درمان افسردگی با تحریک مغناطیسی مغز مهیا شد

آیا درمان افسردگی با تحریک مغناطیسی مغز ممکن است؟ دانشمندان می گویند که بیماران مبتلا به افسردگی را می توان با این روش درمان کرد. اما چطور؟
محققان توانستند راهی برای درمان افسردگی با تحریک مغناطیسی مغز پیدا کنند که امکان معالجه را برای افراد مبتلا به این بیماری تا حد بسیار زیادی ممکن می کند. اما محققان باوجود اینکه به ویژگی میدان مغناطیسی در درمان افسردگی پی برده اند، هنوز روش کار و علت وجود این پدیده را درک نکرده و نمی توانند نتیجه تحقیقات خود را به طور کامل منتشر کنند.
بیشتر بخوانید: شناسایی نوعی آنزیم که احتمالا علت افسردگی در زنان است
درمان افسردگی با تحریک مغناطیسی مغز مهیا شد
به گزارش ساینس آلرت، تیم تحقیقاتی می گوید جریان های عصبی متعلق به فعالیتی که در مسیر اشتباه پیش می رود، در آینده می توانند به عنوان راهی برای تشخیص افسردگی نیز استفاده شوند.
روش مذکور به طور رسمی تحریک مغناطیسی مغز (TMS) نامیده می شود و نوعی درمان غیرتهاجمی است که موفق شده تأییدیه نظارتی را کسب کند و می توان آن را برای هر بیماری شخصی سازی کرد. یافتن نحوه  دقیق عملکرد TMS، بهبود بیشتر این روش درمانی را به دنبال خواهد داشت.
آنیش میترا، روان پزشک و رفتارشناس از دانشگاه استنفورد کالیفرنیا می گوید:
فرضیه  اصلی این بود که TMS می تواند جریان فعالیت عصبی را در مغز تغییر دهد؛ اما صادقانه بگویم که خیلی شک داشتم و می خواستم این فرضیه را آزمایش کنم.
محققان برای انجام آزمایش اخیر رویکرد ریاضی ویژه ای را برای تجزیه وتحلیل تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) استفاده کردند. این نوع تصاویر زمان بندی دقیق فعالیت های مغز را نشان می دهند و زمان بندی نیز به نوبه  خود جهت سیگنال های عصبی را آشکار می کند.

مطالعه مبتلایان به افسردگی وخیم مقاوم به درمان را شامل می شد. در یکی از مراحل، 10 نفر از بیماران تحت نوعی تکنیک مبتنی بر TMS به نام درمان نورومدولاسیون استنفورد (Stanford Neuromodulation Therapy) یا SNT قرار گرفتند. 10 بیمار دیگری که در پژوهش شرکت کرده بودند، درمانی شبیه به دارونما را دریافت کردند که بدون هیچ تحریک مغناطیسی واقعی کارکرد SNT را تقلید می کرد.
مقایسه  اسکن های مغزی شرکت کنندگان مبتلا به افسردگی با اسکن 120 فرد سالم بدون تشخیص افسردگی به محققان کمک کرد تا تفاوت ها را به وضوح ببینند. از مغز 16 نفر از گروه سالم با استفاده از اسکنری متفاوت با 85 نفر دیگر و با پارامترهای اسکن متفاوت تصویربرداری شد.
در بررسی های انجام شده، یکی از قسمت های مغز به نام قشر جزیره ای برجسته تر از سایر نواحی بود. قشر جزیره ای بخشی از مغز است که سیگنال های بیولوژیکی مانند ضربان قلب را از بدن دریافت می کند و به بخشی از مغز به نام قشر دستبندی سیگنال می فرستد که در پردازش احساسات مؤثر است.
در سه چهارم افراد مبتلا به افسردگی، جهت سیگنال ها متفاوت بود و از ناحیه  پردازش عاطفی به سمت قشر جزیره ای حرکت می کرد. علاوه براین، هرچه سطح افسردگی افراد بیشتر باشد، سیگنال های بیشتری هم از مسیر اشتباه ارسال می شوند.
میترا می گوید: «آنچه مشاهده کردیم، این بود که فرستنده و گیرنده  سیگنال های مغزی در تعیین این موضوع نقش بسیار مهمی ایفا می کنند که چه کسی افسرده است و چه کسی نیست؛ تقریباً مثل اینکه از قبل تصمیم بگیرید چه احساسی باید داشته باشید و سپس تمام چیزهایی که حس می کردید ازطریق آن فیلتر می شد. آن حالت روحی به خلق وخو اصلی تبدیل شده است.»
این موضوع با آنچه درباره  افسردگی می دانیم مطابقت دارد. فعالیت های معمولاً لذت بخش که قشر جزیره ای آن ها را گزارش می دهد، به جای همکاری در جهت متفاوت با سیگنال های غالب بخشی از مغز که خلق وخوی ما را تنظیم می کند، به واسطه  آن ها متوقف می شوند.
در اکثر بیماران مبتلا به افسردگی یک هفته درمان با SNT کافی بود تا سیگنال های مغز دوباره در جهت صحیح حرکت کنند. این آزمایش نتایج قبلی را تأیید می کند که قابلیت درمان یادشده را نشان داده بودند.
هرچند چنین فعالیت مغزی به هم ریخته ای در تمام بیماران مبتلا به افسردگی وجود ندارد، محققان می گویند این وضعیت می تواند به شناسایی بیمارانی کمک کند که درمان SNT برایشان مفید است. تجزیه وتحلیل های بیشتر ممکن است اطلاعات گسترده تری درباره  چگونگی تغییر سیگنال های مغزی در افراد مبتلا به افسردگی نشان دهد.
درمان افسردگی با تحریک مغناطیسی مغز مهیا شد
تیم تحقیقاتی برای سنجش میزان ماندگاری اصلاح سیگنال های مغزی قصد دارد روش خود را روی افراد بیشتری آزمایش کند. بااین حال، یافته های تازه اطلاعات بسیار مهمی درباره  چگونگی تأثیر افسردگی روی سیم کشی مغز افراد ارائه می دهد. دستیابی به این بینش با تجزیه و تحلیل اسکن هایی امکان پذیر شده است که جزئیات بیشتری درمقایسه با گذشته دارند.
مارکوس ریچل، متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس میسوری می گوید:
ثبت شرایط رفتاری مانند افسردگی با تصویربرداری دشوار است؛ زیرا برخلاف ضایعه  آشکار مغزی، با ظرافت روابط موجود بین بخش های مختلف مغز سروکار دارد. این بسیار امیدوارکننده است که فناوری اکنون به پیچیدگی مشکلاتی نزدیک شده است که در تلاش برای درکشان هستیم.
بیشتر بخوانید:

    ترشح انسولین توسط سلول های معده ؛ راهکار جدید درمان دیابت!
    این آزمایش خون ساده قادر به تشخیص 50 نوع سرطان است!
    شناسایی تمساحی که خود را باردار کرده است؛ اولین بکرزایی در تمساح!

نظر شما درباره  درمان افسردگی با تحریک مغناطیسی مغز چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
 

دکمه بازگشت به بالا