تقویت هوش موسیقی کودک

هاوارد گاردنر، در سال 1970، به بررسی هوش کودکان پرداخت و به این نتیجه رسید که کودکان، دارای نبوغ و استعدادهای دیگری نیز هستند که با ابزارهای استاندارد شده سنتی قابل شناسایی نیست. بنابراین شروع به تحقیقات مختلفی کرد و از آزمایشات گوناگونی استفاده کرد و سرانجام توانست ثابت کند که انسان ها دارای توان هوشی متفاوتی هستند.طبق نظریه ، انسان دارای 8 نوع هوش یا استعداد است و آن را نظریه هوش های چندگانه نامید؛ بهتر است بدانید انسان ها از نظر هوش و استعداد با یکدیگر متفاوت هستند و دلیل تفاوت آن ژنتیک و تجربه است.

متاسفانه از دیرباز تا کنون در مدارس ما، فقط هوش منطقی-ریاضی کودکان مورد سنجش قرار می گیرد و در صورت ضعیف بودن، لقب دانش آموز تنبل و کم هوش را می گیرد؛ در صورتی که علاوه بر هوش منطقی-ریاضی، هوش های دیگری داریم که شامل هوش موسیقیایی، هوش طبیعت گرا، ،  و برون فردی، هوش جسمی-حرکتی و هوش تصویری-فضایی می شود.

بنابراین خوب است بدانید، بسیاری از افراد ممکن است در زمینۀ هوش ریاضی-منطقی عملکرد ضعیفی داشته باشند، اما در زمینۀ هوش موسیقیایی یا کلامی، نابغه باشند. قبل از برچسب زدن به کودکان و کم هوش و تنبل خواندن آنها، بهتر است هوش آنها را با استفاده از جدیدترین ابزارهای استاندارد شده روانشناسی مورد سنجش قرار دهیم و هوش و استعداد آنها را شناسایی کرده، آن را پرورش دهیم. شما می توانید سفارش بیسیم اسباب بازی را سریع در سایت ما ثبت کنید

آشنایی با هوش موسیقیایی

معمولا افرادی که دارای هوش موسیقیایی بالاتری هستند، به جزئیات موسیقی و صداها بیشتر دقت می کنند و تشخیص صداهای آهنگین برای آنها راحت تر از دیگران است و همه چیز در ذهن این افراد با موسیقی هماهنگ شده است؛ برای معرفی افراد مشهور دارای هوش موسیقیایی بالا، باید به بتهوون و موتسارت اشاره کنیم که می توان گفت در این زمینه نابغه بودند.

چگونه ظرفیت هوش موسیقیایی کودکانمان را افزایش دهیم؟

همانطور که گفتیم 2 مولفه ژنتیک و تجربه در تعیین نوع هوش و استعداد و رشد و پرورش آن، نقش دارند. بنابراین هوش موسیقیایی یک توانایی غیر قابل تغییر و ثابت نیست و شما زمانی که استعداد آن را در کودک خود شناسایی کردید، می توانید با غنی تر کردن محیط پیرامون، هوش موسیقیایی او را پرورش دهید. در ادامه روش هایی جهت ارتقاع سطح هوش موسیقیایی را شرح داده ایم.

✔️موسیقی نواختن:

اگر تا به حال به کودکان دقت کرده باشید، می دانید آنها به موسیقی و آلات موسیقی علاقه خاصی نشان می دهند، به همین دلیل است که بیشتر اسباب بازی های کودکان را موزیکال می سازند و کودکان برخلاف بزرگسالان از شنیدن مکرر موزیک ها احساس خستگی نمی کنند. بنابراین یکی از ابزارهای بسیار مهم که به کودک شما کمک خواهد کرد تا درک دقیق تری نسبت به ریتم ها، صداها و الگوهای موسیقی پیدا کنند، آلات موسیقی و نواختن موسیقی است.

✔️داستان های موزیکال:

داستان های موزیکال یکی دیگر از روش های تقویت هوش موسیقیایی است، شنیدن داستان های موزیکال و آهنگین به صورت صوتی، تاثیر زیادی در تقویت هوش موسیقیایی (intelligence Musical) کودک شما دارد، همچنین شما می توانید کتاب های شعر کودکانه با لحن و آهنگ گوناگون برای کودک خود بخوانید و آن را با موسیقی کلام آشنا کنید. ماسک یگان ویژه بچه گانه در مراکز آموزشی نیز به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

✔️خواندن آواز:

همراه با کودک خود آواز بخوانید، شعرهای کودکانه را با یکدیگر بخوانید و تکرار و تمرین کنید و گاهی در برخی از قسمت ها شما سکوت کنید و اجازه دهید کودک شما، آن شعر را ادامه دهد و بابت اشتباه خواندن آن شعر، کودک خود را سرزنش نکنید. بگذارید کلمات را به روش آهنگین خاص خود خلق کند، این کار خلاقیت کودک را در زمینه موسیقی تقویت خواهد کرد.

✔️ساخت شعر یا داستان موزیکال توسط کودک:

یکی دیگر از روش های مفید تقویت هوش موسیقیایی (intelligence Musical) ، این است که از کودک خود بخواهید یکی از خاطرات خود را با حالت آهنگین و شعر برای شما بیان کند، لازم نیست حتما دارای وزن و قافیۀ درست باشد، صرفا بیان کردن هر یک از جملات آن خاطره به صورت آهنگین، تاثیر بزرگی در تقویت هوش کودک می گذارد.

تقویت هوش موسیقیایی کودکان توسط بازی با آنها

خوب است بدانید، بهترین شیوه برای تعامل با کودکان، بازی است؛ شما زمانی که قصد دارید چیزی را به کودک خود آموزش دهید، می توانید از طریق بازی با آن ها این کار را انجام دهید و بهتر است بدانید راه ارتباطی کودکان با بزرگسالان، بازی کردن است.

یکی از بازی هایی که می توانید با کودک خود انجام دهید تا در راستای تقویت هوش موسقیایی فرزندتان گام بردارید این است که آلات موسیقی کودکانه را برای کودک خود تهیه کنید و از آن ها بخواهید موسیقی به سبک خاص خود بنوازند. می توانید این کار را نوبتی انجام دهید. شما نیز در کنار آن ها موسیقی بنوازید و از کودک خود بخواهید خوب گوش دهد.

از دیگر بازی هایی که می توانید برای تقویت هوش موسیقیایی فرزندانتان انجام دهید این است که تصاویری از ابزارهای موسیقی، که قبلا کودک شما صدای آنها را شنیده است، در اختیارش قرار دهید، سپس از کودک خود بخواهید چشمانش را ببندد و به صداهای هر یک از سازها که پخش می کنید، خوب گوش دهد، سپس چشمان خود را باز کند و تشخیص دهد هر یک از صداها مربوط به کدام یک از تصاویر است.

در ادامه اسباب بازی ها و وسایلی که به تقویت هوش و استعداد موسیقیایی کودک شما کمک می کند را معرفی می کنیم.

  • معرفی اسباب بازی ها و وسایل تقویت هوش موسیقیایی (intelligence Musical)
  • آلات موسیقی کودکان و بزرگسالان
  • کتاب های دکتر سئوس
  • معماها
  • کتاب های آواز و قافیه
  • بازی با نماد و کدها
  • بازی اعداد
  • بازی های تصویری
  • بازی الگو کلمه

ویژگی کودکان دارای هوش و استعداد موسیقیایی

حال با توجه به توضیحات پیشین، قطعا می دانید کودکانی که دارای استعداد و هوش موسیقیایی هستند، توانایی بالاتری در درک و فهم موسیقی، صداها، آهنگ ها و الگوها نسبت به دیگران دارند. برخی از کودکان ممکن است حافظۀ تصویری خوبی نداشته باشند و نتوانند چهره ها را بعد از دیدن یک الی دو بار تشخیص دهند، اما به محض شنیدن صدای آنها، می توانند آن شخص را به خوبی به یادآورند..

معمولا این کودکان علاقه خاصی به موسیقی و آهنگ و آواز نشان می دهند و در آواز خواندن و حفظ کردن اشعار علاقه و استعداد خاصی از خود نشان می دهند. حتی راه رفتن آنها به صورت ریتمیک است؛ زمانی که در حال درس خواندن هستند، اگر به آنها توجه کنید متوجه می شوید که برخی از جملاتی را که قصد حفظ کردن و یادگیری آن را دارند، به صورت آهنگین و ریتمیک می خوانند.

این کودکان با استعداد، معمولا با یک الی دو بار شنیدن یک آهنگ به خوبی می توانند آن را به خاطر بسپارند و بدون وجود هیچ مشکلی آن را بخوانند. آن ها معمولا در بزرگسالی به راحتی می توانند خارج از نت شدن یا فالش خواندن خواننده را تشخیص دهند. همچنین می توانند به راحتی و سریع تر از دیگران، نواختن ابزارهای موسیقی را فرا گیرند و به صورت حرفه ای و ماهرانه موسیقی بنوازند یا آواز بخوانند. آن ها حتی راحت تر می توانند ریتم های آهنگین جدید و زیبایی در ذهن خود خلق کنند.

به طور کلی هوش موسیقیایی علاوه بر اینکه نشان دهندۀ استعداد کودک شما در زمینه موسیقی است، می تواند در زمینه های مختلف تحصیلی مانند یادگیری مطالب و به خاطر سپردن آنها، کمک بزرگی به کودکتان کند. همچنین با پرورش و رشد استعداد موسیقیایی آن ها (که روش آن را در این مقاله توضیح داده ایم)، می توانید به افزایش خلاقیت کودکان نیز کمک کنید. دنیای امروز به خلاقیت و نوآوری و ایده های تازه نیاز دارد و شما با انجام این کار، به کودک خود کمک می کنید تا در مسیر درستی گام بردارد. برای خرید جلیقه پلیس بچه گانه می توانید به قسمت فروشگاه کید استور مراجعه کنید

دکمه بازگشت به بالا