اولین انسان دریافت کننده تراشه نورالینک ایلان ماسک توانست موس کامپیوتر را با افکارش حرکت دهد

3 هفته پیش اولین تراشه نورالینک ایلان ماسک در مغز یک انسان کاشته شد. این خبر مثل بمب صدا کرد و به نظر می رسد که ایلان ماسک کاری فرازمینی انجام داده است. حال خبر رسیده که اولین فرد دریافت کننده این تراشه می تواند با افکارش، موس کامپیوتر را حرکت دهد.
ایلان ماسک، کارآفرین برجسته آمریکایی و مالک شرکت تولید تراشه نورالینک، 3 هفته پیش در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که اولین تراشه نورالینک در مغز یک انسان با موفقیت کاشته شده است. نام این تراشه هوشمند «تله پاتی» است و ماسک به این مورد هم اشاره کرد. حال به نظر می رسد که عملیات کاشت اولین تراشه نورالینک ایلان ماسک موفقیت آمیز بوده و فرد دریافت کننده این تراشه می تواند با افکار خود موس کامپیوتر را حرکت دهد.
بیشتر بخوانید: نورالینک، استارتاپ ایلان ماسک 43 میلیون دلار سرمایه جدید جذب کرد
کاشت تراشه نورالینک ایلان ماسک موفقیت آمیز بوده است
ایلان ماسک، بنیان گذار استارت آپ نورالینک به تازگی اعلام کرد:
به نظر می رسد نخستین بیمار انسانی که تراشه نورالینک در مغزش کاشته شده بود کاملاً بهبود یافته است و می تواند با استفاده از افکار خود یک موس کامپیوتری را کنترل کند.
ماسک در رویداد «اسپیس» (Spaces) در شبکه اجتماعی ایکس گفت: «این یک پیشرفت خوب است و به نظر می رسد بیمار با اثرات عصبی که ما از آن آگاه هستیم، بهبودی کامل پیدا کرده است. بیمار می تواند فقط با فکر کردن موس را به دور صفحه نمایش حرکت دهد.»
ماسک گفت که نورالینک در حال حاضر تلاش می کند تا بیشترین تعداد کلیک روی دکمه موس را از بیمار دریافت کند.

نورالینک به درخواست رویترز برای اعلام جزئیات بیشتر پاسخ نداد.
این شرکت ماه گذشته پس از دریافت تاییدیه استخدام آزمایشی انسانی در ماه سپتامبر، با موفقیت یک تراشه را روی نخستین بیمار انسانی خود کاشت.
نورالینک گفت:
این مطالعه از یک ربات برای قرار دادن ایمپلنت رابط مغز – کامپیوتر در منطقه ای از مغز استفاده می کند که حرکت را کنترل می کند. هدف اولیه این است که افراد بتوانند با استفاده از افکار خود مکان نما یا صفحه کلید کامپیوتر را کنترل کنند.
ماسک جاه طلبی بزرگی برای نورالینک دارد و می گوید: «تعبیه سریع دستگاه های تراشه خود را برای درمان بیماری هایی مانند چاقی، اوتیسم، افسردگی و اسکیزوفرنی تسهیل می کند.»
نورالینک که سال گذشته حدود 5 میلیارد دلار ارزش داشت، با درخواست های مکرر برای بررسی در مورد پروتکل های ایمنی خود مواجه شده است. رویترز ماه گذشته گزارش داد که این شرکت به دلیل نقض قوانین وزارت حمل و نقل آمریکا در رابطه با جابجایی مواد خطرناک جریمه شده است.
بیشتر بخوانید:

    ایلان ماسک یا جف بزوس؛ ثروتمندترین فرد جهان کیست؟
    ولادیمیر پوتین: باید برای بلندپروازی های ایلان ماسک قانون وضع کرد [+ویدئو]
    استفاده ایلان ماسک از قابلیت تماس صوتی و تصویری ایکس به جای تماس تلفنی

نظر شما درخصوص موفقیت تراشه نورالینک چیست؟ به نظر شما ایلان ماسک چه اهدافی را برای این شرکت در ذهن می پروراند؟ لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

دکمه بازگشت به بالا