چرا آلمان برای مهاجرت خوب است؟

بررسی 10 دلیل مهاجرت به آلمان

کشور آلمان به علت موقعیت بسیار خوب اقتصادی، فرهنگی و رفاهی یکی از مهاجرپذیر ترین کشور های دنیا است. سالیانه جمعیت زیادی از افراد از سراسر دنیا و به دلایل مختلف، به این کشور مهاجرت می کنند. آلمان بعد از کشور آمریکا بیشترین تعداد مهاجر را دارد. در این کشور برای پذیرش مهاجر هیچ محدودیتی از نظر ملیت، مذهب، تحصیلات، مهارت و شغل وجود ندارد. این دلایل و برخی مسائل دیگر، کشور آلمان را به عنوان کشوری بسیار جذاب برای مهاجرت تبدیل کرده است. به نظر شما دلایل این جذابیت چیست؟ ما در چاوش مهاجر بهترین موسسه مهاجرتی؛ با بررسی 10 دلیل مهاجرت به آلمان، شما را با دلایل جذابیت این کشور برای مهاجران آشنا می کنیم.

ثبات اقتصادی، اولین دلیل مهاجرت به آلمان

یکی از معروف ترین کشور های اروپایی در سراسر جهان کشور آلمان است. علاوه بر شهرت و قدرت این کشور، ثبات اقتصادی در آلمان را می توان به عنوان اولین دلیل مهاجرت به آلمان بیان کرد. اقتصاد کشور آلمان بسیار بزرگ، قدرتمند، به صورت بازار آزاد بسیار پیشرفته و مبتنی بر صادرات است. در کشور های حوزه اتحادیه اروپا(EU)، رنکینگ درآمد ناشی از تولید ناخالص داخلی GDP است. شما می توانید با بررسی GDP در سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه به قدرت اقتصادی این کشور در اروپا بیشتر پی ببرید:

 • آلمان: کشور آلمان دارای رتبه یک اقتصادی و رنکینگ GDP344$ بیلیون دلار در اتحادیه اروپا است.
 • بریتانیا: کشور بریتانیا دارای رتبه دوم اقتصادی و رنکینگ GDP 586$ بیلیون دلار در اتحادیه اروپا است.
 • فرانسه: کشور فرانسه دارای رتبه سوم اقتصادی و رنکینگ GDP 074$ بیلیون دلار در اتحادیه اروپا است.

تحصیل رایگان، اصلی ترین دلیل مهاجرت به آلمان

یکی از اصلی ترین مواردی که به عنوان دلیل به حساب می آید  است. این دلیل، مورد استقبال تعداد زیادی از دانشجویان در سراسر دنیا و به ویژه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. مهم ترین برنامه و سیاست کشور آلمان برای تحصیل رایگان، حذف شهریه برای دانشجویان آلمانی و همچنین دانشجویان بین المللی است. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان نیازی به پرداخت شهریه ندارند؛ اما باید برای ثبت نام و پذیرش هزینه ای تقریبی به مبلغ 250 یورو پرداخت کنند.

سایر هزینه های تحصیل در آلمان شامل هزینه خرید بلیط ترم(Semesterticket) است، با پرداخت این مبلغ هنگام ثبت نام همه هزینه های شما برای ایاب و ذهاب در طول ترم تامین می شود. بیشتر دانشگاه های کشور آلمان دولتی هستند اما تعداد محدودی دانشگاه خصوصی نیز در این کشور وجود دارد که شهریه سالیانه آن ها مبلغی بیش از 20000 یورو است. تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان طرفداران زیادی دارد و افراد زیادی برای تحصیل پزشکی به این کشور مهاجرت می کنند.

هزینه بسیار کم زندگی در آلمان

هزینه زندگی بسیار پایین در کشور آلمان نیز به عنوان دلیل مهاجرت به آلمان است که مورد توجه دانشجویان و کارگران قرار گرفته است. پس از بررسی هزینه های زندگی در کشور هایی مانند انگلستان و ایالات متحده، هزینه زندگی در آلمان بسیار مناسب تر و مقرون به صرفه تر است.

هزینه ماهیانه زندگی در آلمان، حدود 850 یورو و هزینه سالیانه آن 10200 یورو است که بیشتر این هزینه مربوط به اجاره ماهیانه محل اقامت است. هزینه لازم برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه در حومه شهر، 539 یورو است. هزینه های لازم برای زندگی در آلمان عبارتنداز:

 • خوراک: 168 یورو
 • پوشاک: 42 یورو
 • هزینه ایاب و ذهاب: 31 یورو
 • وسایل درسی: 20 یورو
 • هزینه تفریحات: 61 یورو

اجاره منزل در آلمان

هزینه اجاره منزل در شهر ها و مناطق مختلف کشور آلمان متفاوت است. اجاره بهای منزل در آلمان در شهر های مختلف به این شرح است:

نام شهر هزینه ماهیانه
اشتوتگارت 846.43 یورو
برمن 560 یورو
برلین 795 یورو
لایپلزیک 514 یورو

نکته ای که درمورد اقامت در شهر لایپزیک بسیار اهمیت دارد این است که، مبلغ اجاره در این شهر در صورت اسکان دانشجویان به 234 یورو کاهش می یابد. دانشجویان می توانند درصدی از اجاره ماهیانه خود را با درآمد حاصل از کار پاره وقت پرداخت کنند. درآمد کار پاره وقت دانشجویان در یک ماه بین 100 تا 450 یورو است.

کیفیت زندگی بالا، مهم ترین دلیل مهاجرت به آلمان

به جرات می توان گفت که مهم ترین دلیل کیفیت زندگی فوق العاده در این کشور است. جایگاه کشور آلمان از نظر سطح و کیفیت زندگی در قاره اروپا 6 و در کل جهان 9 است. فاکتور های بسیاری در تعیین کیفیت و استاندارد های زندگی در یک کشور نقش دارند. در ادامه کیفیت زندگی در آلمان را از جهات مختلف بررسی می کنیم:

 • توانایی و قدرت خرید: 102.77% که نسبت آن بالا است.
 • استاندارد زندگی: 179.92% که نسبت آن بسیار بالا است.
 • سطح امنیت: 65.21% که نسبت آن بالا است.
 • آلودگی هوا: 29.14% که نسبت آن پایین است.
 • بررسی آب و هوا: 83.00% که نسبت آن بسیار بالا است.
 • میزان ترافیک: 30.98% که نسبت آن پایین است.
 • هزینه های درمانی: 73.34% که نسبت آن بالا است.
 • هزینه زندگی: 62.02% که نسبت آن متوسط است.
 • اجاره منزل نسبت به درآمد: 9.38% که نسبت آن متوسط است.

بیمه سلامت اجباری

یکی از قوانین اجباری و در عین حال مفید کشور آلمان، اخذ بیمه سلامت در بدو ورود به این کشور است. بیمه به عنوان تکیه گاهی مطمئن است که همین ویژگی، آن را به بهترین دلیل مهاجرت به آلمان تبدیل کرده است. بیمه سلامت در آلمان به صورت دولتی و خصوصی است که حق بیمه پرداختی این بیمه ها متفاوت است.

بیشتر افراد در آلمان بیمه سلامت عمومی را انتخاب می کنند. حق بیمه دولتی در طرح بیمه دولتی(GKV) به صورت ماهیانه بین 70 تا 80 یورو است.

بازار کار فوق العاده، دلیلی برای مهاجرت به آلمان

بازار کار در کشور آلمان نیز به عنوان یک دلیل عالی برای مهاجرت به آلمان است. جزئیات و شرایط کاری در آلمان در جدول زیر ذکر شده است:

ویژگی توضیح
نرخ بیکاری در کشور آلمان این نرخ در کشور آلمان بسیار پایین و در حدود 5.9% است.
درآمد ماهیانه در آلمان 3810 یورو
میانگین ساعت کاری در هفته 36 الی 40 ساعت در هفته
درآمد تولید ناخالص داخلی(GDP) 3863.344 بیلیون دلار
شاخص استاندارد زندگی 179.98 که همین کشور آلمان را به ششمین کشور برتر اروپایی تبدیل کرده است.

امنیت در کشور آلمان

آلمان یکی از امن ترین کشور های جهان است به ویژه شهر های مونیخ، اشتوتکارت و دوسلدروف از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند. شاخص جرم آلمان که 34.79% است و همچنین شاخص جرم 65.21% در آلمان، این کشور را به مقصدی امن و دلیل بسیار خوبی برای مهاجرت تبدیل کرده است.

جاذبه های گردشگری و توریستی کشور آلمان

در کشور آلمان جاذبه های فرهنگی، گردشگری و تاریخی بسیاری وجود دارد که باعث جذب گردشگران بسیار زیادی می شود. از جمله این جاذبه ها می توان به دروازه برادنبورگ آلمان در شهر برلین، میدان مرکزی مارین پلاتز به همراه ساختمان ها و بناهای دیدنی، ساختمان مجلس ملی آلمان که رایش گاتس نام دارد و نوی شوان شتین که تپه روی قله است اشاره نمود.

تنوع فرهنگی

با توجه به اهمیت جهانی سازی و همچنین تعادل کار و زندگی مطلوب در کشور آلمان افراد از همه جای دنیا می توانند به راحتی در کنار هم کار و زندگی کنند. به همین علت، تنوع فرهنگی نیز دلیل بسیار خوبی برای مهاجرت به آلمان است.

پیدا کردن راحت کار

در کشور آلمان، موقعیت های شغلی بسیار خوب و جذابی وجود دارد. همچنین رشد اقتصادی و جمعیت پیر کشور آلمان فرصت جذب نیرو های کار کارگر و متخصص را از سراسر دنیا فراهم کرده است. یکی از تسهیلات و امکاناتی که دولت آلمان برای جذب نیروی کار در نظر گرفته است ارائه ویزای 6 ماه جستجوی کار یا جاب سیکر برای فارغ التحصیلان دانشگاهی است. شرایط دریافت ویزای جاب سیکر به صورت زیر است:

 • ارائه مدرک لیسانس به بالا
 • داشتن سابقه کاری حداقل سه سال مرتبط با رشته تحصیلی
 • اثبات توانگری مالی و داشتن شرایط مناسب برای اقامت در این کشور
 • ارائه بیمه مسافرتی یا بیمه سلامت برای اقامت در آلمان

آلمان موقعیت بسیار خوبی برای اقامت دارد، شما می توانید با اطلاع از شرایط مهاجرت به این کشور نسبت به دریافت ویزای تحصیلی و کاری آلمان اقدام کنید. برای کسب راهنمایی های بیشتر می توانید با مشاوران موسسه مهاجرتی چاوش مهاجر در سراسر ایران تماس حاصل فرمائید.

دکمه بازگشت به بالا