دانش و فناوریکسب و کار های برتر ایجی مارکت

قفل رمزدار دیجیتالی چگونه کار میکند؟

قفل الکترونیکی درب چیست؟

محتوای این مطلب نمایش

قفل دیجیتال یا قفل الکترونیکی درب روشی جدید برای ایمن سازی فضای داخلی یا  راهی برای جایگزین کلید ها یا اضافه کردن قابلیت های اضافی مثل باز کردن قفل از راه دور و غیره است.ارائه دهندگان تجهیزات امنیتی علاوه بر قفل های الکترونیکی درب برای اتومبیل ها نیز قفل الکترونیکی و قفل رمزی تولید می کنند. در هر نوع قفل درب از یک زبانه برای جلوگیری از باز شدن درب استفاده میشود که با قفل شدن درب این زبانه ثابت و بدون حرکت میماند و از ورود و خروج جلوگیری میکند.باز و بسته کردن قفل های مکانیکی قدیمی با استفاده از یک کلید انجام میشود اما قفل دیجیتال درب نیازی به کلید فیزیکی ندارد و قفل با روش های مدرن دیگر باز و بسته میشود.

امروزه قفل کردن درب خانه یا فراموش کردن کلید ذهن شما را درگیر نخواهد کرد زیرا به لطف انواع قفل های الکترونیکی موجود در بازار این مشکلات حل شده اند.قفل الکترونیکی با استفاده از جریان الکتریکی عمل میکند و حتی به سیستم کنترل دسترسی هم متصل میشود و نکته خوب و مهم این که معمولا قفل های الکترونیکی با دستگیره های دیجیتال مناسب به فروش میرسند و روی انواع درب های چوبی و فلزی و حتی درب ضد سرقت هم نصب میشوند و ظاهری زیبا دارند.

مقایسه نحوه عملکرد قفل های مکانیکی و قفل های الکترونیکی

قفل های مکانیکی قدیمی از روش های مختلفی برای امنیت بیشتر و باز نشدن قفل استفاده میکنند.قفل های مکانیکی از پین هایی استفاده میکنند که تا زمانی که کلید وارد قفل نشده مانع از چرخیدن سیلندر قفل میشود .دو ردیف پین در هر قفل وجود دارد که یک ردیف در داخل سیلندر قفل و ردیف دیگر در بدنه قفل قرار دارد. زمانی که کلید وارد سیلندر قفل می‌شود، لبه ناهموار کلید، پین‌ها را حرکت می‌دهد و پین‌ها در موقعیت صحیح قرار می‌گیرند. زمانی که کلید وارد سیلندر قفل می‌شود، هر کدام از پین‌های داخل سیلندر تا اندازه مناسب حرکت می‌کنند و پین‌هایی که در پشت آنها در بدنه قفل قرار دارند را در جای مناسب قرار می‌دهند. زمانی که کلید پین‌ها را حرکت می‌دهد، پین‌هایی که در بدنه قرار دارند از سیلندر قفل بیرون رانده می‌شوند و به سیلندر اجازه حرکت می‌دهند و با حرکت سیلندر قفل باز می‌شود.

اما قفل های الکترونیکی درب شامل قطعاتی به نام محرک ها هستند که پیچ یا استوانه قفل را به موتور کوچکی متصل میکنند که کاملا درون درب یا قاب قفل قرار دارد.موتور توسط یک پالس الکتریکی کنترل می‌شود، که ممکن است از چندین طریق ایجاد شود، توسط یک کارت خوان الکترونیکی، توسط یک صفحه کلید یا یک سنسور کنترل از راه دور بی سیم. در هر صورت، قفل درب الکترونیکی پیکربندی شده است که محرک موتور را تنها پس از دریافت صحیح ورودی الکترونیکی، حرکت دهد.

هر کدام از این قفل ها جوانب مثبت و منفی دارند.مثلا کلید های فلزی قفل های مکانیکی مثل کار ها یا ریموت های قفل های الکترونیکی آسیب نمیبینند .در قفل های الکترونیکی میتوان به راحتی رمز ورود یا هر چیزی را تغییر داد اما در قفل های مکانیکی این طور نیست و کمی سخت تر است.قطع برق برای قفل های الکترونیکی مشکل ساز است اما قفل های مکانیکی نیازی به برق ندارند.

مزایای قفل های الکترونیکی

    به کلید نیاز ندارید

با قفل های الکترونیکی دیگر نیازی به حمل دسته کلید خانه یا محل کار نیست و میتوانید با داشتن یک رمز ورود برای قفل دیجیتال کار خود را راحت کنید.

    غیر قابل نفوذ یا شکسته شدن درب

اگر از قفل الکترونیکی در خانه خود استفاده کنید دیگر اصلا نباید نگران وسایل داخل خانه باشید زیرا سارقین نمیتوانند کاری انجام دهند در مقابل این قفل ها.نکمته مهم تر این است که وقتی شما وارد یا خارج میشوید درب به صورت خودکار بسته و قفل میشود.

    تعمیر و نگهداری ارزان

یکی از مزایای مهم این قفل های الکترونیکی این است که چندین سال میتوانند با یک باتری کار کنند و اگر درست نصب شوند نیازی به تعمیر ندارند مگر اینکه کاربران با آنها نادرست کار کنند.

معایب قفل های الکترونیکی

    رمز ورود را به اشتراک نگذارید

بعضی اوقات فرد مجبور میشود رمز ورود خود را به همسایگان دهد ولی باید دقت کنید که فقط رمز را به کسی دهید که به آن اطمینان دارید و بعد از رسیدن به منزل سریعا رمز قبلی را از حافظه پاک کنید و رمز جدید ایجاد کنید.

    قطع برق

بعضی از قفل های الکترونیکی چندین سال فقط با بتری کار میکنند اما بعضی قفل های دیگر با برق مستقیم کار میکنند و اگر برق قطع شود قفل نیز از کار میافتد.

    فراموش کردن رمز

اگر رمزی که برای ورود و خروج انتخاب کرده اید را فراموش کنید باید صبر کنید تا یک متخصص به کمک شما بیاید و اصلا نمیتوانید وارد شوید پس سعی بیهوده نکنید.

طرز کار قفل هوشمند چگونه است؟

یک فنآوری نسبتاً جدید و در حال پیشرفت است. برخی از انواع قفل دیجیتال به اسکن اثر انگشت مجهز هستند، در حالی که دیگران از صفحه کلید رمزدار و برنامه‌های تلفن همراه استفاده می‌نمایند. قفل کارن فراتر از توانایی قفل‌های معمولی عمل می‌کنند.

بسیاری از آن‌ها دارای دو اتصال بلوتوث و وای فای هستند که باعث افزایش توانایی استفاده از ویژگی‌های از راه دور می‌شود. اگر یک قفل رمزی فقط از قابلیت اتصال بلوتوث برخوردار باشد، اگر درب ورودی خیلی از مرکز هوشمند خانه شما فاصله داشته باشد، با مشکل اتصال مواجه خواهید شد.

ویژگی‌های مهم قفل هوشمند

در اینجا برخی از ویژگی‌های مهم در راستای طرز کار قفل هوشمند وجود دارند که باید بدانید:

پشتیبانی از برنامه

اکثر قفل خانه هوشمند دارای برنامه‌های iOS و Android هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا از راه دور و از طریق دستگاه تلفن همراه خود درب را باز و بسته کرده رفت و آمد را کنترل کنید. این قفل از هر فعالیتی که درب جلوی ملک شما اتفاق بیافتد، یک هشدار را به گوشی همراه شما ارسال می‌کند.

اتصال به وای فای

اتصال Wi-Fi به شما این امکان را می‌دهد تا رفت و آمدهای مربوط به ورود و خروج را به صورت به سرعت مشاهده کنید. بنابراین همیشه می‌دانید چه کسی و در چه زمانی از خانه شما آمده و خارج شده است. این یک ویژگی مهم برای والدینی است که می‌خواهند مطمئن شوند بچه‌هایشان از مدرسه به سلامت به خانه رسیده‌اند.

 اتصال به بلوتوث

 طرز کار قفل هوشمند به صورت اتصال با بلوتوث نیز امکان پذیر است. بلوتوث با اتصال به تلفن هوشمند و باز کردن قفل درب هنگام نزدیک شدن، به قفل هوشمند کمک می‌کند تا کاربر را شناسایی کند.

گزینه‌های ورود بدون کلید چندگانه

چندین گزینه ورود بدون کلید می‌توانند شامل باز شدن قفل نزدیک با تلفن هوشمند، باز کردن قفل از راه دور، کد عبرو، دستورات صوتی، تشخیص لمس یا اثر انگشت، تشخیص با عنبیه چشم و بسیاری موارد دیگر باشد.

ایجاد کدهای ورودی دائمی یا موقت

بسیاری از قفل‌های الکترونیکی به شما این امکان را می‌دهند تا برای ورود میهمانان، خدمات نظافت، خدمات تعمیر و تک تک اعضای خانواده خود کدهای ورود دائمی یا موقتی ایجاد کنید.

تنظیم محدودیت‌های دسترسی

برای هر کد ورودی محدودیت‌های دسترسی تعیین کنید. محدودیت‌ها می‌توانند شامل روزهای هفته و ساعات خاص باشند تا اطمینان حاصل شود که دارندگان کد فقط در زمان‌های تأیید شده به ملک شما دسترسی دارند.

گزینه‌های قفل خودکار

گزینه‌های قفل خودکار به شما این امکان را می‌دهد تا قفل هوشمند خود را تنظیم کنید، تا درصورتی که درب برای مدت زمان مشخصی باز بماند، به طور خودکار قفل شود. قفل خودکار یکی از موارد مهم در طرز کار قفل هوشمند است.

دریافت هشدارها بر روی تلفن هوشمند

اگر کسی سعی در ورود به ملک شما را دارد، هشدارهایی از طریق تلفن هوشمند خود دریافت می‌کنید. همچنین می‌توانید قفل خود را تنظیم کنید تا در صورت بروز چنین اتفاقی به طور خودکار به پلیس یا سرویس امنیت خانه اطلاع دهد.

ادغام با سیستم اتوماسیون

با خانه هوشمند متصل شده خود یکپارچه شوید تا هنگام باز شدن قفل درب، سایر دستگاه‌های خانه هوشمند را فعال کنید. به عنوان مثال، چراغ‌های هوشمند خود را تنظیم کنید تا هنگام باز شدن قفل درب، روشن شوند.

هماهنگی قفل هوشمند با دوربین امنیتی

برای امنیت بیشتر، قفل دیجیتال خود را با دوربین داخلی همگام سازی کنید. هر کسی که به خانه شما دسترسی پیدا می‌کند (یا تلاش می‌کند) را مشاهده یا ضبط کنید. ویژگی‌ها بسته به برند و مدل متفاوت هستند.

 نگرانی‌های رایج در مورد طرز کار قفل هوشمند

 وقتی صحبت از امنیت خانه و خانواده شما می‌شود، طبیعی است که نگرانی در مورد خرید قفل هوشمند داشته باشید. در اینجا برخی از نگرانی‌های مشترک بسیاری از مردم در مورد قفل‌های هوشمند وجود دارند:

آیا یک هکر می‌تواند از اتصال قفل هوشمند متصل به وای فای برای دسترسی به خانه استفاده کند؟

با راه اندازی سیستم وای فای خود با استفاده از بهترین اقدامات امنیتی، دستگاه‌های هوشمند خانه متصل را از هکرها و دستکاری‌های الکترونیکی ایمن نگه دارید. به عنوان مثال، برای اتصال به وای فای خود به گذرواژه نیاز دارید و همیشه از گذرواژه‌های پیچیده استفاده کنید.

از آنجا که قفل هوشمند و تمام دستگاه‌های خانه هوشمند متصل، از طریق تنظیمات وای فای مشابه رایانه‌ها، تلفن‌های هوشمند، تبلت و خدمات پخش تلویزیون به اینترنت دسترسی دارند، یک راه اندازی امن وای فای بسیار مهم است.

برای قفل‌های هوشمند چقدر هزینه باید هزینه کنیم؟

قیمت براساس برند، مدل، ویژگی‌ها، کشور سازنده و گارانتی متغییر خواهد بود.

اگر اتصال به اینترنت یا برق قطع شود، چگونه می‌توانیم وارد خانه خود شویم؟

بسیاری از مدل‌های قفل هوشمند دارای یک درگاه کلید سنتی نیز هستند، بنابراین در صورت نیاز می‌توانید از آن به عنوان قفل استاندارد استفاده کنید. تولیدکنندگان قفل هوشمند از این نوع مسائل آگاه هستند و بسیاری از راه‌حل‌های خاص خود را برای این شرایط ارائه می‌دهند.

در صورتی که برای خرید قفل‌های هوشمند نیاز به دریافت مشاوره دارید و نسب به طرز کار این مصول تردید دارید و برایتان سوال ایجاد شده است، با تماس مستقیم با کارشناسان فنی می‌توانید نسبت به این گجت هوشمند اطلاعات جامعی را دریافت کنید.

دکمه بازگشت به بالا