تنسور G5 گوگل، استفاده از معماری ساخت شرکت سامسونگ را کنار خواهد گذاشت

گزارشی از تایوان حاکی از آن است که نمونه های اولیه گوگل Tensor G5 با موفقیت به بهره برداری رسیده است. تنسور G5 که از معماری ساخت 3 نانومتری بهره می برد قرار است از طراحی کاملاً داخلی گوگل استفاده کند و توسط TSMC ساخته خواهد شد.

تنسور G5 گوگل، استفاده از معماری ساخت شرکت سامسونگ را کنار خواهد گذاشت

در حالی که سری گوگل پیکسل 9 آینده از چیپست تنسور G4 مبتنی بر طراحی اگزینوس ساخته شده بر روی گره 4 نانومتری Samsung Foundry استفاده خواهند کرد، شایعه شده است که جانشین این پردازنده شرایط کاملاً متفاوتی خواهد داشت.

ظاهراً گوگل قصد دارد این تراشه را شخصاً از صفر طراحی کند و به جای Samsung Foundry از معماری پیشرفته TSMC استفاده می کند. شبکه خبری تایوانی Ctee.com گزارش می دهد که نمونه های اولیه Tensor G5 با موفقیت تولید شده است.

این بدان معناست که گوگل بیشتر طراحی Tensor G5 را نهایی کرده است و آماده است تا قبل از ورود به تولید انبوه در سال آینده وارد فاز بعدی توسعه شود. در این گزارش عنوان شده که پردازنده سری پیکسل 10 گوگل بر اساس «آخرین» فناوری فرآیند TSMC ساخته شده است. اما به جزئیات معماری ساخت پردازنده اشاره ای نمی کند.

معماری مورد بحث می تواند N3E یا N3P باشد، اما احتمالاً اولی است. با این وجود، این یک گام بزرگ نسبت به تراشه های نسل قبلی Tensor است که به دلیل عملکرد ضعیف و گرمای بیش از حد توان رقابت با پردازنده های دیگر را نداشتند. با این اوصاف، Tensor G5 به احتمال زیاد می تواند عملکردی برابر با تراشه های پیشرفته کوالکام، مدیاتک، سامسونگ و شاید حتی اپل داشته باشد.

به احتمال زیاد تنسور G5، به واسطه تغییر سیاست های گوگل در زمینه تولید ممکن است در هنگام عرضه با مشکلاتی روبرو شود. این مسئله می تواند دلیل تولید زودهنگام نمونه های اولیه این پردازنده را توضیح دهد. چراکه اکنون گوگل یک سال فرصت دارد که تا قبل از عرضه سری پیکسل 10، هر گونه مشکل احتمالی این پردازنده را برطرف کند.

نظر شما درباره پردازنده گوگل تنسور G5 چیست؟

بفرست برای دوستات

دکمه بازگشت به بالا