عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

پرینتر جوهر افشان چیست؟

از رایج ترین دستگاه های چاپ و پرینت که امروزه مورد استفاده بسیاری از کاربران برای مصارف خانگی و اداری قرار گرفته، پرینتر جوهر افشان است.چاپ جوهر افشان، چاپی است که به صورت مستقیم با متریالی که قرار است رویش چاپ صورت بگیرد رابطه ای ندارد بنابراین امکان چاپ بر روی سطوح پیچیده و منحنی ساخته شده از جنس ها و مواد مختلف را در اختیار قرار میدهد. نکته قابل توجه در این شیوه، توانایی چاپ اطلاعات متغییر به صورت سریع و مقرون به صرفه است که به عنوان امتیازی اساسی تلقی میگردد.

پرینتر جوهر افشان چیست و چگونه کار می کند؟ معرفی 5 قطعه مهم

اگر به دنبال بهترین پرینتر های جوهر افشان هستید، تا برای خانه یا اداره خود یک چاپگر مناسب و البته کاربردی انتخاب کنید، ما در این مقاله از طوطی کالا بهترین پرینترهای جوهر افشان را به شما معرفی خواهیم کرد، بنابراین ادامه مقاله را از دست ندهید.

پرینتر جوهر افشان چیست؟

پرینتر جوهر افشان (به انگلیسی Inkjet Printing) یکی از لوازم جانبی خروجی کامپیوتر است که امکان انتقال جوهر بر روی سطح چاپ شونده بدون تماس با آن را دارا می باشد. چاپ جوهر افشان جوهر را بر روی کاغذ اسپری کرده و یک کپی کاغذی از متن و تصویر به وجود می آورد.این دستگاه به صورت تک کاره، سه کاره و چهار کاره و در تنوعی از مدل ها و قیمت ها در بازار ارائه شده است.

انواع پرینتر جوهرافشان

1 – پرینتر جوهر افشان تک کاره

این مدل از پرینتر رنگی تک کاره از کارتریج مشکی و رنگی که از رنگ های اصلی شامل (زرد، قرمز و آبی) بوده تشکیل شده است که قادرند تصاویر و اسناد را به صورت رنگی و سیاه و سفید چاپ نمایند. این دستگاه فقط قادر است عملیات چاپ را انجام دهد. از مزایای این محصول می توان به وزن سبک آن اشاره کرد.

2 – پرینتر جوهر افشان سه کاره

این دستگاه چند منظوره قادر است همزمان چاپ، کپی و اسکن را برای شما انجام دهد که برای ادارات و شرکت هایی به این سه دستگاه نیاز دارند بسیار مناسب و به صرفه خواهد بود.

3 – پرینتر جوهر افشان چهار کاره

در این چاپگر علاوه بر پرینت، سه دستگاه اسکنر، کپی و فکس نیز قرار گرفته است که این قابلیت را دارد تمامی نیاز های شما را در این زمینه پاسخ باشد. از این پرینتر 4 کاره جوهرافشان می توان در ادارت و سازمان های بزرگ با حجم کاری بالا بهره برد که برای مصارف خانگی هم پیشنهاد می شود. از معایب این دستگاه می توان به وزن سنگین و مصرف بالای برق آن اشاره کرد که نیاز به فضای مناسبی برای نصب و راه اندازی دارد.

پرینترهای جوهر افشان یا پرینتر لیزری؟

هنگامی که برای انتخاب و خرید پرینتر مناسب، به فروشگاه های دستگاه های اداری مراجعه می کنید دو انتخاب پیش رو ندارید، لیزری یا جوهری؟ بنابراین اولین نکته ای که شما، در هنگام خرید پرینتر باید در نظر بگیرید این است که، چه نیازی به دستگاه دارید؟ برای چاپ اسناد و متون از آن استفاده خواهید کرد و یا دوست دارید آلبوم عکسی داشته باشید؟ وقتی صحبت از خرید پرینتر می شود، دلایل زیادی وجود دارد که، شما را تشویق به خرید پرینتر جوهری کند.

آن ها اغلب از نظر قیمت خرید، از پرینتر های لیزری به صرفه تر بوده و علاوه بر چاپ با کیفیت اسناد، عکس ها را نیز با کیفیت قابل قبولی پرینت می کنند. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که، شاید قیمت خرید پرینتر های جوهری بسیار پایین تر از رقیب خود باشد. اما این قیمت پایین در مورد مواد مصرفی و ملزومات پرینتر جوهری صدق نمی کند.

به عبارت دیگر، از آن جایی که پرینتر جوهری قابلیت شارژ کارتریج ندارد شما مجبور هستید که با اتمام کارتریج، آن را تعویض کنید. بعضی از کارتریج های پرینتر جوهری، قیمتی در حدود یک چهارم قیمت پرینتر دارند. این یعنی ممکن است هزینه خرید یکسال کارتریج، برابر با هزینه یکبار خرید پرینتر جوهری باشد.

پرینتر های لیزری، از تکنولوژی و فناوری پیچیده تری به نسبت پرینتر های جوهری برخوردار هستند. به همین دلیل است که، قیمت خرید آن ها از جوهری بالاتر است. استفاده نادرست، ضربه و یا قرار دادن پرینتر در مکانی گرم و مرطوب می تواند باعث خرابی این دستگاه شود، پس برای جلوگیری از خرابی و تعمیر پرینتر، شرایط استفاده از پرینتر را رعایت کنید.

پرینترهای جوهر افشان چگونه کار می کند؟

روند کار در پرینترهای جوهر افشان به این صورت است که جوهر موجود در مخزن جوهر پرینتر توسط شلنگ های مخصوص وارد قطعه ای به نام هد شده و سپس هد بر اساس نقاطی که در دستور چاپ قرار دارد جوهر را بر روی کاغذ قرار می دهد.

با توجه به اینکه مدت زیادی است که عمده پرینترهای جوهر افشان در بازار رنگی می باشند، ما هم در این مقاله صرفا به معرفی نوع رنگی می پردازیم. در پرینترهای جوهرافشان برای چاپ از 4 یا 6 رنگ اصلی استفاده می شود و با ترکیب رنگ های اصلی، طیف متنوع از رنگ ها را چاپ می کنند. در پرینترهای جوهر افشان تصویر خروجی کیفیت بسیار بالایی دارد.

کیفیت بالای چاپ و همچنین هزینه مقرون به صرفه نسبت به سایر تکنولوژی های معمول مانند لیزری، این نوع پرینتر را در بین آتلیه های عکاسی، طراحان و افرادی که نیاز به چاپ باکیفیت دارند بسیار محبوب کرده است. از دیگر ویژگی های محبوب پرینترهای جوهر افشان، امکان چاپ روی لوح فشره (CD)، پارچه، لیوان، ماگ و … است. اگر به همچین قابلیتی نیاز دارید حتما آن را با فروشنده در میان بگذارید تا راهنمایی های لازم در اختیار شما قرار گیرد.

در کنار مزایای بالا باید به این نکات اشاره کرد که سرعت چاپ در پرینترهای جوهر افشان پایین است. همچنین باید از پرینتر جوهر افشان به صورت مداوم استفاده کرد. در صورتی که به مدت طولانی (بسته به مدل پرینتر بین 2 روز الی 1 هفته) از دستگاه استفاده نشود، جوهر موجود در هد دستگاه خشک شده و پرینتر غیر قابل استفاده خواهد شد. ممکن است هزینه تمام شده تعمیر این نوع پرینتر برای مشکل یاد شده به اندازه خرید یک پرینتر جدید باشد.

مقایسه پرینتر جوهر افشان و پرینترهای لیزری

در حالی که چاپگرهای لیزری میان کاربران اداری با استقبال بی نظیری مواجه شده اند، اما چاپگرهای جوهرافشان نیز هنوز می توانند مفید و کارآمد باشند. به کاربران خانگی یا کاربران اداره های کوچک توصیه می شود از چاپگرهای جوهر افشان جدید استفاده کنند؛ زیرا نه تنها قیمتشان مناسب است، بلکه همان کارایی و ویژگی هایی چاپگرهای لیزری را نیز دارند.

مقایسه پرینتر جوهر افشان و پرینتر لیزری

تفاوت پرینترهای جوهر افشان و پرینتر های لیزری چیست؟  چگونه پرینت بگیریم؟ به منظور پرینت گرفتن از یک سند، ابتدا باید سیستم را به درستی به پرینتر متصل کنید

مقایسه تونر و پرینتر لیزری به شرح زیر امکان پذیر است

  • نوع جوهر: پرینتر جوهر افشان از جوهر مایع استفاده می کند که از طریق نازل های کوچک روی کاغذ پاشیده می شود و پرینترهای لیزری از یک کارتریج جوهر استفاده می کنند که با پودر ریز و تونر مذاب بسته بندی می شود تا جوهر را گرم کند.
  • هزینه اولیه: قیمت ارزانترین پرینتر لیزری ممکن است به 130 دلار برسد، در حالی که قیمت پرینتر جوهر افشان بین 60 تا 70 دلار است.
  • سرعت چاپ: پرینتر لیزری سریعترین چاپ را دارد، توانایی چاپ 20 صفحه در دقیقه را دارد، در حالی که چاپگر جوهر 6 برگ در دقیقه چاپ می کند.
  • کیفیت چاپ: کیفیت چاپ در هنگام چاپ کلماتی که اندازه قلم آنها از 12 امتیاز کمتر نیست، بین دو پرینتر جمع می شود، اما هرچه قلم کوچکتر باشد، پرینتر لیزری از کیفیت پرینتر جوهر افشان پیشی می گیرد. با توجه به تکنولوژی گرمایش جوهر توسط فیوزر.

مزایا و معایب پرینترهای جوهرافشان چیست؟

مزایا پرینترهای جوهر افشان

  • پرینترهای جوهرافشان معمولا کوچکتر و سبک تر هستند. در نتیجه مناسب استفاده در اتاق خواب و دفاتر کار خانگی هستند چرا که فضای کمی را اشغال می کنند.
  • ایده آل برای چاپ عکس های باکیفیت و اسناد با تصاویر زیاد هستند. پرینترهای جوهرافشان توانایی بهتری در ترکیب رنگ و ارائه تنوع رنگی نسبت به پرینترهای لیزری دارند.
  • قیمت پرینترهای جوهرافشان کمتر از پرینترهای لیزری است.
  • به زمان گرم شدن پیش از چاپ نیاز ندارند.
  • بر روی انواع مختلف کاغذ مانند کاغذ گلاسه، کاغذ هنری و پارچه قابلیت چاپ دارد.
  • با کاغذهایی با ابعاد بزرگ سازگار است.

 

 

دکمه بازگشت به بالا