اخبار بازارکسب و کار های برتر ایجی مارکت

مزایا و معایب سیستم شوتینگ زباله

همه چیز درباره سیستم شوتینگ زباله

از بین بردن و دور کردن زباله از محل سکونت همیشه یکی از دغدغه های مردم آپارتمان نشین بوده  است. در گذشته افراد مجبور بودند زباله های خود را به وسیله آسانسور یا از طریق راه پله ها به طبقه پایین برسانند اما این روش مشکلات زیادی داشت. استفاده از آسانسور برای حمل زباله باعث می شود بوی بدی در آسانسور بپیچد و اصلا بهداشتی نیست. گاهی کیسه های زباله در این مسیر پاره می شوند و آلودگی و بوی بد، ساکنان ساختمان را آزرده می سازد. در گذر زمان راهکار های مختلفی برای رفع این دسته از مشکلات پیشنهاد شد و یکی از این راهکارها استفاده از سیستم شوتینگ زباله است. در این مطلب توضیحات بیشتری در مورد این سیستم خواهیم داد. پس تا انتها همراه ما باشید.

سیستم شوتینگ زباله از یک کانال بزرگ و هم ارتفاع با ارتفاع ساختمان و قطر زیاد تشکیل شده  است که تقریبا در همه طبقات آپارتمان دریچه هایی دارد. ساکنان مکان مورد نظر می توانند کیسه های زباله خود را از طریق این دریچه ها به کانال منتقل کنند. کیسه های زباله در نهایت به وسیله نیروی جاذبه و بدون دخالت انسان به قسمت جمع آوری زباله ها که معمولا در طبقه همکف قرار دارد می رسند. امروزه از این سیستم جمع آوری زباله در بسیاری از ساختمان ها استفاده می شود. بیشتر شوتینگ ها در هر طبقه دریچه ای دارند که به وسیله یک درپوش کاملا بسته می شود. این درپوش باعث می شود که بوی بد زباله در ساختمان نپیچد و بهداشت تا جای ممکن رعایت شود.

استفاده از این سیستم در مجتمع های مسکونی و حتی ساختمان های در حال ساخت اگر مطابق با استاندارد باشد و به درستی تعبیه شود مزیت های فراوانی دارد که در ادامه به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد. با استفاده از این سیستم دیگر لازم نیست ساکنان آپارتمان از طبقات بالا زباله های خود را حمل کنند و آن را به طبقات پایین و محل جمع آوری زباله ها برسانند. در این روش احتمال پاره شدن کیسه های زباله و پخش شدن آن نیز به حداقل می رسد. اگر در ساختمان یک سیستم جدا برای زباله های قابل بازیافت در نظر گرفته شود، دیگر لازم نیست کسی را استخدام کنید تا آن ها را خارج از ساختمان تفکیک کند و در نتیجه در هزینه ها نیز صرفه جویی خواهد شد.

صرفه جویی در زمان و هزینه

با استفاده از این سیستم دیگر لازم نیست برای جابه جایی زباله های خود از آسانسور استفاده کنید. در نتیجه استهلاک آسانسور کمتر می شود، مصرف برق نیز کاهش پیدا می کند و در کل در وقت خود و هزینه های ساختمان صرفه جویی کرده اید. استفاده از این سیستم برای دفع زباله روشی بهداشتی برای انجام این کار است. با توجه به این که زباله ها محل تجمع میکروب ها و حشرات هستند، دیگر مجبور نخواهید بود برای جابه جایی زباله ها به آن ها دست بزنید و در معرض آلودگی یا بیماری قرار بگیرید. علاوه بر این، این سیستم باعث جلوگیری از پخش شدن بوی بد زباله و حشرات در ساختمان می شود و زباله ها را از دید ساکنان مجتمع دور می کند و جلوه بهتری به محل سکونت شما می دهد.

اگر سیستم شوتینگ زباله مطابق استانداردها ساخته نشود و محل نصب آن درست نباشد، می تواند مشکلاتی را نیز با خود به همراه آورد. این سیستم ایمن است مگر این که در نحوه استفاده و رعایت بهداشت آن کوتاهی شود. اگر زباله ها در محل جمع آوری به حال خود رها شوند و به درستی تخلیه نشوند، می توانند زمینه بیماری های باکتریایی مانند سالمونلا، سودوموناس، اشرشیاکولای و استافیلوکوک اورئوس را فراهم کنند.

زباله ها زیستگاهی عالی برای قارچ های بیماری زا و خطرناک نیز هستند که می توانند به دستگاه تنفسی انسان حمله کرده و عوارض شدیدی داشته باشند. پس کانال ها حتما باید به روشی درست و در دوره های زمانی مناسب تمیز شوند. اگر دریچه های شوتینگ که وظیفه جلوگیری از ورود هوا به آن را دارند به طور کامل و خودکار بسته نشوند، ممکن است آتش سوزی رخ دهد. مطالعات نشان داده  است که چربی درون شوتینگ حتی در دمای 180 درجه نیز قابل اشتعال است. اگر دریچه های شوتینگی خراب باشد یا سیستم تهویه آن مشکل داشته باشد ممکن است آتش را در کل طبقات ساختمان نیز پخش کند.

شستشوی سیستم شوتینگ زباله

در سیستم های جدید شوتینگ شستشو به صورت خودکار انجام می شود. آب از خروجی های مختلف در طول کانال با فشار به داخل کانال سرازیر می شود و همزمان برس های چرخنده بزرگی در طول کانال حرکت می کنند و جرم موجود بر دیواره های کانال را از بین می برند. در نتیجه دیواره های کانال تمیز می شوند و آب کثیف نیز به فاضلاب راه پیدا می کند. با استفاده از این روش کارآمد امکان ترویج بیماری و آتش سوزی نیز به حداقل می رسد.

شوتینگ زباله در پروژه های در حال ساخت

در ساختمان سازی روزانه حجم زیادی زباله تولید می شود. دفع و انتقال این زباله ها که شامل آجر های شکسته، سنگ ها و باقی مانده مصالح هستند کار سخت و خسته کننده ای به نظر می رسد. به همین دلیل سازندگان اغلب برای جمع آوری زباله این سیستم را در ساختمان های در حال ساخت خود تعبیه می کنند و به راحتی از طبقات بالا زباله ها را به محل دفع زباله انتقال می دهند.

امروزه سیستم های شوتینگ زباله در بسیاری از آپارتمان های مدرن، برج ها و هتل ها تعبیه شده  است و پیش بینی می شود در آینده ساختمان های بیشتری نیز از این سیستم کارآمد استفاده کنند. بنابراین در این مطلب سعی کردیم این سیستم را به طور کامل به شما معرفی کنیم و مزایا و معایب آن را برای شما شرح دهیم.

زباله چه از نوع خشک و چه از نوع تر در برج ها و آپارتمان های مسکونی همیشه یکی از موضوعات مورد بحث  است. زباله های هر واحد مسکونی مشکلات عمده ای از جمله آلودگی مشاعات و سر و صدای اضافی را در پی دارد. سیستم  شوتینگ زباله که به منظور برطرف کردن تمامی این مشکلات طراحی و نصب  می شود، علاوه بر خلاص کردن برج ها و آپارتمان ها از دردسرهای مربوط به دفع زباله، گام بلندی در جهت مدیریت کارآمد زباله و بازیابی آن به شمار می رود. در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, با معرفی کامل سیستم شوتینگ زباله، بررسی مزایا، معایب و نحوه کارکرد آن با ما همراه باشید.

سیستم شوتینگ زباله چیست؟

شوتینگ زباله یک سیستمی است که برای دور انداختن زباله و پسماند و در بعضی موارد ملحفه در و بلند مرتبه طراحی می شود. اجرای این سیستم نه فقط جمع اوری زباله و پسماند را راحت می کند بلکه برای ساختمان های بلند هم صرفه اقتصادی دارد.

به صورت خلاصه می توان گفت که شوتینگ زباله تشکیل شده از چند دریچه برای دریافت و خروج زباله و یک کانال برای حمل و هدایت زباله تا پایین ساختمان. علاوه بر برج ها مسکونی و تجاری، امروزه بیشتر ساختمان های صنعتی و بیمارستان ها و هتل های مدرن برای جمع آوری ملحفه های کثیف هر طبقه و انتقال آن به رختشوی خانه از این سیستم استفاده می کنند. مدل های پیشرفته این سیستم به منظور رعایت بهداشت محیط و پیشگیری از پیچیدن بوی مجهز به سیستم یا تهویه می باشند.

اجزای تشکیل دهنده سیستم شوتینگ زباله

کانال اصلی شوت زباله

ارتفاع این کانال به تعداد طبقات و واحدهای ساختمانی و همچنین کاربری آن بستگی دارد. این مجرا از جنس فولاد ضد زنگ و گالوانیزه ساخته  می شود و به منظور به حداقل رساندن اصطکاک میان سطح و زباله ها، دارای سطح مقطع استوانه ای است. اندازه کانال اصلی به تعداد واحدهای ساختمانی بستگی دارد و به طور کلی در بازه 40 سانتی متری تا 80 سانتی متری قرار می گیرد.

کانال تقسیم کننده یا سه راهی

این سه راهی در واقع محل تماس میان کانال اصلی و دریچه شوت زباله است که زباله بعد از خارج شدن از محفظه دریچه شوت زباله از طریق این سه راهی و کانال تقسیم کننده و وارد کانال اصلی  می شود.

سیستم شستشو

شستشوی خودکار سیستم های شوتینگ زباله یکی از مهم ترین قسمت های آن ها به شمار  می رود. نحوه کارکرد این سیستم شستشو به این گونه است که نازل های خروج آب در قسمت های مختلف قرارگرفته اند که مسئول پاشش پرفشار آب هستند. برخی از سیستم های شستشو به منظور کارایی بهتر به یکسری فرچه و ابزار تمیزکنندگی مخصوص مجهز شده اند.

سرعت گیر

با بالا رفتن تعداد طبقات و ارتفاع ساختمان ها به ویژه برج های مسکونی و به منظور کاهش سرعت سقوط زباله از ارتفاع بالا اقدام به نصب سرعت گیر در بخش های مختلف کانال اصلی  می شود. با استفاده از سرعت گیر ها  می توان از پاره شدن کیسه های زباله در هنگام رسیدن به مخزن زباله جلوگیری کرد.

دریچه شوت زباله

یک عدد از این دریچه ها در تمامی واحدهای ساختمانی قرار  می گیرند که از جنس فولاد ضد زنگ و گالوانیزه است. این دریچه به گونه ای طراحی شده است که کاربر با باز کردن آن با بوی بد کانال تماس نداشته باشد. به طوری که با باز کردن این دریچه مجرای ورودی به کانال اصلی بسته می شود و فرد به یک محفظه کوچک در ارتباط است که باید زباله خود را در آن قرار دهد. با بسته شدن دریچه زباله به صورت خودکار از این محفظه وارد کانال اصلی  می شود.

دریچه انتهایی

این نوع از دریچه همان طور که از اسم آن پیداست در قسمت انتهایی کانال اصلی قرار گرفته است و با رسیدن زباله به آن به صورت خودکار باز و بسته  می شود. به منظور جلوگیری از انتشار بو و همچنین ورود حشرات موذی این دریچه باید به طور مناسبی عایق کاری شود.

سیستم تهویه

به منظور تخلیه هوای نامطبوع داخل مخزن گردآوری زباله و همچنین کانال اصلی، یک سیستم تهویه در نظر گرفته شده است که هوای داخل فضاهای مختلف سیستم شوتینگ زباله را به قسمت انتهایی کانال اصلی هدایت  می کند.

عایق صوتی

به منظور جلوگیری از انتشار صدای مربوط به تخلیه زباله و برخورد آن با بخش های مختلف سیستم شوتینگ زباله که واقعاً  می تواند آزار دهنده باشد، یک پوشش عایق صوتی را در جداره بیرونی قسمت های مختلف سیستم نصب  می کنند.

مخزن زباله

این قسمت سیستم شوتینگ در واقع مخزن مخصوص گردآوری زباله است. این مخزن ها  می توانند مجهز به دستگاه های فشرده ساز یا کامپکتور باشند که حجم زباله ها را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهند.

انواع سیستم شوتینگ زباله

دسته بندی    های گوناگون در مورد سیستم    های شوتینگ زباله صورت گرفته است اما به صورت کلی از نظر شرایط نصب و قرارگیری  آنها میتوان این سیستم ها را در دوسته کلی زیر تقسیم کرد.

– شوتینگ داخلی

– شوتینگ خارجی

دسته بندی دیگری که در مورد سیستم    های شوتینگ زباله انجام گرفته است بر پایه کارکرد  آنها بوده که به صورت زیر است:

– شوتینگ نخاله ساختمانی

– شوتینگ زباله    های غیرقابل بازیافت

– شوتینگ زباله    های بازیافت پذیر

– شوتینگ بیمارستانی

– شوتینگ هتل ها

مزایای نصب شوتینگ زباله در ساختمان

دفع راحت زباله

با استفاده از شوت زباله به آسانی می توان زباله ها را از ساختمان های بلند و چندین طبقه جمع آوری کرد، در نتیجه حمل آن ها از سطح شهر آسان تر انجام می گیرد. هر سیستم شوتینگ مجهز به مخزن زباله است که می توان آن را به وسیله ماشین حمل زباله شهری به آسانی تخلیه کرد.

جلوگیری از ورود حشرات موذی به ساختمان

روی هم انباشته شدن زباله ها سبب ایجاد فضایی مرطوب می شود که امکان رشد میکروب ها و حشرات موذی را فراهم می کند، ولی وجود دریچه در انتهای کانال های شوتینگ از ورود حشرات به داخل ساختمان و محل زندگی اشخاص پیشگیری می کند.

حفظ نظافت در ساختمان

یکی از مشکلاتی که همیشه موقع حمل کیسه زباله ها به بیرون از ساختمان وجود دارد ریختن شیرابه در مسیر راه پله ها یا آسانسور است که این کار ظاهری ناخوشایند به ساختمان بخشیده و بوی بدی به وجود می آید.

پیشگیری از ترافیک در راه پله و آسانسور

با استفاده از این سیستم دیگر احتیاجی به تردد برای انتقال زباله ها به مخزن جمع آوری زباله نیست، چون به آسانی می توان کیسه زباله را از دریچه کانال به مخزن زباله پرتاب کرد. قرار دادن شوتینگ زباله در هر طبقه آسایش ساکنین را تامین نموده و نه فقط در وقت کرده، بلکه پاکیزی را هم در ساختمان به ارمغان می آورد.

نصب شوتینگ زباله در ساختمان از نظر اقتصادی خیلی مقرون به صرفه است و هزینه های اضافی بر ساکنین تحمیل نخواهد کرد.

این سیستم باعث آسانسور و نیروی انسانی می شود و آسایش و راحتی را برای اهالی ساختمان دارد.

برگرفته شده از:

youtube

پویان گسترش

آرزو احسانی

آرزو احسانی هستم علاقمند به نویسندگی و مساعل کسب و کار و اقتصادی
دکمه بازگشت به بالا