سلامتی و پزشکیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

چه نوع قهوه ای کافئین بیشتری دارد؟

کافئین بیشتر متعلق به کدام قهوه است؟

آیا شما هم در در حین خرید قهوه آنلاین و نوشیدن آن به فکر فرو می روید و این سوال را از خود می پرسید: “کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟” ممکن است انتخاب اولتان اسپرسو باشد یا یک ریسترتو؟! یا شاید هم فکر می کنید قهوه دستگاه قهوه ساز کافئین بیشتری دارد؟ آیا میزان برشته شدن یا رست شدن آنها هم موثر است؟ البته انتظار نداشته باشید یک فنجان قهوه به شما بدهیم و بگوییم “اینجوری درست کنی بیشترین کافئین رو داره” حتما ابتدا مطلب کافئین و تاثیرات آن بر مغز + ویدیو را مشاهده کنید!

عوامل مختلفی در میزان کافئین قهوه تاثیر می گذارد. مانند میزان برشتگی قهوه، حجمی که برای هر فنجان در نظر میگیرید،  متد دم‌آوری، نوع دانه‌ها، مقدار پودر مصرفی و حتی مقدار زمانی که برای دم‌آوری صرف می کنید!

تاثیر گونه های قهوه بر میزان کافئین

وقتی درباره بیشتر یا کمتر بودن کافئین قهوه‌ها جستجو می کنید، ابتدا به دو گونه عربیکا و ربوستا می رسید. اما سوال اینجاست که از میان این دو قهوه کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟ در پاسخ به این سوال با بررسی این دو قهوه باید گفت:
عموما کیفیت بالاتری نسبت به دارد، ربوستا شرایط کشت آسان تری دارد که محصول ارزان قیمت تری را حاصل می شود، و دانه های قدرتمند تر و تلخ تر نسبت به عربیکا دارد، در عوض عربیکا شیرین تر و عطر و طعم میوه ای تری دارد.

در رقابت میزان کافئین در دانه های عربیکا و ربوستا، عربیکا مغلوب ربوستا است. ربوستا تقریبا دو برابر عربیکا کافئین دارد. پس در انتخاب نوع قهوه معمای اینکه کدام قهوه کافئین بیشتری دارد حل می شود، اما قضیه به همینجا پایان نمی یابد و عوامل دیگری در میزان بیشترین و کمترین کافئین در قهوه انتخابی شما تاثیر گذار و دخیل هستند که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.

تاثیر میزان برشتگی بر کافئین

در تفکر عامیانه در خصوص برشتگی قهوه، بر این باور اند که قهوه تیره برشته شده جزو قویترین قهوه ها محسوب می شود و کافئین بیشتری دارد! برخی دیگر هم فکر می کنند قهوه روشن برشته شده کافئین بیشتری دارد! باید بگوییم تقریبا هر دو تفکر اشتباه است! قضیه به این سادگی ها هم نیست!

رست تیره تر سبک تر است و به اعزای هر گرم تعداد دانه بیشتری را شامل می شود. هنگامی که قهوه رست می شود برخی از موارد از درون قهوه استخراج می شود و هر دانه حجیم تر می شود، قهوه های تیره زمان بیشتری را در مرحله گذرانده اند و موارد بیشتری را از دست داده اند بنابراین قهوه های تیره تر سبک تر و حجیم تر شده اند. پس ۲۰۰ گرم قهوه تیره برشته شده، حجم بیشتری نسبت به ۲۰۰ گرم قهوه با برشتگی روشن دارد. توجه کنید”حجم“!

پس اگر به دنبال قوی ترین قهوه ها می گردید باید به نوع رست و حجم آن توجه زیادی داشته باشید. در جدول زیر به خوبی میزان بیشترین و کمترین کافئین با توجه به نوع رست قهوه در یک فنجان 240میلی لیتری شرح داده شده است.

میزان قهوه آماده نوشیدن در فنجان نوع رست میزان کافئین
240میلی لیتر لایت و سبک 176.556 میلی گرم
240میلی لیتر دارک و تیره 182.541 میلی گرم

وقتی شما برای ، مقدار پودر قهوه مورد نظر خود را، بر حسب حجم اندازه گیری می کنید (مثلا یک پیمانه) قهوه با برشتگی روشن تر کافئین بیشتری دارد. به این دلیل که تعداد دانه های بیشتری را شامل می شود. (یعنی یک پیمانه تیره تر و یک پیمانه روشن، روشن برنده است!)

اما وقتی برای اندازه گیری میزان پودر قهوه، وزن پودر مصرفی را در نظر می گیرید، رست تیره تر کافئین بیشتری دارد. دلیل این اتفاق این است که در وزن مساوی تعداد دانه های برشته تیره بیشتر می شود. دیدید گفتم پیچیده تر از این حرف هاست! اگر این گونه نگاه کنید بهتر متوجه می شوید. یک فنجان پر از دانه های قهوه با برشتگی روشن از یک فنجان قهوه برشته تیره، کافئین بیشتری دارد. (وزن قهوه روشن تر بیشتر است. در نتیجه در یک لیوان مساوی تعداد دانه های بیشتری از برشته روشن تر قرار دارد)

دانه های تیره تر حجیم تر هستند، در لیوان برشته تیره تعداد کمتری دانه قهوه وجود دارد و وزن کمتری نیز دارد. اما در بررسی با وزن، اگر از هر دو نوع برشتگی ۲۰۰ گرم کنار هم بگذارید خواهید دید که قهوه تیره تر خیلی بیشتر به نظر می رسد(حجم آن بیشتر است) پس تعداد دانه های بیشتری دارد و کافئین بیشتری نیز دارد.

پس با توجه به توضیحات بالاپیدا کردن اینکه کدام قهوه کافئین بیشتری دارد راحت شد! اما چنانچه دنبال قوی ترین قهوه ها می گردید تا خواب را از چشمانتان بدزدید همچنین به دنبال کافئین بالا برای آغاز یک روز هستید، توجه داشته باشد که در نوشیدن قهوه اعتدال را رعایت کنید زیرا نوشیدن زیاد قهوه ممکن است عوارضی چون تپش قلب، فشار خون، عرق و گرگرفتکی، خواب ناکافی و غیر عمیق را برایتان به همراه داشته باشد.

پس در مصرف میزان کافئین در قهوه بسیار متعادل باشید تا قسمت لذت بخش نوشیدن قهوه همیشه برای شما باقی بماند. پیشنهاد ما به شما خرید قهوه ساز از فروشگاه معتبر و سپس از میان انتخاب بیشترین و کمترین کافئین انتخاب فنجان قهوه ای با کافئین کمتر است، زیرا در طول روز ممکن است از چای یا سایر نوشیدنی های کافئین دار نیز استفاده کنید که  با این کار حجم بالایی از کافئین را در روز وارد بدن خود خواهید کرد.

تاثیر روش های دم آوری

تفکر قالب این گونه است که یک فنجان کافئین بیشتری نسبت به یک فنجان دارد. اما این گونه نیست. یک فنجان اسپرسو با ۴۲ گرم وزن “توجه کنید ۴۲ میلی گرم”، ۶۰ الی ۸۰ میلی گرم کافئین دارد. اما یک فنجان ،با وزن ۲۲۶ گرم، ۷۰ تا ۱۴۰ میلی گرم کافئین دارد. اما اگر این گونه حساب کنیم، اسپرسو کافئین بیشتری دارد. اسپرسو برای هر ۳۰ گرم ۴۳ تا ۵۵ میلی گرم کافئین دارد. و این یعنی قهوه ی به اعزای ۳۰ گرم نوشیدنی، تنها ۹ الی ۱۸ گرم کافئین دارد.

بنابراین کدام نوع دم آوری کافئین بیشتری دارد؟

این موضوع به موارد بیشتری وابسته است. مثلا ممکن است در تهیه قهوه با دستگاه، بخواهید قهوه و آب را بیشتر باهم هم نشین نگهدارید در این صورت کافئین بیشتری استخراج می‌شود! یا ممکن است فنجان اسپرسوی شما بیش از ۴۲ گرم یا میلی گرم باشد! شاید هم از دانه ربوستا برای اسپرسو استفاده کردید دانه ربوستا دو برابر کافئین نسبت به عربیکا دارد!

میزان کافئین در هر فنجان قهوه

یک شات اسپرسو دابل که در صدر پر کافئین ترین قهوه های حال حاضر قرار گرفته است، بیشتری از قهوه ی تهیه شده با دستگاه (با توجه به حجم فنجان) دارد اما اگر باز هم می خواهید پا را فراتر بگذارید می توانید از قهوه های ربوستا برای استفاده نمایید.
جای و آیس کافی در تصویر بالا خالی است این دو قهوه از قهوه دمی فیلتری هم کافئین بیشتری دارند. توجه داشته باشید موارد تصویر بالا به صورت تقریبی فقط برای درک کمتر یا بیشتر بودن در نظر گرفته شده است.

مقایسه کافئین و اسپرسو

در مقایسه کافئین و اسپرسو باید گفت:

اغلب مردم تصور می کنند اسپرسو از قهوه دمی یا ترک پر کافئین تر است. اما این باور از کجا می آید؟

تصور عموم مردم اینگونه است که هر چه تیره تر و تلخ تر کافئین بیشتر؟! خب باید بگوییم اینگونه نیست. همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم به این موضوع بستگی دارد که قهوه خود را وزن کنید یا حجمی بریزید! معمولا در ایران برای قهوه ترک از دانه های  از استفاده میکنند اما برای نوشیدنی های اسپرسو معمولا ترکیبات 70 30 و … استفاده میکنند که ربوستای بیشتر به معنی کافئین بیشتر است! خب تا به اینجای کار قهوه ترک یکی جلوتر!

نکته ای که در دم اوری وجود دارد زمان درگیری آب با قهوه است که قهوه ترک باز هم زمان درگیری با آب بالایی دارد…شد دو عدد! لابد میپرسید چرا؟ خب قهوه زمان بیشتری با آب درگیر است و کافئینش در آب رها میشود.

نتیجه گیری

در پایان به طور خلاصه برای یافتن این که کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟ به موارد زیر توجه کنید

  • نوع دانه قهوه – عربیکا یا روبوستا؛
  • روش دم آوری قهوه – فیلتری (چکه ای)، اسپرسو، کلد برو و غیره؛
  • نوع رست قهوه – لایت، مدیوم یا دارک؛
  • وزن دان یا پودر مصرفی

همچنین برای دست یافتن به کافئین بالاتر می توانید با در ریزترین حد خود و افزایش نسبت قهوه به آب، افزایش زمان خیساندن قهوه یا عصاره گیری در دمای بالاتر، عصاره گیری کافئین را به حداکثر برسانید. در آخر باید خاطر نشان کرد همیشه پر کافئین ترین قهوه دلچسب ترین قهوه نیست سعی کنید از نوشیدن این دانه دلچسب لذت ببرید.

قهوه پر کافئین | راهنمای خرید برای غیر حرفه ای ها

قهوه پر کافئین یا کافئین بالا یکی از محبوب ترین نوع های قهوه می باشد که خیلی از مردم به دنبال خرید آن می باشند. اما شاید موضوعی که باعث شده خیلی از افراد برای دسترسی به این قهوه با مشکل مواجه شوند عدم وجود یک راهنمای دقیق و شفاف می باشد که برای داشتن یک همچین قهوه ای باید چکار کنند؟؟

سوالات بسیار زیادی در مورد قهوه پر کافئین وجود دارد که ما در این مقاله قصد ندارید به صورت خیلی حرفه ای این موضوع را بررسی کنیم و دوست داریم یک مقاله با زبان بسیار ساده برای شما آماده کنیم که در آن بتوانید بدون هیچ گونه سردرگمی و به صورت کاملاً صریح به خواسته خودتون برسید. وقتی شما به دنبال قهوه با کافیئن بالا هستید باید دو کار اصلی انجام دهید؛ اول اینکه یک قهوه پر کافئین خریداری کنید و دوم اینکه بتوانید آن را به درستی دم کنید. پس یادتان باشد این دو کار به صورت همزمان است که به شما یک نتیجه عالی می دهد و در غیر این صورت به اون چیزی که به دنبالش هستید نخواهید رسید.

خرید قهوه پر کافئین

اول یک موضوع را برای شما بیان کنیم که شاید خیلی به مذاق همکاران ما خوش نیاید و آن این است که بسیاری از فروشنده های قهوه برای آنکه بتوانند سود بیشتری از فروش محصول خود داشته باشند شروع به استفاده از واژه های عجیب غریب برای قهوه های خود مثل “سوپر کافئین” و… می کنند. اما من میخوام رک و شفاف بهتون بگم این ها چیزی جز تبلیغات نیست و موضوع خیلی ساده تر از این حرفا می باشد و شما با داشتن یک اطلاعات ساده می توانید یک قهوه پر کافئین خریداری کنید. 🙂

قهوه های دنیا از نظر نژاد به دو نوع اصلی عربیکا و روبوستا تقسیم بندی میشوند. یعنی شما هر قهوه ای بخواهید بخرید یا عربیکاست یا روبوستا و یا اینکه ترکیبی (میکس) از این دوتاست. حالا اگه شما بخواهید قهوتون با کافئین بالا باشه باید قهوه روبوستا را انتخاب کنید، همین!!! به طور کلی قهوه ها تفاوت اصلی که با هم دارند یا اینکه کافئین بالایی دارند (قهوه های روبوستا) و یا اینکه عطر و طعم بالایی (قهوه های عربیکا). یعنی شما قهوه ای را نمی توانید پیدا کنید که هم عطر خیلی بالایی داشته و هم کافئین آن خیلی بالا باشد.

پس فهمیدید اگر دنبال خرید قهوه پر کافئین باشیم باید قهوه های 100 درصد روبوستا را انتخاب کنیم، حالا قهوه های روبوستا در کشورهای و مناطق مختلف کشت می شوند مثل برزیل، اندونزی، ویتنام و… که از لحاظ خصوصیات کلی باهم کمی متفاوت می باشند ولی در بین آنها قهوه جاوا و قهوه اندونزی به عنوان پر کافئین ترین قهوه ها شناخته می شود.

چند نکته مهم در خرید قهوه با کافئین بالا

نکته 1: جالبه بدونید قهوه های پر کافئین از لحاظ قیمتی جز ارزان ترین دانه های قهوه می باشند و نسبت به قهوه های عربیکا قیمت پایین ترین دارند، به همین خاطر به هیچ وجه قبول نکنید که فروشگاهی قیمت های بالایی برای این نوع قهوه ها از شما بگیرد.

نکته 2: گفتیم قهوه روبوستا برای کشورهای مختلف می باشد که از طعمی و کافئینی باهم متفاوتند، به همین خاطر ما در کافی مافی برای اینکه شما بتوانید در موقع خرید خود با انتخاب های بیشتری همراه باشید، چند نمونه میکس از قهوه های مناطق مختلف آماده کرده ایم که شما بتوانید قهوه مناسب با ذائقه خود را انتخاب کنید. یادتان باشد این ترکیب ها همگی کافئین بسیار بالایی دارند و فقط از لحاظ طعمی باهم متفاوت می باشند و ما آنها را با نام های میلان، رم و فلورانس برای شما در دسترس قرار داده ایم.

نکته 3: حالا شاید این رو بپرسید که نمیشه یک قهوه با کافئین بالا داشته باشیم ولی عطر و طعم آن نیز بالا باشد؟ شما برای اینکار مجبور هستید که از ترکیب قهوه روبوستا و عربیکا استفاده کنید. یعنی به طور مثل 70 درصد قهوه را روبوستا انتخاب کنید و 30 درصد آن را عربیکا، ولی یادتان باشد قطعاً میزان کافئین آنها از 100 درصد روبوستا کم تر می باشد ولی در مجموع بازم قهوه پر کافئین به حساب می آیند.

منبع : vervecoffee.com

دکمه بازگشت به بالا