سلامتی و پزشکی

نکاتی برای نگهداری برنج خام و پخته در یخچال یا فریزر

تاریخ انتشار: 24 آبان 1400

توصیه هایی در مورد نگهداری برنج پخته شده در یخچال یا فریزر

ذخیره سازی برنج خام یا پخته مشکلی است که تقریباً همه به دلیل افزایش قیمت برنج با آن مواجه هستند. مردم در ابتدای فصل برنج خام را با قیمت بهتری می خرند یا مردم برنج را یک بار می پزند و چندین بار از آن استفاده می کنند، بنابراین در اینجا چند راه برای نگهداری بهتر و طولانی تر برنج آورده شده است.

اگر می خواهید برنج خام و نپخته را عاری از حشرات نگه دارید، بهتر است برنج را در ظرف دربسته قرار دهید اما ظرف باید کاملا خشک و در محیطی غیر مرطوب باشد.

سبدها و ظروف دربسته از هوا، مانند مکان‌های نگهداری یا فنجان‌ها را که برنج خام در آن نگهداری می‌شود، در مکانی خنک، خشک و دارای تهویه مناسب قرار دهید. در واقع مکان خوبی برای دور شدن از گرما یا نور است. اطمینان حاصل کنید که اتاق به خوبی تهویه می شود یا حداقل دارای یک فن است تا به درستی حرکت کند. هوای راکد یا راکد می تواند رطوبت اتاق را افزایش دهد و باعث خراب شدن سریع برنج شود.

اگر در یک منطقه گرم و مرطوب زندگی می کنید، حتما از یک رطوبت گیر استفاده کنید، به خصوص اگر برنج را در گاراژ یا انباری خارج از خانه خود نگهداری می کنید. گلدان ها یا کیسه های برنج را به جای روی زمین در قفسه قرار دهید، زیرا بهترین مکان برای نگهداری برنج هر جایی از زمین است که دسترسی حشرات به آن سخت باشد. قرار دادن اجسام در حالت عمودی نه تنها باعث صرفه جویی در فضا می شود، بلکه ورود حشرات را نیز سخت تر می کند. بهتر است برنج را در کشو قرار ندهید، زیرا هوای داخل کشو مقدار کمی رطوبت را در خود نگه می‌دارد که باعث می‌شود برنج به سرعت فاسد شود.

به طور کلی برنج پخته یا خام را نباید در جای گرم یا مرطوب قرار داد. کاهش اکسیژن اطراف برنج تاثیر بسزایی در ماندگاری برنج دارد. برنج سفید خام، اگر به درستی نگهداری شود، برای چندین ماه سالم می ماند، در حالی که برنج قرمز به دلیل مقادیر بالای روغن های طبیعی، برای مدت طولانی سالم نیست.

برنج خام را در یخچال نگهداری کنید

3 روش برای نگهداری برنج خام

برنج خام را مانند زیپ در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و قبل از بستن کامل آن را تا جایی که می توانید بردارید. به این ترتیب می توانید برنج را به مدت 2 سال در انبار یا تا 10 سال در یخچال سالم نگه دارید. یخچال های با این روش بیش از 10 سال عمر می کنند. اگرچه برنج در این روش عمر طولانی دارد، اما بهتر است برنج را زودتر از الان بخورید. این روش نگهداری برای برنج قهوه ای نیز مفید است، اما نگهداری تنها به مدت 6 ماه و 1 سال در یخچال یا فریزر تمیز و سالم می ماند. اگر از کیسه پلاستیکی برای نگهداری استفاده می کنید، قبل از قرار دادن برنج مطمئن شوید که کیسه کاملا خشک شده است، زیرا هر گونه رطوبت می تواند باعث ایجاد کپک روی دانه شود.

برنج نپخته برای دسترسی آسان در شیشه های پلاستیکی در بسته ریخته می شود. یک ظرف پلاستیکی محکم با درب مناسب انتخاب کنید تا مطمئن شوید که برنج تا حد ممکن در معرض هوا قرار دارد. اطمینان حاصل کنید که کوزه ها از قبل شسته شده و خشک شده اند و هیچ سوراخ یا شکافی برای ورود حشرات وجود ندارد. اگر برنج را مرتب می پزید، این گزینه خوبی است زیرا می توانید مقدار برنج مورد نیاز خود را بردارید و به راحتی در ظرف را ببندید. مدت مصرف برنج قرمز 6 ماه و برنج سفید 10 سال می باشد. با این حال، همیشه باید قبل از پختن، علائم پوسیدگی (تغییر رنگ، بو، سرخرطومی) را بررسی کنید.

روش دیگر نگهداری برنج استفاده از سبدهای خالی است. کیسه های خالی برنج خام را حدود 30 سال در یخچال نگه می دارند، اما این روش خوبی برای نگهداری برنج قهوه ای نیست، زیرا روغن های طبیعی موجود در برنج قهوه ای به آن آسیب می زند. درب یخچال شما گرم ترین مکان است و تغییرات دمایی بیشتری را تجربه می کند، پس برنج را در آن نریزید.

برنج پخته شده چند ساعت در یخچال می ماند؟

برنج ممکن است حاوی هاگ های باسیلوس سرئوس باشد که در دمای جوش لازم برای پخت برنج زنده می مانند. اگر برنج پس از پختن خیلی سرد باشد یا برای مدت طولانی در دمای اتاق بماند، باکتری ها می توانند از هاگ ها رشد کنند و سمومی ترشح کنند که می تواند باعث مسمومیت غذایی شود. این سموم با حرارت از بین نمی روند. بنابراین، نکته اصلی این است که برنج باقی مانده را در سریع ترین زمان ممکن در یخچال فریز کنید. بهترین راه برای خنک شدن سریع برنج این است که برنج را در یک لایه نازک در بشقاب پهن کنید تا سریع خنک شود. سپس وقتی خنک شد در ظرفی ریخته و در یخچال قرار می دهیم.

مدت زمان نگهداری برنج پخته شده در یخچال

  1. برنج پخته شده را در یخچال نگهداری کنید. اگر قصد دارید یک یا دو روز باقی مانده برنج بخورید، آن را در یخچال بگذارید. مدت زمان نگهداری برنج پخته شده در یخچال یک یا دو روز بیشتر نیست البته اگر موارد زیر را در نظر بگیرید در غیر این صورت می توانید برنج پخته شده را در مدت زمان کمتری در یخچال نگهداری کنید. یخچال سریع خنک شود و بیش از دو ساعت در دمای اتاق بماند. از آنجایی که برنج پخته شده بسیار مرطوب است، اگر بیش از دو ساعت در دمای اتاق بماند، می تواند محل نگهداری باکتری ها باشد.
  2. برای قرار دادن برنج در یخچال، برنج را در ظرف در بسته قرار دهید. ظروف مقوایی می توانند زیبا باشند، اما همچنین اجازه هوا را می دهند و بقیه برنج را سفت می کنند. برنج پخته و سرد شده را در ظرف در بسته یا کیسه پلاستیکی با دامن بریزید و در یخچال قرار دهید.
  3. برنج را با کمی آب تکرار کنید. وقتی برنج دوباره داغ شد، یک قاشق چایخوری آب اضافه کنید تا دانه های چسبناک و خشک آن پاک شود. در مایکروویو روی حرارت متوسط ​​قرار دهید و هر 30 ثانیه یکبار بریزید تا برنج داغ شود. یا برنج را در قابلمه ای روی شعله بزرگ روی اجاق گاز گرم کنید. مرتب هم بزنید تا دانه ها حرکت کنند، اما مراقب باشید که نشکند.برنج را در یخچال نگهداری کنید

نحوه گرم کردن مجدد

برنج را در قابلمه ای با آب بریزید و گلوله ها را جدا کنید. در صورت نیاز کمی روغن یا یک قاشق چایخوری کره اضافه کنید. روی حرارت ملایم قرار دهید و هر از گاهی هم بزنید.

برنج را در ظرفی بدون آتش بریزید و خمیر را بشکنید و کمی آب با کمی روغن یا یک قاشق غذاخوری کره اضافه کنید. با فویل بپوشانید و با دمای 150 درجه سانتیگراد به مدت 15 تا 20 دقیقه بپزید تا کاملا نرم شوند.

برنج را در یک ظرف مایکروویو قرار دهید، کمی آب بپاشید و کمی روغن یا کره اضافه کنید. روی آن را بپوشانید و 1 تا 2 دقیقه بجوشانید. با چنگال مخلوط کنید سپس ۱ تا ۲ دقیقه دیگر در مایکروویو قرار دهید تا داغ شود.

برنج را در یخچال نگهداری کنید

مدت زمان نگهداری برنج در یخچال 3 ماه می باشد. در واقع برنج پخته شده را می توان تا سه ماه نگهداری کرد. به یاد داشته باشید که غلات سرد را می توان مستقیماً به غذاهای گرم مانند سوپ، خورش یا سوپ اضافه کرد. اما اگر قصد دارید برنج را به تنهایی بخورید، دستورالعمل های بالا را برای گرم کردن برنج دنبال کنید.

پرسش و پاسخ

  1. چه مدت می توان برنج خام را در خانه نگهداری کرد؟ اگر برنج خام به درستی نگهداری شود، می توان تا 30 سال آن را نگهداری کرد، اما این کار توصیه نمی شود.
  2. آیا برنج پخته شده را می توان سرد کرد؟ بله، با کاشت برنج پخته می توانید تا 3 ماه برنج را سالم نگه دارید.
  3. آیا می توان از برنج سرد استفاده کرد؟ بله، برای استفاده در غذاهایی مانند آش یا سوپ، اما فقط برای برنج باید صبر کنید تا در جای خنک بیرون بیاید.

منابع

https://www.wikihow.com/Store-Large-Amounts-of-Rice

https://www.deliciousmagazine.co.uk/how-to-store-cooked-rice-safely/

https://www.southernliving.com/food/grains/rice/how-to-store-leftover-rice

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا