هوش مصنوعی چیست و چه کابردهایی دارد؟

این روزها، با طلوع چت بات هایی نظیر چت جی پی تی، پرسش های پیرامون هوش مصنوعی چیست و کاربردهایش بر سر زبان ها افتاده که در این جستار قرار است به آن بپردازیم.

در سال های اخیر، هوش مصنوعی (AI) هم نوید تحول صنایع و زندگی روزمره را داده و هم خبر از یک دنیای پسا-فناورانه ای که شاید انسان ها در آن برده وار زندگی کنند. ولی این بار با یک تفاوت اساسی؛ به جای بردگی برای انسان، بردگی ماشین ها را بکنیم. ولی این رخداد بدترین سناریوی ممکن هم نیست. بله، دنیای تیره و تاری به نظر می آید. نم نمک تمام این نگرانی ها دارد طرز فکر ما درباره ی فناوری را نیز تغییر می دهد؛ اما جدای از تمام این  نگرانی های فلسفی و گاه شبه -فلسفی، دقیقاً هوش مصنوعی چیست و چه کابردهایی دارد؟! در این جستار، بنا داریم به بررسی تعریف و جنبه های مختلف هوش مصنوعی بپردازیم، تا از رهگذر آن، کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی را، به ویژه در بافت ایران بررسی  کنیم تا متعاقباً درک ملموس تری از آن نیز داشته باشیم.
بیشتر بخوانید:
بهترین سایت های هوش مصنوعی برای گرافیست ها
تماشا کنید: تصاویر هوش مصنوعی از استادیوم هایی با طرح هخامنشی و معماری تخت جمشید
هوش مصنوعی چیست و چه کابردهایی دارد؟
ارائه یِ تعریفی دقیق برای چیستی هوش مصنوعی دشوار است. مثلاً چه کسی می تواند بگوید که زیست شناسی چیست؟ یا فلسفه و علم دقیقاً چه چیزهایی هستند؟ بله، صدها متفکر و فیلسوف درباره ی آن بحث کرده اند؛ امّا رسیدن به یک تعریف همه پسند شاید هیچ وقت ممکن نباشد.
هوش مصنوعی چیست و چه کابردهایی دارد؟
می توان با متر و معیارهای منطقی، به چنین تعریفی رسید که هوش مصنوعی در اصل شبیه سازی هوش انسانی در ماشین ها است؛ به این معنا که سیستم هایی ایجاد کنیم که بتوانند وظایفی را انجام دهند که معمولاً به هوش انسانی منتسب می شوند، مانند حل مسئله، یادگیری، استدلال و درک زبان طبیعی. یا اگر بخواهیم دقیق تر صحبت کنیم، رسیدن به سیستمی که بتواند عقلانی فکر و عمل کند.
از همین رو، هوش مصنوعی طیف وسیعی از تکنیک ها و فناوری ها را از جمله یادگیری ماشین، شبکه های عصبی، پردازش زبان طبیعی و بینایی کامپیوتر در بر می گیرد تا بتواند امر شبیه سازی هوش  انسانی را جامه یِ عمل بپوشاند. در ادامه مختصراً هر کدام از این فناوری ها را تعریف می کنیم.
یادگیری ماشین
درک یادگیری ماشین، یکی از بنیان های پاسخ به پرسش هوش مصنوعی چیست خواهد بود. این تکنیک زیرمجموعه ای از هوش مصنوعی است که بر توسعه الگوریتم ها و مدل های آماری تمرکز دارد که رایانه ها را قادر می سازد تا از داده ها یاد گرفته و پیش بینی یا تصمیم درست را برگزینند. این یکی از مؤلفه های حیاتی هوش مصنوعی است، زیرا سیستم ها را قادر می سازد تا عملکرد خود را در طول زمان بدون کدنویسی مشخص و صریح آفریدگارشان بهبود بخشند.
شبکه  های عصبی
شبکه های عصبی مدل های محاسباتی هستند که از ساختار و عملکرد مغز انسان الهام گرفته  اند. آنها از گره های به هم پیوسته یا «نورون ها» تشکیل شده اند که اطلاعات را پردازش و انتقال می دهند. شبکه های عصبی به ویژه برای کارهایی مانند تشخیص تصویر و گفتار مناسب هستند.

پردازش زبان طبیعی
پردازش زبان طبیعی (NLP) شامل تعامل بین کامپیوتر و زبان انسان است. فناوری های پردازش ز.ط. رایانه ها را قادر می سازد تا زبان انسانی را درک، تفسیر و تولید کنند و در واقع با همین فناوری بوده که امکان وجود چت بات هایی نظیر جی پی تی، دستیاران مجازی  نظیر سیریِ اپل و خدمات ترجمه گوگل در دسترس کابران است.
بینایی ماشین
بینایی رایانه به ماشین ها اجازه می دهد تا اطلاعات بصری جهان مانند تصاویر و فیلم ها را تفسیر و درک کنند. این فناوری، زیربنای کاربردهایی مانند تشخیص چهره، وسایل نقلیه یِ خودران و تجزیه و تحلیل تصاویر پزشکی است.
بیشتر بخوانید:
تماشا کنید: تصاویر هوش مصنوعی از زنان کشورهای مختلف جهان
تماشا کنید: بازسازی نحوه صحبت کردن مردم با زبان های باستانی توسط هوش مصنوعی
کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی روزمره
شاید با بیان کاربردهای هوش مصنوهی در زندگی بتوانیم بهتر به پرسش هوش مصنوعی چیست پاسخ دهیم. هم اکنون هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما به طرق مختلف نفوذ کرده است، آن هم به نحوی که اغلب حتی متوجه اش نیستیم.
کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی
در اینجا، چند نمونه ای از نحوه یِ استفاده از هوش مصنوعی و تأثیرات آن در تجربیات روزمره را به شما توضیح می دهیم:
دستیاران مجازی
یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی دستیارهای مجازی مانند سیری اپل، الکسای آمازون و دستیار گوگل هستند که از پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشین برای درک و پاسخ به سوالات کاربران استفاده کرده و می کنند. مثلاً، آن ها می توانند ساعت هشدار را تنظیم کنند، به سؤالات کاربران پاسخ دهند، دستگاه های خانه هوشمند را کنترل کرده و حتی در مکالمات روزمره و ساده و گفتن لطیفه مشارکت کنند.
پلتفرم های آنلاین؛ از صوت و تصویر تا خرید کالا
پلتفرم های آنلاینی مانند نتفلیکس، اسپاتیفای و آمازون از الگوریتم های توصیه گر برای پیشنهاد فیلم، موسیقی و محصولات خود بر اساس ترجیحات کاربر و تعاملات گذشته اش استفاده می کنند. این الگوریتم ها رفتار کاربر را تحلیل کرده و هوش مصنوعی را برای شخصی سازی توصیه های محتوا به کار می گیرند.
سلامت و مراقبت های بهداشتی
هوش مصنوعی در امور سلامت، از تشخیص بیماری ها گرفته تا کشف دارو، پیشرفت های چشمگیری را رقم زده است. الگوریتم های یادگیری ماشین می توانند تصاویر پزشکی ای مانند اشعه ایکس و ام ار آی را برای ناهنجاری ها تجزیه و تحلیل کنند، در حالی که مدل های پیش بینی به شناسایی بیماران در معرض خطر شرایط خاص کمک می کنند.

حمل و نقل
صنعت حمل و نقل با هوش مصنوعی همواره دگرگون می شود و رویای خودروهای خودران و سیستم های هوشمند مدیریت ترافیک کمکم دارند به واقعیت تبدیل می شوند. برنامه های ناوبری مبتنی بر هوش مصنوعی نیز مانند ویز (Waze)، گوگل مپ (Google Map) داده های ترافیکی را در زمان واقعی ارائه داده و مسیرهای بهینه را به کاربران پیشنهاد می کنند.
دارایی، امور مالی و سرمایه گذاری
هوش مصنوعی به طور گسترده در بخش مالی برای کشف تقلب، تجارت الگوریتمی و امتیازدهی اعتباری استفاده می شود. مدل های یادگیری ماشین می توانند الگوهای غیرمعمول در تراکنش های مالی را شناسایی کرده تا فعالیت های متقلبانه احتمالی را افشا کنند.
سرگرمی و تولید محتوا
از آخرین کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی می توان از تولید محتوای مبتنی بر هوش مصنوعی در صنعت سرگرمی نام  برد که به طور فزاینده ای همه گیر و رایج شده است. آن چنان که امروزه روز هوش مصنوعی می تواند موسیقی، نقاشی و حتی مقاله و جستار تولید کرده و مرز بین خلاقیت انسان و ماشین را محو سازد؛ البته هنوز که هنوز است، این بات های بالنسبه هوشمند قادر به رقابت با هوش انسانی نیستند و نواقص آن ها زیاد است.
بیشتر بخوانید:
تشخیص نوع تومور مغزی با هوش مصنوعی در عرض 20 دقیقه!
سند هوش مصنوعی کشور در انتظار تایید مرکز ملی فضای مجازی است
هوش مصنوعی چیست
کاربرد هوش مصنوعی در ایران
در ادامه پاسخ به پرسش هوش مصنوعی چیست بد نیست که کاربرد هوش مصنوعی در ایران را پی بگیریم. به هر روی، با هر ضرب آهنگ و سرعتی که در نظر بگیریم این کشور نیز از انقلاب جهانی هوش مصنوعی مستثنی نیست. ایران به طور فعال، تحقیقات و برنامه های کاربردی هوش مصنوعی را در بخش های مختلف دنبال می کند. در اینجا برخی از زمینه های قابل توجهی که در آنها هوش مصنوعی در ایران به صورت بالقوه می تواند تأثیرگذار باشد، آورده شده:
بحث سلامت
یکی از کاربرد هوش مصنوعی در ایران، استفاده از ابزارهای تشخیصی مبتنی بر هوش مصنوعی است که برای ارتقای خدمات مراقبت های بهداشتی، به پزشکان و متخصصین در تفسیر تصاویر پزشکی و تشخیص دقیق تر بیماری ها کمک کرده است. مقالات زیادی در همین خصوص، در رشته هایی نظیر مهندسی پزشکی، تولید و تکثیر شده است، و نتایج نشان از آن دارد که این فناوری توانسته به کاهش خطاهای تشخیصی و بهبود بازیابی سلامت بیمار کمک کند.
کشاورزی
به واسطه اقلیم ایران و تنش آبی موجود، کشاورزی یک بخش حیاتی در ایران است و هوش مصنوعی می تواند در بهینه سازی شیوه های کشاورزی نقش بسیاری ایفا کند. سیستم های مجهز به هوش مصنوعی می توانند داده های حسگرها و پهپادها را برای نظارت بر سلامت محصول، پیش بینی عملکرد محصول، و پیشنهاد استراتژی های آبیاری و کوددهی بهینه تجزیه و تحلیل کنند.

پردازش زبان
ایران کشوری  با طیف متنوعی از زبان ها و گویش های بسیار است. فناوری های پردازش زبان طبیعی پلی است برای عبور از موانع زبانی، بهبود ارتباطات و تسهیل اشتراک گذاری اطلاعات میان جوامع مختلف زبانی و درک بهتر آن ها.
تحصیلات و آموزش و پرورش
هوش مصنوعی نیز راه خود را به سیستم آموزشی ایران، هرچند دست و پا شکسته، باز کرده است. در آینده و به صورت بالقوه، سیستم های آموزشی هوشمند و پلت فرم های یادگیری شخصی سازی شده برای پاسخگویی به نیازهای فردی دانش آموزان می توانند توسعه پیدا کنند. در واقع، این سیستم ها با سبک یادگیری دانش آموزان منطبق شده و محتوای آموزشی مناسب آن ها را ارائه می دهند.
استارتاپ ها و نوآوری
ایران طی سال هایی شاهد رشد استارت آپ های هوش مصنوعی و مراکز نوآوری بود که به تحقیق و توسعه هوش مصنوعی اختصاص یافته اند. این استارت آپ ها روی طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی هوش مصنوعی، از راه حل های تجارت الکترونیک گرفته تا بورس و نوآوری های مراقبت های بهداشتی کار می کردند.
تحدید و مسدودسازی گردش اطلاعات
کاربرد هوش مصنوعی در ایران تنها به شرکت های خصوصی محدود نشده و دولت  هم برای افزایش قدرت نظارت خود از هوش مصنوعی استفاده کرده است. گفتنی است که استفاده از هوش مصنوعی توسط دولت ایران یا هر کشوری برای محدود کردن یا کنترل شهروندانش می تواند نگرانی های اخلاقی و حقوق بشری قابل توجهی را ایجاد کند.
کاربرد هوش مصنوعی در ایران
توجه به این نکته ضروری است که استفاده از هوش مصنوعی برای چنین مقاصدی می تواند تأثیر مخربی بر آزادی های فردی و حریم خصوصی داشته باشد. شاید حالا پرسشی دیگر پیش بیاید که هوش مصنوعی چیست یک هیولاست؟ در ادامه، با بررسی بیشتر و گفتن راه هایی را که از طریق آنها دولت ایران یا هر دولتی می تواند به طور بالقوه از هوش مصنوعی برای محدود کردن شهروندان خود سوء استفاده کند، کالبدشکافی دقیق تری انجام خواهیم داد (هرچند ممکن است برخی از این راه ها هم اکنون اجرایی شده باشند):
سانسور و فیلتر اینترنت
دولت ها می توانند از الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی برای نظارت و فیلتر کردن محتوای آنلاین استفاده کنند. این می تواند شامل مسدود کردن دسترسی به وب سایت ها، پلتفرم های رسانه های اجتماعی، یا رسانه های خبری باشد که منتقد دولت هستند یا دیدگاه های مخالف را ترویج می کنند. چنین سانسوری می تواند جریان اطلاعات را محدود کرده و آزادی بیان را مختل کند.
نظارت همه جانبه بر رسانه های اجتماعی
از هوش مصنوعی می توان برای نظارت بر پلتفرم های رسانه های اجتماعی برای پست ها، نظرات یا بحث هایی که دولت آن ها را از نظر سیاسی حساس یا تهدیدکننده می داند، استفاده کرد. این کار می تواند منجر به شناسایی و هدف قرار دادن افرادی شود که نظرات مخالف را بیان می کنند.
نظارت انبوه در گوشه و کنار کشور
دولت ها می توانند سیستم های نظارتی مجهز به هوش مصنوعی مجهز به فناوری تشخیص چهره را برای ردیابی حرکات و فعالیّت های شهروندان در فضاهای عمومی پیاده سازی کنند. یکی از این امکانات، شناسایی افراد بی حجاب است. هرچند چنین کاری نیازی به داشتن یک پایگاه داده مناسب از چهره های سه بعدی افراد و مدارک هویتی است، اما دولت ایران همواره در حال تحقیق و پژوهش برای جامه عمل پوشاندن به این حربه بوده است. در جای دیگر نیز تکنیک های هوش مصنوعی می تواند برای شناسایی و نظارت بر افراد شرکت کننده در اعتراضات یا تجمعات دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

ردیابی آنلاین و جمع آوری داده ها
هوش مصنوعی می تواند برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده ها درباره فعالیت های آنلاین افراد استفاده شود. از این داده ها می توان برای ایجاد پروفایل شهروندان، نظارت بر رفتار آنها و شناسایی مخالفان یا فعالان بالقوه استفاده کرد.
حذف خودکار محتوا
استفاده از هوش مصنوعی برای حذف یا مسدودسازی خودکار محتوایی که دولت آن را مغرضانه می داند، چنین کاری، نه تنها محتوای سیاسی، بلکه بیان هنری، روزنامه نگاری و سایر اشکال محتوای خلاقانه و آموزنده را نیز شامل خواهد شد.
قطع اینترنت
دولت ها می توانند از هوش مصنوعی برای نظارت بر ترافیک اینترنت و شناسایی دوره های ناآرامی داخلی یا آشفتگی سیاسی استفاده کنند. در پاسخ، آنها ممکن است خاموشی اینترنت را آغاز کنند و به طور موثر دسترسی به اینترنت جهانی را قطع کنند و توانایی شهروندان را برای برقراری ارتباط و دسترسی به اطلاعات محدود کنند.
تشخیص خودکار تهدید
هوش مصنوعی می تواند برای شناسایی و علامت گذاری تهدیدات احتمالی برای دولت یا ثبات آن به کار گرفته شود. علی رغم آن که می تواند شامل شناسایی خطرات امنیتی واقعی باشد، در آن سو نیز می تواند منجر به هدف قرار گرفتن افراد بی گناه نیز اتفاق بیفتد.
بیشتر بخوانید:
هوش مصنوعی مخصوص بیمارستان ها توسط گوگل معرفی شد
پیش بینی وقوع 70 درصد زلزله ها با هوش مصنوعی
نکات مهم درباره ی خطرات احتمالی
مهم است که تأکید کنیم استفاده از هوش مصنوعی و ارائه مفاهیم حقوقی دقیق برای پرسش هوش مصنوعی چیست یکی از ارکان مهم آینده ای پویاست. چنان که باید قوانین تنظیم کننده ای را برای مقاصدی که نگرانی های جدی ای درباره حقوق بشر، از جمله نقض آزادی بیان، حریم خصوصی، و آزادی تجمع ایجاد می کند، در نظر بگیریم. در بسیاری از موارد، این اقدامات ممکن است حقوق و آزادی های شهروندان را نقض کرده و منجر به ناآرامی اجتماعی و محکومیت بین المللی شود.

برای محافظت در برابر سوء استفاده های احتمالی از هوش مصنوعی توسط دولت ها، برای جوامع دموکراتیک بسیار مهم است که چارچوب های قانونی و اخلاقی قوی ای مدوّن ساخته، و حتی بتوانند در صورت بروز نقض آشکار حقوق بشر، با همکاری های بین المللی رژیم های تمامیت خواه و دیکتاتور را پاسخگو سازند. چند راهکار کلی را می توان برای نمونه نام برد و مختصراً شرح داد:
شفافیت و پاسخگویی
دولت ها باید درباره یِ استفاده از هوش مصنوعی در نظارت و سانسور شفاف بوده و در قبال هرگونه نقض حقوق شهروندان پاسخگو باشند.
نظارت و مقررات
نهادهای نظارتی مستقل باید بر استفاده از هوش مصنوعی توسط سازمان های دولتی برای اطمینان از انطباق با استانداردهای حقوق بشر و دستورالعمل های اخلاقی نظارت کنند.
کمیته های حقیقت یاب سازمان ملل
وجود ساز و کارهایی برای تحقیق و تفحص بی طرفانه و اقدام موثر در سازمان ملل می تواند در جلوگیری از بروز چنین امور فاجعه آمیزی جلوگیری کند.
معرفی وب سایت هوش مصنوعی
با موفقیت چت جی پی تی، پلتفرم های بسیاری توسعه یافتند که تخصص های گوناگونی دارند، از طراحی عکس و نقاشی بگیرید تا به تولید محتوای متنی و موسیقیایی. علی رغم، نگرانی ها به زعم ما، این ابزارها قررا نیست جایگاه هنر و کار انسانی را بگیرند، دست کم چنین چیزی از آن بر نمی آید و اگر هم بخواهد هنری شکل بگیرد، دیگر هنر انسانی نیست، هنر هوش مصنوعی است. با استفاده از وب سایت های هوش مصنوعی می توانید هم بهتر هوش مصنوعی چیست را درک کنید و هم کابردهای بیشتری از این ابزار را دریابید.
در این جا چند سایت هوش مصنوعی نام می بریم که چنین خدماتی را ارائه می دهند:

Monica AI: پلتفرمی مشابه با چت جی پی تی این بار با مزایای داشتن امکانات پریمیوم آن که می تواند با دقت و سرعتی بهتر متون را تجزیه و تحلیل کرده و یا محتوای متنی مورد نظر شما را تولید کند.
Eesel : پلتفرمی که در آن می توانید پرونده های گوگل داک (Google Docs)، نوشن (Notion) و دیگر اسناد متنی را مدیریت کنید.
HyperWrite: دستیار شخصی متنی است که برای مفاهیم نوشتاری مختلف محتوا تولید می کند و به طور قابل توجهی به کار نویسندگان می آید. علاوه بر عملکرد پشتیبانی از نوشتن، هایپر رایتر اکنون بخش متن به تصویر را در وب سایت خود قرار داده است که می تواند برای تحریر مطالب کپی رایتنیگ ثمربخش باشد
Assembly AI: این هوش مصنوعی به شما کمک می کند فایل های صوتی و تصویری و همچنین رویدادهای صوتی زنده را به متن رونویسی کنید. چنان که شما می توانید محتوای ویدیویی/صوتی موجود خود را با تبدیل آن به فرم نوشتاری با این ابزار هوش مصنوعی بهبود بخشید.

جمع بندی
در این جستار کوشیدیم، پاسخ هایی درباره هوش مصنوعی چیست ارائه دهیم و کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی و ایران را برشمریم. نتیجتاً، می توان گفت که هوش مصنوعی نیز مانند هر ابزار دیگری می تواند تاثیرات بالقوه و بالفعل زیادی را در مناسبات قدرت و کاری داشته باشد، مهم آن است که با آگاهی و تنظیم قوانین پیشرو، جلو استفاده های نادرست و نافی منافع همگان را بگیریم تا رشد و توسعه پایداری را در جوامع بشری شاهد باشیم.
سوالات متداول
آیا هوش مصنوعی جایگزین انسان خواهد شد؟
ما هنوز به تعریف جامعی از اینکه هوش مصنوعی چیست نرسیده ایم، بنابراین نمی توان پیش بینی دقیقی از این جایگزینی داشت. آیا انسان به دست خودش این گذرگاه فرگشتی را طی کرده یا هوش مصنوعی علیه او عصیان می کند؟ بر کسی معلوم نیست. اما در حال حاضر با چنین چشم اندازی دهه ها فاصله داریم، اما به احتمال زیاد، مشاغل زیادی از میان خواهد رفت، همان طور که در انقلاب صنعتی چنین اتفاق افتاد.
هوش مصنوعی جامع وجود دارد؟
هم اکنون هوش  مصنوعی جامعی وجود ندارد که بتواند مانند مغز انسان چندمهارتی باشد؛ اما به زودی این امکان نیز محقق می شود؛ همان طور که اکثر ابزارهای هوش مصنوعی در یک امر تخصصی هستند و می توانند خوب عمل کنند.
بیشتر بخوانید:

    متا گفتگو با مردگان را امکانپذیر می کند!
    برتری هوش مصنوعی بر هوش انسانی ظرف 10 سال آینده!

دیدگاه خود را درباره هوش مصنوعی چیست در بخش کامنت ها برای ای جی مارکت بنویسید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا