سلامتی و پزشکیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

شستشوی صورت بعد از لیزر فرکشنال

شستن صورت بعد از لیزر فرکشنال و نکاتی که باید رعایت کنید

روش های بسیاری زیادی برای جوانسازی پوست صورت و از بین بردن ایرادات پوست وجود دارد، بعضی از این روش ها و دستورالعمل ها را در خانه هم می توانید انجام دهید و بعضی از روش های حرفه ای دیگر را باید در کلینیک های تخصصی و زیر نظر پزشک متخصص امتحان کنید. لازم به ذکر نیست که روش های حرفه ای، تاثیر سریع تر و بیشتری دارند و همچنین از نظر بهداشتی و سلامت، مورد تایید سازمان بهداشت هستند. یکی از روش هایی که برای از بین بردن اسکار آکنه، جای زخم، جای آبله مرغان و سالک و همچنین جوانسازی پوست استفاده می شود، روش آر اف فرکشنال است. اگر تصمیم گرفته اید که از این روش درمانی استفاده کنید ولی درباره مراقبت های بعد از آن مانند شستشوی صورت، اطلاعاتی ندارید با این مطلب همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

فرکشنال صورت روشی است که بسیار مدرن می باشد و جهت جوانسازی پوست – ترمیم پوست و تحریک کردن رشته های کلاژن به کار می رود. مراقبت های قبل و بعد از نکته ای است که بسیار حائز اهمیت می باشد چون بر نتیجه لیزر فرکشنال بسیار تاثیر گذار می باشد و بایستی به خوبی آن را انجام داد به همین دلیل در این مقاله مراقبت های لازم قبل و بعد از لیزر  آر اف فرکشنال مطرح شده است که بتوان آن ها را به خوبی انجام داد.

مراقبت های بعد از لیزر فرشکنال

 • بعد از انجام دادن می توان یک روز بعد از آن استحمام کرد . اما می بایستی از تماس مستقیم آب دوش بر ناحیه لیزر شده خودداری شود
 •  بعد  از  انجام لیزر پوست ملتهب می شود که می توان این مسئله را با کمپرس یخ و سرمای موضعی بهبود بخشید .
 •       12 الی 24 ساعت پس از انجام دادن لیزر پوست حالت قهوه ای به خود می گیرد که به آن حالت آفتاب سوختگی گفته می شود . اما این مسئله هیچ جای نگرانی ندارد چون سه الی شش روز این مشکل با عمل پوست اندازی رفع می شود و بعد از این پوست به صورت نسبی شاداب می شود .
 •    در هفت روز اول پس از استفاده از کرم ها معمول و لوازم آرایش ممنوع می باشد .
 • اگر پوست به زخم مبتلا شد می توان از کرم های آنتی بیوتیک یا کرم هایی که برای ترمیم پوست هستند استفاده کرد . هنگامی که آفتاب به شدت باشد نبایست در آن قرار گرفت و باید صورت شخص پوشانده شود از ماسک هایی که به شکل پارچه ای هستند .

مزایای لیزر فرکشنال

 • رنگدانه سازی و به حداقل رساندن لکه های پیری
 • درمان آسیب های ناشی از نور خورشید و کمک به بهبود آسیب های خطرناک پوست
 • رفع خطوط و چین وچروک های ظریف مانند خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و
 • رفع زخم های سطحی و پاک کردن اثرات آکنه و سایر زخم ها
 • درمان اکتینیک کراتوز (AK) که یک پیش سرطانی شایع است.
 • به حداقل رساندن
 • (آکنه، جراحی، سوختگی)
 • قوام و استحکام پوست

روش کار لیزر فرکشنال

 • به طور کلی ابتدا پوست تمیز شده و در صورت نیاز از بی حسی موضعی استفاده می شود.
 • سپس لیزر فرکشنال بر روی سطح ناحیه مورد نظر به صورت یک سری حرکات افقی و عمودی عبور می کند.
 • با اثر گذاری لیزر سوراخ های میکروسکوپی زیادی بر روی پوست ایجاد می شود و فرآیند بازسازی و بهبود پوست را فعال می کند. این ویژگی باعث ایجاد پوستی سالم و جوانتر می شود.

مراقبت های قبل از لیزر فرکشنال

 1. یک ماه قبل از لیزر درمانی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و برنزه کردن، پرهیز کنید.
 2. یک ماه قبل از لیزر CO2 فرکشنال، استفاده از محصولات لایه بردار یا جوانسازی پوست با دیگر روش ها را متوقف کنید.
 3. مصرف داروهایی مانند آسپرین، ادویل و ناپروکسن یا هر نوع داروی ضد التهابی دیگری باید قطع شود.
 4. از هر نوع درمان با اسید گلیکولیک اجتناب نمایید.
 5. یک ماه قبل از لیزر درمانی، نباید از اپیلاسیون، وکس، موم یا روش های مالشی و ساینده پوست استفاده کنید.
 6. شاید نیاز باشد چند هفته پیش از جلسه ی لیزر درمانی از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید.
 • بعد از لیزر فرکشنال برای کاهش هر گونه التهاب و یا قرمزی توصیه می شود از کمپرس یخ استفاده کنید تا قسمت مورد نظر خنک باشد.
 • از شست و شوی صورت تا چند ساعت اولیه خودداری کنید.
 • انجام دادن ماساژ و یا هر گونه فشار در ناحیه مورد نظر تا سه روز ممنوع می باشد.
 • بعد از انجام لیزر فرکشنال توصیه می شود از هر گونه تحریک پوستی خودداری کنید.
 • استفاده از کرم ضد آفتاب به صورت روزانه فراموش نشود خصوصاً به هنگامی که لیزر فرکشنال انجام داده اید.
 • از کرم مرطوب به صورت روزانه، حداقل تا هفته ی اول استفاده شود.
 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید و در صورت الزام حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از یک ماه قبل از لیزر فرکشنال از برنزه کردن خودداری کنید و حتی بعد از لیزر فرکشنال تا مدت ها از برنزه کردن خودداری کنید و در صورت لزوم از پزشک خود اجازه بگیرید.
 • در صورت هر گونه مشکل با پزشک خود تماس بگیرید.
 • توجه داشته باشید بهتر است برای تأثیر بیشتر لیزر فرکشنال تعداد جلسات را کامل انجام دهید و فاصله ی بین جلسه ها معمولاً سه هفته تا یک ماه است.

24 ساعت بعد از لیزر به هیچ وجه نباید شستشوی صورت انجام شود. از آنجا که در این روش درمانی یک لایه اپیدرم پوست برداشته می شود در نتیجه پوست صورت حساس است و در صورت نگهداری نادرست ممکن است پوست دچار التهاب شدید شود. حتی در مواقعی که برای کاهش التهاب از کمپرس سرد استفاده می شود باید توجه داشته باشید به هیچ وجه رطوبت با پوست شما تماس نداشته باشد. تا 7 روز بعد از لیزر تنها باید صورت خود را با آب بشویید و از مواد پاک کننده پوست استفاده نشود.

کرم ترمیم کننده بعد از لیزر فرکشنال

در لیزر فراکشنال پوست دچار التهاب و قرمزی می شود و پزشک برای مراجعه کننده یک کرم ترمیم کننده بعد از لیزر تجویز می کند که تا حد زیادی التهاب را کم می کند و در گذشت چند هفته، باعث ترمیم سریع تر پوست می شود.

درمان سوختگی بعد از لیزر فرکشنال

12 تا 24 ساعت بعد از لیزر محل لیزر حالت آفتاب سوختگی پیدا میکند (قهوه ای سوخته) و این حالت طی 3 تا 6 روز با پوست اندازی برطرف میشود، بعد از آن پوست نسبتاً شفاف و کمی قرمز ظاهر میشود که این قرمزی خفیف ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد. در طی مدتی که پوست شبیه آفتاب سوختگی است کرم های ترمیم کننده یا کرم های حاوی آنتی بیوتیک تجویز میشود تا پوست سریعتر ترمیم شود.

تیره شدن پوست بعد از لیزر فرکشنال

در مواردی که اسکارها عمیق است و پزشک مجبور است برای تأثیر بهتر از قدرت بالای دستگاه استفاده کند، احتمال بروز بعد از لیزر وجود دارد؛ ولی اگر ایجاد شد معمولاً این لکه ها طی حداکثر دو ماه بهبود پیدا میکند. در ضمن بعضی مناطق پوست مثل چانه و بینی و گونه (پوست روی استخوان) حساس تر است و افرادی که پوست تیره دارند. جهت جلوگیری از تغییر رنگ پس از لیزر از قرار گیری طولانی مدت در معرض نور خورشید نیز باید جلوگیری کرد.

جوش زدن بعد از لیزر فرکشنال

پس از لیزر درمان بروز و التهاب در پوست امری محتمل می باشد که به حساسیت پوست بستگی خواهد داشت. پزشک پس از لیزر درمانی به فرد جهت جلوگیری از بروز جوش ها و رفع آنها مصرف کرم زینک را توصیه خواهد کرد.

افراد نامناسب جهت انجام لیزر فرکشنال

لیزر درمانی برای افراد باردار، کسانی که حساسیت زیادی به نور دارند و همچنین افراد دارای بدخیمی ها و عفونت های پوستی به هیچ عنوان توصیه نمی شود؛ اما سایر افراد بالای 20 سال می توانند زیر نظر پزشک در صورت نیاز از لیزر درمانی استفاده کنند.

هزینه لیزر فرکشنال

عوامل تعیین کننده هزینه لیزر فرکشنال، بر اساس نوع دستگاه، تخصص و تجربه پزشکی که از دستگاه استفاده خواهد کرد، خدمات کلینیک زیبایی و فرایندهای دیگر در این حوزه هستند.

دکمه بازگشت به بالا