عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

تفاوت کابل شبکه indoor و outdoor

کابل شبکه indoor چیست؟

کابل لن در اصل همان کابل indoor است که در محیط  های زیادی اعم از داخل ساختمان ها و محیط  های پوشیده یا مسقف به کار برده می شود. شاید در ابتدا که این کابل را مشاهده کنید، به یاد کابل outdoor بیوفتید، چرا که ظاهر آن بسیار شبیه به آن هاست. ولی در اصل اینطور نیست و کابل indoor دارای مقاومت کمتری است. این کابل طراحی به صورت  تایت بافر دارد و درون آن از اجزایی شامل FRP به کار برده شده که یک عضو تقویت  کننده غیر فلزی می باشد.

این کابل مانند کابل شبکه لگراند به دلیل آنکه در محیط بیرون مشکلات آب و هوایی زیادی از جمله گرد و خاک، باد و باران وجود دارد، اصلا مناسب نیست و زود از بین رفته و نابود می شود و شاهد ناپایداری در شبکه خواهید بود. بنابراین این کابل ها از نوع کابل شبکه ارزان هستند و تنها برای محیط  های داخلی طراحی شده اند و دارای یک روکش از جنس PVC یا LSZH می باشند که از نظر سبک اجرایی بسیار خاص طراحی شده اند.

کابل شبکه outdoor چیست؟

 همانطور که در رابطه با کابل شبکه Indoor ذکر شد، دریافتیم که این دسته از کابل ها برای محیط های داخلی مناسب هستند. به این ترتیب، کابل های outdoor  دقیقا برعکس کابل indoor عمل می کنند و برای محیط های بیرونی و فیزیکی مختلف طراحی و ساخته شده اند. این کابل ها برای آنکه در محیط بیرون نصب می شوند، از مقاومت بالایی برخوردار هستند و می توانند به سیستم شبکه پایداری بالایی ببخشند. کابل outdoor، به راحتی در مقابل شرایط آب و هوایی سخت مقاومت می کند و در برابر برف و باران، رطوبت، سرما، اشعه خورشید، حشرات و جانوران دچار صدمه و آسیب نمی شود. این کابل بسیار ضخیم می باشد، ولی در عین حال سبک وزن است.

روکشی که به روی این کابل به کار برده شده، از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. این روکش از جنس pvc و pe تولید گردیده و قابلیت این را دارد که به راحتی در مقابل دمای 10- درجه سانتی گراد تا 60 + درجه سانتی گراد مستحکم باشد. البته لازم بدانید که کابل هایی که از متریال و روکش pe ساخته می شوند، می توانند دمای 600 تا 55- را تحمل کنند و دچار آسیب نشوند. کابل های outdoor به صورت یک روکش و دو روکش در رنگ مشکی طراحی شده اند و برای نصب دوربین مداربسته در خارج ساختمان می توان از آن ها بهره برد.

تفاوت کابل شبکه indoor و outdoor در چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در مورد این دو کابل داده شد، تا حدودی میتوانید تشخیص دهید که تفاوت کابل شبکه indoor و outdoor چیست؟ ولی لازم است بدانید که تفاوت  های دیگری نیز در این دو محصول وجود دارند که می توانید در ادامه با آن ها آشنا شوید. این تفاوت ها به شرح زیر می باشد:

  • کابل outdoor همانطور که از نام آن پیداست، در خارج از ساختمان به کار برده می شود. این کابل برای شبکه  هایی استفاده می شود که که بخشی از آن ها در محیط خارجی و بیرونی قرار دارند.
  • کابل indoor برخلاف کابل outdoor برای محیط داخلی استفاده می شود. این کابل مقاومت فیزیکی کمتری نسبت به کابل های خارجی دارد.
  • ضخامت کابل های شبکه خارجی بیشتر از کابل داخلی می  باشد. چرا که برای آن لایه و محافظ بیشتری در نظر گرفته شده است.
  • ساختار کابل خارجی و داخلی با یکدیگر تفاوت دارد. به این صورت که کابل خارجی معمولاً از روکش PVC یا PE ساخته می شود، و دارای یک روکش امنیتی Steel Armorded و یک لایه شیلد سیمی می باشد که برای محافظت از کابل در عوامل محیطی به کار برده شده اند.
  • آخرین تفاوت به قیمت و هزینه این دو باز می گردد. به صورتی که هزینه و قیمت کابل شبکه خارجی نسبت به کابل شبکه داخلی بیشتر می باشد. چرا که همانطور که ذکر شد، دارای ویژگی و قابلیت  های منحصر به فرد خود می باشد.

کابل  شبکه indoor و outdoor از چه شباهت هایی برخوردار هستند؟

بعد از آنکه به سوال تفاوت شبکه indoor و outdoor چیست؟ پاسخ دادیم، بهتر است که برای داشتن یک خرید ایده آل در پروژه خود، با شباهت  های این دو کابل نیز آشنا شویم. بنابراین از جمله مهمترین شباهت  های کابل خارجی و داخلی به صورت موارد ذکر شده در زیر می باشد:

    شکل ظاهری کابل داخلی و خارجی شبیه به یکدیگر می باشد.

    روکش هر دو این کابل ها PVC می باشد.

    نوع شیلد و محافظ به کار برده شده در هر دو کابل داخلی و خارجی، مشترک بوده و این در مدل های آن ها صدق می کند.

    هر دو کابل دارای کاربردهای یکسانی می  باشند و برای به کار برده شدن در شبکه تولید شده اند که وظیفه مهمی را در انتقال داده و اتصال دستگاه  های مختلف به عهده دارند.

    کابل خارجی و داخلی، از 8 زوج سیم بهم تابیده شده، ساخته شده اند.

    هر یک از انواع کابل های outdoor و indoor می توانند متعلق به گروه  های مختلفی باشند. برای نمونه کابل outdoor می تواند در گروه cat5 یا cat5e قرار داشته باشد. همچنین مدل  های مشابه آن را نیز می توان برای کابل indoor تهیه و خریداری کرد.

به طور کلی می توان با توجه به شباهت  ها و تفاوت  های میان  این دو کابل، ساختار اصلی انواع کابل داخلی و خارجی را به سه دسته اصلی پوشش کابل، جدا کننده 4 زوج سیم مسی بهم تابیده و 4 زوج سیم مسی بهم تابیده تقسیم  بندی کرد. همچنین از سایر اجزای آن  ها نیز می توان به شیلد و فویل، cross-web  و پوشش بیرونی کابل اشاره کرد که نقش مهمی را در تکمیل شدن این کابل  ها به عهده دارند.

زمانی که برای خرید کابل  های شبکه داخلی و خارجی مراجعه میکنید، ابتدا باید راجع به تک تک سوالاتی که در ذهنتان وجود دارد بررسی  های لازم را انجام دهید. برای نمونه اینکه تفاوت کابل شبکه indoor و outdoor چیست؟ یا چه شباهت  هایی با یکدیگر دارند و از چه ساختاری تشکیل شده  اند. به این صورت می توانید یک خرید با آگاهی کامل داشته باشید.

آیا می توان در محیط های باز از کابل شبکه داخلی یا indoor استفاده کرد؟

همان طور که پیش تر گفته شد، از کابل های شبکه indoor برای محیط های داخلی استفاده می شود. بهتر است این کابل ها در محیط های خارجی نصب نشوند زیرا مقاومت کابل های داخلی بسیار کمتر از کابل های شبکه خارجی است. اگر از این کابل در محیط های باز استفاده شود، این کابل ها سریعاً آسیب می بینند زیرا عوامل محیطی روی آن ها اثر می گذارند. علاوه  بر این، سرعت پوسیده شدن و اکسید شدن این کابل ها از کابل های لن خارجی بسیار سریع تر است.

در ساختار کابل شبکه  Outdoor  و Indoor از چه چیزهایی استفاده می شود؟

ساختار اصلی کابل های شبکه از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

    پوشش کابل

    جداکننده 4 زوج سیم مسی بهم تابیده شده

    4 زوج سیم مسی بهم تابیده شده

سایر اجزای تشکیل دهنده کابل شبکه عبارتند از:

    شیلد و فویل: این قسمت وظیفه دفع نوسانات الکتریکی اضافی را برعهده دارد.

    Cross – Web: این تجهیزات نوعی پلاستیک هستند که استفاده از آن ها سبب می شود تمامی زوج ها از یکدیگر جدا شوند. در غیر این صورت زوج ها روی هم اثر می گذارند.

    زوج های به هم تابیده شده: این سیم ها 8 رشته هستند و وظیفه ارسال و دریافت داده ها را برعهده دارند.

    پوشش بیرونی کابل: خارجی ترین لایه کابل شبکه پوشش بیرونی آن است که از کابل در برابر ضربه، فشار، پوسیدگی و … محافظت می کند.

دکمه بازگشت به بالا