تاثیر قهوه بر سرگیجه

قهوه از نوشیدنی های پرطرفدار در دنیاست که به دلیل داشتن کافئین، خلق و خو و ​​عملکرد ذهنی و فیزیکی شما را تقویت می کند .سرگیجه بعد از خوردن قهوه یکی از نشانه های زیاده روی در مصرف آن است. در واقع مصرف آن در مقادیر کم تا متوسط برای سلامتی بسیار مفید است.شاید جالب باشد بدانید که تحمل کافئین به ژن شما بستگی دارد. برخی از افراد می توانند کافئین بسیار بیشتری نسبت به دیگران مصرف کنند، بدون این که عوارض خاصی گریبانشان را بگیرد. در مقابل، افرادی که به کافئین عادت ندارند، ممکن است پس از مصرف مقدار کم، علائمی همچون سرگیجه و تپش قلب را تجربه کنند.

این نوشیدنی انرژی زا و فوق العاده سالم، مانند یک سوپرهیرو خستگی شما را شکست می دهد. البته اگر حالت تهوع بعد از خوردن قهوه یا علائم دیگری را تجربه کرده اید، نگران نباشید! دلایل علمی آن و راه های کم کردن عوارضش را در این مقاله از بررسی می کنیم.

دلایل بروز سرگیجه بعد از خوردن قهوه

اگر شما هم جزو افرادی هستید که پس از نوشیدن یک فنجان صبحگاهی قهوه، اتاق دور سرشان شروع به چرخش می کند، باید بگوییم که زیاد جای نگرانی نیست!  قهوه فوری کافه لاته دکتر بیز  یک محرک است؛ واقعیتی که ما اغلب نادیده می گیریم و بی توجه به آن با شکم خالی قهوه می نوشیم. مصرف کافئین با معده خالی باعث ایجاد اسید فرسایشی مخاط معده می شود و مطمئنا باعث عصبانیت و علائمی همچون سرگیجه می شود.

زیاده روی در مصرف قهوه، در تجربه عوارض گفته شده نقش دارد. کافئین مانند بسیاری از محرک ها، جریان خون به مغز را کاهش می دهد. دلیل اصلی سرگیجه بعد از خوردن قهوه هم همین کاهش جریان خون است. نوشیدن تقریبا 4 فنجان کوچک قهوه در روز بی خطر به نظر می رسد. علایم زیاده روی در مصرف قهوه زمانی مشاهده می شوند که از این تعداد تجاوز کنید. البته این تعداد 4 فنجان ممکن است برای برخی ها کم تر باشد و زودتر علائم نشان دهند؛ علائمی مثل سرگیجه و حالت تهوع.

علت تپش قلب بعد از خوردن قهوه

اضطراب و تپش قلب هم از دیگر علایم زیاده روی در مصرف قهوه است. کافئین به اثرات معجزه آسای خود برای افزایش هوشیاری شناخته شده است و با مسدودکردن اثرات آدنوزین، یک ماده شیمیایی در مغز، احساس خستگی را کم می کند. با این وجود، ترشح آدرنالین را که مرتبط با افزایش انرژی ست تحریک می کند. افزایش بیش  از حد آن در بدن باعث بالارفتن تپش قلب و حس اضطراب می شود.

مصرف روزانه بالای 1000 میلی گرم کافئین در روز  باعث عصبانیت، بی قراری و علائم دیگری همچون سرگیجه بعد از خوردن قهوه می شود. همچنین تنفس شما را سریع تر می کند و افزایش سطح استرس را به همراه دارد.

بی خوابی یک تیغ دولبه بعد از خوردن قهوه

توانایی کافئین در کمک به افراد برای بیدارماندن، یکی از ارزشمندترین ویژگی های آن است؛ به ویژه اگر جزو دقیقه نودی ها برای تحویل پروژه یا خواندن درس باشید. اگر از حالت تهوع بعد از خوردن قهوه یا سرگیجه و استرس بگذریم، نوشیدن بیش  از  حد آن می تواند چرخه خواب را مختل کند. همچنین ممکن است کل چرخه خواب را، به خصوص در افراد مسن، کاهش دهد که برای سلامت بدن مضر است.

مشکلات گوارشی از علایم زیاده روی در مصرف قهوه

مشکلات گوارشی، مانند سرگیجه بعد از خوردن قهوه، خیلی شایع نیست. نوشیدن یک فنجان قهوه صبحگاهی به حرکت روده کمک می کند. اثر ملین قهوه به ترشح گاسترین -هورمونی که معده تولید می کند و فعالیت روده بزرگ را سرعت می بخشد- کمک می کند. با این حال، جای تعجب نیست که دوز بالای کافئین ممکن است منجر به شل شدن مدفوع یا حتی اسهال در برخی افراد شود.

از سوی دیگر، برخی مطالعات نشان می‎دهد که نوشیدنی های کافئین دار ممکن است بیماری رفلاکس معده (GERD) را در برخی افراد بدتر کند؛ مخصوصا در مورد نوشیدن قهوه این عارضه صادق است و این افراد حالت تهوع بعد از خوردن قهوه را تجربه می کنند.

واکنش آلرژیک و تنفسی به کافئین

اگر مصرف کافئین منجر به مشکلات تنفسی شود، ممکن است به آن حساسیت داشته باشید. اگر این اتفاق افتاد، فورا مصرف قهوه را متوقف کنید. همچنین اگر علائم آنافیلاکسی، از جمله مشکلات تنفسی، کهیر، فشار خون پایین و پریدگی رنگ پوست و سرگیجه بعد از خوردن قهوه را تجربه کردید، حتما با اورژانس تماس بگیرید.

تکرر ادرار از دیگر علایم زیاده روی در مصرف قهوه

کافئین ادرارآور است و در واقع تولید ادرار را افزایش می دهد. کافئین می تواند جریان خون را به کلیه ها افزایش دهد و منجر به افزایش ادرار در مثانه شود. مثانه بیش فعال، امکان از دست دادن مواد مغذی بدن را افزایش می دهد و برای همین، سرگیجه بعد از خوردن قهوه هم به وجود می آید.

خوردن حدود چهار فنجان قهوه باعث کاهش تیامین، B12، کلسیم، منیزیم، سدیم، فسفات، کلرید و پتاسیم در بدن می ‍ شود. این پدیده تاثیر منفی بر سلامت استخوان دارد و گاهی باعث بروز تهوع بعد از خوردن قهوه می شود.

درمان خانگی مسمومیت با قهوه با روش های ساده

هدف از درمان خانگی، خروج کافئین از بدن و کنترل علائم است. این فرآیند ممکن است 4 تا 6 ساعت طول بکشد. مگر این که شما یکی از معدود بدشانس هایی باشید که به کافئین حساس هستند؛ در این صورت ممکن است مجبور شوید خیلی بیشتر صبر کنید. اگر علائم حاد و اورژانسی وجود نداشت، یکی از راه های زیر را امتحان کنید.

مرتب نفس عمیق بکشید

اگر مضطرب هستید یا احساس سرگیجه بعد از خوردن قهوه دارید، این احتمال وجود دارد که تنفس شما سریع و کم عمق باشد. نفس های آهسته و عمیق بکشید تا جریان تنفس خود را به حالت عادی برگردانید و اضطراب را کاهش دهید.

سرگیجه بعد از خوردن قهوه - بررسی دلایل و 5 راه درمان | کافیمون

آب و دمنوش بنوشید

همان طور که اشاره کردیم، کافئین یک ادرارآور است؛ به این معنی که برای جبران آب ازدست رفته، باید آب بیشتری بنوشید. علاوه بر این، می توانید از دمنوش های آرامش بخش استفاده کنید. نوشیدن آب، می تواند باعث درمان لرزش دست بعد از خوردن قهوه شکلات داغ دکتر بیز شود. دمنوش هم سرگیجه بعد از خوردن قهوه را برطرف می کند؛ اما بهتر است در خصوص نوع دمنوش، با پزشک متخصص مشورت کنید تا با کافئین تداخل نداشته باشد.

قدم بزنید

اگر انرژی زیادی در بدن خود احساس می کنید، قدم بزنید تا مقداری انرژی خرج کنید؛ اما اگر متوجه اتفاق غیرعادی در ضربان قلب خود شدید -مانند افزایش سریع و ناگهانی ضربان قلب– قدم زدن را متوقف کنید.

نکات مهم برای کنترل سرگیجه بعد از خوردن قهوه و دیگر علائم

  • مصرف قهوه ممکن است با اثربخشی داروها تداخل داشته باشد و نحوه عملکرد آن ها را تغییر دهد. داروهای ضد افسردگی، ضد روان پریشی، فشار خون، داروهای آلزایمر و پارکینسون، سرطان، تیروئید و میگرن جزو این موارد هستند.
  • دوز مصرفی کافئین برای مادران باردار، شیرده و در آستانه بارداری، کم تر از 200 میلی گرم در روز است.
  • اگر واکنش آلرژیک به قهوه دارید، از خوردن قهوه روبوستا به شدت پرهیز کنید. قهوه روبوستا درصد بالایی کافئین دارد؛ لذا علایم زیاده روی در مصرف قهوه را با شدت بیشتری تجربه خواهید کرد.
  • اگر کلا به کافئین حساسیت دارید، حتما برچسب روی نوشیدنی های انرژی زا را بخوانید. این نوشیدنی ها معمولا مقداری کافئین مخفی دارند.

نحوه واکنش شما به کافئین و بروز سرگیجه بعد از خوردن قهوه ممکن است تا حدی با میزان کافئینی که به نوشیدنش عادت دارید، مشخص  شود. افرادی که به طور منظم کافئین نمی نوشند، نسبت به اثرات آن حساس تر هستند و ممکن است حتی حالت تهوع بعد از خوردن قهوه را تجربه کنند. مصرف بیش از چهار یا پنج فنجان در روز می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد.

فراموش نکنید که مصرف متعادل قهوه می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای اکثر افراد باشد و هوشیاری شان را افزایش دهد. شاید اگر خانواده «لبوف» در نمایشنامه باغ آلبالوی آنتون چخوف کمی مصرف قهوه خود را افزایبه گزارش «تابناک»، داریوش امیری- در برخی موارد ترجیح داده می شود که جایگزینی برای نوشیدنی های قهوه مانند دمنوش گیاهی، چای، عصاره جو یا جینسینگ را انتخاب کنید. مصرف بیش از حد کافئین نه تنها برای بدن ما مضر است، بلکه برای تمرکز نیز مضر است. عوارض قهوه در بدن بیش از حد تحت فشار قرار می گیرد و تنها چیزی که احساس می کنیم ناراحتی شدید پس از مصرف قهوه است.

عوارض قهوه زیاد

زنگ خطری که به ما هشدار می دهد که بیش از حد قهوه می نوشیم و با علائم مختلفی ظاهر می شود، برخی شایع تر و برخی کمتر.

رایج ترین عوارض قهوه

عصبی بودن

تحریک پذیری

سرگیجه

اضطراب

آریتمی

بی خوابی

سردرد

حالت تهوع

استفراغ

تعریق

فشار عضلانی

معده درد

همچنین آسیب های طولانی مدتی مانند مشکلات قلبی (آریتمی و غیره) و آسیب هایی که بر سیستم گوارش ما تأثیر می گذارد، وجود دارد. در واقع با عادت به نوشیدن زیاد قهوه، فشار دائمی به آنزیم های معده وارد می شود و این به مرور زمان (البته برای یک دوره نسبتاً کوتاه) به گاستروانتریت و اختلالات روده تبدیل می شود، که آزاردهنده است و به راحتی ریشه کن نمی شود.

کافئین و فشار خون :

به خصوص افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند و کسانی که معمولا کافئین مصرف نمی کنند باید بیشتر دقت کنند. افراد مبتلا به فشار خون بالا با نوشیدن 250 میلی گرم کافئین (حدود 2 فنجان قهوه) حدود 2 تا 3 ساعت پس از مصرف کافئین فشارخون آنها بالا می رود.

کافئین و خطر حملات قلبی :

بررسی ها نشان میدهد بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا ، 4 برابر بیشتر احتمال حمله قلبی در صورت مصرف 4 فنجان قهوه را دارند اگرچه مصرف کمتر آن خطر را کاهش می دهد.

جالب است بدانید : قهوه لاته دکتر بیز برای چاقی

کافئین و بیماری نقرس :

افرادی که در گذشته سابقه بیماری نقرس را داشتند باید مصرف کافئین یا قهوه را کنار بگذارند زیرا به شدت ریسک ابتلا مجدد به بیماری نقرس را افزایش می دهند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا