سلامتی و پزشکیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

مقایسه ایمپلنت ها

ایمپلنت دندان یکی از و در عین حال بهترین آن میباشد. اگر در اثر ضربه یا دلایل دیگر یک یا چند دندان خود را از دست داده اید، میتوانید با ، دندان های از دست رفته خود را دوباره به دست آورید اما این روش انواع مختلفی از نظر تکنیک اجرایی، قطر، جنس روکش، برند، کشور سازنده و … دارد که هر شخص بنا به نیاز خود و البته تشخیص دندانپزشک معالج می تواند یکی از انواع ایمپلنت دندان را انتخاب کند. انواع مختلف ایمپلنت، در جهت اصلاح ایرادات نسل های قبلی خود وارد علم دندانپزشکی و کاشت دندان شدند تا بیماران، بهترین ایمپلنت دندان بدون کمترین عوارض و ماندگاری بالا را نصب کنند. اگر شما هم قصد کاشت دندان با این روش را دارید، آگاهی از انواع ایمپلنت دندانی پیش از اجرا خالی از لطف نیست. در این مقاله از وب سایت دندانپزشکی ایرانمهر به طور کامل انواع ایمپلنت دندان را شرح خواهیم داد.

انواع ایمپلنت دندان بر اساس جایگاه آن

انواع ایمپلنت دندان بر اساس مکان آن نسبت به استخوان فک به سه دسته تقسیم می شود. با هر نوع ایمپلنت دندانی، تاج، اتصال دهنده یا همان اباتمنت در اندازه های متفاوتی وجود دارد که با توجه به وضعیت دهان و دندان بیمار از بین آنها بهترین گزینه را انتخاب خواهد کرد. انواع ایمپلنت دندان بر حسب مکان آن نسبت به استخوان فک عبارتند از: اندواستیل، زیگوماتیک و ساب پریوستئال که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم. ایمپلنت دندان اندواستیل در حالی که روش های مختلفی برای قرار دادن ایمپلنت وجود دارد اولین نوع بر حسب مکان آن را می توان ایمپلنت اندواستیل یا داخل استخوانی دانست. این نوع را در حال حاضر میتوان مطمئن ترین روش دانست. ایمپلنت داخل استخوانی برای اکثر افراد مناسب است و می توانند از آن استفاده کنند. روش اندواستیل انواع مختلفی به نام های پیچی، صاف (سیلندری) و تیغه ای دارد که رایج ترین نوع آن ایمپلنت پیچی است.

بعد از این اتفاق با گذر زمان و بهبود استخوان فک و لثه، استخوان رشد می کند و با سطح ایمپلنت جوش می خورد. انواع ایمپلنت دندان گسترده تر هستند اما به جهت اینکه ایمپلنت داخل استخوانی محبوبیت و کاربرد بالاتری نسبت به بقیه دارد خود این نوع ایمپلنت نیز به ایمپلنت پیچی، عرضی و تیغه ای تقسیم می شود که در ادامه به توضیح هر یک میپردازیم. ایمپلنت اندواستیل پیچی شکل: ایمپلنت اندواستیل پیچی که در خصوص آن توضیحاتی داده شد؛ رایج ترین نوع ایمپلنت دندان است. از آن جایی که این روش شکل و عملکرد مشابه ریشه دندان را دارد به ایمپلنت دندان ریشه ای نیز معروف می باشد.

ایمپلنت اندواستیل عرضی:  نوع دوم ایمپلنت دندان از نوع درون استخوانی، به ایمپلنت عرضی معروف است. این مدل از بین انواع ایمپلنت دندان، با ثبات ترین نوع آن محسوب میشود. نکته قابل توجهی که میتوان درباره ایمپلنت اندواستیل گفت این است که تمام دندانپزشکان مهارت لازم برای انجام این تکنیک را ندارند، زیرا انجام روش کاشت دندان عرضی بسیار دشوار است و نیاز به مهارت بالایی نیز دارد. این روش برای افرادی که استخوان فک پایینشان کوچک باشد کاربرد دارد. در این روش، ایمپلنت دندانی زیر استخوان فک جایگذاری می شود و از بالای آن بیرون می آید. بعد از انجام این مرحله یک میله بر روی استخوان فک قرار داده می شود و دندان بر روی این میله قرار می گیرد.

ایمپلنت درون استخوانی تیغه ای: نوع سوم ایمپلنت دندان، ایمپلنت تیغه ای است. به سبب مزایای بی شماری که ایمپلنت های پیچی دارند؛ دیگر استفاده از این نوع منسوخ شده است. در ایمپلنت اندواستیل تیغه ای درون استخوان فک کانالی ایجاد می شد که تیغه ایمپلنت در درون این کانال قرار می گرفت. در انتها روکش دندان بر روی ایمپلنت متصل می شد. ایمپلنت زیگوماتیک زیگوماتیک دومین روش از بین انواع ایمپلنت دندان می باشد که کمترین کاربرد را در بین انواع ایمپلنت ها دارد و به ندرت از آن استفاده می شود. معمولا افرادی که استخوان فک کافی برای ایمپلنت درون استخوان ندارند از این روش استفاده می کنند. نکته مهم این روش در این است که ایمپلنت در استخوان گونه قرار می گیرد نه استخوان فک.

ایمپلنت ساب پریواستیل و اما آخرین نوع ایمپلنت دندان؛ ایمپلنت روی استخوانی یا ساب پریو استیل است. در این روش به جای این که ایمپلنت در درون استخوان قرار بگیرد، روی استخوان و در زیر لثه جاگیر می شود. این تکنیک کاشت دندان معمولا برای افرادی انجام می شود که استخوان فک آنها به اندازه کافی محکم نیست یا بیمارانی که نمی خواهند برای کاشت ایمپلنت، جراحی پیوند استخوان انجام دهند. برای انجام این نوع ایمپلنت دندانی، یک اسکلت فلزی دقیقا زیر لثه قرار داده می شود. این اسکلت خود شامل یک یا چند میله می باشد. بعد از این جوش خوردن لثه این پروتز بدون حرکت می شود و دندان مصنوعی بر روی میله ها قرار می گیرد.

انواع ایمپلنت دندانی از نظر اندازه و قطر

تقسیم بندی انواع ایمپلنت دندان بر اساس اندازه و قطر نیز صورت می گیرد. به سبب همین انواع ایمپلنت های دندان به سه دسته ایمپلنت استاندارد، پهن و مینی تقسیم می شود. نوع استاندارد اندازه ای بین 3.5 تا 4.2 میلی متر را دارد. متخصصان در ایمپلنت مشهد از این مدل برای جلوی دهان و دندانهای قدامی استفاده می کنند. نوع پهن نیز بین 4.5 تا 6 میلی متر قطر دارد. معمولا از این نوع برای عقب دهان استفاده می شود، اما قطر مینی ایمپلنت ها بین 2 تا 3.5 میلی متر است. معمولا افرادی که تراکم استخوان کافی در دهانشان وجود ندارد از این ایمپلنت های مینی استفاده می کنند.

قیمت انواع ایمپلنت دندان چقدر است؟

جالب است بدانید که قیمت ثابتی برای انواع ایمپلنت دندان وجود ندارد زیرا به عوامل متعددی مانند جنس، برند سازنده، میزان تخصص و دانش متخصص دهان و دندان، لوکیشن مطب یا کلینیک، تعداد دندان هایی که کاشته می شوند، نوع روکش ایمپلنت و … متکی است. به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان آمریکایی از تمام برندهای دنیا بیشتر است و بعد از آن برندهای اروپایی بسته به نوع مواد به کار رفته در آنها و شرکت سازنده بالاترین قیمت ها را دارند. مقرون به صرفه ترین انواع ایمپلنت های دندان در ایران، برندهای کره ای مانند بیوتم، مگاژن و اوستم هستند و به همین خاطر اکثر دندانپزشکان ایرانی، ایمپلنت کره ای را به مراجعه کنندگان پیشنهاد می کنند.

بهترین نوع ایمپلنت های دندانی کدام است؟

بیان کردن این موضوع که کدام نوع ایمپلنت دندان، بهتر از دیگری می باشد را باید بر عهده متخصص ایمپلنت خود بسپارید. دندان پزشک بعد از معاینه و بررسی وضعیت دندان ها می تواند در خصوص بهترین نوع ایمپلنت متناسب با شرایط شما اظهار نظر نماید. البته برخی از فاکتورها مانند جنس، متریال به کار رفته در ساخت ایمپلنت دندانی و شرکت سازنده جزء فاکتورهای بدیهی برای سنجیدن میزان کیفیت و میباشد. طبیعی است که هر چه کیفیت ایمپلنت دندانی بهتر باشد، قطعا ماندگاری بالاتری نیز دارد.

سخن پایانی

انواع ایمپلنت دندانی از نظر جنس پایه، جنس روکش، نحوه اتصال به اباتمنت، قیمت، روش جراحی و برند باهم متفاوت هستند. در این مقاله تلاش کردیم درباره انواع ایمپلنت و قیمت آنها صحبت کنیم. اگر شما هم قصد کاشت دندان با روش ایمپلنت را دارید، میتوانید به مراجعه کنید. متخصصان کلینیک ایران مهر، انواع ایمپلنت دندان را از بهترین برندهای دنیا را نصب می کنند. لازم به ذکر است که ویزیت اولیه در کلینیک ایرانمهر رایگان بوده و توسط بهترین و ماهرترین متخصصان این زمینه در تهران انجام می شود. برای انجام انواع ایمپلنت دندان به آدرس زیر مراجعه کنید:

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا