عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

انواع شیر مورد استفاده در برج خنک کننده

انواع شیر مورد استفاده در برج خنک کننده شامل سه تیپ شیر می  باشد. شیرهای قطع جریان، شیرهای کنترل جریان و شیرهای آب جبرانی. شیرها برای کنترل و تنظیم جریان آب برج خنک کننده به کار می  روند. نوع و تعداد شیر مورد استفاده در سیستم برج خنک کن، به نوع و سایز برج خنک کننده و همچنین کاربری کولینگ تاور وابسته است.در ادامه این مطلب از هر کدام از انواع شیر برج خنک کننده را مورد بررسی قرار می  دهیم و استفاده آن را در انواع برج  های خنک کن جریان متقاطع یا جریان مخالف بررسی خواهیم کرد و همچنین در مورد تولید کننده برج خنک کننده اطلاعاتی به شما ارایه خواهیم داد.

بررسی انواع شیر مورد استفاده در برج خنک کننده

شیرهای قابل استفاده در کولینگ تاور شامل انواع زیر می  باشند:

  • شیر قطع جریان
  • شیر کنترل جریان
  • شیر آب جبرانی

در ادامه این بخش به بررسی هر کدام از انواع مورد استفاده در کولینگ تاور می  پردازیم.

شیر قطع جریان

یکی از انواع شیر در کولینگ تاور، شیر قطع جریان می  باشد. این نوع از شیرها معمولاً از نوع پروانه  ای یا کشویی می  باشد و در هر دو نوع برج خنک کننده جریان متقاطع یا برج خنک کننده جریان مخالف مورد استفاده قرار می  گیرند.از این شیرها برای کنترل جریان برج  هایی با چند جریان ورودی و یا قطع جریان در برج  های چند سلولی استفاده می  شود. به دلیل وجود شیرهای تنظیم جریان، این نوع شیرها به ندرت در برج  های خنک کننده جریان متقاطع به کار می  روند و استفاده از آنها در این نوع برج خنک کننده اجباری نیست. به عنوان یک قانون، شیرهای قطع جریان در محل از لوله  کشی قرار گرفته است که مسئولیت آن به عهده کاربر کولینگ تاور است.

در برج  های خنک کننده بتنی و پیچیده  تر ممکن است برخی از شیرهای کنترل جریان آب در داخل سیستم یا داخل تعبیه شده باشد. به طور کلی وقتی فشار آب پایین باشد، از شیرهای کشویی در این گونه موارد استفاده می  شود.“شیرهای مورد استفاده در برج خنک کننده شامل سه تیپ شیر می  باشد؛ شیرهای قطع جریان، شیرهای کنترل جریان و شیرهای آب جبرانی. به طور کلی شیرها برای کنترل و تنظیم جریان آب برج خنک کننده به کار می  روند

Types of valves used in cooling towers

شیر کنترل جریان

در دنیای اصطلاحات برج خنک کننده فایبرگلاس، این شیرها به عنوان شیرهای خروجی به اتمسفر هستند. این شیرها در انتهای مسیر لوله  کشی قرار می  گیرند و جهت تنظیم و برابرسازی جریان در سلول  ها و بخش  های برج  های خنک کننده جریان متقاطع به کار می  روند. همچنین می  توان هر کدام از شیرها را قطع نمود تا سرویس در آن ناحیه انجام شود، در حالی که آب در مابقی سلول  ها در حال توزیع است.

شیر آب جبرانی

این شیرها برای جبران آب از دست رفته در کولینگ تاور کاربرد دارند. شیر آب جبرانی معمولاً توسط روی دستگاه تعبیه می شود، در غیر اینصورت به عهده کاربر برج خنک کن است که آن را در محل مناسب نصب نماید.جهت مطالعه بیشتر در این زمینه، می  توانید مطالب از بخش مقالات سایت تهویه صنعت را مطالعه نمایید و یا برای مشاوره درباره خرید و یا نصب شیرهای برج خنک کن با کارشناسان شرکت بگیرید.

فروش شفت کامپومعرفی قطعات برج خنک کننده و عملکرد هر یک از آنها:

در اینجا لیستی از رایج ترین قطعات برج خنک کننده که ممکن است در طول عمر برج خنک کننده شما نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند آورده شده است. شما می توانید به کمک این فهرست لوازم یدکی برج خنک کننده را تهیه نمایید تا در زمان نیاز به سرعت دستگاه خنک کن خود را تعمیر و سرویس نمایید.

پکینگ یا سطوح تبادل حرارت (پرکن) یکی از مهم ترین قطعات برج خنک کننده است. درواقع می توان آن را عنصر میانی کل فرایند دستگاه خنک کاری در نظر گرفت. بسیاری از برج های خنک کننده امروزی از پکینگ های پی وی سی pvc و یا پلی پروپیلن PP و یا پکینگ هایی استفاده می کنند که سطح تماس سیال گرم با جریان هوا را برای فرایندهای خنک کننده تبخیری به حداکثر می رساند. آب توسط نازل ها بر روی سطح پاشش و پخش می شود. این فرایند ارتباط آب وهوا را افزایش می دهد و اجازه می دهد تا گرمای اضافی با سرعت بالایی تبخیر شود. از عوامل اصلی در تعمیر و یا تعویض پکینگ می توان به وجود TSS(جامدات معلق کل)، اسیدشویی زیاد و فرسودگی ناشی از آن اشاره نمود. پکینگ ها به دودسته اصلی تقسیم می شوند: پکینگ فیلمی، پکینگ اسپلش

نازل برج خنک کننده به چه منظوری استفاده می شود؟

نازل یا افشانک برج خنک کننده بیشتر در برج های خنک کننده جریان متقاطع استفاده می شود، زیرا از حوضچه های توزیع جریان گرانشی استفاده می کنند. در این برج ها، آب ورودی به حوضچه توزیع آب که در بالاتر از پکینگ ها قرار دارد؛ می رود و سپس از طریق نازل های برج خنک کننده که قسمت کف حوضچه تعبیه شده است به پایین پاشیده می شود.

در بعضی از کولینگ تاورها، آب مستقیماً از طریق خطوط لوله کشی در بالای برج خنک کننده توزیع می شود و سپس توسط افشانک یا همان نازل های برج خنک کن که در فاصله های معین بر روی لوله قرار گرفته است بر روی پکینگ ها اسپری می گردد. افشانک های کولینگ تاور با متریال های مختلفی ساخته می شوند که اصلی ترین آنها پی وی سی، پلی پروپیلن و ای بی اس است. ولی در سفارش های تعداد بالا تقاضای مشتری برای انتخاب نوع جنس نازل ها اولویت تولید ماست.

یکی از پرکاربردترین انواع نازل برج خنک کننده که جزو نسل جدید نازل ها است. نازل مربع پاش مدل 2H است. این مدل نازل های برج خنک کن، با افت فشار کمتر نسبت به مدل نازل های دک اسپری و همچنین پاشش آب به صورت منظم و سطح پوشش بالا، از مزایای بسیار بالاتری نسبت به سایر نازل های مربع پاش برخوردار هستند.

لازم است بدانید که اصلی ترین قسمت طراحی نازل ها و کاربرد صحیح انواع نازل های آب پاش، رابطه مستقیمی با تامین میزان فشار پشت نازل دارد. نازل های مربع پاش این مزیت را دارند که با کمترین میزان فشار، بیشترین شدت جریان آب را از خود خارج کنند. سایز استاندارد این نازل ها 2 اینچ و 3 اینچ است و در بازه طراحی مدل های مختلف برج خنک کننده در بازه 10 الی 20 مترمکعب در ساعت آب را از خود به صورت استاندارد خارج می نمایند.

از برای ایجاد جریان هوا همراه با فشار لازم و منتشرکردن این جریان هوا در سراسر برج خنک کننده استفاده می شود. هواکش های برج خنک کننده باید طوری ساخته شوند که در برابر اثرات خورنده محیطی که در آن کار می کنند (آب و یا مواد خورنده دیگر) مقاومت بالای داشته باشند. به خاطر ابعاد و قدرت بالای این فن ها معمولاً صدای زیادی دارند. اما انواع خاصی از فن های برج خنک کننده کم صدا نیز وجود دارد. این قطعه کاربردی از کولینگ تاور در انواع برج های خنک کننده جریان متقاطع، جریان متقابل، جریان القایی/ اجباری استفاده می شود.

برج های خنک کننده جریان طبیعی نیازی به فن ندارند؛ زیرا از جریان هوای طبیعی و فرایندهای مختلفی استفاده می کنند که آب را خنک می کند. مقدار هوادهی پروانه برج خنک کننده به قطر فن تعداد تیغه و سرعت چرخش پروانه بستگی دارد. متریال بکار رفته در ساخت فن برج خنک کننده از مواد مقاوم و سبک است. در ابعاد کوچک تر تا قطر 120 سانتیمتر از متریال پلی پروپیلن برای ساخت فن استفاده می شود و برای سایزهای بالاتر از 120 تا قطر 600 سانتی متر از متریال فایبرگلاس و آلومینیم استفاده می شود.

بدنه و پنل های برج خنک کننده :

یکی از قسمت های اصلی و اجزای برج خنک کننده دیواره های برج یا همان پنل های برج خنک کن هستند. قطعات بدنه فایبرگلاس پس از گذشت چندین سال امکان دارد نیازمند تعویض یا بازسازی باشند. بدنه برج خنک کننده فایبرگلاس شامل دیواره اصلی، لوور یا دریچه ورود هوا، گلویی، تشتک و… است.
قسمت های که از متریال فایبرگلاس ساخته می شوند ضخامتی در حدود 4 تا 12 میلیمتر دارند و به صورت لایه گذاری از رزین و الیاف ترکیبی ساخته می شوند.

باید بدانید که رزین اصلی در ساخت قطعات فایبرگلاس از نوع رزین پلی استر غیراشباع مدل ایزوفتالیک برند BKC یا روزیتان سپاهان دارای گواهینامه مدیریت کیفیت ISO9001 از شرکت SGS است. این نوع از رزین ها بر پایه ایزوفتالیک زمان پخت بیشتری دارند و مقاومت و وزن بالاتری نسبت به نوع ارتوفتالیک و فنالوئیک نیز دارند.

الیاف بکار رفته در بدنه برج خنک کننده به صورت ترکیبی و از دو نوع حصیری و سوزنی هستند، الیاف حصیری بکار رفته در پنل کولینگ تاور نقش مهمی در ساختار آن دارد و به طور معمول هر سه لایه الیافی سوزنی یک لایه الیاف حصیری در ساخت بدنه مورداستفاده قرار می گیرد. همچنین برای مقاومت بدنه برج خنک کننده در برابر اشعه UV از مواد آنتی یووی استفاده می گردد.

الکتروموتور فن برج خنک کننده :

در کاربردهای برج خنک کننده پتروشیمی و پالایشگاه به موتورهای فن ضد انفجار IP 66 برای جلوگیری از نشتی در مبدل های حرارتی نیاز دارند و در کاربری های دیگر از الکتروموتورهای کلاس F با درجه حفاظتی IP 55 و فلنچ دار استفاده می گردد. موتوربرقی فن باید با رله خطای زمین و سیستم های حفاظت رله بار بیش از حد تولید شوند. یا نحوه اتصال موتور به پروانه تا ظرفیت برج خنک کن 100 تن به صورت مستقیم و از برج خنک کن 100 تن به بالا به صورت فولی تسمه یا گیربکسی است. الکترو موتورهای اروپایی مانند زیمنس و مارلی و موتورهای ایرانی مانند موتوژن، جمکو و الکتروژن از نمونه های پرکاربرد هستند. که در کولینگ تاورها استفاده می شوند.

برج خنک کننده مکعبی

برج های خنک کننده مکعبی از فرآیندی به نام تبخیر برای خنک کردن آب استفاده می کنند. آب گرم در بالای برج توزیع می شود و سپس از طریق یک سری پکینگ که از موادی مانند چوب، پلاستیک یا فلز ساخته شده است، جریان می یابد. هوا از پایین برج به سمت بالا کشیده می شود و با عبور از پکینگ گرمای آب را جذب می کند. این باعث می شود قسمتی از آب تبخیر شود و بخار آب گرم از بالای برج خارج شود. آب خنک شده سپس در پایین برج جمع آوری می شود و دوباره در فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد.

برج خنک کننده مکعبی مزایای مختلفی نسبت به سایر انواع برج های خنک کننده دارند. آنها کارآمدتر هستند و می توانند آب را به دمای پایین تری خنک کنند. آنها همچنین قابل اعتمادتر هستند و نیاز به نگهداری کمتری دارند. علاوه بر این، برج های خنک کننده مکعبی از نظر زیبایی دلپذیرتر از سایر انواع برج های خنک کننده هستند.

در اینجا برخی از معایب برج های خنک کننده مکعبی آورده شده است:

  • آنها می توانند گران تر از سایر انواع برج های خنک کننده باشند.
  • آنها فضای بیشتری را اشغال می کنند.
  • می توانند پر سر و صدا باشند.

در مجموع، برج های خنک کننده مکعبی گزینه ای کارآمد، قابل اعتماد و زیبایی برای خنک کردن آب در کاربردهای صنعتی و تجاری کوچکتر هستند.

در اینجا چند نکته اضافی در مورد برج های خنک کننده مکعبی آورده شده است:

  • برج های خنک کننده مکعبی می توانند در اندازه های مختلف برای برآورده کردن نیازهای کاربردهای مختلف ساخته شوند.
  • برج های خنک کننده مکعبی را می توان به گونه ای طراحی کرد که در برابر شرایط آب و هوایی مختلف از جمله بادهای شدید و دمای شدید مقاوم باشند.
  • برج های خنک کننده مکعبی را می توان با انواع مختلفی از تجهیزات از جمله فن ها، پمپ ها و کنترل ها تجهیز کرد.

اگر به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برج های خنک کننده مکعبی علاقه مند هستید، لطفاً با یک سازنده یا توزیع کننده واجد شرایط تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا