دانش و فناوریکسب و کار های برتر ایجی مارکت

علت از بین رفتن اثر انگشت و درست کار نکردن دستگاه اثر انگشتی چیست؟

یکی از چالش های استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی بخصوص در روزهای سرد سال عدم عملکرد صحیح اسکنر دستگاه است. عوامل متعددی همچون مشکلات فنی سنسور یا ضعیف بودن اثر انگشت منجر به این مشکل می شود. در ادامه قصد داریم این مشکل را از زوایای مختلف بررسی و به ارائه راه حل های آن بپردازیم.

چرا اثر انگشت من قابل خواندن نیست؟

در رابطه با این مشکل، دلایل مختلفی می تواند منجر به ناخوانایی و ضعیف شدن اثر انگشت می شود. مهمترین عوامل مشکلات مادرزادی، بیماری های پوستی، آسیب های ناشی از کار کردن با اجسام سخت و اسیدی، دمای پایین بدن، استفاده زیاد از مواد شوینده و ضد عفونی کننده است. هرچند بدون در نظر گرفتن موارد بالا، در روزهای سرد سال به دلیل برودت هوا، اثر انگشت افراد ناخوانا می شود. که با اندکی گرم کردن دست این مشکل براحتی قابل برطرف کردن است.

در دوران شیوع کرونا ویروس، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و الکل مهمترین علت از بین رفتن اثر انگشت بود و شکایات زیادی در رابطه با عدم عملکرد صحیح دستگاه کنترل تردد وجود داشت. به همین دلیل استفاده از سیستم های کنترل تردد تشخیص چهره، اسکن کف دست و کارت راه حل مناسبی برای این مشکل بود.

چه چیزی اثر انگشت را از بین میبرد؟

 1. زخم و جراحات پوستی
 2. بیماری و التهابات پوستی
 3. بیماری آدرماتوگلیفیا (Adermatoglyphia )
 4. از بین رفتن اثر انگشت به دلیل سرما
 5. استفاده مداوم از مواد شوینده و ضد عفونی کنند
 6. کار با اجسام سخت و زبر
 7. کار با مواد شیمیایی و اسیدها
 8. تاثیر مشاغل بر کاهش اثر انگشت

علت از بین رفتن اثر انگشت در افراد مختلف متفاوت است. ناخوانا بودن اثر انگشت منجر به ایجاد اختلال در  در ثبت تردد با دستگاه اثر انگشتی می شود. انجام کارهای یدی و آسیب رساندن به آن با توجه به شغل فرد می تواند به از بین رفتن برجستگی های اثر انگشت منجر شود. افرادی که به طور مداوم با مواد اسیدی، شیمیایی، مواد شوینده و اجسام سخت و زیر و ابزار آلات صنعتی سر و کار دارند در صورت عدم رعایت موارد ایمنی ممکن است به صورت محدود یا برای همیشه اثر انگشت خود را از دست بدهند.. روش های مختلفی برای درمان از بین رفتن اثر انگشت وجود دارد که فرد با انجام دادن آن می تواند اثر انگشت خود را به ثبت برساند.

چرا حسگر دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی به درستی کار نمی کند؟

درست کار نکردن دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی، به دو دسته فیزیکی و فنی تقسیم بندی می شود.

مهمترین دلایل فیزیکی که نداشتن اثر انگشت می شود عبارتند از:

 1. فرسودگی الگوی اثر انگشت به دلیل استفاده از مواد شیمیای یا نوع شغل
 2. ناخوانایی اثر انگشت به دلیل بیماری پوستی
 3. رطوبت بیش اندازه انگشت (تعریق زیاد یا خیس بودن دست)
 4. خشکی بیش از اندازه سطح انگشت
 5. چین و چروک های زیادی دارید
 6. به دلیل جراحات و تغیر ظاهر انگشت، گرفتن الگوی اثر انگشت مشکل می شود.

مهمترین دلایل فنی که منجر به عدم عملکرد صحیح دستگاه اثر انگشتی می شود عبارتند از:

 • عدم فشار کافی: در صورتی که انگشت به اندازه کافی بر روی سنسور فشار وارد نکند
 • فشار زیاد بر روی سنسور: فشردن بیش از اندازه انگشت منجر به ایجاد لکهو عدم عملکرد صحیح سنسور می شود و در مواردی منجر به آسیب سنسور اثر انگشت دستگاه می شود.
 • الگوی اثرانگشت معیوب:عدم ثبت صحیح الگوی اثرانگشت در دستگاه (مثلاً به اندازه کافی از چپ و راست انگشت اثر گرفته نشده
 • حساسیت پایین سنسور: در برخی موارد میزان حساسیت سنسور از داخل منوی دستگاه کاهش داده شده
 • سنسور اثرانگشت آسیب دیده: گاهی علت عدم عملکرد صحیح دستگاه، مشکل سخت افزاری (وارد شدن ضربه یا رطوبت زیاد) و به دلیل آسیب سنسور اثرانگشت دستگاه است. در صورتی که مطمئن شدید که مشکل سخت افزاری است باید به مراکز معتبر تعمیر دستگاه حضور و غیاب مراجعه کنید.
 • کثیف بودن سنسور اثرانگشت: در صورتی که دستگاه در محلی نصب شود که آلودگی محیطی زیاد باشد یا افراد انگشت کثیف بر روی سنسور دستگاه قرار دهند، به تدریج ذرات آلوده روی سنسور را پوشانده و اجازه نمی دهند انگشت با سنسور ارتباط برقرار کند.
 • دمای نامناسب: دستگاه باید در دمایی متعادل قرار گیرد. سرما و گرمای زیاد به سنسور اثر انگشت دستگاه آسیب می زند.

حل مشکل درست کار نکردن دستگاه اثر انگشتی در زمستان:

در روزهای سرد سال معمولا میزان شکایت از درست کارنکردن دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی بیشتر است. اگر چگونه اثر انگشت را برگردانیم سوال شما هم هست در ادامه با ما همراه شوید.

 1. گرم کردن دستان با شوفاژ، بخاری یا کشیدن انگشت روی لباس
 2. گرم کردن و مرطوب کردن سطح انگشت با های دهان
 3. قرار دادن دستگاه در محیط با دمای بالاتر

گاها اتفاق افتاده که با وجود گرم کردن انگشت، همچنان مشکل عدم خوانایی اثر انگشت وجود درد. گاهی به دلیل نصب دستگاه در ورودی سازمان و سردی هوا، دمای سطح سنسور به شدت پایین آمده و امکان شناسایی اثر انگشت وجود ندارد. در چنین مواردی پیشنهاد می شود، محل نصب دستگاه را عوض کنید.

در صورتی که همه موارد بالا را اجرایی کردید و همچنان مشکل پابرجاست، پس از تست سلامت حساسیت سنسور دستگاه، در صورت لزوم با مراکز مجاز تعمیر و پشتیبانی دستگاه حضور و غیاب خود تماس بگیرید.

آزمایش سنسور اثر انگشت دستگاه:

اگر با موارد گفته شده مشکل ثبت تردد در دستگاه اثر انگشتی شما حل نشد، بهتر است پیش از هر اقدامی با استفاده از گزینه های عیب یابی دستگاه به تست سنسور دستگاه بپردازید. به این منظور به منوی دستگاه وارد شده و گزینه عیب یابی را انتخاب می کنیم. در منوی عیب یابی گزینه آزمایش سنسور اثر انگشت را انتخاب می کنیم. حال انگشت خود را بر روی سنسور دستگاه قرار داده و در جهات مختلف حرکت می‎دهیم. به الگوی اثر انگشت که بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود توجه کنید اگر الگوی تشکیل شده کامل است، یعنی سنسور اثر انگشت هیچ گونه مشکلی ندارد.

افزایش حساسیت سنسور اثر انگشت دستگاه:

در صورت نیاز شما می توانید با استفاده از گزینه های منو دستگاه، میزان حساسیت سنسور را افزایش یا کاهش دهید. به این منظور به منوی دستگاه وارد شده و گزینه سیستم را انتخاب کنید. در منوی سیستم گزینه اثر انگشت را انتخاب و بر اساس نیاز میزان حساسیت سنسور اثر انگشت دستگاه را کاهش یا افزایش دهید.

دکمه بازگشت به بالا