اجزای اصلی برج خنک کننده

اجزاء برج خنک کننده عبارت است از الکتروموتور، فن، سیستم کاهش دور یا ، تنوره فن، ساپورت سیستم متحرک، بدنه، سیستم توزیع آب، قطره گیر، پکینگ، لوور یا دریچه هوا، تشت آب سرد، فلنج های ورود و خروج، سامپ و نردبام.طراحی و انتخاب اجزای برج خنک کننده به عهده کارشناس طراحی برج خنک کننده می باشد.برج خنک کننده چیست ؟ و چه راهکاری برای بالا بردن عمر این دستگاه هست؟ استفاده از متریال و روش مناسب در ساخت برج خنک کن باعث افزایش عمر می شود. این اجزا باید به صورت صحیحی مونتاژ شوند تا در هنگام کار برج خنک کننده مشکلی پیش نیاید.

برج خنک کننده - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

اجزای برج خنک کن

به طور کلی اجزای برج خنک کننده شامل چند بخش اصلی می شود:

که هر بخش دارای نقش و وظایف جداگانه می باشد که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

 • قسمت متحرک و سیستم انتقال نیرو

این قسمت شامل ، سیستم کاهش دور، و ساپورت های نگهدارنده است که نقش به جریان انداختن هوا در درون برج خنک کننده می باشد.

 • سازه و اسکلت برج خنک کننده

سازه و نقش محافظت از گردش آب و تحمل تجهیزات و قطعات برج خنک کننده را دارد. بدنه برج خنک کننده شامل ، بدنه و تشت برج خنک کننده می باشد.

 • سطوح انتقال حرارت یا پکینگ ها

سطوح انتقال حرارت جهت ایجاد سطح گسترده و زمان بیشتر تماس میان آب و هوا می باشد. این پکینگ ها نقش اصلی خنک کردن آب را در برج خنک کن به عهده دارند.

اجزاء و قطعات کولینگ تاور

مطابق با تصویر، اجزاء یک برج خنک کننده به ترتیب شماره عبارتند از:

 1. الکتروموتور: انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند و باعث دوران پروانه برج خنک کننده می شود.
 2. تشت توزیع آب: نقش توزیع آب گرم به روی پکینگ ها را دارد.
 3. محفظه فن: برای محافظت از فن و جلوگیری از ورود اجسام خارجی است.
 4. اسکلت برج خنک کننده: نقش نگهدارنده و تحمل وزن قطعات برج خنک کننده را دارد.
 5. دریچه ورود هوا: ناحیه ورود هوا می باشد و از پرتاب آب به بیرون جلوگیری می کند.
 6. پکینگ ها: نقش ایجاد سطح تماس میان آب و هوا و خنک کردن آب را دارد.
 7. سر ریز: در صورت افزایش آب درون تشت ، آب اضافی را سر ریز می کند.
 8. فلنج خروجی: آب خروج از برج خنک کننده از این فلنج خارج می شود.
 9. شیر تخلیه: جهت تخلیه آب تشت برج خنک کننده می باشد.
 10. سیستم کاهش دور (کاهنده دور موتور): برای کاهش سرعت دوران پروانه مورد استفاده قرار می گیرد.
 11. فن: جهت به جریان انداختن هوا مورد استفاده قرار می گیرد.
 12. حفاظ فن: برای محافظت از فن مورد استفاده قرار می گیرد.
 13. بدنه: بدنه نقش نگهداری آب درون خود و تحمل قطعات را بر عهده دارد.
 14. تشت آبسرد: نقش جمع آوری آب سرد درون تشت را دارد.
 15. پایه زیرین: نگهدارنده تشت آب می باشد.
 16. شیر پر کن اتوماتیک: به صورت اتوماتیک سطح آب درون تشت را پر می کند.

شیر پشناخت هرچه بهتر قطعات کولینگ تاور موجب می شود که در هنگام بروز مشکلات تشخیص بهتری جهت رفع موارد داشته باشیم. در این مقاله محتوایی سعی بر این شده است که به واکاوی موضوعات مختلف در خصوص اجزای اصلی و فرعی برج های خنک کننده بپردازیم.

اجزای اصلی تشکیل دهنده برجهای خنک کننده

این قطعات یا قسمتها قالباً در انواع کولینگ تاورهای مدار باز و مدار بسته کاربرد دارند و عدم کاربری آنها در بخشهای داخلی اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال شما نمی توانید یک را فاقد سیستم هوادهی یا هوارسانی فرض کنید. دلیل این موضوع هم این است که هدف اصلی یک برج خنک کن ایجاد جریان هوا جهت تماس آب به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می باشد.

بنابراین سیستم هوادهی که خود شامل بخش های مختلفی است یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده انواع برج خنک کننده خشک محسوب می گردد. در زیر لیست کاملی از اجزای اصلی کولینگ تاور را مشاهده می نمایید.

اجزای بدنه برج خنک کننده فایبرگلاس

دیواره یا پنل برج خنک کن سازه اصلی تشکیل دهنده بدنه دستگاه بوده که نقش محافظتی در برابر باد و ورود گردوغبار را دارد. سازندگان کولینگ تاور برای ساخت پنلها عموماً از متریال فایبر گلاس که الیاف حصیری و سوزنی است استفاده می کنند. این الیاف ها در ساختار فایبرگلاس با بکارگیری رزینهای چسبنده ایروفتالیک قوام پیدا نموده و مستحکم تر می شوند.

ضخامت این بخش از اعضای برج خنک کن بین 4 تا 8 میلی متر در نظر گرفته می شود. به منظور عایق بندی در مقابل هوا و آب در قسمتهای میانی از چسب پلی اورتان بهره می جوییم. پنل در بدنه برج خنک کننده بالای لوورها قرار گرفته و معمولاً فلنچ های ورودی بر روی آنها نصب می گردد.

این بخش یکی از حیاتی ترین اجزای اصلی بدنه فایبرگلاس برج خنک کن محسوب می گردد. فن دک یکی از قطعات بظاهر ساده ولی بسیار مهم است که مانند دود کش در بالای دستگاه قرار گرفته و هوای اشباع و داغ را خارج می کند.

علاوه بر این موضوع یکنواختی جریان هوا با توجه به ساختار گلویی مانند آن در این جز امکان پذیر شده است. وظیفه جانبی این قطعه همچنان محافظت اجزای اصلی هوادهی همانند پروانه، کاهش سرعت و سایر قطعات را نیز عهده دار است.

در بسیاری از انواع برجهای مکعبی فایبرگلاس یا حتی مخروطی این قطعه همانند اتصالی بوده که سایر بخشهای بدنه را به یکدیگر وصل می نماید. ستونی ها ظاهری عمود به مانند نبشی با اندازه های بزرگ با بالهای 25 سانتی می باشند.

به دلیل تحمل وزن بالا قطعات فن دک این بخش باید دارای ضخامت بالایی باشد و با حساسیت زیادی تولید گردد. ستونی ها اغلب دارای ساختاری فایبرگلس بوده و ضخامتی بالاتر از 5 میلی متر دارند. این قطعات ارتفاعی معادل مجموع ارتفاع پنل و لوور دارند.

وظیفه این بخش از اعضای برج خنک کاری مکش میزان مشخصی از هوای خشک و خنک از طرفین به داخل می باشد. ساختار ظاهری لوور یا کرکره هایی هست از متریال فایبرگلاس یا گالوانیزه و یا شکلی مشابه لانه زنبور داشته و در میان فریمی فایبرگلاس یا فلزی نصب می شوند. در هر صورت لوورها به طور معمول در بخش واسطه بین تشتک و پنلها نصب شده و از طرفین به ستونی ها مهار می شوند.

اجزای جانبی برج خنک کننده

 • پکینگ یا پرکن های ایجاد سطح:
 • قطره برگردان یا المیناتور:

اسپری نازلها در اغلب اکثریت انواع برجهای خنک کننده تیپ مکعبی فایبرگلاس یا فلزی مورد کاربرد قرار می گیرند. وظیفه اصلی نازل یا افشانک در برج خنک کن پاشیدن آب داغ بر روی پکینگها و تماس آنها با جریان هوای مکشی یا دهشی فن به حساب می آید. نازلهای پاششی عمدتاً سیستم ثابتی در پاشش دارند و به دو دسته تحت فشار و ثقلی تقسیم بندی می شوند.

سیستم پاشش آب در برج های خنک کننده مخروطی فایبرگلاس از نوع چرخان یا دورانی می باشد. قطعه ای که وظیفه چرخش و پاشش آب به نقاط مختلف را عهده پذیر است نام دارد. آبگردان ها اغلب به دلیل پاشش آب تحت فشار از متریال های فلزی همچون آلومینیوم یا برنج طراحی و تولید می شوند.

جریان آب داغ ورودی به نازل یا آب پخش کن ها توسط این بخش میان اجزای مختلف کولینگ تاور توزیع می گردد. این قسمت مثل رگهای خونی بدن خون را به قلب و سایر اعضای مهم انتقال می دهد.

کمربندهای دور لوله با هدف اتصال فی ما بین لوله و نازل در انواع برج های خنک کننده مکعبی بکار برده می شوند. بست کمربندی عموماً بر رو لوله توسط دو المان نر و مادگی پیچ شده و نازلها نیز بر روی آن رزوه می گردند.

تغذیه انرژی مورد نیاز جهت چرخش پروانه و ایجاد جریان هوا در میان پکینگ ها بر عهده موتور یا مولد انرژی مکانیکی قرار دارد. موتورهای برق با مصرف میزان معینی انرژی الکتریکی سبب ایجاد گشتاور مورد نیاز برای چرخیدن فن خواهند شد.

 • فن یا پروانه سیستم هوادهی:

ایجاد تلاطم در هوا و جابجایی آن در بین اجزای مختلف برج خنک کننده بر عهده این عضو می باشد. در دو تیپ محوری یا حلزونی با هدف ایجاد فشار نسبی در هوا و انتقال آن به بخش پکینگها سبب خنک تر شدن آب می شوند.

 • سیستم کاهنده دور یا انتقال قدرت:

گشتاور یا نیروی مکانیکی ایجادشده در دینام توسط شافت و بلبرینگ در دو نوع گیربکس یا تسمه ای به پروانه انتقال می یابد. بسیاری از انواع ظرفیت های بالا در برج خنک کننده از اجزای این بخش بهره می جویند. ضد جلبک برج خنک کننده توانایی دارد در آب هایی که با کلر یا برم ضد عفونی شده است نیز جلبک ها و خزه ها را از بین ببرد.

فلنچ ورودی و خروجی، سرریز، تخلیه و فلنچ شناور آب جبرانی از اصلی ترین اجزای مورد کاربری در برجهای خنک کننده به شمار می آیند. بسیاری از سازندگان این قطعات را در بخش واحد تراشکاری تهیه کرده و در کولینگ تاورهای تولیدی خود بکار می برند.

در بسیاری از محیطهای صنعتی بالا بودن حجم گرد و غبار محیطی و آلاینده های موجود در هوا موجب اختلال در عملکرد برج خواهد شد. فیلترهای هوای ورودی از ورود بخش اعظمی از این موارد جلوگیری می نماید. فیلترهای هوای ورودی قالباً از متریال آلومینیوم به صورت توری همانند هودهای آشپزخانه بکار می روند.

خودداری از یخ زدگی آب در تشتک تجمیع توسط یک المنت هیتر به همراه ترموستات صورت می پذیرد. بسیاری از تولیدکنندگان کولینگ تاور در تولیدات برج های مدار باز خود از این بخش تحت عنوان محافظتی استفاده می کنند. توان مصرفی المنت بکار رفته در تشتک برج خنک کن وابسته به حجم آب داخل تشتک متفاوت خواهد بود.

 

دکمه بازگشت به بالا