عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

با چین و چروک پوست چه کنیم؟

خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید:

بسیاری از خانم ها و آقایان برای رفع چین و چروک پوست صورت به دنبال روش های مختلف هستند. احتمالا شما هم تمایل دارید، از شر چروک های پوست راحت شوید و برای جوان سازی صورت خود اقداماتی انجام دهید. اما دلایل چروک پوست چیست؟ کدام بخش های صورت بیشتر دچار چروک می شوند؟ با چه روش هایی می توان چروک ها را درمان کرد؟ آیا ماسک های خانگی در رفع چین و چروک تاثیری دارند؟

اگر چروک پوست شما زیاد شده است و می خواهید برای درمان آنها و جوان سازی بهمراجعه کنید، می توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

علائم چین و چروک پوست

چروک پوست در واقع خطوط و چین هایی هستند که روی پوست ایجاد می شوند. برخی از چین و چروک ها سطحی بوده و برخی دیگر به شکاف یا شیارهای عمیق تبدیل می شوند. این خطوط بیشتر در اطراف چشم، پیشانی و گردن به چشم می خورند. بهتر است قبل از عمیق شدن چروک ها برای درمان آنها اقدام کنید.

دلایل ایجاد چین و چروک پوست چیست؟

ایجاد چین و چروک روی پوست در روند پیری طبیعی است. اما برخی عوامل می توانند در این روند تاثیر بگذارند و سرعت آن را افزایش دهند. مهم ترین عواملی که باعث چروک پوست می شوند، عبارتند از:

 • افزایش سن: با افزایش سن پوست به طور طبیعی حالت ارتجاعی خود را از دست داده و خشک می شود. ازدست دادن چربی پوست و شکننده شدن آن باعث ایجاد چروک می شود. در لایه های عمقی پوست تولید چربی و کلاژن کم شده و پوست شل و افتاده به نظر می رسد.
 • اشعه ماورا بنفش: یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد چین و چروک زودرس قرارگرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید است. این اشعه بافت همبند پوست را تجزیه می کند. بافت همبند شامل الاستین و کلاژنی می شود که در لایه های عمیق پوست وجود دارد.
 • سیگارکشیدن: سیگار روی تولید کلاژن تاثیر گذاشته و روند پیری پوست را تسریع می کند.
 • حالت های تکراری صورت: انجام حرکات و حالات تکراری در صورت مانند اخم کردن و لبخند زدن باعث ایجاد خطوط ظریف روی پوست می شود. حرکات پوست هر بار باعث ایجاد شیار زیر پوست می شوند. با افزایش سن، پوست انعطاف پذیری خود را از دست داده و این شیارها به جای قبلی خود بازنمی گردند.

در این ویدئو پزشک عمومی در مورد انواع خطوط و چروک های چهره و راه کارهای برطرف کردن آن با شما صحبت می کنند.

چین و چروک پوست در بخش های مختلف صورت

در بخش های مختلف صورت مانند اطراف چشم، روی پیشانی، اطراف لب و گونه ها چین و چروک های ریز یا خطوط عمیق ایجاد می شود. تکنیک ها و روش های مختلفی برای وجود دارد که پزشک باتوجه به عمق چروک ها، محل آنها و سن مراجعه کننده بهترین روش را پیشنهاد می دهد.

چروک دور چشم

پوست اطراف چشم جز اولین بخش هایی است که علائم پیری را نشان می دهد. زیرا این ناحیه پوست نازک و حساسی داشته و دارای رگ های خونی است. معمولا خطوط ریزی زیر چشم و خطوط پنجه کلاغی در کناره های چشم جز چین و چروک های متداول در این ناحیه است. خطوط و چین و چروک اطراف چشم به دلیل تابیدن اشعه ماورا بنفش، سیگارکشیدن و حرکات و حالات تکراری ایجاد می شود. برخی از روش های ساده مانند تمرینات صورت، رژیم غذایی سالم، خواب کافی، لایه برداری، مرطوب کننده و استفاده از غلتک های صورت می توانند روند پیری در اطراف چشم را کند کنند. اما برای رفع چروک دور چشم روش های زیبایی وجود دارد که تاثیر بسزایی ایجاد می کنند.

درمان چروک دور چشم

روش های مختلفی برای رفع چین و چروک اطراف چشم وجود دارد. متداول ترین روش ها عبارتند از:

 • لایه برداری شیمیایی: در این روش سلول های مرده پوست از بین رفته و سلول های جدید ایجاد می شود. با این روش خطوط ریز کاهش پیدا می کنند. اما روی خطوط عمیق و افتادگی پوست تاثیری ندارد.
 • تزریق فیلر: فیلرها نوعی پرکننده هستند. زیر پوست اطراف چشم تزریق شده و این ناحیه را حجیم می کند. فیلرها موقتی هستند و معمولا 6 ماه تا 2 سال دوام دارند.
 • میکرودرم ابریژن: در این روش به صورت کم تهاجمی صورت لایه برداری می شود. سلول های مرده و کدر پوست از بین رفته و با افزایش جریان خون پوست اطراف چشم بهبود پیدا می کند.
 • لیزر: چندین نوع لیزردرمانی برای اطراف چشم استفاده می شود. متداول ترین آن لیزر فرکشنال است که باعث تولید کلاژن و الاستین می شود.
 • میکرونیدلینگ: در این روش سوزن های ریز سوراخ هایی روی پوست ایجاد کرده و می توان پس از آن از کرم یا سرم پوست استفاده کرد.
 • بوتاکس: به ماهیچه های زیر چشم و کناره های چشم تزریق می شود. با شل شدن عضلات این ناحیه چین و چروک کمتر می شود.
 • مزوتراپی: با تزریق ویتامین ها و هورمون ها دور چشم خطوط و تیرگی پوست کمتر می شود.

چروک پیشانی

انجام حرکات تکراری یکی از اصلی ترین دلایل چین و چروک پیشانی است. اخم کردن و حرکات ابروها باعث ایجاد خط اخم و خطوط افقی روی پیشانی می شوند. البته موارد دیگری مانند ژنتیک، نوع رژیم غذایی و اشعه آفتاب در پیری پوست این ناحیه نیز موثر هستند. برای درمان و رفع چروک پیشانی می توان از کرم های ویتامینه و محصولات لایه بردار استفاده کرد. اما اگر به دنبال روش هایی با تاثیر زیاد هستید، باید به کلینیک زیبایی مراجعه کنید.

درمان و رفع چروک پیشانی

اگر خطوط ریزی روی پیشانی شما وجود دارد، بهتر است برای درمان زودتر اقدام کنید. هرچه چین و چروک ظریف تر باشد، نتیجه درمان بهتر می شود. اما برای چین و چروک های عمیق پیشانی نیز می توان از این روش ها استفاده کرد. متخصص پوست باتوجه به سن مراجعه کننده، شدت چین و چروک و بودجه شخص بهترین روش را پیشنهاد می دهد.

 • بوتاکس: روشی ایمن و رایج برای رفع چروک پیشانی است. با تزریق بوتاکس ماهیچه های پیشانی فلج شده و از انقباض آنها جلوگیری می شود. معمولا نتایج آن 3 تا 4 ماه دوام دارد.
 • تزریق فیلر: از فیلرهای مختلفی برای پرکردن این خطوط استفاده می شود. برخی از آنها ژل مانند بوده و برخی دیگر علاوه بر پرکنندگی باعث تولید کلاژن می شوند. معمولا فیلرها 6 ماه تا یک سال دوام دارند.
 • لایه برداری شیمیایی: این روش باعث تولید سلول های جدید و افزایش کلاژن سازی می شود. خطوط ریز پیشانی با لایه برداری به خوبی برطرف می شوند.
 • میکرونیدلینگ: با چندین سوزن کوچک مواد جوان ساز وارد پوست شده و در کوتاه مدت باعث التهاب می شود. اما در طولانی مدت کلاژن سازی را تحریک کرده و پوست پیشانی را صاف می کند.

بهترین روش رفع چین و چروک صورت برای تو چیه؟

همین حالا مشاوره بگیر!

چروک دور لب

پوست اطراف دهان نازک بوده و جز قسمت هایی است که زودتر دچار چین و چروک می شود. زمانی که پوست کلاژن خود را از دست می دهد، شل شده و انعطاف پذیری کمتری دارد. خطوط مختلفی در این ناحیه ایجاد می شوند. خط لبخند به چین و چروک کناره دهان گفته می شود. خطوط ماریونت با افزایش سن ایجاد شده و از دهان تا چانه ظاهر می شوند. خطوط رژ لب نیز از دیگر چین و چروک های اطراف لب هستند که در امتداد لب بالا و روی لب ها ایجاد می شوند. برای رفع چین و چروک دور لب می توان از برخی روش های پزشکی استفاده کرد.

رفع چین و چروک دور لب

با درمان های خانگی و استفاده از کرم ها و ماسک ها می توان تا حدودی چروک های ریز اطراف لب را از بین برد. اما اگر به دنبال روشی با تاثیر زیاد هستید، باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. متخصص احتمالا یکی از روش های زیر را به شما پیشنهاد می دهد.

 • لایه برداری شیمیایی: در لایه برداری شیمیایی لایه بالایی پوست (اپیدرم) برداشته شده و پوست صاف و درخشان تر می شود.
 • درم ابریژن و میکرودرم ابریژن: هر دو جز تکنیک های لایه برداری هستند. برای چروک های عمیق تر درم ابریژن مناسب تر است.
 • میکرونیدلینگ: با استفاده از سوزن های کوچک روی قلم میکرونیدلینگ سوراخ هایی روی پوست ایجاد شده و بعد از بهبودی زخم های کوچک از بین می روند.
 • پی آر پی: در روش پلاسمای غنی از پلاکت، پلاکت های خون گرفته شده و قبل از تزریق به پوست در سانتریفیوژ قرار می گیرد.
 • تزریق فیلر: برای برطرف کردن خط لبخند عمیق فیلر تزریق می شود. این فیلرها حاوی اسید هیالورونیک بوده و چین و چروک را از بین می برند.
 • بوتاکس: بوتاکس باعث شل شدن عضلات شده و بیشتر برای حذف خطوط بالای لب از آن استفاده می شود.
 • لیفت صورت: لیفت به روش جراحی یا با استفاده از نخ باعث کشیدگی پوست اطراف دهان شده و خطوط این ناحیه را از بین می برد.

دور لب، پوست نازکی دارد که بیشتر مستعد چروک است و برای درمان آن می توان از روش prp، فیلر ژل یا چربی، بوتاکس، لیفت و دیگر روش های جوانسازی استفاده کرد.

چین و چروک چانه

گاهی ممکن است خطوط ریز یا عمیق روی چانه ایجاد شود. یکی از اصلی ترین خطوط روی چانه، خطوط ماریونت است. این خطوط به صورت عمودی از دهان تا چانه امتداد دارند. این نوع چروک ها معمولا پس از 40 سالگی ایجاد می شوند. با برخی روش ها می توان روند پیری در این ناحیه از صورت را کند کرد.

درمان و رفع چین و چروک چانه

اگر به دنبال روش های پزشکی برای رفع چین و چروک چانه هستید، می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

 • لیفت با جراحی: لیفت صورت با جراحی باعث کشیده شدن پوست شده و روی خطوط چانه نیز تاثیر می گذارد. این روش درمان دائمی بوده و برای رفع خطوط عمیق کاربرد دارد.
 • لایه برداری با لیزر: این روش تا حدودی تهاجمی بوده و لایه های سطحی پوست را از بین می برد. این روند باعث تولید سلول های جدید در پوست می شود.
 • بوتاکس: بوتاکس باعث شل شدن عضلات صورت در محل تزریق می شود و باید هر 3 یا 4 ماه یک بار آن را تکرار کرد.
 • تزریق فیلر: این فیلرها حاوی اسید هیالورونیک هستند و زیر پوست را پر می کنند. فیلر در این ناحیه باید توسط متخصص حرفه ای تزریق شود. زیرا ممکن است اشتباه در محل تزریق باعث پهن شدن ناحیه فک شود.
 • میکرونیدلینگ: با استفاده از سوزن های این دستگاه سوراخ هایی روی پوست ایجاد شده و به تولید سلول های پوستی جدید کمک می کند.

چین و چروک گونه

معمولا روی گونه ها به دلیل حرکات مداومی مانند لبخند و قرارگرفتن در معرض نور خورشید خطوطی ایجاد می شود. این خطوط ممکن است ریز باشند و در مواقعی هم خطوط عمیق ایجاد می شود. پزشک باتوجه به عمق چین و چروک و سن مراجعه کننده بهترین روش را پیشنهاد می دهد.

درمان و رفع چین و چروک گونه

برای رفع چین و چروک در این ناحیه از پوست پزشک یکی از روش های زیر را انجام می دهد.

 • لایه برداری عمیق: از موادی به نام فنل و تری کلرو استیک اسید استفاده می شود تا به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کند. برای ازبین بردن خطوط ریزی مناسب است. اما گاهی ممکن است عوارض جانبی مثل زخم داشته باشد.
 • درم ابریژن: این روش نوعی لایه برداری است و باعث تولید سلول های پوستی جدید می شود.
 • لایه برداری با لیزر: لیزر باعث تحریک و تولید کلاژن شده و پوست را شاداب می کند.
 • لیفت با جراحی: در این روش پوست از قسمت رویش مو باز شده و کامل کشیده می شود. در نتیجه چین و چروک و افتادگی گونه ها برطرف می شود.
 • لیفت با نخ: این روش کم تهاجمی بوده و با نخ های مخصوص پوست صورت از جهات مختلف کشیده می شود.
 • اولتراپی: روشی غیرتهاجمی است که با استفاده از امواج اولتراسوند پوست صورت سفت می شود.
 • بوتاکس: با فلج کردن ماهیچه ها در این ناحیه باعث می شود چین و چروک پوست از بین برود.
 • تزریق فیلر: با پرکردن و حجم دادن به پوست خطوط را از بین می برد. همچنین به کلاژن سازی در این ناحیه کمک می کند.

با تزریق بوتاکس از شر چین و چروک های صورتت خلاص شو!

جلوگیری از چروک پوست

برای محافظت از پوست و به تاخیر انداختن روند پیری می توانید برخی اقدامات موثر را انجام دهید. از جمله:

 • از پوست خود در برابر اشعه خورشید محافظت کنید. بیرون از منزل همیشه از ضدآفتاب استفاده کنید. تا جای ممکن ظهر در فضای باز نباشید. اگر می خواهید در فضای باز باشید از کلاه لبه دار و عینک آفتابی استفاده کنید.
 • از محصولات دارای ضدآفتاب داخلی استفاده کنید. هنگام خرید محصولات مراقبت از پوست، آنهایی را خریداری کنید که ضدآفتاب دارند. ضدآفتاب این محصولات باید هم از اشعه UVA و هم اشعه UVB جلوگیری کند.
 • پوست خود را مرطوب کنید. اگر پوست خشکی دارید، سلول های پوست شما به دلیل خشکی چروک می شوند. در نتیجه چین و چروک های زودرس روی پوست به وجود می آیند. استفاده از مرطوب کننده باعث حفظ آب در پوست شده و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند.
 • سیگار نکشید. با ترک سیگار می توانید متوجه تغییرات مثبتی در رنگ و بافت پوست شوید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید. شواهد نشان می دهد که برخی ویتامین ها در مواد غذایی به سلامت پوست کمک می کنند. سعی کنید مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید.

ماسک برای چروک پوست صورت

ماسک های مختلفی برای رفع چین و چروک پوست در بازار موجود است. اگر به دنبال ماسک طبیعی صورت هستید و می خواهید خودتان ماسک را تهیه کنید، می توانید از این ماسک ها استفاده کنید.

 • ماسک زردچوبه و کشک: زردچوبه خاصیت درمانی قوی داشته و کشک حاوی اسیدلاکتیک است. از این ترکیب ضد پیری می توان در انواع پوست استفاده کرد. یک قاشق چایخوری کشک و یک پیمانه زردچوبه را ترکیب کرده و 10 دقیقه روی پوست قرار دهید.
 • ماسک عسل و پودر کاکائو: کاکائو حاوی مواد مغذی بوده و عسل پوست را تسکین می دهد. آنها را با هم ترکیب کنید و 15 تا 20 دقیقه روی پوست قرار دهید.
 • ماسک خیار و آلوئه ورا: مقداری ژل آلوئه ورا، دو قاشق غذاخوری ماست و چند قطره لیمو را با هم ترکیب کنید. چند برش خیار به این خمیر آغشته کرده و روی صورت قرار دهید. این ماسک برای آبرسانی مناسب است.

برای کاهش چین و چروک پوست می توانید از ماسک های طبیعی مانند ماسک عسل و پودر کاکائو، ماسک زردچوبه و کشک، ماسک خیار و آلوئه ورا استفاده کنید.

بهترین محصولات ضدچروک و کرم شب برای پوست چرب چیست؟

کرم های مختلفی برای ازبین بردن چروک پوست در بازار موجود است. هنگام خرید این محصولات باید به نوع پوست خود دقت داشته باشید. افرادی که پوست چرب دارند، می توانند از کرم های زیر استفاده کنند.

 • کرم شب ضد جوش و ضدچروک سین بیونیم
 • سرم ضدچروک مدیلن
 • لوسیون ضدچروک آردن
 • کرم ضدچروک سی گل مخصوص پوست چرب
 • کرم شب ضدچروک پریم
 • ژل ضدچروک سودا مدل لیفتینگ آلوئه ورا
 • کرم ضدچروک نئودرم.

بهترین روغن ها و مواد گیاهی و طبیعی برای از بین بردن چین و چروک پوست

طبیعت همیشه بهترین مواد را برای هر چیزی در اختیار شما می گذارد، در مورد چین و چروک پوست هم به همین صورت است. مواد گیاهی و طبیعی زیادی وجود دارد که شما می توانید از آنها برای رفع چین و چروک و تقویت و جوانسازی پوست خود استفاده کنید. در ادامه بهترین مواد گیاهی و طبیعی برای ازبین بردن چین و چروک را بررسی می کنیم.

1. بهترین روغن های گیاهی برای رفع چروک و خشکی پوست

ماساژ دادن پوست با روغن های گیاهی در رفع چین و چروک تاثیر خوبی دارد. روغن هایی که می توانید استفاده کنید، عبارتند از:

 • روغن هسته انگور: خواص آنتی اکسیدانی دارد و برای پوست های چرب و جوش دار مناسب است. ویتامین C موجود در روغن باعث سفت شدن پوست و کندی روند پیری می شود.
 • روغن آرگان: این روغن ویتامین E زیادی دارد و ضدالتهاب است. خشکی پوست را کاهش داده و باعث رطوبت رسانی به پوست می شود.
 • روغن هویج: سرشار از آنتی اکسیدان است و به کاهش خشکی پوست کمک می کند. آسیب های ناشی از نور خورشید را تا حد زیادی برطرف می کند.
 • روغن زیتون: اثر مرطوب کنندگی دارد و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد.
 • روغن نارگیل: این روغن حاوی اسید لوریک است و برای ترمیم پوست آسیب دیده استفاده می شود. برای درمان خشکی لب ها و التهاب آکنه نیز مفید است.

2. فواید روغن آرگان برای چروک پوست صورت

یکی از دلایل ایجاد چروک پوست صورت، خشکی پوست است. روغن آرگان آب رسان بسیار خوبی بوده و می توان برای رفع خشکی پوست از آن استفاده کرد. روغن آرگان اسیدهای چرب و ویتامین E بالایی دارد که در رفع چین و چروک موثر است.

3. زیره و چروک پوست

4. خواص آلوئه ورا برای چروک پوست صورت

آلوئه ورا جز گیاهانی است که بسیار برای رفع چین و چروک توصیه می شود. عصاره آلوئه ورا باعث افزایش تولید کلاژن شده و به کاهش علائم پیری مانند خطوط ریز و چین و چروک کمک می کند. با استفاده از آلوئه ورا به مرور متوجه سفتی پوست خواهید شد.

روغن های گیاهی زیادی وجود دارد که می توانید برای درمان چین و چروک از آنها استفاده کنید مانند روغن آرگان، نارگیل، زیتون، روغن هسته انگور و حتی روغن هویج.

برای درمان چروک پوست به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

اگر چروک پوست صورت شما زیاد شده است و به دنبال روشی مطمئن برای درمان آن هستید، باید به متخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه کنید. متخصص باتوجه به عمق چروک ها و ناحیه درگیر روشی مناسب را به شما پیشنهاد می دهد. روش هایی از قبیل بوتاکس، تزریق فیلر، میکروابریژن و لیفت صورت جز روش های متداول درمان چروک پوست هستند.

برای پیداکردن می توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین یا تلفنی وجود دارد.

چین و چروک پوست

جوان ماندن و توقف آثار گذر عمر به چهره، اندام و ظاهر انسان یکی از اهداف و آرزوهای همیشگی بشر بوده است. انسان همواره علاقه دار تا آثار پیری را تا جای ممکن در ظاهر خود کنترل کرده و درصورت امکان محو کند. البته پیشگیری از بیماری های جسمی که معمولا با بالارفتن سن بروز می کنند نیز اهمیت بسیاری دارد. اما حفظ طراوت و نشاط ظاهری نوعی علاقه  ذاتی و زیبایی پسندانه برای انسان محسوب می شود. این دغدغه با گذشت زمان و پیدایش راه و روش های مدرن مراقبت زیبایی و داروها و محصولات آرایشی و بهداشتی جدید شدت نیز گرفته است.

شاید چون در گذشته تلاش های انسان در این راستا کمتر به نتیجه می رسید ولی امروز می توان آثار این پیشرفت ها را در جوان تر ماندن و کند شدن روند پیری بیش از پیش احساس نمود. مبارزه با چین و چروک  پوست و پیشگیری از ایجاد آن ها، همچنین برطرف کردن شان درصورت ایجاد یکی از این دغدغه ها است. در ادامه می خواهیم درمورد این نگرانی  همیشگی انسان صحبت کرده و راه های موثر مقابله با چین و چروک پوست صورت را بررسی کنیم.

چین و چروک پوست چیست؟

چین و چروک پوست (Wrinkles) خطوطی عمیق یا سطحی هستند که روی پوست تشکیل می شوند. این خطوط گاهی آن قدر عمیق هستند که چاله یا شکافی در سطح پوست ایجاد می کنند. تشکیل چین و چروک روی پوست، بخشی از روند طبیعی افزایش سن در بدن است. درواقع، تغییرات سلولی ایجاد شده در اثر گذر عمر باعث ایجاد این خطوط روی پوست می شود.

چین و چروک روی پوست همه قسمت های بدن ایجاد می شود. اما ممکن است در برخی قسمت ها به دلایل حساسیت بیشتر پوست، تماس بیشتر با نور، گرما و سرما، کار بیشتر بعضی اعضا و مواردی مشابه چین و چروک ها زودتر، عمیق تر و بیشتر ایجاد می شوند. وراثت و ژنتیک یکی از اصلی ترین عوامل در میزان و زمان ایجاد چین و چروک در اطراف است. البته از نظر علمی ثابت شده است که همه چیز درمورد چین و چروک پوست به سن مربوط نمی شود و عوامل دیگر نیز در شدت و میزان ایجاد آن ها موثر هستند. عواملی مانند محیط زندگی، سبک زندگی و جنس پوست هنگام بحث درخصوص چین و چروک پوست بررسی می شوند. در ادامه به دلایل ایجاد چین و چروک پوست و عوامل پیش گیرنده آن ها خواهیم پرداخت.

چین و چروک پوست چگونه ایجاد می شود؟

برای درک بهتر چگونگی ایجاد این خطوط آزار دهنده روی پوست، بهتر است کمی دقیق تر درمورد خود پوست توضیح دهیم. پوست از سه لایه اصلی تشکلی می شود که عبارتند از:

 • لایه بیرونی یا اپیدرم Epidermis
 • لایه میانی یا درم Dermis
 • لایه درونی یا هیپودرم Hypodermis

در طول حیات، از کودکی تا جوانی و میان سالی، سلول های پوستی با سرعت و به صورت دائم تکثیر می شوند. تکثیر لایه درم، از بین رفتن لایه اپیدرم را جبران می کند و هرگونه آسیب جزئی را بی اثر می سازد. به همین دلیل معمولا اثر زخم در کودکی و جوانی با سرعت بیشتری بهبود میابد یا کاملا از بین می رود. حال اینکه این اثر در دوران میان سالی ممکن است هیچگاه کاملا بهبود نیابد. درواقع با افزایش سن، سرعت تکثیر سلول های درم کاهش یافته، در نتیجه احیای اپیدرم نیز کند می شود که در نهایت نازک شدن لایه های بیرونی پوست و آسیب پذیری بیشتر آن را به دنبال دارد. نکته دیگر کاهش میزان تولید پروتئین های پوستی با کاهش تکثیر درم است. در پوست دو نوع پروتئین مهم وجود دارد که عبارتند از:

 • کلاژن (collagen) الیاف پروتئینی که خاصیت کشسانی پوست را تقویت می کند.
 • الاستین (Elastin) پروتئینی که چربی پوست را تامین می کند.

این دو پروتئین که در  کنار هم چربی پوست و خاصیت کشسانی آن را تامین می کنند، مهمترین تاثیر را در احیای پوست دارند. کاهش کلاژن و الاستین کاهش رطوبت و چربی پوست را به دنبال دارد و همچنین افت سرعت ترمیم آن را موجب می شود. با کاهش تکثیر درم، اپیدرم نازک تر و ضعیف تر می شود. پوست آسیب پذیر در اثر کاهش میزان کلاژن و الاستین، سفت تر شده و خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد که توقف احیا و ترمیم پوست را دربرابر محرک ها و آسیب های محیطی در پی دارد. چین و چروک به این ترتیب روی پوست ایجاد می شود.

عوامل موثر در ایجاد چین و چروک پوستی

چین و چروک با ترکیبی از عوامل غیر قابل کنترل و قابل کنترل ایجاد می شوند. به این معنی که به دلیل وجود عوامل غیرقابل کنترل  نمی توان روند ایجاد آن ها را کامل متوقف کرد اما با توجه به عوامل قابل کنترل می اوان سرعت ایجاد شان را کاهش داد.  عوامل غیرقابل کنترل ایجاد چین و چروک عبارتند از:

سن

ایجاد چین و چروک تحت تاثیر افزایش سن در همه افراد یک سان نیست. اما به طور کلی کاهش تکثیر سلول های اپیدرم و درم، همچنین کلاژن و الاستین از 40 سالگی آغاز می شود.

وراثت

در حالت کلی برخی از افراد داری پوست قوی تری هستند و ممکن است کاهش سرعت تولید سلول های پوستی در آن ها دیرتر اتفاق افتد. به همین شکل، برخی دیگر روند پیری را دراثر شرایط جسمی خاص شان زودتر طی کنند. این مساله ارتباط مستقیم با وراثت دارد.

ژنتیک

یک تمر ثابت شده در این زمین تاثیر ژن است. برای مثال سیاه پوستان دارای پوست قوی تری هستند و چین و چروک در آن ها با تاخیر بیشتری ایجاد می شود. درعین حال افراد سفید پوست سرعت پیر شدن پوست را بیشتر احساس می کنند.

اما این عوامل غیرقابل کنترل می توانند تاثیر بیشتر یا کمتری داشته باشند. این امر بستگی دارد که شما نسبت به عوامل قابل کنترل چین و چروک چه عملکردی داشته باشید. دقت به دوری از این عوامل می تواند تاثیر افزایش سن، وراثت و ژنتیک را تاحد زیادی تعدیل کند. عوامل قابل کنترل عبارتند از

اشعه ماوراءبنفش

نور خورشید منبع اصلی این اشعه محسوب می شود. این اشعه به پوست آسیب جدی وارد کرده و سرعت پیری پوست را افزایش می دهد. به همین دلیل افرادی که در مناطق آفتابی و گرم زندگی می کنند بیش از باقی افراد دچار چین و چروک پوست صورت می شوند. اشعه ماوراءبنفش بافت همبند کلاژن و الاستین را شکسته و خاصیت الاستیکی پوست را از بین می برد. همچنین کاهش چربی پوست و خشک آنم را به همراه دارد که در کنار هم باعث افزایش چین و چروک و پیری زودرس می شوند. چروک های دور چشم از این دست چین و چروک ها هستنند.

مصرف سیگار و مخدرها و انواع دخانیات

مخدرها و سیگار جریان خون زیر پوست را تحت تاثیر قرار می دهند که این تغییرات در عملکرد سلول های پوستی اختلال ایجاد می کند. همین امر ضعف پوست و افزایش چین و چروک پوست را در پی دارد.

اخم یا لبخند

حالات تکراری گرفتن به صورت هنگام صحبت، عصبانیت یا شادی باعث می شود تا چین و چروک هایی با عنوان خط اخم یا لبخند در بخش های مختلف پوست ایجاد شود. در حالت عادی با اخم یا خندین خطوطی روی پیشانی، بین دو ابرو و کنار لب ها تشکیل می شود که هنگام برگشت صورت به حالت عادی این خطوط محو می شود. اما با تکرار تشکیل چنین خطوطی آن هم به صورت شدید، سلول ها قادر به بازگشت به حالت عادی نیستند و کم کم  خطوط مذکور عمیق و محسوس باقی می مانند. چین و چروک  پیشانی رایج ترین چروک هایی هستند که به این دلیل ایجاد می شوند.

سبک زندگی

در این مورد باید اشاره کرد که خواب کم بیشترین تاثیر را بر سرعت بخشیدن به روند پیری پوست دارد. خوب خوابیدن یکی از اصلی ترین عوامل شادابی پوست حتی در جوانی محسوب می شود و در این سنین نیز اگر یک شب خواب کافی نداشته باشید، روز بعد پوست شما خسته و تیره به نظر می رسد. خواب منظم و در طول شب نیز تاثیر بهتری از خواب در طول روز دارد. پوست نیاز دارد مانند دیگر بخش های بدن شما در طول شب استراحت کند.  تغذیه نیز در این بخش اهمیت دارد. کم آب نوشیدن، مصرف کم سبزی ها و میوه های تازه و نوشیدن بیش از حد کافئین می تواند در افزایش روند پیری موثر باشد.

در پایان این بخش باید اشاره کرد، گاهی مواردی مانند شغل، محل زندگی یا بیماری های مزمن دیگر هستند که مقابله با عوامل غیرقابل کنترل را سخت تر می کنند. اما در این موارد نیز راه هایی برای کاهش تاثیر هوال ذکر شده ارائه می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

درمان داروئی چین و چروک

تاثیر برخی داروها و مواد آرایشی و بهداشتی در کاهش سرعت پیری و ایجاد چین و چروک در صورت ثابت شده است. ترکیبات موجود در این داروها، بر عملکرد سلول های پوستی تاثیر داشته و کمبودهایی که این سلول ها با آن ها مواجه هستند را تامین می کنند. در ادامه به برخی ترکیبات دارویی موثر در کاهش سرعت ایجاد چین و چروک پوست اشاره می کنیم.

رتینوئیدهای موضعی Retinoids

لایه بردارها

این محصولات که تنها به صورت موضعی تجویز می شوند با برداشت و پاک کردن لایه ای از سلول های مرده از سطح پوست، آن را برای تکثیر سلول های جوان تحریک می کنند. لایه بردارها به صورت لوسیون، ماسک، اسکراب و پماد عرضه می شوند. موثرترین لایه بردارها حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها یا ترکیبات گلیکولیک اسید و لاکتیک اسید هستند. تاثیر این ترکیبات بر روی چین و چروک های عمیق نامحسوس است و درواقع بیشتر جنبه پیشگیرانه دارند. توجه داشته باشید که استفاده از لایه بردارهای حاوی سالیسیلیک اسید به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

آنتی اکسیدان های خوراکی

کلاژن های خوراکی

کلاژن که اصلی ترین ماده برای حفظ خاصیت الاستیکی پوست است، در کرم ها و لوسیون های موضعی بسیار به کار می رود. اما مصرف کلاژن به صورت خوراکی تاثیری چندبرابر از مصرف آن به صورت موضعی دارد. مصرف مکمل های کلاژن از بهترین درمان های دارویی برای کاهش سرعت پیری پوست است.

در مورد داروهای موضعی باید گفت، بسیاری از محصولات ضدچروک یا ضد پیری موجود در بازار جنبه آرایشی داشته و تاثیر درمانی چندانی ندارند. در این مواقع برخی کرم ها و لوسیون ها که حاوی ترکیبات رتینول، آنتی اکسیدان و بعضی از پپتید ها هستند می توانند تاثیری حدودی داشته باشند. برخی درمان های پزشکی دیگر نیز برای پیشگیری از روند پیری یا درمان محسوس تر چین و چروک ارائه می شوند که عبارتند از:

در انتهای این بخش باید خاطر نشان کرد، استفاده از داروهای خوراکی یا موضعی و همچنین بهره مندی از روش های فیزیکی درمان پوست چروک شده حتما و الزاما باید با مشورت پزشک متخصص پوست و مو و تحت نظر آن ها انجام شود. استفاده از هر یک از روش های ذکر شده در مراکز غیرپزشکی می تواند عواقب و خطرات جدی و جبران ناپذیر را به همراه داشته باشد. انتخاب روش مناسب ترمیمی برای هر شخص باید تحت نظر پزشک متخصص صورت گرفته و سپس پیاده شود.

بیشتر بخوانید: The Ordinary

راه های پیشگیری از ایجاد چین و چروک پوست

شناخت عوامل تشدید چین و چروک می تواند بر در پیش گرفتن راه کارهای پیشگیری از این عارضه پیری موثر باشد. درواقع تغییر برخی رفتارهای غلط می تواند سرعت پیری پوست را کاهش دهد و به سلامت پوست کمک کند. از آنجا هیچ درمان قطعی چین و چروک وجود ندارد، بهتر است از این راه کارها استفاده کرد. راه های موثر در کاهش چین و چروک که در روزمره می توان به آن ها توجه داشت عبارتند از:

 • استفاده منظم و مستمر و روزانه از ضد آفتاب ها
 • مصرف زیاد آب
 • مصرف میوه و سبزی جات تازه
 • استفاده از روغن های حاوی اسید چربی  اشباع
 • خواب و استراحت منظم
 • مرطوب نگه داشتن پوست و تامین چربی از دست رفته آن
 • شستشوی منظم و روزانه پوست با شوینده های سبک و مخصوص
 • عدم شستشوی صورت با صابون و شوپینده های قلیایی
 • مصرف منظم ویتامین های مفید برای پوست با مشورت دکتر پوست
 • استفاده از عینک اگر چشم ضعیفی دارد (برای پیشگیری از اخم کردن مداوم)
 • کاهش مصرف قند
 • استفاده از آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی

استفاده از ماساژ پوست و روغن درمانی نیز راه کارهای موثر دیگر در حفظ هرچه  بیشتر شادابی پوست هستند. به طور کلی می توان گفت، دوری از هرآنچه پوست را خشک و آسیب پذیرتر می کند، رساندن رطوبت و چربی کافی پس از هر آسیب احتمالی به پوست و تامین مواد مغذی مورد نیاز پوست می تواند به کند شدن روند پیری کمک شایانی کند و حتی در درمان چروک شدن پوست صورت موثر باشد.

محصولات اوردینری ترکیبات فعال و مفید برای پوست را با رعایت استانداردهای دارویی به کار گرفته است.

درمان های خانگی چین و چروک پوست صورت

درکنار راه های روتین پیشگیری و کاهش چین و چروک پوست، برخی درمان های خانگی و دردسترس نیز مطرح می شود که بعضا ریشه در طب سنتی و گیاهی دارند. استفاده از برخی ماسک های خانگی شامل این راه کارها می شوند. در ادامه به معرفی تعدادی از این راه کارهای مفید و دردسترس برای کاهش چین و چروک پوست می پردازیم

 • استفاده از ماسک های خانگی مانند ماسک آلوورا برای چین و چروک یا ماسک خیار و گلیسیرین
 • استفاده از حمام های گیاهی و خوابیدن در وان پر از محلول آب و عصاره های گیاهی آرام بخش و مفید برای پوست مانند عصاره گل رز و عصاره اسطوخودوس
 • استفاده از روغن درمانی به کمک روغن نارگیل، جوجوبا و آرگان (ماساژ پوست با روغن های ذکر شده)
 • بخور هفتگی صورت، به طور کلی بخور صورت برای چین و چروک بسیار مفید است. از آن غافل نشوید.

دوری از و تنش های ناشی از آن ها نیز در کاهش ایجاد چین و چروک تاثیر بسیاری دارد. گاهی مصرف برخی آرام بخش های گیاهی نیز برای این هدف توصیه می شود.

در نهایت باید گفت، بهره بردن از یک روتین که با شما هم خوانی داشته باشد در پیشگیری از ایجاد چین و چروک و کند شدن روند پیری پوست بسیار موثر خواهد بود. این روتین را می توان با مشورت پزشک متخصص به بهترین و دقیق ترین شکل انتخاب کرد. برای این کار کمک گرفتن از راهی کم دردسر و در دسترس است. همچنین اگر قصد استفاده از روش های تهاجمی و غیر دارویی رفع چین و چروک و جوان سازی دارید، حتما این کار را نزد پزشک متخصص انجام دهید. متخصصین پذیرش 24 می توانند در این مسیر شما را همراهی کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا