنده، ژست مار کبرا، گرفتن شست پا با دست، پیاده روی آرام ولی اصولی، دوچرخه سواری و شنا کردن اشاره کرد.

درمان قطعی د یسک کمر  را به دکتر القاسی بسپارید

بیماری د یسک کمر  یکی از بیماری هایی است که احتمال رخ دادن آن برای افراد میان سال بیشتر است. در صورتی که با این بیماری مواجه شوید، دو روش درمان جراحی و غیرجراحی پیش رویتان قرار خواهند داشت. به طور کلی، بیش از 80 درصد بیماران، با روش های غیرجراحی درمان می شوند و تنها در شرایط خاص است که با جراحی می توان دیسک کمر را درمان کرد.

اگر قصد درمان بیماری دیسک کمر را دارید، دکتر القاسی خدمات متنوعی را در این زمینه به شما ارائه می دهد. ایشان چندین سال سابقه درخشان در حوزه جراحی ستون فقرات دارند و تا به حال هزاران عمل جراحی در این حوزه انجام داده اند. برای دریافت نوبت ویزیت از دکتر، کافی است همین حالا و از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی اقدام کنید.

سوالات متداول

برخی از درمان های اولیه بیماری دیسک کدام چه درمان هایی هستند؟

از جمله درمان های اولیه برای بیماران مبتلا به فتق دیسک، استراحت کوتاه مدت، فیزیوتراپی و استفاده از دارو های مسکن است.

نشانه های د یسک کمر  در دوران بارداری چیست؟

تقریبا نصف خانم هایی که در دوران بارداری قرار دارند، ممکن است با بیماری د یسک کمر  مواجه می شوند. چرا که با بزرگ تر شدن شکم، به تدریج میزان قوس کمر بیشتر خواهد شد. کمردرد بانوان حامله به دو دسته تقسیم می شود. اولین دسته مربوط به بانوانی می شود که قبل از بارداری، سابقه کمردرد، د یسک کمر  یا حتی لیزخوردگی مهره ها را داشته باشند. دسته دوم، خانم هایی هستند که تا قبل از این بیماری، هیچ علائم دیگری نداشته اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره، می توانید برای دریافت نوبت ویزیت از دکتر القاسی اقدام کنید.

آیا بارداری د یسک کمر  را تشدید می کند؟

در دوران بارداری، هورمونی به نام پروژسترون به میزان زیادی در بدن ترشح می شود. با وجود این هورمون، لیگامان ها مقداری شل می شوند و به دلیل بزرگ تر شدن شکم، قوس کمر نیز بیشتر خواهد شد که این منجر به کاهش فضای داخل کانال نخاعی می شود. در نتیجه، افرادی که قبلا د یسک کمر  داشته اند یا مستعد ابتلا به این بیماری هستند، ممکن است شرایط درد کمر بیشتری داشته باشند.

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا