لیفتراک چگونه کار میکند؟

علاقه مند به حرفه ای به عنوان اپراتور لیفتراک هستید؟ گواهینامه ها و اطلاعات خاصی وجود دارد که باید قبل از راه اندازی آن باید بدانید که در اینجا راهنمای نحوه عملکرد لیفتراک و لوازم یدکی لیفتراک کوماتسو و تنظیماتی که می توانید آنها را پیدا کنید، آورده شده است.

معرفی لیفتراک

لیفتراک ها که در اوایل قرن بیستم اختراع شدند، تأثیر زیادی بر صنعت ذخیره سازی و حمل و نقل داشتند. در حالی که طراحی و کاربرد لیفتراک ها از آن زمان تغییر کرده است، اما امروزه هنوز نقش مهمی در محیط های کاری صنعتی ایفا می کنند. چه در جابجایی محموله های جدید کالا یا حذف برف، در هر صورت استفاده از لیفتراک در محیط های صنعتی و احتمالاً برای سال های آینده رو به رشد خواهد بود.

قطعات لیفتراک

یک لیفتراک معمولی از قطعات کلیدی تشکیل شده است که به آن امکان بلند کردن و حمل کالا و مواد را می دهد. این قطعات عبارتند از: قاب، وزنه تعادل، منبع تغذیه، کالسکه و دکل که در اینجا به تفکیک هر جزء آورده شده است. آشنایی با قطعات لیفتراک برای پاسخ به سوال لیفتراک چگونه کار میکند؟ الزامی است.

1- قاب

یک لیفتراک معمولی از قطعات کلیدی تشکیل شده است که به آن امکان بلند کردن و حمل کالا و مواد را می دهد. این قطعات عبارتند از: قاب، وزنه تعادل، منبع تغذیه، کالسکه و دکل که در اینجا به تفکیک هر جزء آورده شده است.

2- وزن ضد

وزنه تعادل به قسمت عقب قاب لیفتراک متصل می شود. وظیفه این قطعه تعادل بار برداشته شده است.

3- منبع نیرو

یک لیفتراک معمولی از یک موتور احتراق داخلی استفاده می کند که سوخت آن با LPG، CNG، دیزل یا گاز طبیعی تامین می شود. برای لیفتراک برقی، نیرو از پیل سوختی یا باتری سرب اسیدی تامین می شود.

4- کالسکه

کالسکه بالا و پایین می رود و به ریل های دکل می چسبد. این جزء به عنوان پایه لیفتراک عمل می کند.

5- دکل

دکل از ریل های به هم پیوسته تشکیل شده است که به آن کنترل افقی می  هد. این یک قطعه عمودی است که بارها را بلند کرده و به پایین هل می دهد.

لیفتراک چگونه کار می کند؟

اکنون که اجزای کلیدی تشکیل دهنده یک لیفتراک و محل استفاده از آنها را فهمیدید، زمان آن فرا رسیده است که نحوه کار آنها را یاد بگیرید. لیفتراک ها از ترکیبی از سیستم های هیدرولیک و سیستم های قرقره ای برای حمل بارهای سنگین استفاده می کنند. هر سیستم در زیر بیشتر تجزیه می شود.

هیدرولیک

برای بلند کردن و کاهش بارها، سیستم هیدرولیک لیفتراک از یک سری سیلندر، پیستون و سیال استفاده می کند. برای راه اندازی سیستم هیدرولیک، اپراتور از دسته بالابر برای پایین آوردن یا بالا بردن بار استفاده می کند. دسته بالابر به پمپ متصل می شود که سیال را از طریق لوله ای که به سیلندرهای هیدرولیک منتهی می شود رانده می شود.

در داخل سیلندرهای هیدرولیک، سیال به دام می افتد و با ورود سیال، فشار بیشتری ایجاد می کند. این عمل یک نیروی رو به بالا ایجاد می کند و پیستون را به سمت بالا حرکت می دهد. نتیجه تعادل فیزیکی است – زمانی که نیروی سیال برابر با نیروی رو به پایین بار باشد.

 بررسی مکانیسم بالابر: سیلندرهای هیدرولیک

دسته بالابر به یک پمپ هوای الکتریکی در پایه لیفتراک متصل شده است. هنگامی که دسته فشار داده می شود، پمپ هوا را فعال می کند که هوای بیرون را از یک فیلتر می کشد و آن را به داخل لوله ای که به سیلندرهای هیدرولیک می رسد، وادار می کند.

یک سیلندر هیدرولیک متشکل از یک لوله توخالی است که در یک انتها بسته شده و یک پیستون روغن کاری شده انعطاف پذیر به سر دیگر آن متصل می شود. هوا از طریق پایه سیلندر به دام می افتد و اجازه می دهد گازها بدون نشت به بیرون وارد شوند.

حجم گاز در سیلندر باعث افزایش فشار داخل آن می شود. فشار وارد شده به ناحیه سر پیستون نیرویی رو به بالا ایجاد می کند. این نیرو باعث می شود که پیستون به سمت بالا حرکت کند و حجم گاز افزایش یابد و فشار به حداقل برسد. تعادل فیزیکی در ارتفاع لیفتراک و نیرویی معادل از گاز و بار لیفتراک ایجاد می کند.

برای بالا بردن بار: اپراتور دسته را به سمت جلو هل می دهد و به لیفتراک سیگنال می دهد که هوای اضافی را به سیلندرها پمپ کند.

برای کاهش بار: اپراتور دسته را به سمت عقب می کشد که به یک سوپاپ مخصوص برای تخلیه گاز از سیلندرها سیگنال می دهد.

قرقره

دوشاخه ای که بار را حمل می کند با یک جفت قرقره زنجیر غلتکی به یک قاب متصل می شود. در بالای دکل، می توانید تکیه گاه قرقره را پیدا کنید. پیستون های هیدرولیک دکل ها را به سمت بالا فشار می دهند، سپس چرخ دنده های روی دکل به زنجیره های غلتکی فشار می آورند. سپس دکل به سمت بالا حرکت می کند و چنگال را به سمت بالا می کشد.

مکانیسم بالابر: قرقره زنجیر غلتکی

پیستون های هیدرولیک به دو ساختار عمودی اصلی که به نام دکل معروف هستند متصل می شوند. شاخک هایی که قرار است بار را حمل کنند توسط یک جفت قرقره زنجیره غلتکی به بدنه اصلی لیفتراک متصل می شوند که تکیه گاه آنها چرخ دنده ای را در بالای دکل تشکیل می دهد.

از این رو، هنگامی که پیستون های هیدرولیک دکل ها را در جهت بالا فشار می دهند، چرخ دنده های روی دکل ها بر روی زنجیر غلتکی فشرده می شوند. این اتفاق می افتد زیرا یک طرف زنجیر به قاب غیرقابل حرکت لیفتراک ثابت می شود و تنها راهی که دکل ها می توانند به سمت بالا حرکت کنند این است که چرخ دنده ها در جهت عقربه های ساعت بچرخند و شاخک ها را بالای سر بکشند.

اهمیت این مکانیسم این است که به شاخک ها اجازه می دهد تا دور از دسترس سیلندرها بروند. اگر برای قرقره های زنجیره ای غلتکی در نظر گرفته نشده باشد، لیفتراک ها به سیلندرهای بسیار بلندتری نیاز دارند تا بار را تا ارتفاعی معادل بالا ببرند.

پ

کنترل لیفتراک

دو کنترل اصلی لیفتراک برای فرمان و بلند کردن است. در ظاهر، این کنترل ها ساده به نظر می رسند، اما دلیلی وجود دارد که باید قبل از استفاده از آنها گواهینامه دریافت کنید. در اینجا به تفکیک هر کنترل آمده است.

فرمان

مانند یک ماشین معمولی یا گاری گلف، لیفتراک از کنترل های فرمان مانند گاز، ترمز، فرمان، جلو و عقب استفاده می کند. لیفتراک ها در استفاده از دیفرانسیل عقب متفاوت هستند: فرمان چرخ های عقب لیفتراک را کنترل می کند.

این امر به اپراتورها کنترل و دقت بهتری در هنگام حمل بار می دهد. هنگامی که فرمان را روشن می کنید، چرخ در محور عقب شروع به چرخیدن به جلو و عقب می کند. این به طور عمدی طراحی شده است تا به اپراتور اجازه دهد تا درجه چرخش و دقت بیشتری را در حین جابجایی محموله داشته باشد.

بلند کردن

کنترل های بالابر از دو اهرم تشکیل شده است: یکی برای بالا و پایین بردن بار و دیگری برای کج کردن بار به جلو و عقب. هنگامی که اهرم بالابر را به جلو فشار می دهید، بار به سمت بالا حرکت می کند. هنگام حرکت به سمت عقب، بار به سمت پایین حرکت می کند. عملکردهای شیب کمی پیچیده تر از اهرم های بالابر هستند.

برای کج کردن بار به جلو، هوا به داخل محفظه سیلندر پمپ می شود و فشار روی سر پیستون را افزایش می دهد. در نتیجه، دکل از قاب خارج می شود.

برای کج کردن آن به عقب، هوا به طور پیوسته از محفظه خارج می شود در حالی که هوا به داخل سیلندرهای واقع در سیستم هیدرولیک پمپ می شود. هنگامی که پیستون ها جفت سیلندر را به جلو فشار می دهند، باعث می شود دکل ها به سمت خودرو متمایل شوند.

راهکارهای مهم برای کنترل بهتر لیفتراک

برای کنترل بهتر لیفتراک، داشتن گواهینامه الزامی است.

در انتخاب نوع لیفتراک برای جلوگیری از مشکلات جسمی و افزایش بهره وری رعایت ارگونومی الزامی است.

بررسی و چک لیفتراک توسط اپراتور ( قبل و بعد از استفاده ) فراموش نشود.

مانعی در مسیر دکل لیفتراک نباشه

دید اپراتور با توجه به نوع لیفتراک به هنگام خرید یا کار در نظر گرفته شود.

، نباید بیش از حد مجاز بارگیری شود.

در مکان های مجاز سوخت گیری انجام شود.

پس از پایان شیفت:

پس از استفاده اطمینان حاصل کنید که لیفتراک در محل مشخص یا مجاز پارک شده است.

شاخک ها را کاملا روی زمین پایین بیاورید و ترمز دستی را فشار دهید.

لیفتراک را خاموش کنید و کلید را بردارید.

لیفتراک را در حالت بدون مراقبت رها نکنید.

دکمه بازگشت به بالا