اخبار بازارکسب و کار های برتر ایجی مارکت

تعویض فیلتر روغن پراید بدون آچار

نحوه تعویض فیلتر روغن پراید

تعویض فیلتر روغن پراید و عواقب عوض نکردن فیلتر روغن موضوع این مقاله است. فیلتر روغن یکی از قطعات مهم موتور خودرو است که وظیفه تصفیه روغن موتور را دارد. روغن موتور با گرد و غبار، ذرات فلزی، آب و سوخت آلوده می شود و اگر تصفیه نشود، می تواند باعث کاهش عمر موتور و افزایش مصرف سوخت شود. بنابراین، تعویض فیلتر روغن به موقع از عوامل حفظ سلامت موتور خودرو است.

اهمیت فیلتر روغن موتور خودرو

فیلتر روغن چگونه کار می کند و چه اهمیتی دارد؟ روغن موتور در جریان روانکاری و در عبور از بخش های مختلف موتور آلوده می شود . این آلودگی ها از راه های مختلف به درون موتور خودرو راه پیدا می کنند . عمده این آلودگی ها حاصل از باقی مانده های انفجار در قسمت بالای پیستون ، آلودگی های گذر کرده از فیلتر هوا و وارد شده به درون موتور ، پوسیدگی ها و زنگ زدگی های موجود در مسیر روانکاری در موتورهای و ذرات و براده های حاصل از سایش قطعات درون موتور و کیفیت بد قطعات موتور می باشد.

آلودگی ها و ذرات ریز در فشار بالای کارکرد موتور همانند تراشه های الماسی در بخش های مختلف موتور خراش هایی ایجاد می نمایند که در طول زمان به خراش های بزرگ و مخرب تبدیل شده و کارکرد موتور خودرو را مختل نمایند. آلودگی ها و ذرات موجود در روغن موتور می بایست توسط فیلتر روغن جدا گردند. فیلتر می بایست به صورت دائمی در سیکل روانکاری بوده و تمام جریان روغن موتور را از خود عبور دهد تا خللی در کارکرد خودرو صورت نگیرد.

چه زمانی باید فیلتر روغن پراید را تعویض کرد؟

به طور کلی، توصیه می شود که فیلتر روغن هر 5000 کیلومتر یا هر 6 ماه یک بار تعویض شود. البته این مقدار ممکن است بسته به شرایط رانندگی، نوع روغن و فیلتر و مدل خودرو متفاوت باشد. برای اطمینان از زمان مناسب تعویض فیلتر روغن، بهتر است به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید یا از کارشناسان مجرب مشورت بگیرید.

چگونه فیلتر روغن پراید را تعویض کنیم؟

برای تعویض فیلتر روغن پراید، نیاز به ابزارهای زیر داریم:

  • انبر فیلتر باز کن
  • آچار 14 یا 17
  • تشت
  • روغن موتور مناسب
  • فیلتر روغن جدید

مراحل تعویض فیلتر به شرح زیر است:

1. خودرو را روی چال سرویس ببرید و موتور را خاموش کنید. درب روغن موتور را باز کنید و گیژ روغن را بیرون بکشید.

2. با آچار 14 یا 17 پیچ تخلیه روغن کارتل را باز کنید و تشت را زیر کارتل بگیرید. روغن موتور را کاملا تخلیه کنید و سپس پیچ تخلیه را محکم ببندید.

3. با انبر فیلتر باز کن، فیلتر روغن قدیمی را باز کنید و بیرون بیاندازید. جای فیلتر روغن را با یک پارچه تمیز کنید. فیلتر روغن پراید پشت موتور زیر منیفولد هوا قرار دارد.

4. روی لبه فیلتر روغن جدید کمی روغن موتور بمالید و آن را به جای خود بچسبانید. فیلتر روغن را به اندازه یک چهارم یا یک پنجم دور با آچار فیلتر سفت کنید. مواظب باشید فیلتر روغن را زیاد سفت یا شل نکنید یا سوراخ نکنید.

5. مقدار روغن موتور مناسب برای پراید با فیلتر 3/750 سی سی و بدون فیلتر 3 لیتر است. روغن موتور مناسب برای پراید بهران تکتاز با قیمت 32،000 تومان و فیلتر روغن سرکان با قیمت 7000 تومان است. روغن موتور را از دریچه روغن موتور ریخته و با گیژ روغن سطح آن را چک کنید. اگر کم بود، مقداری بیشتر روغن بریزید تا به خط ماکزیمم برسد.

6. درب روغن موتور را ببندید و موتور را روشن کنید. چراغ روغن موتور را بررسی کنید و اگر خاموش شد، به معنی این است که فشار روغن موتور مناسب است. اگر چراغ روغن موتور روشن ماند یا چشمک زد، به معنی این است که مشکلی در سیستم روغن کاری وجود دارد و باید خودرو را به تعمیرگاه ببرید.

7. خودرو را از چال سرویس بیرون بیاورید و یک دور کوتاه رانندگی کنید. بعد از خنک شدن موتور، دوباره سطح روغن موتور را با گیژ چک کنید و اگر کم بود، مقداری بیشتر روغن بریزید.

انواع فیلترهای روغن پراید چه می باشد؟

انواع «فیلتر روغن» های خودروی پراید را می توان به گروه های زیر تقسیم کرد:

  • فیلتر روغن پراید پیچ شدنی
  • فیلتر روغن پراید کارتریجی

فیلتر روغن پراید پیچ شدنی

این نوع «فیلتر روغن» با پیچ شدن بر روی قسمت تعبیه شده در موتور اتومبیل به سیستم روغن کاری وصل و «فیلتر روغن» پراید با گذر از آن تصفیه می شود این «فیلتر روغن» ها مجهز به سوپاپ اطمینان و سوپاپ ضد خالی شدن هستند.

فیلتر روغن پراید کارتریجی

این نوع فیلتر روغن کاملا از لحاظ ساختاری مشابه فیلتر روغن پیچ شدنی می باشد. با این تفاوت که قاب روی المنت فیلتر روغن قابل باز شدن بوده و تنها قسمت تصفیه کننده یا همان المنت با واشرهای آب بندی آن تعویض می شود. این نوع فیلتر روغن برای پایین آوردن هزینه نگهداری اتومبیل و موتور آن طراحی و ساخته شده و در خیلی از ماشین های اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سوپاپ فیلتر روغن پراید

انواع سوپاپ «فیلتر روغن» پراید را می توان به 3 بخش زیر تقسیم بندی کرد:

سوپاپ اطمینان

سوپاپ ضد تخلیه

رگلاتور فشار روغن پمپ

سوپاپ اطمینان فیلتر روغن پراید

این سوپاپ درون فیلتر روغن ها تعبیه می گردد و برای مواقعی که روغن موتور به میزان کافی از المنت فیلتر نمی گذرد اجازه عبور روغن موتور تصفیه نشده را جهت جلوگیری از خشک شدن قطعات مورد روغن کاری مهیا می کند.

سوپاپ ضد تخلیه فیلتر روغن پراید

سوپاپ نقش بسیار مهم و همچنین ظریف و حیاتی در برخی موتورها ایفا می کند. این سوپاپ به دو هدف طراحی و تعبیه گشته است در برخی از موتورهای خودرو نحوه قرارگیری «فیلتر روغن» پراید به گونه ای می باشد که بخش رزوه دار رو به پایین و یا بالاتر از سطح کارتل بوده و با زاویه ای که «فیلتر روغن» قرار می گیرد پس از خاموش کردن موتور، روغن موتور وارد «فیلتر روغن» می شود که می تواند از راه ورودی به داخل کارتل برگشته و فیلتر روغن را از روغن موتور خالی نماید . این موضوع دو آسیب را برای موتور خودرو به وجود می آورد:

بعد از خالی شدن فیلتر روغن پراید، جهت استارت دوباره چندین ثانیه زمان می برد تا فیلتر روغن دوباره پر و سپس روغن موتور از آن خارج و به بخض های مورد احتیاج برسد، همین تایم کوتاه می تواند برای موتور خودرو خیلی خطرناک باشد.

روغن موتور وارد شده به محفظه «فیلتر روغن» پیش از تصفیه شدن با سطح کثیف فیلتر روغن در تماس می باشد و چنانچه این روغن موتوربه درون کارتل برگردد، امکان دارد قسمتی از آن آلودگی ها را به خود سیستم برگردانده و باعث رسوب آن در موتور خودرو بگردد.

رگلاتور فشار روغن پمپ فیلتر روغن پراید

این رگلاتور که معمولا با ساختاری شبیه به فنر و ساچمه طراحی و ساخته شده و فنر وظیفه تنظیم نمودن فشار وارد کردن فشار روغن موتور اضافی را با جابه جا کردن ساچمه دارد. در صورتی که این رگلاتور به خوبی و صحیح عمل نکند فشار در مسیر روغن موتور بیش از حد بالا رفته و از علامت های آن باد کردگی «فیلتر روغن» پراید می باشد. این قطعه در هر دو سیستم روغن کاری جزء جدا نشدنی محسوب می گردد.

بهترین موقع برای تعویض فیلتر روغن در خودرو چه زمانی می باشد؟

توصیه می کنیم در رمان تعویض روغن موتور حتما فیلتر روغن موتور به همراه آن تعویض گردد. در صورت تعویض نشدن فیلتر روغن پراید، ممکن است موجب آلوده شدن روغن موتور جدید و در نهایت کمتر شدن عمر روغن موتور گردد. در نتیجه با توجه به صرفه اقتصادی می بایست حتما فیلتر روغن پراید تعویض گردد به نکات زیر به منظور زمان مناسب تعویض فیلتر روغن توجه کنید:

بسته به میزان کیلومتر مناسب روغن موتور زمان تعویض آن متفاوت می باشد.

بسته به آلودگی هوای منطقه ای که در آن بیشترین میزان رانندگی را داریم.

پس از تعویض حداکثر 3 بار روغن موتور خودرو بهتر است فیلتر هوا هم تعویض گردد.

درصورت دستکاری کردن آن با پیچ گوشتی و هر نوع وسیله نوک تیز بهتر است «فیلتر روغن» پراید تعویض گردد.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا