انواع بتن اکسپوز

شرکت هنزا با در اختیار داشتن گروه طراحان و کارکنان کارآزموده امکان درک تجربه مشترک از زیبایی و کیفیت را فراهم آورده است. همین ویژگی باعث شده که این مجموعه جزء یکی از بهترین تولید کننده بتن اکسپوز باشد. شرکت هنزا امکان ساخت محصولات بتنی از جمله بتن اکسپوز پیش ساخته، مبلمان بتنی، سنگ فرش بتنی، جی اف ار سی و متناسب با سلایق و ایده‌های طراحان و معماران را دارد. بدین معنی که ساخت قطعات بتنی مسلح با طرح و اندازه مورد نظر در محیط کارخانه امکان پذیر است.

این شرکت با داشتن واحد تحقیق و توسعه (R&D) فعالیت های قابل توجهی با همکاری مرکز تحقیقات مسکن و راه و شهرسازی، مرکز پژوهش های علمی، صنعتی ایران واقع در مرکز رشد،سازمان بهینه سازی سوخت و انرژی، پژوهشکده پلیمر و پتروشیمی ایران آزمایشگاه متالوژی رازی و آزمایشگاه های همکار سازمان استاندارد ایران صورت داده است.  در این مقاله قصد داریم با محصولات بتنی شرکت هنزا آشنا بشیم.

بتن اکسپوز:

بتن اکسپوز یا بتن نما exposed concrete به پنل های پیش ساخته ی بتنی گفته می شود که امروزه در طرح ها و ابعاد مختلف برای کاربرد های متنوع طراحی و تولید می شود. امروزه بتن اکسپوز یکی از پرکاربرد ترین انواع بتن است که کاربرد های زیادی در معماری مدرن، نماسازی های خارجی، دکوراسیون داخلی، کف پوش بتنی، مبلمان بتنی، سنگ فرش بتنی، پله پیش ساخته و … دارد. به طور کلی پنل های بتنی برای اهداف مختلف به صورت گسترده استفاده می شود.

موارد استفاده از بتن اکسپوز:

استفاده از پنل های بتن اکسپوز در هر شرایطی امکان‌پذیر است در زیر قصد داریم مواردی را نام می‌بریم که در آن شرایط بهترین گزینه انتخاب پنل بتن اکسپوز است.

۱ -زمانی که دنبال یک متریال با استحکام بالا برای محوطه‌سازی ویلا و پارکینگ هستیم و یا متریالی با تحمل بار ترافیکی مثل محوطه کارخانه، که محل عبور ماشین الات سنگین است داشته باشند.

۲ -اگر دنبال طرحی خاص با شکل‌های مختلف و یا دارای قوس در نمای ساختمان باشید که امکان ساخت این طرح‌ها با سنگ طبیعی هم فراهم نباشد حتماً از این پنل به روش نصب خشک استفاده کنید.

۳ -اگر دنبال طراحی مدرن و زیبا هستید می‌توانید با استفاده از ترکیب چمن مصنوعی و پنل های بتن اکسپوز به آن برسید.

۴ -اگر دنبال طول عمر بالا خصوصاً در مناطق سردسیری هستید یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها استفاده از پنل بتنی است.

بتن اکسپوز پیش ساخته

بتن اکسپوز پیش‌ساخته – کف‌پوش (سنگ‌فرش)

امروزه دامنه کارآیی بتن اکسپوز، گسترش پیداکرده و تنها منحصر به این نیست که در دیوارهای داخلی ساختمان و یا در نمای بیرونی ساختمان مورداستفاده قرار گیرد، بلکه در کف‌سازی محوطه‌ها نیز از این محصول استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌بینیم که در محوطه‌سازی حیاط‌ ها، لند اسکیپ، اطراف استخرها، فضای سبز داخل ساختمان و مفروش کردن فضای سبز بام‌ها، و یا فضاهای شهری از بتن، به عنوان کفپوش و یا سنگ فرش بتنی استفاده می‌شود و یا از پنل‌های بتن اکسپوز برای مسیرهای پیاده‌رو نیز استفاده می‌گردد. البته این کاربرد جزو سبک‌های طراحی مدرن است که در دوره معاصر این سبک از طراحی، بسیار رایج شده است.

مزایای سنگ فرش بتنی

  1. تنوع در ابعاد و رنگ: همانطور که می دانید طراحان برای پروژه های مختلف به دلیل آن که تناسب با محیط و دکوراسیون مورد نظر داشته باشد، نمی توانند همگی از یک شکل و رنگ سنگفرش بتنی / سنگ فرش بتنی استفاده کنند و نیازمند به محصولی دارند که بتواند در رنگ های مختلف و در شکل و ابعاد گوناگون وجود داشته باشد.
  2. نفوذناپذیری در برابر رطوبت: اگر که آب و رطوبت بتوانند به لایه های درونی یک سازه نفوذ کنند به تدریج ساختار درونی آن را از هم منفصل کرده و باعث فرسایش آن می شوند. به همین جهت مقاومت سنگفرش بتنی / سنگ فرش بتنی در برابر نفوذ آب از جمله مزیت های مهم این محصول می باشد.
  3. قابلیت تولید در شکل های مختلف: این نیز از جمله ویژگی هایی است که در هنگام اجرا اهمیت خود را نشان می دهد. چرا که باید بتوانیم سنگفرش بتنی / سنگ فرش بتنی را در محیط های مختلفی که ممکن است از لحاظ ابعاد و فضا دارای محدودیت های خاصی باشند. به کار ببریم. اگر ما بتوانیم پنل ها و قطعات سنگفرش بتنی / سنگ فرش بتنی در اندازه ها و شکل های هندسی مختلف تولید کنیم به ما کمک می کند که بتوانیم در هر فضایی از این محصول بهره مند گردیم.
  4. استحکام و طول عمر: هر چه قدر که ماندگاری محصولی بالاتر باشد، صرفه اقتصادی آن بیشتر است و کمتر نیاز به تعمیر و بازسازی خواهد داشت. این مسئله درمورد سنگفرش بتنی / سنگ فرش بتنی نیز صادق است.
  5. عدم نیاز چندان به مراقبت و نگهداری: سنگفرش بتنی / سنگ فرش بتنی نه تنها به سادگی تولید و نصب می شود، بلکه بر خلاف برخی سازه های ساختمانی، سنگفرش بتنی / سنگ فرش بتنی نیازمند نگهداری چندانی نیست. و این نیز جزو مزیت هایی از سنگفرش بتنی / سنگ فرش بتنی است که باعث صرفه جویی در انرژی و هزینه می شود.

سنگ فرش بتنی

دکمه بازگشت به بالا