مسمومیت با قهوه و لزوم شناخت کافی مردم از مصرف این نوشیدنی


پایگاه خبری

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس ۱۷ آنلاینماه ۹۹ اعلام کرد: تاکنون ٢٣ نفر در شیراز با علائم مشابه که به نظر می‌رسد در اثر مصرف قهوه مسموم ایجاد شده به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

به گفته محمدجواد مرادیان از جمله علائمی که این افراد با آن مواجه شده‌اند، سردرد، سرگیجه، تهوع و در یکی دو مورد نیز حالت تشنج است.

این موضوع باعث شد تا اتحادیه صنف عطاران و سقط فروشان و اتحادیه صنف تولید کنندگان و فروشندگان آبمیوه، بستنی و پالوده و کافی‌شاپ شیراز بازرسان خود را فعال کنند تا در تعامل با دانشگاه علوم پزشکی شیراز و در بررسی‌های خود علت مسمومیت را پیدا کنند.

بالا بودن میزان کافئین موجود در قهوه علت مسمومیت
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۲۷ آنلاینماه ۹۹ وجود متادون در قهوه به عنوان عامل مسمومیت برخی شهروندان در شیراز را رد کرد و گفت: بالا بودن میزان کافئین در این نوع قهوه باعث مسمومیت تعدادی افراد شده است و با شناسایی این نوع قهوه توانستیم تعدادی از آن‌ها را در سطح شهر شیراز جمع آوری کنیم.
عبدالرسول همتی افزود: توزیع قهوه ترکیبی طی روزهای گذشته در شیراز باعث مسمومیت تعدادی از افراد شده است.

وی ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم که بعضی از کافی شاپ‌ها و قهوه فروشی‌ها، قهوه‌هایی در اختیار مردم قرار داده بودند که باعث مسمومیت تعدادی از افراد شد هرچند در مرحله نخست چنین بر می آمد که مواد توهم زا و قرص متادون در این قهوه وجود داشته، اما با آزمایش‌ها مشخص شد که چنین چیزی نبوده و وجود متادون در قهوه صحت ندارد.

همتی با بیان اینکه بالا بودن میزان کافئین در این نوع قهوه باعث مسمومیت تعدادی افراد شده است، ادامه داد:با شناسایی این نوع قهوه توانستیم تعدادی از آن‌ها را در شهر شیراز جمع آوری کنیم.

مردم از مصرف قهوه با کافئین بالا خودداری کنند
جلیل معینی رییس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان آبمیوه، بستنی و پالوده و کافی‌شاپ شهرستان شیراز نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: بر اساس بررسی های صورت گرفته با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز مشخص شد کافئین بالا علت مسمومیت تعدادی از شهروندان بوده و هیچ افزودنی در قهوه وجود نداشته است.

وی افزود: اطلاع رسانی و آموزش در زمینه میزان مصرف قهوه و تعداد بازرسی‌ها برای پیشگیری از مسمومیت سایر شهروندان در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: مردم باید اطلاعات خود در زمینه قهوه را افزایش دهند چراکه میزان مصرف و میزان کافئین موجود در قهوه بسیار اهمیت دارد و باید مورد توجه مردم قرار گیرد.

رییس اتحادیه صنف تولید کنندگان و فروشندگان آبمیوه، بستنی و پالوده و کافی‌شاپ شهرستان شیراز گفت: به تمام واحدهای صنفی زیر مجموعه اعلام کرده ایم که قهوه های با کافئین بالا را جمع آوری کنند.

معینی افزود: به عنوان مثال در بستنی یک خامه معمولی وجود دارد برخی از مشتریان درخواست دارند مقدار بیشتری خامه به آن اضافه شود، قهوه هم همینطور است و برخی مشتریان درخواست قهوه با کافئین بالاتر را می کنند.

وی ادامه داد: مغازه داران به دلیل اینکه مشتری خود را از دست ندهند درخواست مشتریان را اجابت می کنند.
رییس اتحادیه صنف تولید کنندگان و فروشندگان آبمیوه، بستنی و پالوده و کافی‌شاپ شهرستان شیراز گفت: بدن یک انسان سالم اگر یک ماه قهوه با کافئین بالا مصرف کند پس از یک ماه معده او دچار اختلال می شود.

معینی افزود: مردم، قهوه را با کافئین پایین مصرف کنند و از مصرف این نوشیدنی با کافئین بالا خودداری کنند.

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه اخبار کسب و کار کلیک کنید 

https://drghiasvand.com/%D9%85%D8%B3%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D9%82%D9%87%D9%88%D9%87-%D9%88-%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D9%81%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A7/

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده وبانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا