سلامتی و پزشکی

غذاهای ممنوعه برای فشار خون بالا  

اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید، قطعاً نحوه خوردن و آشامیدن تأثیر به سزایی در کنترل و پایین آوردن فشار خون شما دارد. اکثر افراد مبتلابه پُرفشاری خون علائم بالینی خاصی ندارند، اما این مشکل می تواند موجب آسیب های حاد یا مزمن به بخش های مختلف بدن شود. با کنترل آنچه می خورید علاوه بر کاهش عوارض فشار خون بالا، فرایند درمان آن را نیز آسان تر کرده و حتی میزان داروهای مصرفی خود را نیز به حداقل می رسانید.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا به عارضه ای گفته می شود که در آن فشار روی دیواره های عروقی که خون از طریق آن ها به اعضا و بافت های مختلف بدن منتقل می شود، به طور مداوم بالاتر از حد طبیعی قرار است. فشار خون نرمال به طورمعمول با اعداد 120/80 میلی متر جیوه (mg) تعریف می شود.

پرفشاری خون می تواند علائم و عوارضی جدی را در بدن ایجاد کند. علل فشار خون بالا متعدد است، از عوامل ژنتیکی، سابقه خانوادگی، سن، چاقی، نداشتن فعالیت بدنی مناسب گرفته تا مصرف غذاهای ناسالم. درصورتی که فشار خون بالا به مدت طولانی کنترل نشود، می تواند باعث آسیب به عروق خونی، قلب، مغز و کلیه ها شود و خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند ایست قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه را افزایش دهد.

بنابراین شناخت و کنترل فشار خون بالا اهمیت بسیاری بالایی دارد. چکاپ های منظم سلامتی، تغییرات در شیوه زندگی مثل تغییر در رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی، کاهش استرس و مصرف درست داروهای تجویزشده توسط پزشک می تواند به کنترل و مدیریت پرفشاری خون کمک کند و خطر بروز عوارض جدی را کاهش دهد.

مواد غذایی مضر برای فشار خون بالا

انواع ترشی و شور:

ترشی و انواع شور، سهم غیرقابل انکاری را در سفره ایرانی دارد؛ اما مشکل این دورچین ها این است که اغلب پرنمک اند که می تواند باعث افزایش فشار خون شود. حتی روش های نگهداری این مواد غذایی هم خود می تواند مواد شیمیایی بیشتری را وارد بدن کند. حتی اگر فشار خون هم نداشته باشید باید در خوردن ترشی و شور احتیاط کنید.

 به جای ترشی و شور از جایگزین های ترد مثل سبزی های ترد تازه مانند هویج، خیار، کاهو و گوجه گیلاسی استفاده کنید

غذاهای کنسروی:

کافی است کارمند باشید یا حتی حوصله غذا درست کردن نداشته باشید، ذهنتان سریع به سمت انواع کنسرو می رود، کنسرو ماهی تن، الویه آماده، کنسرو قیمه بادمجان و … مواد موجود در کنسرو معمولاً حاوی مقدار زیادی سدیم است که می تواند فشار خون را افزایش دهد. علاوه بر این، ممکن است کنسروها حاوی مواد نگه دارنده و گلوکوز باشد که برای سلامت عمومی مضرند. بله، خوردن غذای کنسروی یک لذت خاصی دارد، اما واقعاً به دردسر سلامتی اش نمی ارزد.

متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند که بهتر است از سوپ یا غذاهای خانگی که سریع پخته و حاضر می شوند استفاده کنید. مثلاً تکه های نازک سینه مرغ، مخلوط نخودفرنگی و سیب زمینی و…

انواع سس:

خوردن سس های نمکی و پرچرب برای افرادی که فشار خون بالا دارند، توصیه نمی شود. چرا؟ چون سس ها معمولاً حاوی نمک زیاد، روغن های هیدروژنه و شکر هستند. برخی از سس ها ممکن است شامل افزودنی های مصنوعی مثل رنگ، مواد نگه دارنده و مواد دیگری باشند که ایجاد حساسیت یا عوارض جانبی کند. نمک زیاد باعث افزایش فشار خون و روغن های هیدروژنه که در برخی از سس ها وجود دارند، می توانند به افزایش کلسترول بد (LDL) در بدن منجر و درنهایت باعث افزایش خطر بروز مشکلات قلبی-عروقی شوند.

برای انتخاب سس های بهتر، می توانید برچسب ها و محتوای مواد تشکیل دهنده روی بسته بندی را بخوانید و سس هایی با مقادیر کمتر از چربی اشباع، قند و نمک انتخاب کنید. راه حل عالی این است که خودتان دست به کار شوید و در خانه سس های متنوع و سالم درست کنید. مثل انواع سس زیتون، سس ماست و …

گوشت های فراوری شده و پخته:

درست است که می گویند هر چیزی که مضر است، خوشمزه هم است! بله درست حدس زدید، منظورمان گوشت های فراوری شده مثل انواع سوسیس، کالباس، بیکن، ماهی نمک سود و… است. این مواد جزء بدترین دسته مواد غذایی برای افراد با فشار خون بالا به شمار می رود. در فرآیند پخت این محصولات از نمک و مواد افزودنی استفاده می شود. هم زمان پختن این مواد غذایی، آن ها را برای مدت طولانی تری حفظ می کند.

غلات تصفیه شده:

ما ایرانی ها عاشق برنج و نان سفیدیم؛ اما خوب هر عشقی سرانجام خوبی ندارد؛ باید دوری کرد و دوستی! غلات تصفیه شده محصولاتی هستند که در آن پوسته و برخی قسمت های دیگر غیرضروری حذف شده است. در فرآیند تصفیه، بعضی از لایه های خارجی غله مانند پوسته، سبوس و بافت های دیگر که شامل عناصر مغذی کمتری هستند، از غله جدا می شوند. بدین ترتیب، غلات تصفیه شده عمدتاً قسمت های درونی غله اند.

تصفیه غلات با هدف افزایش کیفیت تغذیه ای محصول انجام می شود، اما این کار معایبی به همراه دارد چراکه در فرایند تصفیه برخی از مواد مغذی به خصوص قسمت های فیبری که در لایه های خارجی غله وجود دارند، از بین می روند.

به طورکلی، استفاده از غلات تصفیه شده یا غلات کامل تا حد زیادی به سلایق شخصی و نیازهای غذایی هر فرد است. نان سفید، ماکارونی و برنج نمونه هایی از غلات تصفیه شده هستند که از فیبر و مواد مغذی حیاتی محروم شده اند که می تواند منجر به فشار خون بالا شود. علاوه بر این، به دلیل عدم وجود فیبر می توانند به افزایش وزن و بیماری قلبی نیز کمک کنند.

به جای غلات تصفیه شده از غلات جایگزین مانند کینوا، جو یا برنج قهوه ای یا از غلات کامل استفاده کنید.

برنامه غذایی برای فشار خون بالا

برای کنترل فشار خون بالا، رعایت یک سبک زندگی سالم و تغذیه مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه، چند نمونه از برنامه های غذایی مناسب برای کاهش فشار خون بالا را برای شما می آورم:

  1. رژیم غذایی دش (DASH Diet): این برنامه غذایی شامل مصرف انواع میوه، سبزی، غلات کامل، مرغ، ماهی های چرب مثل قزل آلا، ماست کم چرب، لبنیات با پروتئین کم و محصولات نشاسته ای مانند سیب زمینی است.
  2. رژیم غذایی کم نمک: سعی کنید افزودن نمک را به حداقل برسانید و از جایگزین های طبیعی مانند آویشن، زعفران و ادویه های دیگر استفاده کنید.
  3. مصرف غذاهای پتاسیم دار: مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم مانند موز، نارگیل، هلو، خرما، سبزی ها تاریک رنگ، لوبیا سبز و ماهی می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند.
  4. مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم: منیزیم در ماهی، تخمه، آجیل، برنج قهوه ای، گندم، ذرت، سبزی ها و مواد غذایی با فیبر بالا مانند نخودفرنگی و لوبیا قرمز یافت می شود. مصرف مواد غذایی منیزیم دار می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.
  5. کنترل مصرف قهوه و الکل: مصرف زیاد قهوه و مشروبات الکلی می تواند فشار خون را افزایش دهد. سعی کنید مصرف کافئین زیاد را کاهش دهید.
  6. رژیم غذایی کم چربی: مصرف مواد غذایی پرچرب و پرکالری می تواند فشار خون را افزایش دهد. سعی کنید از منابع غذایی با چربی های ناسالم مانند گوشت قرمز چرب، سوسیس و کالباس، پنیر چرب و روغن های ترانس اجتناب کنید.

کنترل فشار خون بالا یک گام اصلی برای دوری از عوارض این بیماری است. استفاده از یک رژیم غذایی مناسب، می تواند شما را در این راه بسیار کمک کند. عدم استفاده از مواد غذایی پرنمک، چیپس، غذاهای پرچرب، قند و شیرینی ازجمله بدترین غذاها برای افزایش فشار خون هستند. توصیه می شود که با کمک و راهنمایی یک پزشک متخصص مصرف این مواد را به حداقل برسانید و از رژیم غذایی سالم و کم نمک پیروی کنید.

استفاده از عبارات سوالی یا اعداد وهمچنین بهره برداری از روندهای روز وخبرربایی در عنوان می تواند باعث افزایش بازدید و خوانده شدن خبرتان  شود.

محتوای اصلی رپورتاژ خودرا با توجه به محدودیت های وبسایت مدنظر در تعداد کلمات بنویسید.

تصویر شاخص: اولین تصویر فایل شما به عنوان تصویر شاخص شناخته می شود.

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا