ایجاد آب وهوای مصنوعی در دل بیایان توسط عربستان سعودی

عربستان سعودی قصد دارد با ایجاد آب وهوای مصنوعی شرایط ایده آل برای کشاورزی در بیایان را فراهم کند.
بازهم عربستان و بازهم نقل یک پروژه پلندپروازانه دیگر؛ خبر رسیده است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی قصد دارد شرایط کشاورزی در بیابان را با ایجاد آب وهوای مصنوعی فراهم سازد. گفته شده که عربستان در حال تدارک زمینی به اندازه 15 زمین فوتبال است تا بتواند نمونه های گیاهان کشاورزی را در محدوده شهر آینده نگرانه “نئوم” جای دهد.
بیشتر بخوانید: آشنایی با پروژه نئوم عربستان سعودی؛ از پیشرفته ترین شهر جهان در ساحل دریای سرخ چه می دانیم؟ [+فیلم]
ایجاد آب وهوای مصنوعی در دل بیایان توسط عربستان سعودی
عربستان سعودی در حال همکاری با یک شرکت متخصص در زمینه کشاورزی و گلخانه هلندی برای ایجاد شرایط آب و هوایی مصنوعی برای کشاورزی در بیابان است.
این شرکت در حال آماده سازی منطقه ای به اندازه 15 زمین فوتبال است تا یک واحه باغبانی در حومه شهر آینده نگر نئوم ایجاد کند، شهری کاملاً جدید که در ساحل دریای سرخ ساخته شده است و تا صحرا امتداد می یابد.
این تعهد بزرگ ترین سرمایه گذاری فناوری غذایی برای کشوری است که هوای خشک و گرمای شدید، آن را مدت هاست که برای تامین بیشتر مواد غذایی به واردات وابسته کرده است.

شرکت ون در هوون (Van Der Hoeven) که با قرارداد 120 میلیون دلاری با دولت عربستان سعودی، مستلزم طراحی و ساخت دو مرکز آزمایشی در حومه نئوم به همراه خدمات و بهره برداری از آنها طی چندین سال است، این پروژه را به تازگی شروع کرده است.
میشل شوئنمِیکرز (Michiel Schoenmaeckers)، مدیر اجرایی ون در هوون، در مصاحبه ای گفت:
«ما در حال ساختن یک شرایط آب و هوای مصنوعی در محیطی هستیم که در آن رشد گیاهان در فضای باز دشوار است.»

امنیت غذایی برای برنامه ریزان پروژه 500 میلیارد دلاری نئوم، ولیعهد محمد بن سلمان، برای تبدیل بیابانی به اندازه بلژیک به منطقه ای با فناوری پیشرفته که ممکن است در نهایت میزبان میلیون ها نفر باشد، در اولویت است.
از زمانی که با همه گیری کرونا و حمله روسیه به اوکراین، شکنندگی زنجیره های غذایی بیش از پیش آشکار شد و خطرات امنیت غذایی در خاورمیانه را نمایان کرد، اهمیت این پروژه افزایش یافته است.

در میان قراردادهای اخیر صندوق ثروت دولتی عربستان، قراردادی با شرکت آئِرو فارمز (AeroFarms) مستقر در ایالات متحده امضا شد و این شرکت موظف است تا در ریاض مزارع عمودی سرپوشیده ای را راه اندازی کند.
یکی دیگر از نهادهای دولتی عربستان سعودی، ماه گذشته در بزرگترین تولیدکننده مرغ برزیل سرمایه گذاری کرد. این نهاد دولتی همچنین سهام شرکت اولام اَگری هولدینگ (Olam Agri Holdings) سنگاپوری که در زمینه کشاورزی فعالیت می کند و ال تی فود (LT Foods Ltd)، تولیدکننده برنج هندی را خرید.
ایجاد آب وهوای مصنوعی در دل بیایان توسط عربستان سعودی
در نئوم، عربستان سعودی سراغ متخصصان هلندی رفته است زیرا با وجود اینکه یکی از کوچکترین کشورهای اروپایی است، پس از ایالات متحده به دومین صادرکننده بزرگ محصولات کشاورزی در جهان تبدیل شده است.
این کشور، این جایگاه را به لطف راه حل های نوآورانه مانند گلخانه های پیشرفته و کشاورزی عمودی، با اختصاص نیمی از زمین های کشور به تولیدات کشاورزی، به دست آورده است.
به گفته خوان کارلوس موتمایور، مدیرعامل نئوم فود (Neom Food)، این کلانشهر، بقیه عربستان سعودی را تغذیه خواهد کرد و در عین حال نمونه ای برای کشورهای دیگر در سراسر جهان خواهد بود که در میان تغییرات آب و هوایی، امنیت غذایی آنها تهدید شده است.
عربستان از هلند برای رشد محصولات کشاورزی در بیابان و در در حومه شهر «نئوم» کمک می گیرد. موتمایور در مصاحبه جداگانه ای در پایتخت هلند گفت که این پروژه پس از آماده شدن دو گلخانه آزمایشی به طور قابل توجهی گسترش خواهد یافت.
ساخت و ساز در سال 2023 آغاز شده و برنامه ریزی ها برای تکمیل امکانات آزمایشی تا سال آینده صورت گرفته است. موتمایور افزود:
«ما صدها هکتار را با انواع گلخانه ها تجهیز می کنیم.»
نئوم برای رسیدن به هدف خود یعنی تولید بیش از 300,000 تن میوه و سبزیجات به بیش از هزار هکتار گلخانه نیاز دارد، هدفی که در تلاش است در 8 تا 10 سال آینده به آن برسد.

این شرکت هلندی که مجموعه ای از جدیدترین فن آوری های باغبانی را از جمله رشد محصولات زراعی مبتنی بر هوش مصنوعی و سیستم های پیشرفته تصفیه آب، با هم ترکیب می کند، قصد دارد اولین سایت کشاورزی در عربستان را از اوایل آگوست سال آینده راه اندازی کند.
در این مکان، یک سیستم خنک کننده جدید خورشیدی و آب دریا برای کارکرد گلخانه در طول گرمای شدید تابستان درنظر گرفته شده است. این رویکرد به طور قابل توجهی مصرف آب از شبکه محلی را کاهش می دهد. در سایتی دیگر، گلخانه قرنطینه ای برای تولید محصولات چند ساله در نئوم ساخته خواهد شد.
نئوم نمادی از تلاش های ولیعهد سعودی برای کنار گذاشتن اقتصاد یک تریلیون دلاری وابسته به نفت و تبدیل این شهر به بستر آزمایشی برای فناوری هایی است که می تواند زندگی روزمره را متحول کند.
ایجاد آب وهوای مصنوعی در دل بیایان توسط عربستان سعودی
با این حال، عملی کردن پروژه های نئوم چالش بزرگی بوده است. این کشور تاکنون موفق به جذب سرمایه گذاری خارجی زیادی نشده است و در تلاش  برای ساختن شهری با زیرساخت های تقریباً موجود و اغلب مبتنی بر فناوری هایی که قبلاً استفاده نشده است، متحمل برخی شکست ها و تأخیر شده است.
بیشتر بخوانید:

    آسمانخراش دایره ای دبی ؛ حلقه ای به ارتفاع 550 متر به دور برج خلیفه [+عکس]
    تامین انرژی پروژه دریای سرخ عربستان با 750 هزار پنل خورشیدی!
    بزرگترین توربین بادی خاورمیانه توسط عربستان ساخته و نصب شد
    استفاده از پورت USB-C در عربستان هم اجباری می شود

دیدگاه شما در خصوص ایجاد آب وهوای مصنوعی برای کشاورزی در بیایان توسط عربستان چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید.
 

دکمه بازگشت به بالا