اخبار بازارکسب و کار های برتر ایجی مارکت

ترفندهای تشخیص طلای اصل

تشخیص طلای اصل از تقلبی در خانه با روش های ساده

اگر قصد خرید طلا از جواهر فروشی مشهد را دارید و می خواهید بدانید روش های تشخیص طلای اصل از تقلبی چیست بهتر است تا انتهای این مطلب با ساتیشو همراه باشید تا روش ها و ترفندهای ساده تشخیص طلای اصل از تقلبی را برای شما عزیزان بیان کنیم.

گاز گرفتن طلا

در واقع پیش پا افتاده ترین و ساده ترین روش تشخیص طلا این است که آن را گاز بگیرید. همانطور که در فیلم های سینمایی دیده اید هر چه پس از گاز گرفتن جای آن بیشتر مانده باشد عیار بیشتری دارد.

خاصیت مغناطیسی

بهتر است بدانید طلا و نقره برخلاف سایر فلزات خاصیت مغناطیسی ندارد و با نزدیک کردن آهن ربا می توانید آن را تست کنید اگر طلا به آهن ربا بچسبد قلابی است و اما اگر نچسبد شما یک طلای واقعی دارید.

سرامیک

روشی ساده برای تشخیص طلا استفاده از سرامیک است. برای انجام این کار باید یک ظرف سرامیکی بدون لعاب بردارید و طلا را روی آن بکشید اگر خطوط برجای مانده به رنگ سیاه بود باید بگوییم طلای شما قلابی است و اگر خطوط طلایی رنگ بود طلای شما اصلی است

شناور بودن

یک راه ساده دیگر این است که طلا را درون لیوان آب بیندازید اگر طلا به کف لیوان رفت اصل است در غیر این صورت تقلبی است.

خش اندازی

یک قطعه مسی برداشته و با طلا روی آن بکشید. بهتر است بدانید طلای اصل روی مس خش نمی اندازد اما طلای قلابی روی قطعه مسی خش می اندازد

اسید نیتریک

برای استفاده ه از این ماده باید محتاط باشید زیرا بسیار ماده خطرناکی است اما بهترین و دقیق ترین روش تشخیص طلا همین روش است طلا را در ظرف استیل انداخته و یک قطره اسید نیتریک روی آن بریزید بر اساس رنگ واکنش جنس آن مشخص خواهد شد:

برنج با روکش طلا : سبز رنگ

نقره با روکش طلا : شیری رنگ

طلای اصل : تغییر رنگ نداشت

استفاده از ید

یکی از روش های تشخیص طلای اصل از فیک این است که کمی ید را روی سطح طلا بکشید اگر ردی روی آن باقی ماند تقلبی است اما اگر از بین رفت طلای اصلی دارید

سرکه

بهتر است بدانید طلای اصل در واکنش با سرکه هیچ تغییر رنگ نمیدهد اما طلای فیک پس از گذشت چند دقیقه سیاه می شود

راه های شناخت و تشخیص طلای تقلبی از اصل

بسیاری از خانم ها به خرید طلا و جواهرات علاقه زیادی دارند اما در برخی از موارد فروشنده ها طلای تقلبی یا بدل را به مردم می فروشند. بنابراین خریدار باید در مورد تشخیص طلا و جواهر از انواع بدلیجات داشته باشد تا فریب نخورد. در ادامه این مطلب چندین روش کاربردی برای از نوع تقلبی آن را آورده ایم که امیدواریم مورد توجه تان واقع شود.

تشخیص طلای اصل با کد حک شده روی طلا

بر روی طلا و نقره و پلاتین کدهایی وجود دارد که بارزترین روش تشخیص اصل یا بدل بودن آن ها است. این اعداد گویای تمام اطلاعات این فلزات گرانبها می باشند. عدد کد باید خوانا و واضح باشد. برای اطمینان از درست بودن کدی که روی طلا حک شده اطلاعات آن را در اینترنت جست وجو کنید.

برای دانستن قیمت و ارزش طلا ، یک ویرگول بعد از رقم دوم عدد حک شده روی آن بگذارید تا بدانید چند درصد فلز در آن به کار رفته است مثلا اگر روی طلا عدد 925 حک شده باشد یعنی 92٫5 درصد از طلای خالص ساخته شده است.

  • کد مصنوعات طلا:375, 500, 583, 585, 750, 916, 958, 999
  • کد مصنوعات نقره:800, 830, 875, 925, 960, 999
  • کد مصنوعات پلاتین:850, 900, 950, 999

روش های اصولی برای تشخیص طلای اصل

حروف حک شده در کنار اعداد

حرف T نشان تهران، E نشان اصفهان و M نشان شهر مشهد است. در کنار این حروف نیز اعداد دیگری درج می شود که نشان از شماره کارخانه به ثبت رسیده در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری است.

تشخیص طلای اصل از طریق خاصیت آهنربایی

برخی از مواقع با کشیدن روکش طلا روی فلز دیگر آن را به عنوان طلا و با قیمت کمتری به مشتری می فروشند. برای تشخیص طلای اصل از این تقلبی آن خاصیت آهنربایی آن را امتحان کنید. به طلا آهنربا نمی چسبد بنابراین اگر به زیورآلاتی که خریده اید آهنربا چسبید، شما فریب فروشنده را خورده اید.

آسیب دیدن

در برخی از مواقع نقره را به جای طلای سفید به مشتری عرضه می کنند اما نقره به مرور زمان تیره می شود و انعطاف پذیری زیادی دارد اما طلای سفید دارای چنین ویژگی نیست. اگر طلای خالص را روی سرامیک بدون لعاب بکشید رد طلایی بر جا می گذارد اما اگر نقره را بر روی سرامیک بکشید توسی یا سیاه خواهد بود.

تشخیص طلای اصل با سرکه

برای چک کردن طلای خود، آن را درون بگذارید. بعد از 5 دقیقه اگر سیاه شد ، تقلبی و بدل است.

فوت و فن های تشخیص طلای اصل

تشخیص طلای اصل با یُد

با ید می توان اصل بودن طلا را چک کرد. روی سطح طلا کمی ید بکشید اگر رد آن باقی ماند طلا تقلبی و بدل است. اما اگر از بین رفت زیورآلات شما اصل است.

اگر یک قطره ید روی پلاتین بریزید و رد تیره از خود باقی گذارد، هر چه تیرگی بیشتر باشد پلاتین خالص تر است.

پماد سولفوریک

نقره را می توانید با پماد سولفوریک چک کنید. مقدار اندکی از پماد را روی زیورآلات خود بگذارید. اگر رد آبی به جا گذاشت یعنی نقره اصل است. این لکه به راحتی از سطح نقره پاک می شود.

آمونیاک

برای تشخیص اصل بودن طلای سفید ، آمونیاک را روی سطح آن بزنید. آمونیاک سطح طلا را تیره می کند.

تشخیص طلای اصل با یخ

طلا و نقره رسانش گرمایی بسیار قوی نسبت به سایر فلزات دارا میباشند. اگر شما بر روی یک تکه یخ طلا و نقره ی خود را قرار دهید سرعت ذوب یخ بالا می رود به طوری که فکر می کنید شی داغی را روی آن قرار داده اید پس برای تشخیص طلا و نقره اصل می توان از این روش استفاده نمود.

راه و روش حرفه ای ها تشخیص طلای اصل

صدای شمش

برای تشخیص شمش طلای اصل از تقلبی آن با یک فلز دیگر به یک شمش ضربه ای وارد کنید، اگر صدایی شبیه به صدای زنگ را ساطع نمود که انتشار آن یک تا دو ثانیه طول کشید ، این شمش تقلبی است.

اسید یا همون وایتکس

برای تخشیص طلا اصل از تقلب می توان از اسید یا مواد اسیدی قوی مانند وایتکس استفاده کرد . یک قطره از اسید را روی شمش بریزید اگر به قرمز، قهوه ای یا سبز تغییر رنگ دهد در این صورت شمش اصل است اما این روش ممکن است به زیورآلات شما آسیب برساند بنابراین پیشنهاد نمی کنیم.

تشخیص طلا به وسیله ی سونوگرافی

صدا با سرعت های مختلف از داخل فلزات متفاوت عبور می کند. به وسیله ی سونوگرافی می توان مشخص نمود چه مدت زمانی برای عبور صدا از ماده طول می کشد.

وزن

برای تشخیص عیار و نا خالصی طلا آن را وزن می کنند. ابتدا شمش را روی ترازوی دقیقی وزن می کنند و عدد آن را یادداشت می کنند سپس داخل ظرفی بزرگ آب می ریزند و ظرف را روی ترازو گذاشته و ترازو راصفر می کنند.

شمش را بطور کامل در آب فرو ببرید و سپس عدد را یادداشت کنید. عدد اول را به عدد دوم تقسیم کنید. رقم به دست آمده برای نقره خالص باید 10.49 و برای طلای خالص 19.32 باشد.

نکته مهم در تشخیص طلای اصل:

هنگام خرید طلا تنها به اظهارات و اطلاعاتی که از سوی فروشنده به خریدار اعلام می شود مانند کشور سازنده، کیفیت کار و مواد اولیه مصرفی اعتماد نکنید. حتما فاکتور خود را به عنوان سند کالایی نگهداری کنید تا در صورت ایجاد مشکل در مواقع فروش یا برای اطلاع از صحت و سقم اظهارات فروشنده بتوانید با ارائه نمونه طلا و فاکتور آن به اتحادیه مشکل خود را برطرف نمایید.

منبع: حقانی گلد

دکمه بازگشت به بالا