عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

مشکل تصفیه آب

10 مشکل دستگاه تصفیه آب خانگی

با توجه به کیفیت آب نامناسب شهری، در هر خانه ای به یکی از ملزومات تبدیل شده است که میتوانید در کنار آن از خدمات  خرید آنلاین آب نیز بهره مند شوید.. به دلیل نسبتا جدید بودن و عمر کم آن در ایران بسیاری از مردم ممکن است در کار با آن دچار مشکل شوند. مشکل ممکن است دلایل بسیار زیادی داشته باشد. همواره تماس با یک متخصص تصفیه آب برای حل مشکل بهترین روش است.

Water purification problem

اما ممکن است که برای حل برخی از مشکلات نیاز به کمکی از طرف فرد دیگری نداشته باشید. در این مقاله سعی بر این داریم که تمام مشکلاتی که در ممکن است به وجود بیاید را پوشش دهیم و عیب یابی کنیم و در نهایت راهی را برای حل مشکل شما ارائه دهیم. در صورتی که در خود موفق نبودید، بهترین راه تماس با متخصصان شرکت است.

بنابراین در ادامه این مقاله 10 مشکل رایج در را با هم بررسی میکنیم. در پایان نیز مراحل شستشوی را به طور کامل و مرحله به مرحله توضیح میدهیم.

1. دستگاه تصفیه آب کار نمی کندش

در صورتی که شما پس از نصب کار نکرد و ذخیره خالی بود، ممکن است بتوانید با یکی از روش های زیر مشکل را حل کنید. در ادامه به بررسی خواهیم پرداخت. در ابتدا چک کنید که آیا شما دارای کلید روشن و خاموش است یا خیر. در صورتی کلید داشت و خاموش بود آن را روشن کنید. اگر کلیدی نداشت و یا کلید موجود روی آن در حالت روشن بود، به سراغ منبع برق خود بروید. پریز برق را با یک آداپتور دیگر چک کنید.

اگر آداپتور دیگر با منبع برق شما کار نکرد، مشکل از آن است. اما اگر منبع برق منزلتان مشکلی نداشت، احتمالا مشکل شما از آداپتور تصفیه آب یا مشکلات سیم پیچی دستگاه است. در این مورد حتما با یک متخصص سرویس و تماس حاصل کنید. اما اگر مشکلات بالا را نداشتید، و جریان برق به خوبی به میرسید، باید شیر ورودی آب به را چک کنید. اگر شیر ورودی آب به دستگاه تصفیه بسته بود، آن را باز کنید و دوباره از کارکرد دستگاه اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که با باز کردن شیر آب تغذیه، کماکان کار نکرد، فشار آب ورودی به دستگاه را چک کنید. بسیاری از دستگاه های تصفیه آب که با کار میکنند، اگر فشار آب ورودی به اندازه کافی نباشد، ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشند. به همین دلیل هم هست که کنار بسیاری از دستگاه های آب تصفیه کن پمپ افزایش فشار نصب میشود.

فشار آب را میتوانید با گیج فشار سنج اندازه گیری کنید. برخی از دستگاه ها این گیج ها را همراه خود دارند اما اگر دستگاه شما آن را نداشت، میتوانید به طور خارجی از یک فروشگاه تصفیه آب، آن ها را تهیه کنید و به متصل کنید. اگر فشار آب شما کافی نبود، ممکن است پمپ شما ایراد پیدا کرده باشد. در صورتی که به پمپی متصل نبود، حتما نیاز است که یک عدد پمپ تهیه و به تصفیه آب نصب کنید. اگر خودتان به نصب قطعات دستگاه تصفیه مسلط نبودید، میتوانید با تماس بگیرید.

در صورتی که در زمینه فشار آب هم مشکلی وجود نداشت، مشکل شما ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

 • فیلتر های دستگاه تصفیه آب به خصوص فیلتر ممبران اسمز معکوس، کیپ شده اند و راه نفوذ به آب ورودی نمیدهند. در این صورت نیاز از است که فیلتر دستگاه شما تعویض شود.
 • یکی از قطعه های داخلی دستگاه تصفیه آب دچار خرابی شده است. در این مورد هم نیاز دارید که به یک سرویسکار تصفیه آب اطلاع دهید و مشکلتان را رفع کنید.

2. مشکل دستگاه تصفیه آب در نشتی آب

نشتی میتوان گفت رایج ترین مشکل در بین مشتریان است. در صورتی که به آشپزخانه رفتید و با مقدار زیادی از آب روان شده در آن مواجه شدید، شما دارای نشتی شده است. منبع این مشکل در آن است که برخی از اتصالات شلنگ های تصفیه آب دچار در رفتگی شده اند و اتصال خود را با قطعه مورد نظر از دست داده اند. باید از قرار گرفتن تمام اتصالات و شلنگ ها در محل مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد ما در حل مشکل نشتی تماس با یک متخصص در حوزه تصفیه آب است. در صورتی که مشکل در نشتی به سرعت حل نشود، ممکن است مشکلات بیشتری برای آب تصفیه کن شما به وجود بیاید. در صورت تماس با شرکت اس اس وی برای نشتی دستگاهتان، متخصصان ما به صورت کاملی را مورد بررسی قرار داده و منشا اصلی مشکل را یافته و آن را خواهند کرد.

3. بوی بد و طعم ناخوشایند در آب تصفیه شده

اشاره کرده است که آب بد بو یا بد مزه به دلیل وجود ناخالصی ها در آب است. مشکلات رایجی که در خصوص بو و طعم آب وجود دارد، شامل موارد روبه رو است: بو یا طعم تخم مرغ گندیده یا گوگرد وجود هیدروژن سولفید را نشان می دهد. بو و مزه های فلزی مانند ممکن است نشانه وجود جیوه ، سرب ، مس ، آرسنیک یا آهن در آب باشد.

به خودی خود مزه و بوی ناخوشایند آب را حذف و پاکسازی میکند. حتی در صورتی که فیلتر به متصل باشد، طعم آب را به اندازه بسیار زیادی بهتر هم میکند. اما برخی از اوقات ممکن است طعم ناخوشایندی را در آب تصفیه شده حس کنید. اصلی ترین دلیل به وجود آمدن طعم بد در آب وجود است. در تصفیه خانه های شهری به آب اضافه میشود. به دلیل اینکه دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی است، افزودن آن به آب برای از بین بردن میکروب ها و باکتری های درون آب از محبوبیت بالایی در تصفیه خانه ها برخوردار است.

اما در فیلتر های مرحله 2 و 3 وظیفه اصلی در حذف کردن مقدار زیادی از را دارند. به طوریکه مزه و یا بوی به طور کامل از آب حذف شود. در صورتی که هنوز هم طعم ناخوشایند را در آب حس کردید، مشکل از عملکرد نا مناسب فیلتر های آن است. در صورتی که میخواهید با این مشکل دست و پنجه نرم نکنید، توصیه اس اس وی به شما تعویض فیلتر ها در زمان معین است. برخی از فیلتر ها باید هر سه ماه، برخی از آن ها هر 1 سال یکبار و برخی از فیلتر ها نیز باید 2 سال یکبار تعویض شوند.

یکی از دلایل دیگر به وجود آمدن بوی بد در آب، ذخیره آب در مخازن تصفیه آب به مدت طولانی است. آب تصفیه شده ای که به مدت بیش از 2 روز در ذخیره باقی بماند، باید تخلیه شود و از استفاده از آن خودداری شود. همچنین برای جلوگیری از آلوده شدن آب در مخازن ذخیره بهتر است تا مخازن را هر سال شستشو دهید. بنابراین برای حل مشکل در طعم ناخوشایند و بوی بد، اقدام به تعویض و همچنین شستشوی ذخیره آب کنید.

4. سر ریز آب از مخزن ذخیره

دارای عملکردی است که اگر ذخیره آب پر شد، به شیر ورودی دستور میدهد و ورود آب را به تصفیه آب مسدود میکند. اما اگر این فرآیند با مشکل مواجه شد، و پس از پر شدن از آب تصفیه شده، شیر آب ورودی بسته نشد، در این صورت آب از سر ریز میکند. راه حل این مشکل هم تماس با یک متخصص در حوزه تصفیه آب است تا منشا آن را پیدا کند و به آن بپردازد.

5. جریان آب خروجی بسیار کم

از فیلتر های مختلفی استفاده میکند. 5 یا 6 فیلتر به طور معمول در با سیستم وجود دارد. هر یک از این فیلتر ها وظیفه حذف برخی از ناخالصی ها از آب با سایز های مختلف را دارند. این ناخالصی ها جذب فیلتر مورد نظر شده و به آب اجازه عبور از آن فیلتر داده میشود. در صورتی که این فیلتر ها در بازه زمانی تعیین شده تعویض نشوند، ممکن است پس از مدتی منافذ فیلتر های تصفیه آب برای عبور آب بسته تر و کوچک تر شوند. همین مورد باعث کم تر شدن شدت جریان آب از شیر برداشت شود.

این مشکل به خصوص در مناطقی رایج است که از کیفیت آب بسیار پایینی برخوردارند. به این معنا که در آب آن مناطق ذرات درشت و ریز بسیاری در آب وجود دارد که فرآیند تصفیه آب در آن مناطق باید به طور دقیق تر و با دستگاه های بهتری انجام شود. راه حل مشکل در جریان کم آب، تعویض است.

6. وجود لرزش و صدای زیاد در دستگاه تصفیه آب

رایج ترین دلیل برای ایجاد لرزش بیش از حد یا به وجود آمدن صدای زیاد از پمپ است. پمپ از قطعات مختلفی تشکیل شده است. یکی از این قطعات بلبرینگ پمپ است که برای ایجاد فشار مناسب برای جریان آب نیاز دارد تا با سرعت بسیار زیادی بچرخد. در طول مدت زمان زیاد کارکرد این پمپ ها، آن ها به طور طبیعی و آرام آرام شروع به ایجاد صدا و لرزش بیشتر در هنگام عملکرد خود میکنند. اگر محفظه پمپ به طور دقیقی در جای خود محکم نشده باشد هم ممکن است سر و صدای زیادی در هنگام کار کرد آن ایجاد شود. حرکت مداوم و افزایش اصطکاک بر سلامت این قطعات تأثیر میگذارد که باعث ایجاد سر و صدا و ارتعاشات زیاد میشود.

یکی دیگر از دلایل شایع به وجود آمدن لرزش و صدا در ، سست شدن سیم ها و شلنگ های اتصال در جای خود است. شلنگ هایی که بین دو فیلتر متوالی اتصال ایجاد میکنند، نباید طول بیش از حد نیاز داشته باشند. همه سیم ها و شلنگ ها، اعم از سیم های برق و شلنگ های اتصال بین فیلتر ها و ذخیره، باید با یک بست یا کابل محکم شوند تا اجازه هر گونه لرزش از دستگاه گرفته شود.

توجه: در صورتی که به تازگی فیلتر های تصفیه آب خود را تعویض کرده اید، ممکن است مقداری لرزش و صدا در دستگاه آب تصفیه کن خود حس کنید. نگران نباشید؛ زیرا این مشکل موقتی است و پس از چند ساعت رفع خواهد شد. برای رفع مشکل لرزش و سر و صدای دستگاه خود با جایی که از آن خرید کرده اید تماس حاصل کنید و یا با یک متخصص تصفیه آب تماس بگیرید و مشکل خود را مطرح کنید.

7. مقدار زیاد آب دفع شده

دستگاه های تصفیه آب با سیستم به طور کلی مقدار نسبتا زیادی از آب را دفع میکنند. آب دفع شده شامل موادی است که موجب بالا بردن سختی آب (TDS) میشود؛ مانند فلزات سنگین، مواد درشت مثل گل و لای، و مواد شیمیایی مثل و سولفات است. حدود یک سوم آب ورودی به تصفیه آب پس از تصفیه آب دفع و به فاضلاب انتقال داده میشود.

بر اساس پیشنهاد ، در صورتی که آب تصفیه کن شما بیش از حد آب دفع شده تولید میکند، میتواند نشانه ای برای مسدود شدن راه فیلتر باشد. اگر فیلتر مرحله 4 تصفیه آب را به موقع تعویض نکنید، ممکن است پس از مدتی مواد جامد آلاینده آب، سطح را پوشش دهند و اجازه عبور آب به صورت مناسب و کافی را ندهند. زمان دقیقی برای تعویض فیلتر وجود ندارد. همه چیز بستگی به کیفیت آب منطقه شما و سختی آب (TDS) منزلتان دارد. اما به طور کلی فیلتر باید هر 18 ماه تا 24 ماه تعویض شود.

8. داغ شدن بیش از حد ترانس یا آداپتور دستگاه تصفیه آب

معمولا برای عملکرد مناسب نیاز به پمپ دارد. برای تامین برق مورد نیاز پمپ افزایش جریان، همراه با یک ترانس یا آداپتور برق است. این آداپتور ها معمولا برای جریان متناوب را به جربان مستقیم 24 ولت تبدیل میکنند. هریک از قطعات برقی شامل پمپ، شیر برقی و سوییچ های فشار بالا و فشار پایین (های پرشر و لو پرشر) برای عملکرد خود جریان مخصوصی را نیاز دارند. اما برخی از اوقات به دلیل اتصال در یکی از این قطعات و خراب شدن آن مقدار درخواستی جریان برق از ترانس بیش از حد معمول است. همین مورد باعث میشود تا توان درخواستی قطعات برقی از ترانس بیش از حد توان آن باشد و باعث داغ شدن پمپ دستگاه میشود.

در موارد شدید تر حتی میتواند باعث سوختن پمپ و آتشسوزی شود. برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل، در صورتی که نیاز دارید چندین روز به منزلتان نروید، پیشنهاد ما به شما این است که حتما قبل از آن، را خاموش کنید و اتصال آن را از برق جدا کنید. برای حل مشکل در داغ شدن ترانس یا آداپتور، اقدام به تعویض پمپ یا تعویض شیر برقی (در صورت وجود) و یا حتی تعویض آداپتور دستگاه بکنید.

10 مشکل دستگاه تصفیه آب خانگی

9. ایجاد رسوب در کتری با وجود آب تصفیه شده

تا اندازه بسیار زیادی مواردی که موجب سختی آب میشوند را حذف میکند. موادی مانند کلسیم، سولفات، فسفات و فلزات سنگین. بنابراین نباید دلیلی برای رسوب گذاری آب در کتری و ظروف دیگر وجود داشته باشد. اما اگر شما از استفاده میکنید ولی کماکان کتری شما جرم میبندد، شما مشکلی دارد. برای فهمیدن مشکل نیاز دارید تا سختی آب را با دستگاه سختی سنج اندازه گیری کنید. ابتدا شیر را ببندید، و شیر آب برداشت را باز بگذارید. سختی آب خروجی رو اندازه گیری کنید.

در صورتی که سختی آب در این شرایط بیشتر از 150 ppm بود : مشکل اصلی از فیلتر شما است. احتمالا شما کارایی خود را از دست داده است. مواد آلاینده درون آب در طول مدت طولانی خاصیت را از بین برده اند و فیلتر اسمز معکوس که معمولا در مرحله 4 نصب میشود، از کار افتاده است و عملکرد مناسبی ندارد. مورد دیگری که ممکن است اتفاق افتاده باشد، این است که اتصالات دستگاه به اشتباه در جای خود قرار گرفته اند و فیلتر از فرآیند تصفیه خارج شده است. در این صورت نیاز است که اتصالات مربوط به دستگاه را چک کنید، و شلنگ های ورودی و خروجی به فیلتر مرحله 4 را با نوار تفلون محکم تر کنید.

در صورتی که سختی آب در این شرایط کمتر از 150 ppm بود : ممکن است مشکل از فیلتر مینرال باشد. فیلتر مینرال در مرحله 6 و مرحله آخر اسمز معکوس نصب میشود و وظیفه آن افزودن مواد معدنی و املاح مورد نیاز برای بدن است تا آب تصفیه شده علاوه بر طعم خوب، غنی و سالم نیز باشد. اما در برخی از اوقات اگر فیلتر مینرال شما دارای کیفیت نامطلوبی باشد، ممکن است املاحی که به آب اضافه میکند بیش از حد نیاز باشد و نه تنها باعث غنی تر شدن آب نشود، بلکه سختی آب تصفیه شده را بالاتر ببرد.

احتمال بعدی برای بروز مشکل رسوب گذاری آب تصفیه شده این است که ممکن است شیر میکس شما بیش از اندازه باز باشد. شیر میکس تصفیه آب به بیان ساده شیری است که آب با سختی بالا را با آب تصفیه شده مخلوط میکند. به این دلیل در گذاشته میشود که آب تصفیه شده توسط آب تصفیه کن سختی آب بسیار کمی دارد. این خاصیت برای بدن انسان خوب نیست و وجود مقداری املاح در آب برای بدن نیاز است. حال اگر شیر میکس بیش از اندازه مورد نیاز باز باشد، مقدار زیادی از آب دفع شده وارد شیر برداشت میشود و را آلوده میکند.

10. خلوص بالای آب تصفیه شده در دستگاه آب تصفیه کن

دستگاه های آب تصفیه کنی که با سیستم اسمز معکوس کار میکنند، اکثر آلاینده های موجود در آب را از بین میبرند. در مقالات متعددی ذکر شده است که خلوص آب پس از فیلتر شدن در بیش از 99 درصد است. زیرا آب از فیلتر های متعددی عبور میکند. سه فیلتر پیش تصفیه، به عنوان اصلی ترین ، فیلتر پست کربن و فیلتر مینرال از اصلی ترین اجزای هر دستگاه تصفیه آبی هستند.

اما اگر آب خروجی از دستگاه شما دارای خلوص بسیاری بود و طعم غیر عادی داشت، راهکار هایی وجود دارد تا بتوانید با انجام آنها کیفیت آب را بهبود ببخشید. این راهکار ها عبارتند از استفاده از شیر میکس و همچنین استفاده از فیلتر مینرال. روش شیر میکس به دلیل آلوده بودن آب ورودی منسوخ شده و در دستگاه های اس اس وی استفاده نمیگردد.

 1. اما روش دوم تقریبا در تمام دستگاه های تصفیه آب وجود دارد. فیلتر مینرال در مرحله آخر تصفیه اب نصب میشود و به آب املاح معدنی مورد نیاز برای بدن انسان را اضافه میکند. در صورتی که مشکل خلوص آب شما باقی مانده بود، ممکن است فیلتر مینرال شما نیاز به تعویض داشته باشد.

چگونه دستگاه تصفیه آب خود را تمیز کنیم ؟

یکی از نکات مهم در نگهداری هر چه بهتر ، تمیز کردن و شستشوی آن به صورت سالانه است. قبل از اینکه شروع به تمیز کردن بکنید، باید به این نکته توجه کنید که در زمان تعویض فیلتر ها فقط فیلتری که نیاز به تعویض دارد باید هوزینگش باز شود و دیگر فیلتر ها در همان حالت باید باقی بمانند تا گرد و خاک و کثیفی به آن ها وارد نشود.

قبل از تمیز کردن دستگاه از پاکیزه بودن محیط کار دستگاه اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به انجام مراحل به صورت گام به گام بکنید.

 1. شیر اصلی یا شیر ورودی آب را به طور کامل ببندید.
 2. در مرحله بعد تمام آب ذخیره شده در مخزن دستگاه تصفیه آب را از طریق شیر آب برداشت خالی کنید.
 3. فیلتر های سه مرحله اول یعنی فیلتر الیافی، فیلتر کربن پودری و کربن بلاک را از داخل هوزینگ خود در بیاورید.
 4. فیلتر ممبران مرحله 4 را نیز از داخل محفظه خود خارج کنید.
 5. دوباره هوزینگ فیلتر های تصفیه را در جای خود ببندید. (هوزینگ ها خالی باشند و کارتریج فیلتر ها درون آن ها نباشند)
 6. حدود 1 فنجان هیدروژن پراکسید را در هوزینگ فیلتر مرحله 1 بریزید.
 7. همه قطعات تصفیه آب را دوباره به هم متصل کنید.
 8. شیر اصلی را که در گام اول بسته بودید، دوباره باز کنید تا آب وارد دستگاه تصفیه آب شود.
 9. اجازه دهید سیستم کار کند (بدون وجود فیلتر ها، آب ورودی فشار زیادی دارد و باعث پر شدن سریع مخزن ذخیره خواهد شد.)
 10. شیر آب برداشت اسمز معکوس را باز بگذارید تا آب از مخزن خارج شود.
 11. اجازه دهید سیستم حداقل 2 بار این چرخه را طی کند.
 12. شیر اصلی را دوباره ببندید.
 13. در صورت نیاز، فیلتر های جدید را در محفظه خود قرار دهید و دوباره اتصالات را به هم ببندید.
 14. اجازه دهید تا مخزن دوباره پر شود و سپس یکبار دیگر آن را تخلیه کنید.
دکمه بازگشت به بالا