عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

حلقه را دست راست بیندازیم یا دست چپ؟

حلقه نامزدی در کدام دست و کدام انگشت مورد استفاده قرار می گیرد؟

جایگاه گوشواره بخیه ای جدید و حلقه نامزدی از زمان های گذشته و در جوامع مختلف تغییرات زیادی کرده است. رسم و رسوم جالبی برای حلقه ازدواج در جوامع وجود دارد. قدمت حلقه ازدواج به زمان های خیلی دور باز می گردد. مصریان باستان سومین سلسله از پادشاهی قدیم در 2800 سال قبل از میلاد، نزدیک به 5 هزار سال قبل، از حلقه در جشن ازدواج خود استفاده می کردند. برای این سوال که حلقه نامزدی یا حلقه ازدواج را باید در کدام دست انداخت پاسخ از پیش تعیین شده ای وجود ندارد. انتخاب شما بسته به فرهنگ، مذهب و جایی که زندگی می کنید و یا حتی اینکه چپ دست یا راست دست باشید می تواند متفاوت باشد.

اولین بار رومی ها بودند که حلقه را در انگشت چهارم دست چپ انداختند، زیرا آنها باور داشتند که این انگشت آغاز رگ عشق است؛ رگی که به قلب منتهی می شود. عده ای معتقدند این انگشت به دلیل این رسم قدیمی بر دیگر انگشتان ترجیح داده می شود که انگشت اول (شست) را به نام پدر، انگشت دوم به نام پسر و انگشت سوم را به نام روح القدس نام گذاری کرده اند. بنابراین داماد پس از این که سه انگشت را نام برد و از آن ها گذشت حلقه را به دست عروس می اندازد.

این واقعیت هم وجود دارد که فلز کم استقامت تر در انگشت و دستی قرار بگیرد که کمتر از دیگر انگشتان استفاده و کمتر دچار صدمه و آسیب می شود. اما رسم کشورهای اروپای قاره ای، انداختن حلقه به دست راست است. البته یک استثنای تاریخی در نظام های سلطنتی این منطقه وجود داشت که اشراف زاده ها حلقه را در دست چپ می انداختند. در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی هم چون آرژانتین، زن و مرد هر کدام از یک حلقه استفاده می کنند و این حلقه ها معمولاً خیلی شبیه دیگر حلقه های عروسی است، با این تفاوت که به جای طلا از نقره ساخته می شود.

در کشورهای اسکاندیناوی همچون فنلاند و تروز هم مرد و هم زن یک انگشترنامزدی بر دست می اندازند. در برزیل، این حلقه ها معمولا از طلا ساخته می شود و سنتی هم برای چگونگی دادن حلقه نامزدی وجود ندارد. در این کشور، هم مرد و هم زن قبل از عروسی و در دوران نامزدی حلقه را بر دست راستشان و بعد از ازدواج حلقه را بر دست چپشان می اندازند. در اسکاندیناوی همچنین رسم است که برخی زنان از سه حلقه استفاده می کنند برای نامزدی، برای ازدواج و برای مادر شدن.

استفاده مردان از حلقه نسبتا جدید است تا میانه قرن 20 بیشتر زنان بودند که حلقه در دست می کردند که شاید یادآور روزهایی بود که زنان جزوی از املاک و دارایی همسرانشان بودند. بعد از جنگ جهانی دوم بسیاری از مردان با جدایی های طولانی مدت از همسران خود مواجه شدند و از آن زمان آن ها نیز شروع به استفاده از حلقه به عنوان نشانه ای از تاهل کردند یعنی آن چه موجب می شود همواره به یاد همسران خود باشند.

در ایسلند که نامزدی و ازدواج هر دو به وسیله پول پذیرفته می شد حلقه، کمتر ضروری به نظر می رسید چرا که انتظار می رفت دختر هدایای خود را نقدی دریافت کند، با این حال حلقه در این کشور نیز استفاده می شد اما به سختی حلقه انگشت نام می گرفت چرا که به اشکال مختلف از استخوان، سنگ، کهربای سیاه، طلاو نقره ساخته می شد و گاهی اوقات به حدی پهن بود که اجازه نمی داد دست از آن عبور کند. در مراسم نامزدی داماد چهار انگشت و کف دست خود را از این حلقه عبور می داد و با این روش می توانست دست عروس خود را بگیرد.

اکنون نیز حلقه و پذیرش آن بخشی از مراسم ازدواج است و بیشتر مردم حلقه را در دست چپ خود می اندازند گر چه برخی زنان اروپایی در دست راست هم از آن استفاده می کنند. در دوران جدید، برخی از حلقه های عروسی زنان در دو قسمت جداگانه ساخته می شود. یک قسمت به او داده می شود و او به عنوان انگشتر نامزدی به دست می اندازد تا وقتی که پیشنهاد ازدواج را می پذیرد و قسمت دیگر در مراسم عروسی موقعی که هر دو به دست انداخته می شود.

دو حلقه همچون یک حلقه به نظر می رسد. انگشتر نامزدی و حلقه ازدواج در تمامی نقاط دنیا تنها نشانه عشق نیست، بله نشانه تعهد نیز هست. حلقه نشانه تداوم زندگی نیز هست و اینکه عشق هرگز پایان نمی پذیرد. حلقه به معنای این است که فردی متعهد و صمیمی در زندگی فرد وجود دارد.

انگشت حلقه ازدواج چیست و در کدام دست است؟

در این نوشته شما را با تاریخچه حلقه ازدواج و اینکه آن را در کدام انگشت و دست باید پوشید آشنا میکنیم و میگوییم که انگشت حلقه ازدواج کدام است. حلقه ازدواج به عنوان نماد عشق و تعهد در تمام فرهنگ ها و آیین ها شناخته شده میباشد. استفاده از حلقه از گذشته های دور در میان مردم دنیا رواج داشته است.

پوشیدن حلقه در دست راست یا چپ بنابر فرهنگ، مذهب و رسومات هر کشور متفاوت می باشد. اما اغلب مردم حلقه ازدواج را در انگشت چهارم دست چپ می اندازند. در ابتدا حلقه تنها توسط زنان مورد استفاده قرار می گرفت؛ اما بعد از جنگ جهانی دوم پوشیدن حلقه در میان مردان نیز رواج پیدا کرد.

تاریخچه حلقه ازدواج

استفاده از حلقه ازدواج در تمام ادیان، فرهنگ ها و سنن مختلف وجود داشته و طبق برخی از شواهد، استفاده از حلقه ازدواج به ما قبل تاریخ برمی گردد. اولین حلقه های ازدواج در واقع تکه هایی از گل و گیاهان مختلف بودند که بعد از مراسم ازدواج تکه ای از آن را به انگشت عروس می بستند. بعدها استفاده از حلقه هایی از جنس چرم، استخوان، عاج و فلزات گرانبها رواج یافت.

طبق مطالعات اولین اقوامی که از حلقه ازدواج استفاده کردند، مصریان بوده اند که مردم عادی از حلقه های چرمی و مردم ثروتمند از حلقه های طلا و نقره استفاده می کردند. در فرهنگ مصریان دایره نماد ابدیت است و حلقه نشان دهنده پایداری ازدواج و عشق بی پایان می باشد.

حلقه ازدواج در کدام دست است

حلقه ازدواج از زمان های خیلی دور در دست ها و انگشت های مختلف مورد استفاده قرار می گرفت. بعلاوه این موضوع در فرهنگ ها، کشورها و مذهب های مختلف نیز متفاوت بوده است. حتی پوشیدن حلقه در بعضی از کشورها به راست دست بودن و چپ دست بودن نیز ارتباط دارد. در برخی از کشورها نظیر لبنان، سوریه، برزیل و ترکیه حلقه ازدواج را پیش از ازدواج در دست راست و بعد از ازدواج در دست چپ می اندازند.

استفاده از حلقه ازدواج در بین مردان از قرن هجدهم میلادی رواج پیدا کرد. پیش از آن تنها زنان از حلقه استفاده می کردند و آن را در دست چپ خود که دست مغلوب محسوب می شود، قرار می دادند. این امر یک نوع احترام قائل شدن برای همسر به شمار می رفت. البته بعد از جنگ جهانی دوم از آنجایی که مردان برای مدت طولانی از همسر خود جدا بودن به پوشیدن حلقه به عنوان نشانه ای از تاهل و تعهد روی آوردند.

انگشت حلقه ازدواج

حلقه ازدواج از گذشته های دور در جوامع مختلف سمبل وجود علاقه و تعهد بین زن و مرد بوده است. مسیحیان حلقه ازدواج را در دست چپ و انگشت چهارم می انداختند. علت این امر این بود که داماد به ترتیب از اولین انگشت دست چپ یعنی انگشت شست شروع به شمردن می کرد. ابتدا انگشت شست را به نام پدر، انگشت اشاره را به نام پسر و انگشت وسط را به نام روح القدس بر می شمردند و سپس حلقه ازدواج را در انگشت چهارم قرار می دادند.

رومیان نیز اعتقاد داشتند رگ موجود در انگشت چهارم دست چپ مستقیما وارد قلب می شود. بنابراین آن را نماد عشق و علاقه می دانستند و حلقه ازدواج را در این انگشت می انداختند.

چرا حلقه ازدواج در انگشت چهارم است؟

اولین بار رومی ها حلقه ازدواج را در دست چپ و انگشت چهارم قرار دادند. زیرا این اعتقاد وجود داشت که این انگشت آغاز رگ عشق است که مستقیم به قلب منتهی می شود. امروزه نیز در بسیاری از کشورها حلقه ازدواج را در همین انگشت استفاده می کنند. البته این موضوع نیز وجود دارد که مردم ترجیح می دادند، انگشتر و یا حلقه خود را در دست و انگشتی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و کمتر دچار آسیب و صدمه می شود، بپوشند.

حلقه ازدواج در دست راست نشانه چیست؟

در برخی از کشورها پوشیدن حلقه در دست راست یک سنت محسوب می شود. بطور مثال مردم هند دست چپ را ناپاک می دانند، بنابراین حلقه ازدواج را در دست راست می پوشند. (البته این مربوط به زمان های قدیم بوده و امروزه در هر دستی که مایل باشند میپوشند و اجباری برایشان وجود ندارد)

برخی از کشورها نظیر آلمان و هلند نیز حلقه نامزدی را در دست راست و حلقه ازدواج را در دست چپ می اندازند.

یهودیان نیز حلقه را در دوران نامزدی در انگشت اشاره دست راست و بعد از ازدواج در انگشت چهارم دست راست می اندازند.

دکمه بازگشت به بالا